خانه خواجه باروخ
از ویکی*پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مختصات: ۳۴°۱۸′ شمالی ۴۷°۴′ شرقی
خانه خواجه باروخ
خانۀ خواجه باروخ، خانۀ کاکه باروخ یا خانۀ رنده کش، (به کردی: ماڵ کاکە بارووخ)، نام خانه ای تاریخی در شهر کرمانشاه است، مالک این خانه خواجه باروخ از تجار کلیمی کرمانشاه بوده و در زمان ناصر الدین شاه ساخته شده*است .این خانه در بخش یهودی نشین محله قدیمی فیض آباد کرمانشاه واقع شده*است و دارای ویژگی*های خانه*های درونگرای ایرانی است. یعنی خانه از طریق هشتی به حیاط بیرونی و با عبور از دالانی سراسری به حیاط اندرونی متصل می*شود.
اتاق*های مسکونی اطراف حیاط اندرونی قرار گرفته*اند. ستون*های آجری در نمای ایوان*های این بنای زیبا به کار رفته*اند. این ستونهادارای سرستون*های آجری به صورت پله*ای و مقرنس هستند. این خانه از معدود خانه*های قاجاریه دارای حمام کرمانشاه است. این خانه امروزه به نام خانه رنده کش که آخرین مالک آن بوده است، ثبت شده است .
مسجد حاج شهباز خان در چهارراه اجاق، کوچهٔ شهید داوود شهلایی واقع شده و از آثار دورهٔ قاجاریه است.بنای مسجد در سال ۱۲۳۵ ه.ق توسط حاج شهباز خان و شش برادر او که موسس طایفه معروف به حاجی زادگان بودندحاجی زادگان حاکم کرمانشاه وایلخانی کلهردردوره قاجاروقبلازسلسله داوودخان حکومت کرمانشاه بوده اندطبق اسنادمعتبردودونگ کل کرماشاه وکل قلمروکلهررادردست داشتنداین طایفه جزهفت برادرکلهر(منصوری.زینلخانی. اظمخانی.گیلانی.قوچمی.بانسی ری.حاجی زادگان)که بنیانگذارایل کلهربوده اند مباشند، در بیرون از کرمانشاه آن روزگار، بنا شده*است.این بنا سالیان دراز محل درس طلاب علوم دینی و تبلیغات مذهبی بوده و امروز نیز به عنوان مدرسهٔ علوم دینی مورد استفاده*است.[۱
مسجد شاهزاده ( شازده ) در محله تیمچه و خیابان جوانشیر شهر کرمانشاه واقع است و از آثار دورهٔ قاجاریه است. مسجد در حدود سال ۱۲۳۷ (قمری) توسط محمدعلی میرزای دولتشاه بنا شد.


صحن اصلی مسجد، مستطیل شکل و مفروش به سنگ تیشه*ای و نوساز است که در ضلع شمالی آن، حسینیه*ای نوساز و در ضلع*های غربی و شرقی آن، کلاس*ها و کانون*های فرهنگی قرار دارند. بخش اصلی مسجد در ضلع جنوبی قرار دارد و شبستان ستوندار آن به شکل مستطیل است که پوشش تاق و گنبد آن بر روی هشت ستون و دیوارهای کناری قرار گرفته*است. محراب بنا در میانهٔ ضلع جنوبی قرار دارد و با کاشی و سنگ مرمر پوشش یافته*است. از دیگر ویژگی*های این بنا، انباری است که در میانهٔ صحن ساخته شده و ورودی آن در داخل کوچهٔ مجاور قرار دارد.
مسجد دولتشاه نام مسجدی در میدان جوانشیر کرمانشاه در غرب ایران قرار دارد و از آثار دورهٔ قاجاریه است که توسط محمد علی میرزا دولتشاه(حاکم کرمانشاه در سال*های ۱۲۲۱ تا ۱۲۳۷ ه.ق و سرحد دار عراقین)بنا شده*است.

بنای مسجد دولتشاه در دورهٔ اخیر تعمیر و مرمت شده و دارای سردر، صحن، و شبستان زنانه و مردانه*است. این مسجد به مسجد حاج ابوتراب آل آقا نیز معروف است که بر کتیبهٔ کاشی سردر مسجد خوانده می*شود.بر اساس فتوای امام ره تعویض نام مسجد وقفی جایز نیست و ممنوع است.هر چه زودتر اسم اصلی مسجد یعنی مسجد دولتشاه دوباره بر سر درب مسجد نوشته شود. مادامی که اسم اصلی نوشته نشود روح جناب ابو تراب آل آفا در آن دنیا در عذاب خواهد بود سونات