تاریخ جهان

از ویکی*پدیا، دانشنامهٔ آزاد

تاریخ جهان مجموعه وقایعی است که در طول زمان برای انسان های روی کره زمین اتفاق افتاده است. تاریخ انسان باستان با اختراع خط آغاز شده که به صورت مستقل از یکدیگر، در بسیاری از نقاط زمین رخ داده است و امکان ثبت و انتقال خاطرات و تجربیات بشری و راهی برای ارتباط با یکدیگر را فراهم ساخت تا زمینه ساز رشد دانش شود. با این حال درک بهتر تاریخ بشری، نیازمند مراجعه به دوران ماقبل تاریخ است.

تاریخ بشر توسط یک رشته پیوسته و تدریجی از اکتشافات، نوآوری*ها و اختراع*ها مشخص شده*است. همچنین این تاریخ گاه شامل جهش*ها و انقلاب*هایی است که دوره*های جدیدی در تاریخ بشری ایجاد کرده*اند. انقلاب کشاورزی یکی از این نقاط عطف تاریخی است. بین ۸۵۰۰ تا ۷۰۰۰ سال پیش از میلاد، در هلال حاصلخیز، انسان شروع به پرورش سیستماتیک گیاهان و حیوانات کرد. این شیوه زندگی از یک سو به سرعت به مناطق همسایه گسترش و توسعه یافت، و از سوی دیگر به صورت مستقل در نقاط دیگر زمین به وجود آمد تا سرانجام هوشمندترین زندگی*های یکجانشینی به عنوان کشاورزی در مناطق نزدیک به آب پدید آمد. با گسترش راه*های ارتباطی میان جوامع و پیدایش مفهوم تجارت و حمل و نقل، این واحدهای کوچک و جداگانه به مرور به یکدیگر پیوسته و واحدهای بزرگتری را تشکیل دادند. چنین رشدی در سایه امنیت نسبی و افزایش تولید ناشی از گسترش کشاورزی ممکن شد.
اضافه تولید محصولات کشاورزی به مرور افزایش تقسیم کار، بالا رفتن سطح آسایش، و توسعه شهرها و در نتیجه تمدن*ها را ممکن ساخت. پیچیدگی رو به رشد جوامع انسانی سیستم*های حسابداری را غیرقابل اجتناب ساخت؛ چنین نیاز و تکاملی سبب اختراع خط و آغاز نوشتن انسان شد. اختراع تقریباً هم زمان و مستقل از یکدیگر خط در نقاط گوناگون زمین سبب شده تا بسیاری از این نقاط خود را «گهواره تمدن» بشری بخوانند.
تمدن*ها در آغاز و به ناچار در نزدیکی رودخانه*ها گسترش یافتند. ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح، اولین تمدن*های خاور میانه در منطقه بین النهرین (حدفاصل رودخانه*های دجله و فرات)، اولین تمدن مصری در ساحل رودخانه نیل و دره ایندوس، و در نهایت اولین تمدن*های چینی در امتداد رودخانه*های بزرگ چین پدید آمدند.
تاریخچه جهان معمولاً تقسیم می*شود به:
عهد عتیق: خاورمیانه باستانی، دوران کلاسیک حوضه دریای مدیترانه، چین و هند باستان تا حدود قرن ۶ میلادی
قرون وسطی: از قرن ۶ تا قرن ۱۵ میلادی
دوران پیش مدرن: که شامل رنسانس در اروپا بوده و از قرن ۱۶ تا حدود سال ۱۷۵۰ میلادی است
عصر مدرن: از عصر روشنگری و انقلاب صنعتی اروپا در سال*های ۱۷۵۰ تا کنون
در اروپا معمولاً سقوط امپراطوری روم (۴۷۶میلادی) به عنوان پایان دوره باستان و آغاز قرون وسطی در نظر گرفته می*شود. هزار سال بعد، در اواسط قرن ۱۵ میلادی، اختراع یوهانس گوتنبرگ در صنعت چاپ مدرن انقلابی در ارتباطات به وجود آورد و کمک کرد تا قرون به پایان رسیده و رنسانس اروپا و انقلاب علمی پدید آیند. در قرن ۱۸، انباشت دانش و فناوری در اروپا به حدی رسید که جرقه*های انقلاب صنعتی زده شد.
ماقبل تاریخ

دوران پیش از تاریخ یا ما قبل تاریخ از پیدایش انسان آغاز می*شود و به پیدایش خط و نگارش که یکی از بزرگ*ترین رویدادهای فرهنگی-اجتماعی زندگی آدمی است، منتهی می*گردد.

در آن دوران تجربه*ها و دستاوردهای مردم به سرعت از بین می*رفت و دانش انتقال پیدا نمی*کرد و به همین دلیل بشریت مجبور به اختراع خط شد تا بتواند وقایع بوجود آمده را چه در گذشته و چه در حال و آینده را ثبت و ضبط کنند تا بشریت از آن استفاده کند.
دوران پارینه سنگی

پارینه سنگی یعنی «عصر حجر قدیمی». این دوره اولین دوره از عصر حجر است که به سه دوره پارینه سنگی ابتدایی، پارینه سنگی میانی و پارینه سنگی پایانی تقسیم می*شود.

پارینه سنگی ابتدایی (Lower Paleolithic) دوره*ای در تکامل انسان است که انسان*ها برای اولین بار شروع به استفاده از ابزارهای سنگی کردند. پارینه سنگی ابتدایی ۲٫۵ میلیون سال پیش آغاز شد. زمانی که اولین بار دسته*ای از جانوران (Homo) پیدا شدند که انسان و انواع میمون*ها جزو آن به حساب می*آیند. انسان ماهر (Homo Habilis)، قدیمی*ترین گونه در این دسته از انسان*ها محسوب می*شود.
منشاء پارینه سنگی میانه (Middle Paleolithic) حدود ۳۰۰۰۰۰ سال پیش است. دورانی که با دست یابی انسان به تکنیک ساخت ابزار سنگی مشخص شده*است. اصطلاح انسان هوشمند اولیه (Archaic homo sapiens) به طور معمول برای اشاره به رده انسان*های اولیه دوره پارینه سنگی میانه استفاده می*شود. آناتومی بدن انسان مدرن نیز در دوران پارینه سنگی میانه پدید آمد. انسان*ها در حدود ۱۰۰۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰ سال پیش از شرق آفریقا به آسیا گسترش یافتند و بعدها و در حدود ۵۰ هزاره پیش به جنوب آسیا و استرالیا راه پیدا کردند. حرکت به سمت شمال و اروپای کنونی و به سمت شرق و آسیای مرکزی ۴۰ هزاره پیش و به سمت غرب و آمریکا حدود ۱۳ هزاره پیش انجام شد.
پارینه سنگی پایانی (Upper Paleolithic) در حدود ۴۰ هزاره پیش با ظهور تنوع وسیع تری از آثار مکشوفه و پیدایش نشانه*هایی از تمدن آغاز شد.

در سراسر دوران پارینه سنگی، انسان*ها به طور کلی به عنوان عشایر شکارچی-گردآورنده زندگی می*کردند. جوامع شکارچی-گردآورنده تمایل داشتند همچنان در گروه*های کوچک باقی بمانند و به تساوی کامل انسان*ها اعتقاد داشتند. هرچند گاه با کسب منابع گستره غذایی و یا دست یابی به شیوه*های ذخیره سازی منابع غذایی جمعیت آنها گسترش می*یافت و جوامع پیچیده تری نظیر ریاست قبیله*ای (chiefdom) و طبقات اجتماعی تشکیل می*دادند.

ایران در دوره پارینه سنگی : بررسی*های باستان شناسی انسان شناسی در ایران امروزی برای شناسایی دوره پارینه سنگی، هم جدید و هم محدود است. به دلیل همین دو امر، اطلاعات به دست آمده نیز بسیار ناچیز و در محدوده ظن و گمان است.آثاری شامل چند افزار سنگی از منطقه ای واقع در آذربایجان، در مثلث بین مراغه، تبریز و میانه، نیز به دست آمده است که بنا به گزارش متعلق به دوره پارینه سنگی قدیم است.علاوه بر آن ابزار سنگی به دست آمده از منطقه " لدیز " سیستان است که قدمتی برابر با یکصد هزار سال دارند و از نظر فن ابزار سازی، آنها را جزو نوع آشولین ( Acheulean ) یعنی جدیدترین ابزارهای سنگی دوره پارینه سنگی قدیم طبقه بندی کرده اند. شاید بتوان مستندترین آثار این دوره در ایران را در غارهای خرم آباد کنونی و به شرح زیر ردیابی کرد: غار همیان شامل همیان یک و دو: این دو غار (پناهگاه) مسکون و منقوش مجاور هم واقع شده و در محلی به نام ((چالگه شَلَهْ)) در یکی از دره های رشته کوه شمال کوهدشت به نام ((سَرسورن)) قرار گرفته اند. پژوهشگران سابقه سکونت و ابزار غار همیان یک را به قدیمی ترین دوره موسترین (حدود ۱۰۰۰۰۰ تا چهل هزار سال ق) نسبت می دهند، بر اساس بررسی*های انجام شده غار همیان دو نیز ادامه فرهنگ همیان یک شناخته شده است. در غار همیان دو علاوه بر ابزار و شواهد سکونت، نقاشی*هایی از ادوار بعد بر بدنه غار شناسایی و مطالعه شده است، این نقاشی*ها به گروه*های انسانی ۱۷ تا ۱۵ هزار سال پیش نسبت داده شده اند.
عصر حجر

میانه سنگی (( مزولیتیک )) ۱۰۰۰۰ تا ۸۰۰۰ ق.م

از دورۀ میان سنگی (۸۰۰۰ تا ۶۰۰۰ سال قبل از میلاد) بشر به بیرون از غار آ مده و غار را به عنوان پناه گاه استفاده کرد. در آثار این دوره بر خلاف دوره پارینه سنگی پیکره انسان به وفور دیده می*شود.بیش*ترین آثار به جای مانده از این دوره در سواحل مدیترانه در اروپا ست.از مشهورترین آن*ها صخره های آداهورا در سیسیل ایتالیا است. در این دوران احتمالاً به دلیل مساعد شدن شرایط آب و هوایی انسان ها از درون غارها بیرون آمدند و از غارها به عنوان پناه*گاه استفاده کردند و نقاشی*های خود را بر دیوارهای کم عمق غار بر جای گذاشتند این آثار به نقاشی*های پناه*گاهی معروف می*باشند.این نقاشی ها کوچک و فوق العاده زنده نما می*باشند و انسان را در صحنه*های شکار و رقص*های جادویی نشان می*دهد. از این تاریخ ساخته*های عظیمی از سنگ توسط بشر بر جای مانده که مربوط به ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد می*باشد . این نوع معماری به درشت سنگ*ها (مگالیتس)مشهور می*باشد.این ساخته*ها را می*توان پایه های اولیه هنر معماری در تاریخ دانست.مانند اثر استونهنج که حدود ۱۶۵۰ سال قبل از میلاد در دشت سالزبری انگلستان به*جای مانده است. نمونۀ دیگر این آثار در غارهای سنگی لون مین در۵/۱۲ کیلومتری حومه جنوبی شهر لویان استان خه نان در مرکز چین در پرتگاه های شرقی و غربی دره لون مین قرار دارد . مهمترین آثار این دوره در ایران :

غار دوشه در کوهدشت لرستان ، غاری است از سنگ، یخ و گدازه*های آتشفشانی. دیوارنگاری های این غار مربوط به حدود هزاره هشتم پیش از میلاد می*باشد. غار میر ملاس یا میر ملاس (کوهدشت) غاری مسکون و منقوش در تنگه ای به همین نام در شمال غرب کوهدشت قرار دارد. تعدادی از نقاشی*های بدنه غار و برخی آثار به دست آمده از آن قدیمی تر از دوره نئولتیک (حدود ۱۶۰۰۰ سال تا ۱۱۰۰۰ سال ق) تشخیص داده شده و پاره ای دیگر از تصاویر و شواهد آن*را به دوره نئولتیک (حدود ۱۰۵۰۰ سال تا هزاره ششم ق.م) مربوط می*دانند. کوه ارنان: کوه ارنان در ۷۱ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد، در جنوب روستای ارنان قرار دارد. بر روی سنگ کوه ارنان نقش*هایی کنده شده است،که مربوط به زندگی انسان در دوره حجر است و قدمت شهر یزد را به ۱۰هزار سال پیش از میلاد مسیح می*رساند. این سنگ نوشته ها شباهت بسیاری با سنگ*تراشی*های انسان در اواخر دوره دیرینه سنگی استان همدان دارد.
دوران نوسنگی

دوران نوسنگی را عصر شروع کشاورزی و اهلی کردن دام دانسته*اند. در این دوران، در برخی نواحی جنوب غرب آسیا (خاورمیانه)، انسان از مرحله جمع*آوری و شکار به مرحله کشت و اهلی کردن برخی حیوانات مثل بز و گوسفند و همچنین سگ، انتقال یافت. باستان شناسان آغاز این دوره را در حدود ۱۰ هزار سال پیش دانسته*اند.

از اختراع*های این عصر می*توان به چرخ و قایق اشاره کرد. هم*چنین یکجانشینی و پیدایش نخستین روستاها در این دوره رخ داد. انسان*ها در این روستاها از راه کشاورزی، باغداری، بوستان کاری و دامپروری زندگی می*کردند و به ریسندگی و بافندگی و سفالگری نیز می*پرداختند. برخی جانوران اهلی شدند، مانند اسب. یکجانشینی نیازمند توسعهٔ بنا سازی بود و کشاورزی نیازمند آبیاری و آب رسانی بود. با افزایش تولید مواد کشاورزی، رفاه انسان بیش*تر و در نتیجه باعث رشد جمعیت شد. تراکم جمعیت به تدریج موجب تنش*ها، برخوردها و پراکندگی*ها و مهاجرت*هایی شد که مسیر تاریخ بشر را یکسره تغییر داد. هم*چنین در جمجمه*های به دست آمده از عصر نوسنگی، آثاری از برداشته شدن تکه*هایی از کاسهٔ سر و احتمالاً جراحی مغز دیده شده است.[۱]

قدیمی ترین آثار این دوره در ایران مربوط به مکان باستانی تپه گنج دره و آسیاب در نزدیکی کرمانشاه، علی کش در ایلام است.

بنای استن هنج در جنوب شرقی انگلستان متعلق به همین دوره است.[۱]
پیدایش کشاورزی

عقیده بر این است که پیدایش گندم و اهلی سازی گوسپند و بز در ایران، گندم تکدانه در مصر و گاو در یونان بوده*است.
پیدایش مذهب

مذهب در اصطلاح علم کلام اسلامی، طریقه*ای خاص در فهم مسائل اعتقادی، خاصه امامت که منشأ اختلاف در آن توجیه مقدمات منطقی و یا تفسیر ظاهر کتاب الهی است، مانند مذهب شیعه ی امامی، اشعری، معتزله و ماتریدی و در اصطلاح فقهی روش خاص در استنباط احکام کلی فرعی از ظاهر کتاب و سنت مانند فقه مذهب شیعه، حنفی، مالکی، حنبلی و غیره است.

مذهب در گذشته به مکتب*های فکری درون یک دین (مانند مذاهب چندگانه فقه اسلامی) اطلاق می*شد. در مغرب*زمین، واژهReligion به معنای مکتب*های درون یک دین و به معنای خود دین به کار می*رود. حدود نیم قرن است که در کشور ما تحت تاثیر این موضوع، کلمه مذهب را به هر دو معنا استعمال می*کنند. این اصطلاح در زبان عربی و فارسی به دو مفهوم به کار رفته است.

بر این اساس مذهب را می*توان هر یک از شاخه*های دینی هم معنی کرد.
عصر برنز

عصر برنز یا عصر مفرغ دوره*ای در تاریخ پیشرفت بشری است که در روند آن انسان*ها بیش*تر به فلزکاری دست زدند و از شیوه*هایی برای گداختن مس و قلع و فرایند آلیاژسازی آن و قالب*ریزی برنز بهره*بردند. عصر برنز بخشی از سامانه سه*دوره*ای در زمان پیش از تاریخ جامعه انسانی*است. دو دوره پیش و پس این دوره در سامانه یادشده عصر سنگ و عصر آهن می*باشند. در سامانه یاد شده عصر برنز پس از دوره نوسنگی آغاز می*گردد. ولی در بیشتر بخش*های آفریقا که زیر صحرا جای گرفته*اند پس از دوره نوسنگی یکراست عصر آهن آغاز می*گردد.
آغاز تمدن
شهر و تجارت
شهر

شهر؛ سکونتگاهی، نسبتاً بزرگ و دائمی است. سازمان ملل متحد، در سال ۱۳۶۷ خورشیدی، شهر را چنین، تعریف می کند:

شهر، مکانی با تراکم بالای جمعیت و مرکزیت سیاسی، اداری و تاریخی است که در آن، فعالیت اصلی مردم، غیر کشاورزی است و دارای مختصات شهری بوده که از طریق دولتی محلی، اداره می شود.

شاخصهای تفکیک شهر از روستا، عبارت است از:

* وسعت
* تغییرمسیر وضعیت و نوع فعالیت اقتصادی
* درجه اشتغال و قشربندی اجتماعی
* درجه پیچیدگی روابط و مناسبات
* چگونگی بهره گیری از نهادهای اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی
* میزان و ترکیب جمعیت.

تجارت

تجارت (دادوستد)، انتقال مالکیت کالا و خدمات از یک شخص یا نهاد به دیگری به ازای دریافت چیزی از خریدار است. به طور کلی هرگونه عملی (قابل سنجش و اندازه گیری مادی) را که اشخاص در مقابل کالا یا خدمتی، کالا یا خدمتی را واگذار نموده و هر دو طرف به هنگام این عمل راضی باشند تجارت گفته می*شود. تجارت به دو قسمت تجارت داخلی و تجارت خارجی تقسیم می*شود. در عرف معمول به تبادل کالاها یا خدمات تجارت اطلاق می*شود و برای بهتر معامله کردن در زمان لازم و محدود نیاز به اطلاعات و مدیریت کردن اطلاعات جهت رسیدن به هدف است. تجارت سازوکاری است که هستهٔ سرمایه*داری را تشکیل می*دهد.
تاریخ باستان
[نشان] این بخش نیازمند گسترش است.
تمدن*ها و مناطق

طبق حفاری*های اخیر باستان شناسان اعلام کرده*اند که شوش یکی از قدیمی*ترین شهرهای جهان است.این منطقه در ۹۰۰۰ سال پیش از میلاد محل سکونت کشاورزان بوده*است .آن*ها از زندگی خود آثاری بر جای گذاشته*اند که اکنون به صورت تپه*های گوناگون باستانی کشف شده*است .شهر باستانی شوش مرکز تمدن عیلام بوده*است که واقع در یک*صد و پنجاه کیلومتری شرق رود دجله در استان خوزستان است.

شهر باستانی شوش روزگاری مرکز برخورد دو تمدن مهم بوده*است که هریک به سهم خود تأثیری بر دیگری داشته*است، یکی تمدن میانرودان و دیگری تمدن عیلام است. به خاطر قرار گرفتن این منطقه در شمال خلیج فارس و نیز همسایگی با میانرودان در پیدایش این وضع ویژه تأثیر بسیاری داشته*است. در دوره هخامنشیان شوش شکوه گذشته خویش را باز یافته و چهار راه شرق وغرب گردید. با توجه به اهمیت و موقعیت جغرافیایی و سیاسی خاص شوش بود که راه*های بسیاری و به ویژه راه بزرگ موسوم به «راه شاهی» ارتباط این شهر را به نقاط گوناگون جهان برقرار کرد.

راه شاهی که در دوره هخامنشیان و به دستور داریوش بزرگ ساخته شد، شهر شوش، پایتخت سیاسی دولت هخامنشیان را به پاسارگاد، تخت جمشید و دیگر شهرهای امپراتوری، از جمله شهر نامی سارد پایتخت کشور لیدی پیوند می*داد. می*توان گفت اداره سرزمین پهناور ایران و حفظ امنیت آن و انتقال سریع یگان*های نظامی و گسترش بازرگانی و ترابری و تسهیل در امر مسافرت از مهم*ترین عوامل ساخت و گسترش شبکه راه*ها در این دوره بوده*است .

از سوی دیگر ایجاد راه*ها و برقراری امنیت و تسهیل و بازرگانی، خود موجب پیوند و آشنایی ملت*های گوناگون گردید که این امر مایه انتقال فرهنگ*ها و باورهای گوناگون گردید و بسیاری از نظرات فلسفی و باورهای دینی از این راه میان ملت*ها مبادله شد. بر طبق تاریخ فتح الفتوح و هم*چنین تاریخ طبری، اعراب به هنگام فتح شهر شوش بیش*تر از ۳۰ هزار نفر را به قتل رساندند و تعداد ۲۰ هزار گاو - اسب، زن و دختر را به غنیمت بردند این شهر تا قرن*ها بعد از رونق افتاد.

به سبب اخلاص مسلمانان شیعه و یهودیان ایران به حضرت دانیال، شوش یک دهکدهٔ مسکونی است. امروزه شهر شوش در شمال استان خوزستان از یادمان*های تاریخی کهن؛ دیگر آن شکوه و اهمیت دیرین خود را دارا نیست. نام*هایی مانند سوس - شوشا- سوسه - سویس و سویز که در بعضی مناطق شمال آفریقا وجود دارد نیز مرتبط با نام شهر شوش است مهاجران ایرانی و عرب که از این منطقه به شمال آفریقا مهاجرت کرده*اند این نام*ها را در دوره اسلامی رایج نموده*اند شهر شوش در دوره قبل از اسلام به همان اندازه شهرت داشته که بابل، کلده، لیدی، نیل و ... شهرت بین*المللی داشته است.

در ۵۰۰۰ سال پیش از میلاد مردم شوش در قلعه زندگی می*کردند و از۴۰۰۰سال پیش زندگی در شوش به صورت شهری در آمده*است. این منطقه که بین رودهای کرخه و دز قرار دارد پایتخت سیاسی ایلامی*ها بوده*است. قلعه ایلامی*ها روی تپه*ای در مرکز شهر شوش واقع بوده که فرانسوی*ها روی آن قلعه جدیدی احداث نموده*اند . در کنار آن تپه شاهی قرار دارد که احتمالاً به صورت زیگورات بوده است و درنزدیکی آن تپه صنعتگران قرار دارد.

آشوربانیپال بین سالهای ۴۶۵-۴۶۰ قبل از میلاد شهر شوش را فتح کرد و آن*را مانند دیگر فتوحات آشوری*ها با خاک یکسان کرد. داریوش اول هخامنشی آن*جا را بازسازی نمود و کاخ آپادانای خود را در تپه شاهی برپا نمود. خشایارشا نیز در شوش زندگی می*کرده*است.در زمان اردشیر اول متأسفانه در اثر آتش سوزی بزرگی اکثر بناهای شوش از بین رفتند .بقایای این آثار باستانی در قرن بیستم از زیر خاک بیرون آمدند. قسمت عمده*ای از آن*ها در اثر تسطیح دشت خوزستان برای اهداف کشاورزی از بین رفته*است و جنگ تحمیلی نیز خسارات زیادی به آثار باستانی وارد کرده*است . حفاری*های غیر مجاز ساکنین دشت و حمله باستان شناسان غربی، باعث شده*است قسمت عمده*ای از این آثار از بین برود یا به موزه*هایی هم*چون لوور برسد.

شمال دشت خوزستان که محل ورود سه رود کارون و کرخه و دز به این دشت رسوبی و حاصلخیز است محل مناسبی برای استقرار بشر اولیه بوده*است، که به تازگی با تکثیر نباتات و اهلی کردن حیوانات آشنا شده بود. در ۵۰۰۰ سال پیش از میلاد آن*ها با احداث آبراهها و سدهایی مشکل آبرسانی را حل نمودند . باستان شناسانی هم*چون گیرشمن و ژان پرو بقایای ساختمان*های عظیمی را در تپه*های شوش کشف کردند که نشان از اهمیت این تپه*ها در منطقه می*دهد. در کل دشت شوش تپه*های فراوانی وجود دارد و نشان می*دهد در پهنه عظیم این دشت اجتماعات فراوان پراکنده کشاورزی وجود داشته*است که مرکز همه آن*ها در شوش بوده است و همگی از نظر فرهنگ صنعت و نحوه زندگی با هم وحدت داشته*اند.[۱]
قرون وسطی

قرون وسطی یا سده*های میانه، نام یکی از چهار دوره*ای است که برای تقسیم*بندی تاریخ اروپا استفاده می*شود. این چهار دوره عبارت بودند از دوران کلاسیک باستان، قرون وسطی، عصر نوزائی (رنسانس) و دوران جدید یا مدرن که از ۱۶۰۰ میلادی شروع می*شود. معمولاً قرون وسطی را از پایان امپراتوری روم در قرن پنجم میلادی تا سقوط قسطنطنیه توسط دولت عثمانی و پایان امپراتوری رم شرقی (یا بیزانس) در ۱۴۵۳در نظر می*گیرند.
یک نقاشی مربوط به زمان قرون وسطی
تقسیم بندی برهه*های زمانی در قرون وسطی

به*طور معمول در تاریخ مغرب زمین قرون وسطی را به سه دوره اساسی تقسیم می*کنند.

۱. قرون وسطی اولیه یا ماتقدم (سه قرن اول از ۳۵۰ م تا قرن ششم یعنی ۵۵۰ میلادی)

۲. قرون وسطی ثانویه یا میانه (از قرن ۶-۷ م تا ۱۲ و ۱۳ میلادی)

۳. قرون وسطی متاخر یا عالی (از قرن ۱۴ تا ۱۶)
تاریخ اسلام

اسلام دینی یکتاپرستانه و یکی از ادیان ابراهیمی جهان است. پیروان این دین را مسلمان می*گویند. مسلمانان بر این باورند که خدا مستقیماً بر بسیاری از پیامبران وحی فرستاده است و محمد آخرین آن*ها است. اکنون، اسلام از نظر شمار رسمی پیروان در مکان دوم (پس از دین مسیحیت) جای دارد. کتاب دینی مسلمانان قرآن است که بر باور مسلمانان محمد بن عبدالله آن را به وسیلهٔ وحی الهی دریافت می*نمود و آن را به مسلمانان ابلاغ می*داشت. دین اسلام عمدتاً به دو مذهب سنی و شیعه تقسیم می*شود که هر یک از آن*ها زیر شاخه*های متعددی دارا می*باشند. بیش*تر جمعیت مسلمانان جهان را سنی*ها تشکیل می*دهند.

حجاز قلمرو ظهور اسلام

شبه جزیره عربستان واقع در جنوب غربی آسيا شامل باديه شام، سرزمين عراق، سواحل خليج فارس، نجد، يمامه، حجاز و يمن، بزرگترين شبه جزيره دنيا است. حجاز که قلمرو ظهور پيغمبر خاتم (صلى الله عليه و آله) و دين مبين اسلام است، در سمت شمال و غرب، صحراى نجد در شرق، و يمن در جنوب شبه جزيره عربستان قرار دارد.

سراسر مرز غربى حجاز را بحر احمر (درياى سرخ) احاطه کرده است. مساحت كل شبه جزيره تقريبا دو برابر مساحت ايران كنونى يعنى بيش از سه ميليون كيلومتر مربع مىباشد. اين شبه جزيره از شمال به فلسطين و باديه شام (سوريه و اردن فعلى) و در شرق به عراق (قلمرو حيره) و خليج فارس و در جنوب به اقيانوس هند و خليج عمان محدود است.

هنگام ظهور اسلام، در حجاز و دشت*هاى پهناور و بيابان*هاى بیكران و بى آب و علف و لم يزرع آن، تقريبا اثرى از تمدن وجود نداشت، و در صدها فرسخ آن نشان*ه*اى از حيات ديده نمی*شد. قسمت عمده آن را دريائى از شن*هاى روان و ريگ*هاى تفتيده و سوزان تشكيل می*داد. نقاط مسكونى اين اراضى پهناور بسيار محدود بود و از چند شهر بى اهميت تجاوز نمیكرد. بقيه ساكنان آن صحراهاى مخوف و دهشت*زا، قبايل پراكنده و چادر نشينان خانه به دوش بودند كه در نواحى مختلف صحرا يا در فواصل كوه*ها به سر می*بردند، و پيوسته در راه يافتن آب و گياه يا براى گريز از جنگ و خون*ريزی*ها در حال نقل و انتقال بودند.

جنوب شبه جزيره يعنى يمن داراى آب و هواى مساعد بود و آثارى از تمدن داشت كه آن هم به وسيله رومی*ها و حبشی*ها و در آخر ايرانيان، آخرين فروغ خود را از دست داده بود.

ناحيه شمال و شمال غربى شبه جزيره، يعنى حجاز و نجد كه دين مبين اسلام در آن طلوع نمود، چنان فاقد اهميت بود كه مورد توجه كشورگشايان واقع نمی*شد. به طورى كه هيچ كشورگشائى زحمت لشكر كشى به آنجا را به خود نمی*داد. زيرا نه قابل كشت و زرع و توليد بود، و نه صنايع و فراورده و محصولات تجارتى داشت، و نه چندان داراى نقاط مسكونى و خوش آب و هوا بود كه طمع گردنكشان و جهان گشايان را برانگيزد تا به آنجا لشكر بكشند، يا مردمى به اين اميدها به آن نواحى كوچ كنند، و در آنجا سكونت ورزند.

با اين وصف ناحيه شمال غربى شبه جزيره يعنى «حجاز» نظر به اينكه مركز طلوع آفتاب جهان*تاب اسلام و محل نزول وحى الهى بر حضرت ختمى مرتبت محمد بن عبد الله (صلى الله عليه و آله) است، براى مسلمانان از اهميت و احترام خاصى برخوردار می*باشد. به اين دو بيت*شعر زيبا نگاه كنيد:

سفرى به كوى جانان ز ره حجاز باشد سفر حقيقت آرى ز ره مجاز باشد

همه خارهاى صحرا بكشم به ديده چون گل اگر اين ره بيابان طرف حجاز باشد

مواردى چند را می*توان در اين خصوص يادآور شد كه منطقه حجاز توجه اقوام ديگر را به خود جلب كرده است: نخست هجرت گروهى از يهود می*باشد كه در حمله رومی*ها به فلسطين از تير رس آن*ها گريختند و براى حفظ جان خود به يمن و سرزمين يثرب يعنى مدينه كنونى و خيبر واقع در سر راه مكه و شام روى آوردند كه بعدها به نام يهودان حميرى در يمن، و بنى نضير و بنى قينقاع و بنى قريضه و خيبرى و غيره در مدينه و نواحى آن معروف گشتند.

يهود با اعراب بت پرست آميزش پيدا كردند، به آن*ها زن دادند و از آن*ها زن گرفتند، و حتى بسيارى از آن*ها را به دين خود در آوردند. به همين جهت بيش*تر يهودان يمن و حجاز به موازات ظهور اسلام اصل عربى داشتند و به همين علت نيز با وجودى كه يهودى شده بودند، زبان و خلق و خوى عربى خود را حفظ كرده بودند.

مورد ديگر آمدن يكى از ملوك يمن به يثرب است كه به نام «تبع» خوانده می*شود. تبع لقب عده*اى از سلاطين يمن بود. تبع اول هم عصر بلقيس ملكه سبا است. ماجراى آمدن او به مدينه هم اين بود كه عرب «يثرب» از ورود قوم يهود به قلمرو خود به تبع شكايت نمودند. تبع نيز به آنجا لشكر كشيد و دست به كشتار زد. سپس يكى از فرزندان خود را در آن*جا به جاى خويش منصوب داشت و به يمن بازگشت. در غياب او مردم مدينه پسرش را غافل*گير نمودند و به قتل رساندند. چون اين خبر به تبع رسيد بار ديگر به مدينه آمد و با قاتلان فرزند پيكار نمود.

در آن ميان دو نفر از علماى يهود بنى قريضه تبع را ملاقات كردند و از وى خواستند كه از ادامه جنگ خوددارى كند. وقتى تبع سبب پرسيد، گفتند: پيغمبرى از عرب بر انگيخته می*شود و به اين شهر می*آيد و سكونت می*ورزد. ما نيز به اميد درك محضر او به اين شهر مهاجرت كرده*ايم. چون تبع اين مطلب را شنيد دست از جنگ كشيد و به يمن بازگشت.

تبع در سر راه خود به يمن از مكه گذشت و به تعمير خانه خدا «كعبه» پرداخت. درى براى خانه خدا (كعبه) قرار داد و كعبه را با پرده*اى پوشانيد، و به نقلى او نخستين كسى است كه خانه كعبه را با پرده پوشش داد.(مروج الذهب مسعودى - جلد 2 صفحه 76 و كامل ابن اثير - جلد 1 صفحه 244.)

روايات اسلامى می*گويد تبع همان موقع به پيغمبر اسلام كه هنوز متولد نشده بود ايمان آورد.

مورد ديگرى كه می*بينيم به حجاز لشكركشى شده است، ماجراى مشهور قوم فيل و آمدن «ابرهه» فرمانده حبشى قواى اشغال*گر يمن به مكه براى تخريب خانه خداست. داستان قوم فيل چنان كه می*دانيم در قرآن مجيد آمده است و يك سوره قرآن را تشكيل می*دهد.

خدا در سوره فيل می*فرمايد: «ما قوم فيل را مانند برگ جويده شده نابود ساختيم» داستان آن به هنگام خود ذكر می*شود.

نه تنها عرب حجاز در طول تاريخ مورد هجوم و استثمار كشور گشايان و امپراتوران عصر واقع نشده است، بلكه اصولاً عرب چه در يمن و چه در حجاز، و عراق و شام و فلسطين هميشه آزاد زيسته*اند، و آداب و رسوم خاص خود را حفظ كرده و هرگز باج گذار نبوده*اند. فقط يمن مدتى مورد توجه روميان واقع شد و بعد هم مدتى ديگر حبشی*ها به آن*جا لشكر كشيدند، و به موازات ظهور اسلام جزو متصرفات ايران ساسانى بود و نماينده*اى از ايران در آنجا به سر می*برد. تازه اين حوادث هم مربوط به شهر «صنعا» پايتخت معروف يمن و چند شهر ساحلى آن بود و ساير نقاط يمن و عرب*نشين آنجا كه كوهستانى است تقريبا از اين پيشامدها محفوظ مانده بود.

گوستاولوبون مورخ محقق فرانسوى در اينجا سخنى دارد كه بايد آن را نگاشت. می*گويد: اسكندر مقدونى در صدد حمله به مناطق عرب*نشين شام و فلسطين بود كه از دنيا رفت. پس از وى متصرفاتش ميان سردارانش تقسيم شد. آنتى گون يكى از سرداران وى پسر خود دمتريوسDEMETRIUS را به جنگ عرب شام و فلسطين مامور ساخت.

ديودور می*نويسد: «وقتى دمتريوس وارد پترا (از شهرهاى فلسطين) شد، اعراب به او چنين گفتند: اى دمتريوس پادشاه! چرا با ما جنگ میكنى؟ ما در ريگستانى به سر می*بريم كه فاقد كليه وسايل زندگى و محروم از تمام نعماتى است كه اهالى شهرها و قصبات از آن متمتع و بهره*مندند. ما سكونت در يك چنين صحراى خشك را بدين جهت اختيار نموده*ايم كه نمی*خواهيم بنده كسى باشيم. بنا بر اين تحف و هدايائى را كه تقديم می*نمائيم از ما قبول نموده، لشكريان خود را از اينجا كوچ داده، مراجعت كن و بدان كه نبطى از حال به بعد دوست صميمى تو خواهد بود، و اگر می*خواهى كه اين محاصره را ادامه دهى، صريحا به تو می*گوئيم طولى نخواهد كشيد كه دچار هزاران مشكلات و مصائب خواهى شد، و هيچ وقت هم نمی*توانى ما را مجبور سازى معيشتى را كه از طفوليت به آن مانوس و عادى شده*ايم تغيير دهيم، و اگر بالفرض از ميان ما اشخاصى را بتوانى اسير كنى و با خود ببرى، آن*ها غلامانى خواهند بود بد انديش و هيچ وقت هم نمی*توانند طرز زندگى خود را از دست داده رويه ديگر را اختيار كنند».

«دمتريوس» اين پيغام صلح را مغتنم شمرده هدايا را قبول نمود و يك چنين جنگى را كه می*دانست مشكلات آن زياد است، خاتمه داده و برگشت

نام و نژاد عرب

در اين كه لفظ عرب از چه گرفته شده است، اختلاف نظر بسيار وجود دارد. گروهى از دانشمندان آن*را از نام «يعرب بن قحطان» می*دانند كه در يمن می*زيستند و اعراب نخستين بودند، ولى جمعى ديگر از اهل تحقيق به اين نظريه ايراد گرفته و می*گويند به خود «يعرب» و پدرش «قحطان» چه می*گفتند؟ بنا بر اين در اطلاق كلمه عرب بر شاخه*ه*اى از نژاد سامى، قول درستى در دست نيست.

«يشحب» پسر «يعرب» و «سبا» پسر «يشحب» بود. سبا پدر كليه قبائل عرب قحطانى است. او ده پسر داشت. شش تن از نيكان بودند و اينان: ازد، كنده، مذحج، اشعرون، انمار، حمير، و چهار تن آن*ها افرادى نادرست به شمار می*رفتند و آن*ها: عامله، جزام، لخم، و غسان بودند. قبائل عرب قحطانى به نام اينان موسوم شدند، و از آن*ها نيز تيره*هائى پديد آمدند كه قرن*ها پس از ظهور اسلام باقى بودند.

اعراب نژاد سامى بازماندگان «سام» پسر حضرت نوح پيغمبر بودند و لذا زبان آنها را شاخه*ه*اى از زبان سامى می*دانند كه بهترين زبان نژاد سامى است.

مورخان، قوم عرب را به دو دسته تقسيم كرده*اند: عرب خالص كه گفتيم ساكن يمن بوده*اند و به عرب قحطانى شهرت داشتند، و تيره ديگر، عرب عدنانى بودند كه در سرزمين تهامه، نجد، يمامه، حجاز، شام و عراق پراكنده شدند.

عدنان نياى اعلاى اينان كه جد بيستم پيغمبر اسلام است، نواده حضرت اسماعيل فرزند حضرت ابراهيم خليل است. علت سكونت آن*ها در سرزمين حجاز اين بود كه به واسطه مصالحى، خداوند به ابراهيم وحى نمود كه فرزند خردسالش «اسماعيل» و مادرش «هاجر» را به وسيله «براق» از فلسطين به نقطه*ه*اى در حجاز كه بعدها شهر مقدس مكه در آن*جا بنا شد، بياورد و در آنجا ساكن گرداند، و ابراهيم نيز چنين كرد».

هنگامى كه ابراهيم هاجر و اسماعيل را در نقطه كنونى شهر مكه فرود آورد و خواست به خدا بسپارد و به فلسطين باز گرداند، گفت: «خداوندا! من دودمانم را در سرزمينى بدون كشت در نزد خانه محترمت ساكن گردانيدم، تا نماز گزارند، پس دل*هاى مردمان را به سوى آن*ها معطوف دار، و به آن*ها روزى ده، باشد كه تو را شكر كنند (ربنا انى اسكنت من ذريتى بواد غير ذى زرع عند بيتك المحرم. ربنا ليقيموا الصلوة فاجعل افئدة من الناس تهوى اليهم و ارزقهم من الثمرات لعلهم يشكرون - سوره ابراهيم آيه 37)

با پديد آمدن آب زمزم در زير پاى اسماعيل شيرخوار كه به طرز معجزه*آسا تحقق يافت، و آگاهى قبيله جرهم از وجود آب در آن نقطه و آمدن بدانجا، اسماعيل در ميان قبيله مزبور پرورش يافت، و زبان آن*ها يعنى عربى را فرا گرفت.

حضرت اسماعيل در جوانى، با دخترى از عرب اصيل قحطانى از قبيله «جرهم» ازدواج كرد. معد فرزند عدنان چهار پسر به نامهاى: نزار، قضاعه، قنص و اياد، داشت. قبائل مضر، ربيعه، انمار، خثعم، ثقيف، بجيله، قضاعه، تميم، مزينه، خزاعه، اسلم، هذيل، طى، كلب، كنانه، خزيمه، و تيره*هائى كه از اينان منشعب گرديدند، به آنان نسبت می*رساندند. به اينان عرب مستعرب يا عرب اسماعيلى می*گفتند. قبيله مشهور و محترم «قريش» نيز به آن*ها می*پيوستند.

به تقسيم ديگر به موازات ظهور اسلام، عرب سه دسته بودند. عرب شمال كه در نجد و حجاز و اواسط سرزمين عرب يعنى شبه جزيره می*زيستند، و به زبانى كه قرآن مجيد بر اساس آن نازل گرديد، سخن می*گفتند. و ديگر عرب قحطانى مقيم جنوب بودند كه در يمن موطن اصلى خود و حضر موت سكونت داشتند، و زبان آن*ها لغت سباى يا حميرى بود. عرب قحطانى به مرور ايام در حجاز پراكنده شدند كه از جمله دو قبيله معروف اوس و خزرج بودند، كه در سرزمين يثرب و شهر «مدينه» به سر می*بردند.

دسته ديگر عرب «نبطى» بود كه در اصل عرب نبودند، ولى با عرب آميزش پيدا كردند و در سرزمين آن*ها سكونت ورزيدند، و با آنان وصلت نمودند. از اين*رو، زبان آنها عربى خالص نبود، بلكه تركيبى از عربى و غير عربى بود.

چون بحث ما درباره حجاز و قلمرو ظهور دين مبين اسلام است، لذا در اين باره سخن می*گوئيم:

قرن*ها پيش از ظهور اسلام در نقطه شرقى و شمالى شبه جزيره عربستان، سه تيره از عرب وجود داشته*اند; به*دين شرح: 1- اعراب بائده

قبل از همه در عربستان می*زيسته*اند، و براى خود دوران و سرگذشتى داشته*اند، ولى طى حوادث شومى منقرض گشتند و نابود شدند. به همين جهت نيز به آنها «بائده» می*گويند، يعنى نابود شده و از ميان رفته*است.

گويا اينان همان قوم عاد و ثمود و غيره بوده*اند كه در سرزمين «احقاف» يعنى جائى كه امروز كشور مسقط و عمان است، می*زيسته*اند، و در نقاط ديگر شبه جزيره هم پراكنده بودند. در روزگار طلوع اسلام، الواح و قبورى باقى مانده بود كه مردم آنها را به همان عرب بائده نسبت می*دادند. 2- اعراب نجد

اينان كه در شرق شبه جزيره به صورت قبائل مختلف می*زيستند، روزگار خود را حتى در يك قرن پيش با چادرنشينى و جنگ و گريزها می*گذرانيدند. از نيم قرن به اين طرف خاندان سعودى در اين منطقه حكومت خود را تشكيل داده و امروز پايتخت آن*ها «رياض» در منطقه نجد واقع است (يكى از كارهاى زشتى كه اين خاندان نمودند اين است كه سرزمين مقدس حجاز و محيط طلوع آخرين ديانت الهى و پيغمبر ختمى مرتبت (صلى الله عليه و آله) را به جاى اينكه عربستان بنامند، به نام جد خود «سعود»، عربستان سعودى ناميدند. و آن سرزمين مقدس را كه تعلق به عموم مسلمانان جهان دارد به عنوان ملك شخصى خود در آوره*اند!) 3- اعراب حجاز

عرب اصيل شبه جزيره كه قرن*ها به واسطه وجود خانه خدا (كعبه) در ميان آن*ها، محترم*ترين مردم به شمار می*رفتند، در قسمت شمال و غرب جزيره به سر می*بردند. شهرهاى حجاز هنگام ظهور اسلام مكه و مدينه و طائف بود. در كنار درياى سرخ و سى و دو فرسخى شهر مدينه هم «ينبع» قرار داشت، كه خود بندرى بوده است، و رابط ميان حجاز و آفريقا به شمار می*رفت.

قريش نجيب*ترين مردم حجاز بودند كه در شهر مكه سكونت داشتند. نجابت و احترامى كه قريش در ميان ساير قبايل مختلف عرب كسب كرده بودند، به خاطر «كعبه» خانه خدا و يادگار حضرت ابراهيم و اسماعيل بود كه قريش خود از اولاد حضرت اسماعيل به شمار می*رفتند. به طورى كه عموم قبايل عرب در يمن و حجاز و نجد و ديگر نقاط كعبه و شهر مكه را محترم شمرده و آن مكان مقدس را رمز اعتبار خود می*دانستند.

هر ساله اعراب از باديه*ها و شهرها در ماه رجب و ذى حجه براى زيارت كعبه و انجام مراسم، و زيارت بت*هاى مشهور خود به مكه و منا می*آمدند. از ميان عرب عدنانى و قريش قبائلى كه شهرت داشتند عبارت بودند از: بنى هاشم، بنى اميه، بنى مخزوم، بنى اسد، بنى نوفل، بنى جمح، بنى عدى، بنى سهم، بنى عبدالدار، بنى زهره، و غيره.

و از اينان نيز تيره*هائى به وجود آمدند كه در تاريخ اسلام از ايشان ياد می*شود.

از اين قبائل چهار قبيله بيش از بقيه شهرت داشتند، و محل اعتبار و مورد توجه بودند: بنى هاشم، بنى اميه، بنى مخزوم، بنى عبدالدار. هنگام بالا گرفتن كار پيغمبر (صلى الله عليه و آله) در مكه و مدينه، بزرگ بنى هاشم پيغمبر اسلام، و بزرگ بنى اميه ابوسفيان، و بزرگ بنى مخزوم ابوالحكم بود كه بعدها به واسطه خودسرى و جهالتش در مقابل اسلام و پيغمبر (صلى الله عليه و آله) «ابوجهل» خوانده شد.

مردم قريش طى سفرهاى بازرگانى خود در شام و فلسطين با نصارا، و در حيره (عراق) با ايرانيان و در يمن با يهوديان حميرى آشنا شدند، و از مجموع اين برخوردها به ميزان زيادى از طرز تفكر و آداب و رسوم آن*ها آگاهى يافتند، بدون اينكه راه و روش و آداب و رسوم خود را از دست بدهند، يا تحت تاثير آن*ها قرار گيرند.

كار قريش در مكه و طائف تجارت، و اعراب باديه شترچرانى و جنگ و گريز و قتل و غارت بود. قرآن مجيد از اين دو وضع قريش و اعراب باديه در موارد مختلف سخن گفته و اوضاع و احوال و طرز زندگى و روحيات و صفات آن*ها را بازگو میكند و ما طى سخنان آينده از آن*ها ياد خواهيم كرد.[۲]
مذهب تسنن


مذهب سُنّی یکی از مذاهب دین اسلام است که اکثریت مسلمانان (۷۵%) تا(۹۰٪) را در بر می*گیرد. اهل سنت و جماعت معتقدند که محمد، پیامبر اسلام، پس از خود جانشینی تعیین ننموده*است. باوجود این، احادیث پیامبر همچون حدیث منزلت و حدیث ثقلین و وقوع غدیر خم را رد نمی*کنند، ولی مناسبت آن*ها را در مورد تعیین جانشینی علی بن ابی طالب تایید نمی*نمایند و معتقدند باید مسلمانان با تشکیل شورا یکی از افراد جامعه را به عنوان خلیفهٔ خود برگزینند، هر چند که برای تعیین خلفای بعدی این اصل زیر پا گذاشته شد و اجماع صورت نگرفت. از این رو پس از درگذشت محمد و قبل از تدفین وی، نخست با تشکیل شورا در سقیفه بنی ساعده، با اینکه همهٔ مسلمانان یا نمایندگان همهٔ مسلمانان در شورا شرکت داشتند (از جمله عباس عموی پیغمبر و علی داماد ایشان بودند)، طبق سنت شورا و بیعت، ابوبکر را که از صحابه (یاران) و نزدیکان محمد بود برای خلافت بعد از محمد بر جامعه مسلمانان انتخاب کردند.

این چهار تن به همراه امام حسن که مدت خلافت کوتاهی داشته*اند به خلفای راشدین معروف*اند که به*ترتیب عبارت*اند از:

ابوبکر
عمر
عثمان
علی

مسلمانان اهل سنت، قرآن را کتابی محفوظ می*دانند و اسلام را در پیروی از قرآن و سنت محمد می*دانند، هرچند که عمر (خلیفهٔ دوم) کتاب خدا و عمل به آن را کافی می*دانست. آنان در مسایل فقهی، ابتدا قرآن و سپس احادیث محمد و بعد از آن احادیث معتبر صحابه و اجماع را مورد استفاده قرار می*دهند.

مذهب اهل سنت در دو مکتب اصولی اعتقادی یعنی اشعری و ماتریدی واز لحاظ علوم فقهی به چهار مذهب فروعی و عملی حنفی، مالکی، شافعی و حنبلی تقسیم می*گردد.مذهبی دیگر به نام مذهب سلفی که با اتکا به قرآن و سنت پاک پیامبر و یا ران پاکش وجود دارد که خود را فقط مسلمانان سلفی می نامند . همه مسلمانان اهل سنت ، اهل بیت پیامبر را دوست دارند و به آنها احترام ویژه قائل اند ولی از توسل کردن و قسم خوردن به آنها و نذر برای آنها پرهیز می کنند و آن را حرام می خوانند زیرا همه این عبادت ها را مطلقاً برای خدا می دانند.
مذهب شیعه

شیعه یکی از مذاهب دین اسلام است وشیعیان معتقدند که پیامبر دورازده شخص را به عنوان جانشین پس از خود انتخاب کرده است که این دوازده شخص به شرح زیر می باشند:
تصویری موسوم به حسین بن علی

علی بن ابی طالب
حسن بن علی(مجتبی)
حسین بن علی(سیدالشهدا)
علی بن الحسین(سجاد/زین العابدین)
محمد بن علی (باقر)
جعفر بن محمد(صادق)
موسی بن جعفر (کاظم)
علی بن موسی الرضا
محمد بن علی (تقی)
علی بن محمد (نقی)
حسن بن علی (عسکری)
حجت بن حسن (مهدی)

تاریخ مدرن

دوران نوین، دوران مدرن یا مدرنیته به جامعهٔ جدید (مدرن) اطلاق می*شود. مدرنیته دوره*ای تاریخی است که بین سال*های ۱۶۳۰ میلادی تا ۱۹۴۰ را در بر دارد و واجد جنبش*های متعدد فرهنگی و

عقلانی است. البته یورگن هابرماس
فیلسوف مدافع مدرنیته بر این باور است که مدرنیته پروژه*ای ناتمام است و

هنوز به آخر نرسیده*است. به شکل کلی می*توان منظور از مدرنیته را جامعهٔ مدرن دانست.

از نظر تاریخی، دوران مدرن با دورهٔ رنسانس آغاز شده و با عصر روشنگری و انقلاب فرانسه و ایده*آلیسم آلمانی به عنوان گفتار کلیدی غرب تحکیم می*شود. از ویژگی*های این دوران می توان به این موارد اشاره نمود:

در این دوره فردیت اعتلا یافته و سنت نقد می*شود.
در این دوره فرد خودمختار با ظهور یا ظهور به شکل سوژهٔ دکارتی خود را ارباب و مالک طبیعت اعلام می*کند و به مفهوم پیشرفت و بینش فعلی از تاریخ ارزش و بها می*دهد.
آگاهی فرد از فردیت خود
جدایی دین از دولت
تاکید بر آزادی*های فردی
افسون*زدایی از جهان
تأکید بر علم گالیله*ای و نیوتونی همراه با انقلاب*های علمی و صنعتی در غرب
دوران عقل ابزاری - به معنای تسلط انسان بر طبیعت و انسان از طریق به کارگیری علم و تکنولوژی
عقل انتقادی - به معنای تأکید بر سوژهٔ خودمختار که شناسندهٔ خود و جهان است و برآزادی*های فردی خود تأکید می*کند.

همچنین دوران مدرن در رویدادهای تاریخی چون انقلاب آمریکا و فرانسه و دو اعلامیهٔ استقلال امریکا و اعلامیهٔ حقوق بشر و شهروند ۱۷۸۹ فرانسه تجلی می*یابد.

می*توان گفت که چهار معنای اصلی از مدرنیته وجود دارد:

مدرنیتهٔ سیاسی: که در قالب مفهوم مدرن از دموکراسی و حقوق شهروندی شکل می*گیرد.
مدرنیتهٔ علمی و تکنولوژیک: که نتیجهٔ آن گسست معرفتی با کیهان*شناسی ارسطویی، ایجاد علم جدید، انقلاب صنعتی و تکنولوژی مدرن است.
مدرنیتهٔ زیبایی*شناختی: که از رابطهٔ جدید انسان با زیبایی و مفهوم جدید ذوق و سلیقه نشأت می*گیرد.
مدرنتیهٔ فلسفی: مدرنیته به معنای آگاهی سوژهٔ فردی از طبیعت و سرنوشت خود و قرار دادن این سوژه به منزلهٔ پایه و اساس تفکر و اندیشه

ظهور اروپا
[نشان] این بخش نیازمند گسترش است.
عصر اکتشافات
[نشان] این بخش نیازمند گسترش است.
قرن ۱۹

سدهٔ ۱۹ میلادی به فاصلهٔ بین سال*های ۱۸۰۱ تا ۱۹۰۰ در گاهشماری گریگوری گفته می*شود. این دوره برابر با سال*های بین ۱۱۷۹ تا ۱۲۷۸ در گاهشماری خورشیدی است.

گاهی اوقات مورخین از «سدهٔ نوزدهم میلادی» برای اشاره به دوران تاریخی بین سال*های ۱۸۱۵ (۱۱۹۳) (کنگرهٔ وین) تا ۱۹۱۴ (۱۲۹۲) (آغاز جنگ جهانی اول) استفاده می*کنند. اریک هابس*باوم نیز اصطلاحی به نام «سدهٔ نوزدهم میلادی طولانی» برای اشاره به سال*های بین ۱۷۸۹ (۱۱۶۷) تا ۱۹۱۴ ساخته است.

در این سده امپراتوری*های عثمانی، اسپانیا و پرتغال نابود شدند و امپراتوری*های مغول و روم مقدس نیز به پایان رسیدند.

امپراتوری بریتانیا پس از جنگ*های ناپلئونی، در حالیکه یک ربع از جمعیت جهان و یک سوم زمین*ها را در اختیار داشت تبدیل به بزرگ*ترین ابرقدرت این سده شد. این امر باعث تقویت یک صلح برتانیایی، پیشبرد تجارت و مبارزه با دزدی دریایی فراگیر شد.

میزان برده*داری در کل جهان بسیار کمتر شد. پس از شورش برده*ها در هاییتی، بریتانیا دزدان دریایی بربر را که به دزدی و برده*گیری اروپاییان می*پرداختند مجبور به تسلیم شدن کرد و به نیروی دریایی خود ابلاغ کرد تا هر گونه تجارت برده را متوقف سازند. برده*داری سپس در روسیه، آمریکا و برزیل ممنوع اعلام شد. (مراجعه کنید به الغای برده*داری)

الکتریسیته، فولاد و نفت موجبات دومین انقلاب صنعتی را که کشورهایی چون آلمان، ژاپن و ایالات متحده را تبدیل به امپراتوری*های زمان کرد فراهم آوردند. با اینحال روسیه و سلسلهٔ چینگ در چین نتوانستند همراه با این انقلاب گام بردارند و در نتیجه آشوب*های اجتماعی وسیعی در این دو امپراتوری به وجود آمد.
قرن ۲۰

سدهٔ ۲۰ میلادی از سال ۱۹۰۱ تا ۲۰۰۰ در گاه*شماری میلادی است. این دوره برابر با سال*های بین ۱۲۷۹ تا ۱۳۷۹ در گاه*شماری هجری خورشیدی است.

در اصطلاح عوام آن را از سال ۱۹۰۰ تا ۱۹۹۹ می*دانند. استدلال*های زیادی برای تصدیق برداشت عامیانه از این اصطلاح آورده شده*است. استفان جی گولد بر این باور است که دههٔ اول سده، ۹ سال دارد. عده*ای نیز بر این باورند که سیستم سالشماری نجومی دارای سالی به نام صفر است که معمولاً آن را به نام ۱ سال قبل از میلاد می*شناسند. سازمان بین*المللی استانداردسازی در سال ۲۰۰۰ استانداردی به نام ایزو ۸۶۰۱ را برای استفاده از سیستم سال*شماری نجومی معرفی کرد. این استاندارد نظر کسانی را که معتقد بودند سدهٔ جدید چند ماه زودتر آغاز شده تصدیق می*کرد. ضمناً تقریباً همیشه دهه*ها با سال «۰» آغاز می*شوند، در نتیجه همانگونه نیز نامگذاری می*شوند (۱۹۶۰).

این اصطلاح همچنین برای دوره*هایی که روی تقویم با هم برخورد دارند نیز استفاده می*شود که از این میان می*توان سدهٔ بیستم کوتاه را نام برد که طبق آن سدهٔ بیستم به سال*های بین ۱۹۱۴ تا ۱۹۸۹ اطلاق می*شود. در نتیجه دوران پیش از جنگ جهانی اول به سدهٔ ۱۹ و سال*های دههٔ ۱۹۹۰ جزو سدهٔ ۲۱ تلقی می*شوند.

این نکته به درستی قابل درک است که بخشی از سال*های ابتدایی سدهٔ بیستم پیش از جنگ جهانی اول از دیدگاه فرهنگی و پیشرفت فناوری جزو سدهٔ ۱۹ به شمار می*آید. همچنین بسیاری بر این باورند که دههٔ ۱۹۹۰ به دلیل رخ دادن وقایعی (نظیر ظهور اینترنت) جزو سدهٔ ۲۱ به حساب می*آید.
جنگ جهانی اول

در ماه اوت ۱۹۱۴ جنگ عظیمی در اروپا بین آلمان، رهبر دول محور، و نیروهای متفقین به رهبری فرانسه و بریتانیا درگرفت. هیچ*یک از دو طرف نتوانستند به پیروزی کامل دست یابند و جنگ تا چهار سال به طول انجامید. پیش از پیروزی متفقین در نوامبر ۱۹۲۸ حدود ۱۰ میلیون نفر کشته شدند. هنگامی که در ماه اوت ۱۹۱۴ جنگ اعلام شد، میلیون*ها تن از مردم شادمان در خیابان*های شهرهای مهم اروپا شروع به رقص و پایکوبی کردند. مردم تصمیم حاکمان خود برای رفتن به جنگ را مورد حمایت قرار دادند. مردان جوان داوطلب برای جنگیدن، هجوم می*آورند. با این وجود، صحنه*های وحشت*انگیز جنگ جهانی اول، نگرش مردم به جنگ را تغییر داد؛ یک نسل کامل از مردان جوان به خاک و خون کشیده شدند. جنگ جهانی اول، چهار امپراتوری را نابود کرد؛ امپراتوری آلمان تاج و تخت را از دست داد و جمهوری وایمار جایگزین آن شد. امپراتوری*های شکست خورده امپراتوری اتریش - مجارستان و عثمانی از هم گسیختند و امپراتوری روسیه نیز به دست انقلابی*های بلشویک افتاد.
جنگ جهانی دوم

در قرن بیستم بین دهه*های ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ بسیاری از کشورهای اروپایی از دموکراسی دست کشیدند. حزب نازی به رهبری آدولف هیتلر در آلمان به قدرت می*رسد و فاشیست*ها به رهبری موسولینی بر ایتالیا حکومت می*کنند. ابتدا بریتانیا و فرانسه کوشیدند با این دیکتاتورهای جنگ*طلب سازش کنند. اما عاقبت در سال ۱۹۳۹ در برابر تهاجم هیتلر ایستادند و اروپا به جنگ جهانی دوم کشیده شد. در سپتامبر ۱۹۳۹، جنگ جهانی دوم در اروپا آغاز شد. آدولف هیتلر، می*خواست تا رایش سوم به یک قدرت مطلقه در اروپا تبدیل شود. در آغاز تاکتیک حملات برق*آسا موفقیت*آمیز می*نمود. اما پس از سال ۱۹۴۳، قوای متفقین، متشکل از نیروهای آمریکا، شوروی و انگلستان، بر آلمان برتری یافتند. سرانجام، آلمان در ماه مه ۱۹۴۵، نه روز پس از خودکشی هیتلر، تسلیم شد. بیش از بیست میلیون اروپایی در این جنگ کشته شدند.
قرن ٢١

سدهٔ ۲۱ میلادی یا قرن بیست و یکم جدیدترین سده در تقویم گریگوری و در اصطلاح قرن اخیر است که در تاریخ ۱ ژانویه ۲۰۰۱ آغاز شد و پس از گذشت یک صد سال در ۳۱ دسامبر ۲۱۰۰ به پایان خواهد رسید. در کاربردهای عامیانه ممکن است آغاز سده بیست و یکم از ۱ ژانویه ۲۰۰۰ و پایان آن در ۳۱ دسامبر ۲۰۹۹ در نظر گرفته شود که عقیده*ای رایج اما نادرست و غیر رسمی است.
سونات