خانه زینت*الملک

از ویکی*پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مختصات: ۲۹°۳۶′۲۸.۳۸″ شمالی ۵۲°۳۳′۷.۱۵″ شرقی
خانه زینت*الملک
Shirazzinat.jpg
نام خانه زینت*الملک
کشور ایران
استان استان فارس
شهرستان شیراز
اطلاعات اثر
کاربری خانه
کاربری کنونی موزه
دیرینگی دوره قاجار
دورهٔ ساخت اثر دوره قاجار
اطلاعات ثبتی
شمارهٔ ثبت ۹۳۸
تاریخ ثبت ملی ۱۰ آذر ۱۳۵۴
خانه زینت*الملک یا زینت*الملوک یکی از آثار به جای مانده از دوره قاجار است که ساخت آن در حدود سال ۱۲۹۰ ه. ق توسط علی محمد خان قوام الملک دوم آغاز و در سال ۱۳۰۲ ه. ق به اتمام رسیده*است. سقف بیشتر اتقاهای این خانه چوبی است که با نقاشی تصاویر گوناگونی از حیوانات، پرندگان و گل و بوته آراسته شده*است.
در زیرزمین این بنا موزه مشاهیر فارس همراه با مجسمه*های مشاهیر فارس برپا شده است.[۱][۲]
تاریخچه

بنای اندرون زینت الملک مربوط به دوره قاجار است و در شیراز، خیابان لطفعلیخان زند واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ آذر ۱۳۵۴ با شمارهٔ ثبت ۹۳۸ به*عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده*است.[۳]
مکان بنا

در ضلع غربی نارنجستان قوام، عمارتی زیبا قرار دارد که به دلیل سکونت خانم زینت*الملک قوامی، دختر قوام*الملک چهارم، به این نام معروف است. این عمارت که به فاصلهٔ یک کوچه با خانه قوام قرار دارد و به وسیلهٔ یک راه زیرزمینی با آن در ارتباط است، در حقیقت اندرونی خانهٔ قوام و محل رفت*وآمد محارم بود. در ورودی خانه زینت*الملک معرق*کاری شده*است و با عبور از هشتی، یک راهرو با زاویه شمال شرقی به حیاط راه می*یابد. در حیاط علاوه بر ازاره*های سنگی حجاری شده و مشبک، دو باغچه زیبا و حوض بزرگ و کوچک مشاهده می*شود. کاشی*کاری هفت رنگ هلالی که در پیشانی ساختمان جا گرفته از زیبایی خاص برخوردار است و تصاویر خورشید، دو فرشته، دو شیر شمشیر به دست همراه با آیه نصرمن*الله و فتح*قریب به چشم می*خورد. به جز ایوان بدون سقف در شرق حیاط، در اطراف حیاط ۲۰ اتاق وجود دارد که به یکدیگر راه دارند. ساختمان غربی بنا دارای تالار شاه*نشین آینه*کاری و گچ*بری با تصاویر اروپایی است. این ساختمان در سه ضلع دارای زیرزمین بسیار وسیع و گسترده*ای است که امروزه از آن به عنوان نگارخانه استفاده می*شود. در این موزه تمامی شخصیتهای برجستهٔ شیراز به صورت مجسمه برای بازدید مردم در آمده*اند.
سونات