صنایع پتروشیمی, کود ها

از ویکی*پدیا، دانشنامهٔ آزاد
صنایع پتروشیمی (به انگلیسی: Petrochemical industry)، بخشی از صنایع شیمیایی است که فراورده*های شیمیایی را از مواد خام حاصل از نفت یا گاز طبیعی تولید می*کند.

امروزه فراورده*های نفتی علاوه بر مصرف در زمینه سوخت وسایل نقلیه، روغن موتور و غیره، در تهیه بسیاری از قطعات مورد نیاز ساخت وسایط نقلیه، نقش ارزنده*ای دارد. فراورده*های نفتی در تهیه سوخت موشکهای هدایت کننده، سفینه*های فضایی و ماهواره*ها و حتی در ساخت بسیاری از قطعات داخلی آنها کاربرد اساسی دارد. مادهٔ اولیهٔ بیشتر داروها و حتی آنتی*بیوتیکها از ترکیبات نفتی مشتق می*شود.

دید کلی صنایع پتروشیمی(Petrochemical industry)، بخشی از صنایع شیمیایی است که فراورده*های شیمیایی را از مواد خام حاصل از نفت یا گاز طبیعی تولید می*کند. تا پیش از وارد شدن نفت به مفهوم امروزی در زندگی انسان، مواد شیمیایی مورد نیاز، بر اثر تغییر و تبدیل صنایع گیاهی و حیوانی بدست می*آمد. اما در اوایل قرن بیستم نفت خام و گاز طبیعی به عنوان ماده اولیه برای تهیه بسیاری از ترکیبات مورد نیاز انسان، اهمیت حیاتی و روز افزونی پیدا کرده*است.

تاریخچه
یک واحد پتروشیمی در عربستان سعودی

اقوام متمدن دوران باستان، به ویژه سومری*ها و آشوری*ها و بابلی*ها، در حدود چهار هزار و پانصد سال پیش در سرزمین میان رودان (محل عراق کنونی) با برخی از مواد نفتی که در دریاچه قیر بدست می*آمد، آشنایی داشتند. آنان از خود قیر به عنوان ماده غیر قابل نفوذ، استفاده می*کردند. رومی*ها و یونانی*ها نیز مواد قیری را برای غیر قابل نفوذ کردن بدنه کشتیها به کار می*بردند. همچنین برای روشنایی و گرم کردن نیز از آن بهره می*جستند.

با توسعه و پیشرفت تکنولوژی حفاری در اواسط قرن نوزدهم و تکنولوژی تقطیر و پالایش نفت در اواخر قرن نوزدهم و استفاده از آن در موارد غیر سوختی، جهش حیرت*آوری بوجود آمد. به طوری که امروزه صنایع پتروشیمی نفش اساسی و بنیادی در رفع نیاز عمومی جامعه به عهده دارد.
صنایع گوناگون پتروشیمی

نفت و مشتقات آن نه تنها در برآوردن نیازهای انسان در زمینه سوخت، انرژی و الیاف نقشی بنیادی دارد، بلکه پیدایش و تکامل صنایع گوناگون مهمی را موجب شد که به پاره*ای از آنها اشاره می*شود.

همزمان با پالایش نفت خام، کاربرد موتورهای درون سوز جنبه عمومی به خود گرفت و میلیونها ماشین بنزین سوز به بازار عرضه شد.
امروزه فراورده*های نفتی علاوه بر مصرف در زمینه سوخت وسایل نقلیه، روغن موتور و ...، در تهیه بسیاری از قطعات مورد نیاز ساخت وسایط نقلیه، نقش ارزنده*ای دارد و تلاش بر این است تا بدنه اتومبیل را از مواد پلاستیکی که آنها را از پلیمریزاسیون ترکیبات نفتی می*توان بدست آورد، بسازند.
فراورده*های نفتی در تهیه سوخت موشکهای هدایت کننده سفینه*های فضایی و ماهواره*ها و حتی در ساخت بسیاری از قطعات داخلی آنها کاربرد اساسی دارد.
ماده اولیه بیشتر داروها و حتی آنتی*بیوتیکها از ترکیبات نفتی مشتق می*شود. به ویژه تقریباً تمام مواد پاک کننده، باکتری کشها و ...، از مشتقات نفتی و محصولات پتروشیمی می*باشد.

ترکیبات نفت خام و فراورده*های نفتی

اتمهای کربن و هیدروژن به طور حیرت آوری می*توانند ضمن ترکیب شدن با یکدیگر، تعداد فوق*العاده زیادی از ترکیبات هیدروکربنی زنجیری و حلقوی آروماتیکی را به وجود آورند، به طوری که تا کنون هیدروکربنی که در ساختار مولکولی آن ۶۰ اتم کربن شرکت داشته باشد، ردیابی شده*است. از طرفی با افزایش تعداد اتمهای کربن بر تعداد ایزومرهای هیدروکربنی نیز افزوده می*شود.

به طور مثال هیدروکربنی که ۳۰ اتم کربن داشته باشد، می*تواند بیش از چهار میلیارد ترکیب هیدروکربنی ایزومر تشکیل دهد. علاوه بر این، با توجه به اینکه در نفت خام، ترکیبات هیدروکربنی سیر شده نیز فراوانند، تعداد ترکیبهای موجود در آن، فوق*العاده زیاد و گوناگون است. این گوناگونی با شرکت اتمهای دیگر مانند گوگرد، نیتروژن و اکسیژن در زنجیر هیدروکربنها به مراتب بیشتر می*شود.
ترکیبات عمده موجود در نفت خام

ترکیبات عمده موجود در نفت خام عبارتند از: هیدروکربنهای سیر شده زنجیری به فرمول کلی CnH2n+2، هیدروکربنهای سیر شده حلقوی به فرمول عمومی CnH2n که اصطلاحاً آن را نفتن گویند و هیدروکربنهای سیرنشده زنجیری اتیلن و استیلن. هر چه درصد تشکیل دهنده*های نفت در دماهای پایین بیشتر باشد، مرغوبیت آن بیشتر است. گازهای طبیعی، بخش گازی شکل مواد نفتی است که همراه با نفت خام در مخازن زیرزمینی وجود دارد و یا از تقطیر نفت خام در پایین*تر از 200C بدست می*آید. گازهای طبیعی، مخلوطی طبیعی از گازهای متان (قسمت عمده حدود ۸۵ درصد) پروپان، بوتان، منو اکسید کربن و هیدروژن (گاز سنتز) همراه با مقداری دوده*است.

مصرف عمده آن در کشورهای غیر صنعتی به عنوان یک ماده سوختی است. ولی در کشورهای صنعتی از آن در تهیه بسیاری از فراورده*های شیمیایی و صنعتی بسیار مفید و ضروری استفاده می*کنند.
محصولات صنایع پتروشیمی ایران

محصولات عمده*ای که توسط واحدهای صنایع پتروشیمی ایران تولید می*شوند عمدتاً عبارتند از:

کودهای شیمیایی، اوره، فسفات دی*آمونیم، کودهای مخلوط نیترات آمونیم، مواد اولیه پلاستیک، پی ـ وی ـ سی و دی ـ او ـ پی، مواد شیمیایی نظیر اسید سولفوریک، اسید کلریدریک، آمونیاک، گوگرد، دوده و...

با این حال، این محصولات در مقایسه با ده ها هزار مشتقی که از نفت و گازهای طبیعی به کمک تکنولوژی پیشرفته پتروشیمیایی بدست می*آید، بسیار اندک بوده، نشان می*دهد که همت و تلاش بیشتری در این زمینه باید بکار برد تا به واقعیت نزدیکتر شد.
کود هرگونه مواد طبیعی و یا غیر طبیعی که عموماً بخاطر مواد مفیدی که در آن وجود دارد در کشاورزی برای تقویت خاک مزرعه از آن استفاده می*کنند . برای آنکه خاک از لحاظ مواد غذایی متعدد دچار کمبود نباشد استفاده از کود بسیار مفید خواهد بود .
در کشاورزی، کود سبز (به انگلیسی: Green manure) به گیاهانی گفته می*شود که قبلاً ریشه کن شده*اند و اغلب از قبل در زیر خاک قرار داده شده*اند. این گیاهان در حال مرگ از نوع گیاهان پوششی هستند که عمدتاً برای اضافه کردن مواد مغذی و مواد آلی به خاک پرورش داده می*شوند. نوعاً، یک گیاه که به عنوان کود سبز استفاده می*شود برای مدت خاصی پرورش داده می*شود و سپس در حالی که سبز است یا کمی بعد از گل دادن، شخم زده و با خاک ادغام می*گردد. محصولات کود سبز عموماً با کشاورزی آلی مرتبط هستند و برای سیستم*های کشت سالان که قرار است پایدار باشند، ضروری به حساب می*آیند.
کود کمپوست

این کود که از پسماندهای خانگی و غذایی تولید می*شود یکی از عالی*ترین کودها برای مصارف کشاورزی به شمار می*رود که تولیدکنندگان گل و گیاه نیز امکان استفاده از این کود را نیز دارند . منیزیوم و فسفات موجود در این کود سبب آبرفتی شدن خاک*های کشاورزی و جذب سریع تر مواد مغذی درون خاک می*شود.
کود حیوانی
تصویری از فضولات اسب که به*عنوان کود حیوانی از آن استفاده می*شود

کود حیوانی در حقیقت از فضولات حیوانات تهیه می*شود که بیشتر از کود گوسفند و گاو و اسب و یا مرغ تشکیل می*شود . کود حیوانی به علت دارا بودن حجم وسیعی از مود آلی و غذایی باقی مانده که برای غنای خاک بسیار مفید می*باشد در طول تاریخ همواره مورد توجه کشاورزان بوده است .

کود انسانی نیز در رده کودهای حیوانی به حساب می*آید. در بعضی کشورها از جمله ایران از مدفوع انسانی به عنوان کود در مزارع کشاورزی استفاده می*شود.[۱][۲]
کود شیمیایی

کودهای شیمیایی موادی هستند که به صورت شیمیایی تولید شده که دارای مواد مغذی مورد نیاز گیاه می*باشند.
تاریخچه

تولید این نوع کودها، در کشاورزی و ازدیاد تولید محصولات زراعی انقلابی را به وجود آورد. طی مرور زمان تولید این کودها رو به فزونی گذاشته و از آنجا که علاوه بر این که این کودها باعث ازدیاد محصول می*گردد باید این را هم در نظر داشت که، این کودها صدمات زیادی را به خاک، موجودات زنده و اکوسیستم وارد می*نمایند.
سونات