عقیق جگری
از ویکی*پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کورنالین
اطلاعات کلی
دلیل*نام*گذاری خواص فیزیکی و شیمیایی آن شبیه کالسدوئن است. برش داده آن به صورت سنگ تزئینی مصرف دارد. از کلمه یونانی corneus به معنای شاخی (corne) اخذ شده*است.
نام دیگر Cornaline
فرمول شیمیایی SiO2
ترکیب شیمیایی محلول در KOH SiO۲:۱۰۰٪ همراه با ادخالهای Al,Fe,Mg,Ca,Ni,Cr
رده بندی اکسید
اطلاعات کانی شناسی
شکل بلوری پهن و کوتاه - منشورهای هرمی
شکل ظاهری چک اسلواکی، هند، برزیل، مصر، رومانی و عربستان
رنگ قرمز تا زرد-قرمز
سختی موس ۶-۷
شکستگی صدفی
شفافیت نیمه شفاف
پاراژنز کالسدوئن - اوانسیت
اطلاعات معدنی
محل پیدایش هند
کاربرد برش داده آن به صورت سنگ تزئینی مصرف دارد.
عقیق جگری (به انگلیسی: Cornaline) با فرمول شیمیایی SiO2 از مجموعه کانی هاست و خواص فیزیکی و شیمیایی آن شبیه کالسدوئن است. برش داده آن به صورت سنگ تزئینی مصرف دارد. از کلمه یونانی corneus به معنای شاخی (corne) اخذ شده*است. محلول در KOH SiO۲:۱۰۰٪ همراه با ادخالهای Al,Fe,Mg,Ca,Ni,Cr برای اولین بار در هند کشف شد و از نظر شکل بلور: پهن و کوتاه - منشورهای هرمی، رنگ: قرمز تا زرد-قرمز، شفافیت: نیمه شفاف، شکستگی: صدفی و در رده*بندی اکسید است
همایند کانی*شناسی (پارانژ) آن کالسدوئن - اوانسیت است کاربرد آن: برش داده آن به صورت سنگ تزئینی مصرف دارد.، از نظر ژیزمان چک اسلواکی، هند، برزیل، مصر، رومانی و عربستان یافت می*شود.
کریزوپراس
اطلاعات کلی
دلیل*نام*گذاری از کلمات یونانیKhrusos به معنای طلا و Prasos به مفهوم Poireau گرفته شده*است.
نام دیگر Chrysoprase
فرمول شیمیایی SiO2
ترکیب شیمیایی محلول در KOH SiO۲:۱۰۰٪ همراه با ادخالهای Al,Fe,Mg,Ca,Ni,Cr
رده بندی اکسید
اطلاعات کانی شناسی
شکل بلوری پهن و کوتاه
شکل ظاهری تقریباًَ کمیاب است و بیشتر در لهستان، روسیه (اورال)، آمریکا، استرالیا، آلمان (کمیاب)، برزیل، تانزانیا، زیمباوه و آفریقای جنوبی
رنگ سبز زمردی تا سبز سیب
سختی موس ۶-۷
شکستگی صدفی
شفافیت غیر شفاف - نیمه شفاف
پاراژنز کالسدوئن - اوانسیت- گارنی ئیریت- سزپانتین- اپال
اطلاعات معدنی
منشأ تشکیل قشرهای هوازده سنگهای اولترابازیک
محل پیدایش لهستان
کاربرد به عنوان سنگ ظریف در تزئینات و زینت آلات مصرف می*شود.
کریزوپراس (به انگلیسی: Chrysoprase) با فرمول شیمیایی SiO2 از مجموعه کانی هاست و از کلمات یونانیKhrusos به معنای طلا و Prasos به مفهوم Poireau گرفته شده*است. محلول در KOH SiO۲:۱۰۰٪ همراه با ادخالهای Al,Fe,Mg,Ca,Ni,Cr برای اولین بار در لهستان کشف شد و از نظر شکل بلور: پهن و کوتاه، رنگ: سبز زمردی تا سبز سیب، شفافیت: غیر شفاف - نیمه شفاف، شکستگی: صدفی و در رده*بندی اکسید است و منشأ تشکیل آن قشرهای هوازده سنگهای اولترابازیک است.
همایند کانی*شناسی (پارانژ) آن کالسدوئن - اوانسیت- گارنی ئیریت- سزپانتین- اپال است کاربرد آن: به عنوان سنگ ظریف در تزئینات و زینت آلات مصرف می*شود.، از نظر ژیزمان تقریباًَ کمیاب است و بیشتر در لهستان، روسیه (اورال)، آمریکا، استرالیا، آلمان (کمیاب)، برزیل، تانزانیا، زیمباوه و آفریقای جنوبی یافت می*شود.
عقیق جگری
عقیق جگری نوعی کلسدونی قرمز نیمه*شفاف و دارای جلای واکسی است و بهترین نوع آن در هند یافت می*شود. اغلب عقیق*های جگری تجاری، کلسدونی لکه*دار هستند.[۱]
کریزوپراس (به انگلیسی: Chrysoprase) با فرمول شیمیایی SiO2 از مجموعه کانی هاست و از کلمات یونانیKhrusos به معنای طلا و Prasos به مفهوم Poireau گرفته شده*است. محلول در KOH SiO۲:۱۰۰٪ همراه با ادخالهای Al,Fe,Mg,Ca,Ni,Cr برای اولین بار در لهستان کشف شد و از نظر شکل بلور: پهن و کوتاه، رنگ: سبز زمردی تا سبز سیب، شفافیت: غیر شفاف - نیمه شفاف، شکستگی: صدفی و در رده*بندی اکسید است و منشأ تشکیل آن قشرهای هوازده سنگهای اولترابازیک است.
همایند کانی*شناسی (پارانژ) آن کالسدوئن - اوانسیت- گارنی ئیریت- سزپانتین- اپال است کاربرد آن: به عنوان سنگ ظریف در تزئینات و زینت آلات مصرف می*شود.، از نظر ژیزمان تقریباًَ کمیاب است و بیشتر در لهستان، روسیه (اورال)، آمریکا، استرالیا، آلمان (کمیاب)، برزیل، تانزانیا، زیمباوه و آفریقای جنوبی یافت می*شود
.
عَقیق یا آگات گونه*ای سنگ گران*بها است
کانی شناسی

عقیق سنگی سیلیسی و نوعی از در کوهی است که بیشتر از سنگ یمانی تشکیل شده*است. ترکیب شیمیایی آن ۱۰۰% SiO۲ یا سیلیس است که البته گاهی عناصری نظیر Al، Fe، Mg، Ca، Ni، Cr در کنار آن قرار می*گیرد. ویژگی عقیق ریزدانه بودن آن و روشنی رنگش است.[۱] عقیق درخشنده و دارای چمک بلورین می*باشد.[۱]، بهترین آن سرخ، زرد و سفید است. گونه*ای از آن که ذرات فراوان میکا دارد و براق است دلربا نامیده می*شود.[۲] شکل بلورهای عقیق، نازک و شش گوش است این کانی در هیدروکسید پتاسیم (KOH) حل می*شود.
عقیق جزو کانی*هایی است که از چند عنصر شیمیایی تشکیل شده*است. عقیق سنگی سیلیسی و نوعی از در کوهی است. ترکیب شیمیایی آن سیلیس است و البته گاهی عناصری دیگری در کنار آن قرار می*گیرد. ویژگی عقیق ریزدانه بودن آن و روشنی رنگش است. عقیق نیمه شفاف، مات و دارای جلای شیشه*ای است. عقیق به رنگ*های سفید تا خاکستری تیره و سیاه، زرد تا قرمز، سبز و آبی روشن است و در میان جواهرات درجه دوم سنگی مشهور است. بهترین آن سرخ، زرد و سفید است. شکل بلورهای عقیق، نازک و شش*گوش است. این کانی در هیدروکسید پتاسیم حل می*شود.
سنگ باباقوری
Onyx Agate-Quartz-49959.jpg سنگ باباقوری، عقیق سلیمانی، یا جَزْع یمانی نوعی سنگ یمانی است که رگه*دار باشد. بیشتر سنگ*های باباقوری رگه*هایی سفید و سیاه دارند. برخی از سنگ*های باباقوری طبیعی هستند ولی بسیار از آنها را با رنگ کردن و لکه*دار کردن عقیق تولید می*کنند. در قدیم از سنگ باباقوری مهره ٔ مدور سیاه و سفیدی درست می*کردند به شکل و رنگ چشم گوسفند مرده که برای دفع چشم زخم بر کودکان آویخته یا گاه برای زینت استفاده می*کردند. رنگ رگه*های سنگ باباقوری معمولا سفید و سیاه است. به آن گونه که رگه*های رنگی*اش بجای سیاه، طیف*هایی از قرمز هستند عقیق یمانی می*گویند.
سنگ دلربا
Aventurine Aventurine.jpg سنگ دلربا سنگی است از کانی کوارتز که به رنگ*های سبز تا قهوه*ای مایل به سرخ دیده می*شود. بیشتر گونه*های این سنگ بهادار، به رنگ سبز هستند. این سنگ نیمه*شفاف تا مات با کمی درخشندگی و دارای ناخالصی*های هماتیت و گوتیت است که به رنگ سبز و آبی در آن دیده می*شود. می*شوند. سنگ دلربا در جواهرسازی کاربرد دارد و تشخیص نوع ساختگی آن از نوع طبیعی مشکل است.
عقیق جگری
Carnelian Carnelian sard (mineral specimen).jpg عقیق جگری نوع قرمز سنگ یمانی است. عقیق جگری سنگ نیمه*شفاف دارای جلای واکسی است و بهترین انواع آن در هند یافت می*شود. اغلب عقیق*های جگری تجاری در واقع سنگ یمانی خالدار هستند. عقیق جگری دارای سختی ۷ و وزن مخصوص ۶۱/۲ می*باشد.
عقیق سبز
Chrysoprase Chryzopras Polsko.jpg عقیق سبز گرانبها*ترین نوع کانی سنگ یمانی است که نیکل موجود در آن آنرا به رنگ سبز سیبی درآورده. این سنگ نیمه شفاف و متخلخل است و به صورت منحنی و صیقلی تراشیده می*شود. سختی آن ۷ و وزن مخصوصش ۶/۲ است. این کانی در معادن استرالیا، روسیه، برزیل و غرب ایالات متحده معدنکاری می*شود. این سنگ گاهی یشم استرالیایی نیز نامیده می*شود، اما هیچ ارتباطی با یشم ندارد. تفکیک این سنگ با نمک*های لکه*دار دارای نمک*های کروم مشکل است.
سنگ خون

Carnelian Quarz - Heliotrop (Blutjaspis).JPG سنگ خون یا یشم ختایی نوعی از سنگ عقیق سبز می*باشد که در سطح ان لکه*هایی از جنس یشم قرمز دیده می*شود. گاهی این کانی بصورت توده*ای تیره رنگ و حاوی لکه*های قرمز رنگ اکسید آهن دیده می*شود. نوع سبز آن پلاسما نام دارد که می*تواند دارای لکه*های زرد پررنگ نیز باشد و برای حکاکی بسیار مناسب است بهترین معادن سنگ خون در هندوستان وجود دارد در برزیل، چین، استرالیا و امریکا نیز وجود دارد. پلاسما در زیمبابوه یافت شده*است. در قرون وسطی از آنجاییکه نقاط قرمز رنگ این سنگ را خون «مسیح» میدانستند به این سنگ قدرت*های خارق*العاده*ای نسبت می*دادند.

عقیق خزه*ای

Moss agate Mossagate.pebble.750pix.jpg عقیق خزه*ای در حقیقت به نوع بیرنگ و نیمه*شفاف سنگ یمانی گفته می*شود که دارای محتویاتی به شکل برگ و شاخه و نقطه*هایی خزه*مانند و رنگ سبز است. عقیق خزه*ای دارای محتویاتی از بلورهای سبزرنگ میهمان به شکل خزه است. این توده*های داخل سنگ عقیق که دارای ناخالصی*های زیادی هم هستند به یشم خزه*ای هم معروفند ولی یشم نیستند و در حقیقت از اکسیده شدن فلز اهن موجود در ترکیب شیمیایی کانی بوجود آمده*اند. بهترین نوع عقیق خزه*ای در هندوستان استخراج می*گردد.[۱]
عقیق سبز زمردی
Mtorolite Mtorolite zimbabwe trimmed.jpg عقیق سبز زمردی گونه*ای عقیق سبز است که رنگ خود را از مقادیر کمی کرومیوم می*گیرد در حالی که عقیق سبز معمولی رنگ خود را از نیکل می*گیرد. این نوع سنگ بیشتر در زیمبابوه یافت می*شود و در آنجا متورولیت نام دارد. تشخیص عقیق سبز معمولی و عقیق سبز زمردی به*وسیله صافی رنگ چلسی انجام می*شود. در این صافی، عقیق سبز به رنگ سبز و عقیق سبز زمردی به رنگ سرخ دیده می*شود.
سونات