کاخ بردک*سیاه

ویکی پدیا
کاخ بردک سیاه واقع در شهر برازجان از توابع بخش مرکزی شهرستان دشتستان یکی از آثار تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است.

«کاخ بردک سیاه» کاخ زمستانی داریوش اول، مربوط به عصر هخامنشی است، و در ۱۲ کیلومتری شمال شهر برازجان میان نخلستانهای روستای درودگاه و محل تلاقی دو رودخانه شاپور و دالکی قرار دارد، و بعد از کاخ کوروش بنا شده و فاقد ظرافت*ها و ترکیب خاص رنگ*های سیاه و سفید کاخ*های برازجان و پاسارگاد است. ظاهری کاخ سنگ سیاه از لحاظ سبک هنر معماری و ترکیب رنگ*های سیاه و سفید و مشخصات ظاهری آن نشان می*دهد که این کاخ بعد از کاخ برازجان ساخته شده*است. تالار مرکزی این کاخ شبیه به کاخ آپادانا است و دارای ۱۰ (بقولی ۳۶) ستون است، در دو ردیف پنج تایی که به سبک و پلان و نقشه*های هخامنشی ساخته شده و مخصوصا قابل انطباق با پاسارگاد و برازجان می*باشد، اما در رعایت رنگ پایهٔ ستون*ها با این دومحل تفاوت دارد و استفاده از بست*های دم*چلچله*ای بر روی یکی از پایه ستون*های این کاخ قدمت آن را بعد از پاسارگاد و برازجان نشان می*دهد. هم چنین این کاخ ظرافت کاخ کوروش در پاسارگاد و برازجان را ندارد.


این کاخ در سال ۱۳۵۴ از زیر خاک بیرون آورده شد. در این منطقه همچنین دو کاخ چرخاب و سنگ سیاه نیز از دوران هخامنشی وجود دارد. بعلت گسترش نیروی دریایی در زمان هخامنشی و اشراف بر آبراههای دریایی بدلایل نظامی و اقتصادی عامل برپایی این کاخها بوده است. در کاخ بردک سیاه کاوشگران علاوه بر بقایای کاخ اشیایی همچون یک خنجر زنانه از عاج و چند قطعه ابزار تزیینی برخوردند که نشان از سکونت زنان در کاخ باشد. علاوه بر آن ۴ قطعه سنگین طلا کلاً بالای سه کیلوگرم که بنظر می*رسد از مصالح در یا سنگ بنای کاخ بوده کشف شده است. همچنین در سال ۸۴ نقش برجسته حکاکی شده از شاه و ملازم وی همراه با سنگنوشته خط میخی و زبان بابلی نو وجود دارد. در میان قطعه طلاهای اکتشافی از این کاخ، قطعه*ای کشف کشته است که به گفته کارشناسان احتمالاً قسمت بالای یک جام زرین هخامنشی است که خطی ساده زیر لبه آن حک گردیده است و همچنین گفته می*شود قطعات طلای هخامنشی کاخ بردک سیاه حالتی چین خورده دارد که در جنب پایه ستون تالار مرکزی کشف گردیده است.
سونات