گردنه حیران یکی از منطقه* های نمونه گردشگری در ایران

بیتوته ,

حیران، نام روستایی است در شهرستان آستارا واقع در استان گیلان. جمعیت رسمی این روستا حدود ۷۰ خانوار است.
این روستا به دلیل زیبایی طبیعی آن ، به عنوان یکی از منطقه* های نمونه گردشگری در ایران به شمار می *رود و با توجه به شرایط آب و هوایی مناسب در سالیان اخیر، مورد توجه گردشگران قرار گرفته و ساخت و ساز بنا های تفریحی و گردشگری در آن افزایش یافته *است.
گردنه حیران
از مهمترین جاذبه *های گردشگری این روستا ، گردنه حیران است که در مسیر راه ارتباطی آستارا – اردبیل قرار گرفته *است . این گردنه که آخرین منطقه حفاظتی استان گیلان می* باشد ، از یک طرف مشرف به کوه *هایی است که پوشیده از جنگل *های انبوه *است و از سویی مشرف به دره *ای نه چندان عمیق که از میان آن رود ارس عبور می *کند این رود تعیین کننده مرز ایران و کشور آذربایجان است.
این گردنه در بیشتر زمان ها در زیر پوششی از مه قرار دارد و از نظر طبیعی دره *ها و کوهپایه *های آن ، پوشیده از گل *ها و گیاهان جنگلی و مرتعی هستند.
شاید توصیف شکوه حیران از زبان آنوبانینی ناشدنی باشد ؛ ولی بیشک نام این گردنه زیبا و کم نظیر خود بیان کننده شکوه و عظمتی است که انسان در این منطقه احساس می کند . از دیدن
مناظر انسان حیران می ماند که آیا اینجا قسمتی از دنیا است یا قطعه ای از بهشت . همه گردشگران و ایرانگردان باید در سفر های تابستانی خود این منطقه را در ذهن داشته باشند که نباید از آن به سادگی گذشت.
بی *شک می *توان حیران را از زیباترین مناطق سرسبز ایران دانست. کوهنوردانی هم که عازم اردبیل می* شوند می *توانند زیبایی *های این منطقه را با کوهپایه *های سبلان مقایسه کنند و یا با عبور از آن ، خستگی صعود را در شب سرد زمستانی فراموش کنند . گردنه حیران تقریباً بیشتر مواقع در زیر ابرى از مه پنهان است ، دره *ها و کوهپایه* هاى پوشیده از گل* ها و گیاهان جنگلى و مرتعى و گاو هایى که در حال چرا هستند با چشم *انداز زیبایى از کندو هاى عسل ، اولین جلوه *هایی است که به چشم هر رهگذری مى *آید و آن را فریفته خود مى *کند . مسیر رویایى و زیباى گردنه حیران از یک طرف مشرف به کوه هایى است که پوشیده از جنگل هاى انبوه است و از طرف دیگر مشرف به دره اى نه چندان عمیق که از میان آن رود ارس عبور مى کند و تعیین کننده مرز ایران و آذربایجان است . گردنه حیران تقریباً بیشتر مواقع در زیر ابرى از مه پنهان است.

امکانات و تسهیلات تفریحی، گردشگری، حمل و نقل، اسکان و … : این منطقه دارای مناظر بکر طبیعی می باشد و نصف جنگل ها و مراتع آن متعلق به ایران و نیم دیگر در کشور جمهوری آذربایجان قرار دارد. سازمان جنگلداری استان امکانات تفریحی و گردشگری را ایجاد کرده و همچنین تله کابین در حال نصب بر روی این منطقه می باشد.
آب و هوا : تابستان معتدل و زمستان سرد و کوهستانی

آدرس : جاده اصلی اردبیل به آستارا – ابتدای تونل اردبیل تا 5 کیلو متری آستارا، فاصله تا مرکز شهر ، 40 کیلومتر
سونات