فهرست پرچم*های ژاپن
از ویکی*پدیا، دانشنامهٔ آزاد

در ژاپن از دوره هیان، بزرگان و اربابان و نجبا دارای نشان*های خانوادگی و سازمانی بوده*اند که با نام کامون (نشان خانوادگی) و یا مون شناخته می*شود. آنها ابتدا از این نشان*ها برای تمایز گذاشتن بین خاندان*های اشراف و بعدها برای تمایز گذاشتن بین سامورایی*ها و نیروهای جنگی خود استفاده می*کرده*اند. امروزه بکارگیری کامون کماکان ادامه دارد.[۱] معمولاً سامورایی*های دوران فئودال ژاپن، کامون خود و یا اربابشان را در نبردها بر پرچم کوچکی بر لباس خود حمل می*کرده*اند که با نام ساشیمونو شناخته می*شود. پرچم*های بزرگی را نیز در محل استقرار فرمانده یا دایمیو (ارباب) قرار می*داده*اند که اوماجیروشی نام دارد. نوبوری نیز نوعی پرچم بوده که برای مشخص کردن واحدهای ارتش در دوران فئودالی ژاپن مورد استفاده قرار می*گرفته*است. امروزه از نوبوری در مراسمات، مسابقه*های ورزشی و آگهی*های تبلیغاتی خیابان*ها استفاده می*شود.

در زیر فهرستی از پرچم*های ژاپنی آمده*است که بیشترشان متعلق به دوره معاصر هستند. با بررسی پرچم*ها می*بینیم که در آن*ها از نماد آفتاب (دایره قرمز) و ساکورا (شکوفه گیلاس) که هر دو از نشانه*های ملی ژاپن هستند و نیز الفبای ژاپنی (کاتاکانا و هیراگانا) و واژه*نگارهای کانجی بسیار استفاده شده*است
پرچم*های ملی
نوشتار اصلی: پرچم ژاپن

پرچم ملی ژاپن، مستطیلی سفید است که دایره*ای قرمز (به نشانه خورشید) در میانه آن قرار دارد. این پرچم را با نام رسمی نیشوکی (به ژاپنی: 日章旗) (به معنی پرچم خورشیدنشان) می*خوانند اما بیشتر با نام هینومارو (به ژاپنی: 日の丸) (به معنی دایره خورشید) شناخته می*شود. این پرچم در ۱۳ آگوست ۱۹۹۹ بدست هیئت قانون*گذاری پرچم و سرود ملی به عنوان پرچم ملی تصویب شد. البته از این پرچم پیش از آن زمان نیز استفاده می*شده*است بدون اینکه قانونی رسمی برای ثبت آن به عنوان پرچم ملی ژاپن وجود داشته باشد. در سال ۱۸۷۰، دو ابلاغیه از دایجو-کان (شورای دولتی ژاپن در دوره*های دوره نارا و دوره هی*آن) شامل مقررات پرچم ملی نوشته شد. در تاریخ ۲۷ فوریه ۱۸۷۰ دوره میجی در اعلانیه ۵۷، کشتی*های بازرگانی به استفاده از پرچم فعلی ملزم شدند و در اعلانیه ۶۵۱ به تاریخ ۲۷ اکتبر ۱۸۷۰ این پرچم در نیروی دریایی به کار گرفته شد. استفاده از این پرچم در سال*های اولیه اشغال ژاپن بدست آمریکا پس از جنگ جهانی دوم به شدت غیرقانونی بوده اما بعدها به*کارگیری دوباره آن آزاد شد.

این پرچم اگرچه در سال ۱۸۷۰ به عنوان پرچم رسمی کشور انتخاب شد اما از مدت*ها پیش مورد استفاده امپراطوران ژاپن بوده*است. از آنجایی که خاندان پادشاهان ژاپن خود را از نسل نوه ایزدبانوی آفتاب می*دانند، خورشید طلوع*کننده همیشه الهام*بخش ژاپنی*ها بوده و در پرچم این کشور نیز جای گرفته*است. سال ۱۸۷۰ میلادی نشان*دهنده عصر جدیدی در تاریخ ژاپن است و از این لحاظ در همین سال نیز پرچم پادشاهان قدیمی ژاپن به عنوان پرچم رسمی کشور برگزیده شده*است.[۲]
پرچم تاریخ استفاده توضیحات
Flag of Japan.svg ۱۳ آگوست ۱۹۹۹-اکنون نشان و پرچم غیرنظامی کشور نسبت پرچم: ۲:۳. این پرچم در سال ۱۹۹۹ در بیانیه ۱۲۷ قانون مربوط به سرود و پرچم ملی طراحی شده*است. دایره خورشید بطور کامل در مرکز پرچم قرار دارد.
Merchant flag of Japan (1870).svg ۲۷ فوریه ۱۸۷۰-
۱۲ آگوست ۱۹۹۹ پرچم غیرنظامی امپراتوری ژاپن نسبت پرچم: ۷:۱۰. دایره خورشید به اندازه ۱٪ به سمت چپ متمایل است. طراحی این پرچم در بیانیه ۵۷ در سال ۱۸۷۰ بیان شده*است.
پرچم*های امپراتوری

جایگاه امپراتوری ژاپن یا کوشیتسو (به ژاپنی: 皇室) که از آن با نام*های خاندان امپراتوری یا دودمان یاماتو نام برده می*شود عبارت است از آندسته از افراد خانواده امپراتوری ژاپن که متعهد به خدمات رسمی و همگانی باشند. در قانون اساسی فعلی ژاپن از امپراتور به عنوان نشان حکومت و اتحاد مردم نام برده شده است. افراد دیگر خاندان امپراتوری به خدمات تشریفاتی و وظایف اجتماعی می*پردازند اما نقشی در دولت ندارند. این وظایف بطور نَسَبی از پدر به فرزند منتقل می*شود. پرچم*های ارایه شده در زیر، پرچم*های نفرات اصلی خاندان امپراتوری ژاپن هستند.
همانطور که قابل مشاهده است از گل داودی که کامون خاندان امپراتوری ژاپن است در این پرچم*ها بسیار استفاده شده*است.
ان (به ژاپنی: 風林火山) نمونه*ای از یک اوماجیروشی. در زمان جنگ*های داخلی دوره سن*گوکو، تاکدا شینگن این پرچم را در نبردهایش بکار می*گرفت.
نوشته روی آن از فصل هفتم کتاب هنر رزم نوشته سون تسی است که می*گوید: «سریع باش چون باد، خاموش همچون جنگل، در نبرد به تیزی آتش و در دفاع به استواری کوه».
Nobunaga flag.png
قرن شانزدهم پرچم ارتش اودا نوبوناگا نمونه*ای از یک اوماجیروشی. در زمان جنگ*های داخلی دوره سن*گوکو، اودا نوبوناگا این پرچم را در نبردهایش بکار می*گرفت.
Flag of the Tokugawa Shogunate.svg قرن نوزدهم پرچم شوگون*سالاری توکوگاوا پرچمی با سه نوار سفید، مشکی و سفید.
Kinki (1868).jpg
قرن نوزدهم از پرچم*های طرفداران امپراتور در جنگ بوشین پرچم خورشید و آماتراسو که طرفداران بازگشت قدرت به امپراتور در جنگ بوشین در سال ۱۸۶۸ به اهتزاز درآوردند.
Flag of Ouetsu Reppan Domei or the Northen Alliance in Japan.svg
۱۸۶۸-۱۸۶۹ پرچم نیروهای اتحاد شمالی (به ژاپنی: (奥羽越列藩同盟، اوئتسو رپن دومی) در جنگ بوشین پرچم نیروهای اتحاد شمالی که یک ستاره پنج*پر است. این نیروها در جنگ بوشین به حمایت از شوگون*سالاری توکوگاوا در برابر امپراتور برخاستند و با شکست خاندان توکوگاوا، این اتحاد نیز از هم پاشید.
Flag of the Republic of Ezo.svg ۱۸۶۸–۱۸۶۹ پرچم جمهوری ازو یک گل داودی (نشان امپراتوری)، یک ستاره قرمز هفت*پره (نشان جمهوری جدید) بر زمینه آبی
Flag of Hokkaido Development Commission.png ۱۸۶۲–۱۸۸۲ پرچم دفتر مهاجرت هوکایدو (به ژاپنی: 開拓使، کایتاکوشی) دفتر مهاجری هوکایدو در سال ۱۸۶۲ به منظور ایجاد شهر و ساماندهی مهاجرات ژاپنی*ها به هوکایدو آغاز به*کار کرد و در بین سال*های ۱۸۷۲ تا ۱۸۸۱ بودجه سالیانه یک میلیون ین داشت که برای ساخت راه*ها، خطوط راه*آهن، معادن، انبارهای مواد غذایی و کارهای این*چنین خرج می*شد.[۱۰] این دفتر در ۸ فوریه سال ۱۸۸۲ در پی مشکلات سیاسی و مالی بسته شد.[۱۱]
Flag of Ryukyu.svg ۱۸۶۹–۱۸۷۵ پرچم پادشاهی ریوکیو
Ryukyu Islands flag 1875-1879 cs.svg ۱۸۷۵–۱۸۷۹ پرچم پادشاهی ریوکیو سه توموئه (شکل انتزاعی همچون ویرگول) که نشان*دهنده زیبایی، انسانیت و مهربانی است.
Flag of the Japanese Resident General of Korea (1905).svg ۱۹۰۵–۱۹۱۰ پرچم حاکمان ژاپنی کره کشورهای امروز کره شمالی و کره جنوبی از سال ۱۹۱۰ تا ۱۹۴۵ زیر نظر پادشاهی ژاپن اداره می*شدند. پرچم این مستعمره زمینه*ای آبی با پرچم ژاپن در گوشه*ای از آن بود.
226 Hi no Maru.svg از ۲۶ تا ۲۹ فوریه ۱۹۳۶ پرچم ارتش نیکوکار در حادثه ۲۶ فوریه پرچم افسران کودتاگر در حادثه ۲۶ فوریه. چهار کانجی که در گوشه*های پرچم آمده چنین معنی می*شوند: «به امپراتور احترام بگذار، خائنان را از بین ببر.»
Flag of Allied Occupied Japan.svg ۱۹۴۵–۱۹۵۲ پرچم زمینی و دریایی ژاپن در دوران اشغال ژاپن بدست آمریکا برگرفته از یکی از علائم بین*المللی دریایی که به معنای حرف "E" است.
Flag of the Independent State of Okinawa.svg ۱۹۵۰(ژانویه - مارس) پرچم تهیه*شده برای اوکیناوا آنرا پرچم اوکیناوا (沖縄旗؟) یا پرچم ریوکیو (琉球旗؟) می*نامیدند که بدست حکومت مردمی اوکیناوا تهیه شد. اشغالگران آمریکایی بیان کرده*اند که بعد از تشکیل حکومت اوکیناوا، حکومت محلی غیرنظامی اوکیناوا استفاده از این پرچم را درخواست کرده*اند که بعدها به فراموشی سپرده شد. رنگ*های آبی، سفید و قرمز به ترتیب نشانه*ای از صلح، آزادی و جدیت هستند و ستاره نشانی از امید است.
Flag of US Occupied Ryukyu Islands.svg ۱۹۵۲–۱۹۶۷ پرچم غیرنظامی جزایر اوکیناوا در دوران اشغال برگرفته از یکی از علائم بین*المللی دریایی که به معنای حرف "D" است.
اقلیت*ها

گروه*های اقلیتی بزرگ در ژاپن عبارتند از: کره*ای*ها، چینی*ها، برزیلی*ها (بیشتر اجداد این گروه، ژاپنی*های مهاجر در برزیل بوده*اند)، فیلیپینی*ها، تایوانی*ها، مردمان آینو و مردمان جزایر ریوکیو.[۱۲]

طبق گزارش تهیه شده بدست دین دودو برای سازمان ملل در سال ۲۰۰۸، اعضای گروه*های زیر بیش از بقیه گرفتار نژادپرستی و بیگانه*هراسی شده*اند:[۱۳]

اقلیت*های ملی مردمان بوراکو، مردمان آینو و مردمان اوکیناوا (اوکیناوا یکی از جزایر ریوکیو است).
مردمان و زادگان مستعمرات پیشین ژاپن همچون چینی*ها و کره*ای*ها.
مهاجران جدیدی که از کشورهای آسیایی، آفریقایی، آمریکای جنوبی و کشورهای خاورمیانه به ژاپن آمده*اند.

پرچم تاریخ استفاده توضیحات
۱۹۷۳– پرچم غیررسمی مردمان آینو اقوام آینو، مردمان اصلی استان هوکایدو هستند. این پرچم بدست هنرمند آینو بیکی سونازاوا طراحی شده*است. آبی نشان*دهنده آسمان و دریا، سفید نشان*دهنده برف است.
Flag of mindan-unfinished.svg ۱۹۴۶؟؟ – اکنون پرچم میندان میندان یکی از دو انجمن اصلی کره*ای*های مقیم ژاپن است. در میانه این پرچم، گل ختمی که گل ملی کشور کره جنوبی است وجود دارد. نام رسمی گروه، زاینیون دایکانمینکوکو میندان، با حروف کانجی و به رنگ سفید در پایین نوشته شده و خلاصه آن (میندان) با حروف هانگول به رنگ زرد نوشته شده*است. رنگ آبی نشان*دهنده آسمان و دریاست.
Flag of National Levelers Association.png ۱۹۲۳–۱۹۴۵؟ پرچم انجمن هم*سطح*سازی ملی یا اتحاد نجات بوراکو انجمن هم*سطح*سازی ملی در سال ۱۹۴۲ منحل شده و اعضای آن، در سال ۱۹۴۵ اتحاد نجات بوراکو را بوجود آوردند. این پرچم را، پرچم تاج خار (به ژاپنی: 荊冠旗) (که*کان*کی) می*نامند. رنگ سیاه نشان*دهنده جامعه*ای تاریک و پر از تبعیض است. رنگ قرمز بیان*کننده خون است.
Flag of Buraku Liberation League.png ۱۹۴۵؟ – پرچم فعلی اتحاد نجات بوراکو ستاره سفید نشان*دهنده امید است.
پرچم*های فرهنگی

وزارت تندرستی، کار و رفاه (به ژاپنی: 厚生労働省) (کوسه*ای*رودوشو) در ژاپن مسئول تنظیم و نظارت بر اجرای مقررات محصولات شیمیایی مواد غذایی و دارویی و استانداردهای آن است. از دیگر مسئولیت*های این وزارتخانه، تعیین و نظارت بر استانداردهای محیط کار کارگران و کارمندان و عدم تبعیض در شرایط کاری است.[۱۴]
پرچم تاریخ استفاده توضیح
Flag of safety.svg ۱۹۱۹ پرچم سلامت پرچم سبز بدست توشیفومی گامو برای هفته دولتی سلامت طراحی شده*است. صلیب از نگاه غربی به معنی خیرخواهی و از نگاه شرقی محلی است که نیکی*ها در آن گرد می*آیند. سازمان استانداردهای ژاپن نیز این نشان را به عنوان نشان سلامت برگزید.
Flag of industrial health.svg ۱۹۵۹– اکنون پرچم تندرستی صنعتی بدست اداره استاندارد کار که امروزه وزارت تندرستی، کار و رفاه نامیده می*شود در طی یک ثبت*نام عمومی انتخاب شد.
Flag of safety and health.svg ۱۹۶۵– اکنون پرچم تندرستی و سلامت بدست انجمن تندستی و سلامت صنعتی ژاپن طراحی شد. این پرچم و دو پرچم پیشین، بیشتر در کارخانه*ها و مکان*های ساخت*وساز آویخته می*شوند.
پرچم*های تقسیمات کشوری

از لحاظ تاریخی در ژاپن همیشه هر دای*میو (اربابان و زمینداران دوران پیشامدرن ژاپن) پرچمی جداگانه داشته*است که از در بیشتر موارد همان مون یا نشان خانوادگی آنها بوده*است که به عنوان پرچم و نشان لباس سربازان و ملازمان بکار گرفته می*شده است.

امروزه ژاپن دارای ۴۷ استان است که هر کدام از این استان*ها پرچمی مخصوص به خود دارد که بیشتر آنها از طرح*های دورنگهٔ مون که نشانگر حروف ژاپنی است استفاده کرده*اند. ویژگی یکتای این پرچم*ها این است که در بیشتر موارد از رنگ*هایی استفاده کرده*اند که در پرچم*های دیگر به کار نمیرود,
همچون رنگ*های نارنجی، بنفش، قهوه*ای و کبود. همچنین برخی از استان*ها، پرچم*های رسمی جایگزینی به نام پرچم*های نماد دارند که در مراسمی که کمتر رسمی باشند مورد استفاده قرار می*گیرند.
پرچم استان کد استان توضیحات
Flag of Aichi Prefecture.svg آیچی JP-23 همان حروف هیراگانا あいち (آیچی) است که به شکلی خاص نوشته شده*است. نشان*دهنده خورشید در حال طلوع و امواج دریا نیز است چون این استان در کنار اقیانوس آرام قرار دارد.
Flag of Akita Prefecture.svg آکیتا JP-05 حرف کاتاکانای (آ) که با این شکل نوشته شده*است.
Flag of Aomori Prefecture.svg آئوموری JP-02 تقریباً به شکل نقشه این استان است.
Flag of Chiba Prefecture.svg چیبا JP-12 همان اسم استان チバ (چیبا). رنگ آبی نشان*دهنده امید و پیشرفت است.
Flag of Ehime Prefecture.svg اهیمه JP-38 رنگ زرد نشانه شادی، سبز نشانه صلح و سفید نشانه خلوص و سادگی است.
Flag of Fukui Prefecture.svg فوکوئی JP-18 همان حروف کاتاکانای フクイ (فوکوئی). نشانه هماهنگی و همکاری مردمان
Flag of Fukuoka Prefecture.svg فوکوئوکا JP-40 حروف هیراگانای ふく (فوکو). همچنین نشان*دهنده پرونوس مومه است، گلی که نماد این استان است.
Flag of Fukushima Prefecture.svg فوکوشیما JP-07 حوف هیراگانای (فو).
Flag of Gifu Prefecture.svg گیفو JP-21 کلمه کانجی (گی). نشانه صلح و هماهنگی. رنگ سبز نماد طبیعت این استان است.
Flag of Gunma Prefecture.svg گونما JP-10 کلمه کانجی (گون) و سه هلال به نشانه سه کوه آکاگی, هارونا و میوگی. رنگ بنفش به دلیل سازگاری آن با پیشینه تاریخی این استان انتخاب شده*است.
Flag of Hiroshima Prefecture.svg هیروشیما JP-34 همان حرف کاتاکانای (هی).
Flag of Hokkaido Prefecture.svg هوکایدو JP-01 یک ستاره هفت*پر به معنی امید و پیشرفت. رنگ آبی نشان*دهنده آسمان و دریای هوکایدو، قرمز نماد انرژی مردم این دیار و سفید نماد نور و برف.
Flag of Hyogo Prefecture.svg هیوگو JP-28 کلمه کانجی (هیو). همچنین نمادی از نقشه این استان است که دریای داخلی ستو و دریاهای اطراف در آن مشهود است.
Flag of Ibaraki Prefecture.svg ایباراکی JP-08 گل رز نماد استان در زمینه آبی که نشان*دهنده اقیانوس آرام و کوه تسوکوبا است.
Flag of Ishikawa Prefecture.svg ایشیکاوا JP-17 از نام کانجی این استان یعنی 石川 (ایشیکاوا) گرفته شده*است. همچنین نقشه این استان را نیر نشان می*دهد.
Flag of Iwate Prefecture.svg ایواته JP-03 برگرفته از کلمه کانجی (ایوا) که به معنی پیشرفت بسیار است.
Flag of Kagawa Prefecture.svg کاگاوا JP-37 برگرفته از حرف کاتاکانای (کا). همچنین نشان*دهنده کوه*ها و نیز برگ درخت زیتون که از نمادهای این استان است.
Flag of Kagoshima Prefecture.svg کاگوشیما JP-46 نشان*دهنده نقشه این استان که کوه آتشفشانی ساکوراجیما در آن قرار دارد.
Karafuto Flag.jpg کارافوتو N/A نشان*دهنده کلمه کانجی (فوتو) به شکل سه برگ و میوه درخت غان (کابا) و ایجاد واژه 樺太 (کارافوتو). این پرچم از تاریخ ۱۹۱۱ تا ۱۹۴۵ میلادی به*کار گرفته می*شد. سپس این استان به تصرف شوروی درآمد و هم*اکنون نیز بخشی از کشور روسیه است.
Flag of Kanagawa Prefecture.svg کاناگاوا JP-14 نشان*دهنده کلمه کانجی (کا). رنگ*های ملی ژاپن به این دلیل در آن به کار رفته*اند که در گذشته بندر یوکوهاما به عنوان دروازه ورود به ژاپن به حساب می*آمد.
Flag of Kochi Prefecture.svg کوچی JP-39 برگرفته از حروف هیراگانای とさ (توسا)، نام قبلی این استان، توسا بود.
Flag of Kumamoto Prefecture.svg کوماموتو JP-43 برگرفته از حرف کاتاکانای (کو). همچنین نشان*دهنده نقشه کیوشو است.
Flag of Kyoto Prefecture.svg کیوتو JP-26 برگرفته از کلمه کانجی (کیو).
Flag of Mie Prefecture.svg میه JP-24 برگرفته از حرف هیراگانای (می). همچنین دایره نشان*دهنده مروارید است که در سواحل این استان بدست می*آید.
Flag of Miyagi Prefecture.svg میاگی JP-04 برگرفته از حرف هیراگانای (می). نشان*دهنده گل لسپدزنا که در این استان می*روید.
Flag of Miyazaki Prefecture.svg میازاکی JP-45 برگرفته از حرف کاتاکانای (می).
Flag of Nagano Prefecture.svg ناگانو JP-20 پرچم نارنجی با نماد سفید متمایل به چپ که برگرفته از حرف کاتاکانای (نا)است. همچنین بیانگر کوه*هایی است که بازتاب آن در آب دریاچه*ای افتاده*است.
Flag of Nagasaki Prefecture.svg

ناگاساکی JP-42 نشان*دهنده حرف انگلیسی N. همچنین یک قو را نشان می*دهد که نماد صلح است. دو نسخه از این پرچم وجود دارد، یکی شامل کلمه کانجی این استان و دیگری بدون آن. هر دوی این پرچم*ها رسمی هستند.
Flag of Nara Prefecture.svg نارا JP-29 برگرفته از حرف کاتاکانای (نا).
Flag of Niigata Prefecture.svg نیگاتا JP-15 نماد بالا نشان*دهنده کلمه کانجی (نی) است که نیمه سمت چپ دایره بیانگر حرف کاتاکانای (گا) و نیمه سمت راست بیانگر حرف کاتاکانای (تا) است.
Flag of Oita Prefecture.svg

Flag of Oita (variant).png اوئیتا JP-44 نشان*دهنده سه کلمه کانجی (او). که هر کلمه یک پرنده در حال پرواز را تداعی می*کند و کل نماد هم نشان*دهنده خورشید است. دو نسخه از این پرچم وجود دارد، یکی شامل نام این استان و دیگری بدون آن که هر دوی این پرچم*ها رسمی هستند.
Flag of Okayama Prefecture.svg اوکایاما JP-33 نشان*دهنده کلمه کانجی (اوکا). در نسخه ساده این پرچم از رنگ سفید به جای رنگ طلایی استفاده شده*است.
Flag of Okinawa Prefecture.svg اوکیناوا JP-47 حرف سفید O در داخل دایره قرمز با زمینه سفید.
Flag of Osaka Prefecture.svg اوساکا JP-27 آبی نشانه دریا و آسمان است چون این شهر یک فرودگاه و یک بندر دارد. همچنین نمایانگر پاکی، تازگی و آگاهی است. نماد به کار رفته نیز نوعی کدو است که سمبل تویوتومی هیده*یوشی است. این دایره*ها نماد حرف انگلیسی O نیز هستند.
Flag of Saga Prefecture.svg ساگا JP-41 گل بکار رفته، گل دارچین است که در این استان وجود دارد.
Flag of Saitama Prefecture.svg سایتاما JP-11 شانزده ماگاتاما نشانگر خورشید در اوج تابش و درخشندگیش است. ماگاتاما وسیله*ای تزیینی است که در مقبره*هایی باستانی در شهر گیودا پیدا شده*است. گیودا نام اصلی این استان بوده*است که به معنی دوستی و پاکیست.
Flag of Shiga Prefecture.svg شیگا JP-25 برگرفته از حروف کاتاکانای シガ (شیگا). دایره مرکز نماد نشانگر دریاچه بیوا است.
Flag of Shimane Prefecture.svg شیمانه JP-32 چهار بار تکرار حرف کاتاکانای (ما). در ژاپنی شی به معنی چهار است.
Flag of Shizuoka Prefecture.svg شیزوئوکا JP-22 می*توان گفت که شبیه نقشه استان و نیز کوه فوجی است. آبی نشان*دهنده آسمان و اقیانوس آرام و نارنجی نماد خورشید، پیوستگی مردم و اشتیاق آنهاست.
Flag of Tochigi Prefecture.svg توچیگی JP-09 نشان*دهنده واژگان کانجی (توچی) و (گی) به همراه سه پیکان. این پرچم بیانگر پیشرفت و حرکت است.
Flag of Tokushima Prefecture.svg توکوشیما JP-36 برگرفته از حروف هیراگانای とく (توکو). همچنین پرنده*ای در حال پرواز را نشان می*دهد.
Flag of Tokyo Prefecture.svg توکیو JP-13 خورشید نشان*دهنده توکیو، پایتخت در حال پیشرفت است. این پرچم رسمی کلانشهر است که در مراسم رسمی به کار می*رود.
Symbol flag of Tokyo.svg نشان بکاررفته در آن بیانگر حرف انگلیسی T و نیز برگ درخت ژینکو است که به علت فراوانی آن در این شهر، در ۸ نوامبر ۱۹۹۶ به عنوان درخت رسمی شهر توکیو در نظر گرفته شد. این پرچم نماد است و بیشتر از پرچم بالا مورد استفاده قرار می*گیرد. این پرچم از ۱ ژوئن ۱۹۸۹ میلادی تا کنون بکار گرفته شده*است.[۱۵]
Flag of Tottori Prefecture.svg توتوری JP-31 نماد آن برگرفته از حرف هیراگانای (تو) و نیز یک پرنده (توری) است که با هم واژه Tottori را تشکیل می*دهند.
Flag of Toyama Prefecture.svg تویاما JP-16 نماد آن برگرفته از حرف هیراگانای (تو) و دو کوه (yama) است که با هم واژه Toyama را تشکیل می*دهند. همچنین نشان*دهنده واژه توته*یاما(به معنی کوه توته) نیز است.
Flag of Wakayama Prefecture.svg واکایاما JP-30 برگرفته از حرف کاتاکانای (وا).
Flag of Yamagata Prefecture.svg یاماگاتا JP-06 به معنی سه کوه جریان رود موگامی را نیز در ذهن تداعی می*کند که از این استان می*گذرد. آبی نشان*دهنده صلح و ایده*آل و سفید نشان*دهنده برف و پاکیست.
Flag of Yamaguchi Prefecture.svg یاماگوچی JP-35 نشان*دهنده واژگان کانجی 山口 (یاماگوچی). نماد آن پرنده*ایست که بسوی خورشید پرواز می*کند که نمایانگر همکاری و پیشرفت مردم این استان است.
Flag of Yamanashi Prefecture.svg یاماناشی JP-19 نشان*دهنده واژه کانجی (یاما) در مرکز کوه فوجی. بنفش نشانه*ای از انگور می*باشد که محصول زبانزد این استان است.

سونات