کره جنوبی
از ویکی*پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مختصات: ۳۷°۳۵′ شمالی ۱۲۷°۰′ شرقی
برای دیگر کاربردها، کره (ابهام*زدایی) را ببینید.
جمهوری کره
대한민국
کره جنوبی

پرچم
شعار ملی: 널리인간세계를이롭게하라
به تمامی انسان*ها فایده برسانید
سرود ملی: Aegukga

پایتخت
(و بزرگترین شهر) سئول
۳۷°۳۵′ شمالی ۱۲۷°۰′ شرقی
زبان رسمی کره*ای
نوع حکومت جمهوری
نام حاکمان
• رئیس جمهور
• نخست وزیر

پاک کوئن های
کین مال-کوم
مساحت
- مساحت ۹۹٬۶۴۶کیلومتر مربع (۱۶۸ام)
- آب*ها (٪) ۰٫۳
جمعیت
- سرشماری ۴۹٬۰۲۴٬۷۳۷ (۱۰۸ام)
- تراکم جمعیت ۴۸۰‎/km۲‏ (۱۹ام)
تولید ناخالص داخلی تخمین ۲۰۰۶
- مجموع ۱٫۱۹۶ بیلیون دلار (یازدهم)
- سرانه ۲۴٬۵۰۰ دلار (۳۴ ام)
شاخص توسعه انسانی (۲۰۰۶) ۰٫۹۱۲ (بالا) (۲۶ام)
واحد پول وون (₩) (KRW)
منطقه زمانی UTC (ساعت جهانی+۹)
- تابستانی (DST) CEST (ساعت جهانی)
دامنه اینترنتی .kr
پیش*شماره تلفنی ۸۲+
کره جنوبی که با نام رسمی جمهوری کره (به کره*ای: 대한민국) نیز شناخته می*شود، کشوری است در بخش جنوبی شبه*جزیره کره در شرق آسیا. پایتخت آن شهر سئول است.
اریخ

برای آگاهی از تاریخ شبه جزیره کره پیش از جدایی دو کره به کره شمالی بنگرید.

در پی جنگ جهانی دوم، سربازان شوروی و آمریکا به ترتیب بخش*های شمالی و جنوبی کشور را به کنترل خود درآوردند. با وجود به رسمیت شناختن اولیهٔ کرهٔ متحد در اعلامیهٔ قاهره، خصومت فزایندهٔ جنگ سرد، سرانجام به تشکیل دو دولت جداگانه با ایدئولوژی*های مختص خود منجر شده و تقسیم کره به دو موجودیت سیاسی مجزا را باعث گشت: کره شمالی و کره جنوبی. در شمال، یک پارتیزان ضد ژاپن و فعال سابق کمونیست، کیم ایل سونگ و در جنوب یک رهبر سیاسی دست راستی و تبعیدی، سینگمان ری به عنوان رئیس جمهور به قدرت رسیدند.

در ۲۵ ژوئن سال ۱۹۵۰ کرهٔ شمالی با هجوم به کرهٔ جنوبی، جنگ کره را آغاز نمود. سرانجام و پس از پیشرفت*های زیاد از هر دو طرف، جنگ به بن*بست رسید. صلح موقت سال ۱۹۵۳ که هیچگاه توسط کره جنوبی امضا نشد، شبه جزیره را در امتداد منطقه بی*طرف در نزدیکی خط سر حدی در حدود عرض جغرافیایی ۳۸ درجه به دو نیم تقسیم کرد. تا کنون هیچ معاهده صلحی امضا نشده و دو کشور از نظر حقوقی هنوز در جنگ هستند.
تاریخ کره
Seosangdae - Hwaseong Fortress - Nighttime - 2008-10-23.JPG

پیش از تاریخ
دوره جولمون
دوره میومان
گوجوسان (جوسان کهن) ۲۳۳۳ تا ۱۰۸ ق.م.
استان جین
نخستین سه امپراتوری: ۱۰۸ تا ۵۷ ق.م.
بویو ، اوکجه ، دونگایی
سم*هان: ما, بایون, جین
سه امپراتوری: ۵۷ ق.م. تا ۶۶۸ میلادی
گوگوریو ۳۷ ق.م. تا ۶۶۸ میلادی
باکجه ۱۸ ق.م. تا ۶۶۰ میلادی
سیلا ۵۷ ق.م. تا ۹۳۵ میلادی
گایا ۴۲ تا ۵۶۲
استان*های شمالی-جنوبی: ۶۹۸ تا ۹۳۵
سیلا متحد ۶۶۸ تا ۹۳۵
بالهایی ۶۹۸ تا ۹۲۶
آخرین سه امپراتوری ۸۹۲ تا ۹۳۵
گوگوریو جدید, باکجه جدید, سیلا
گوریو ۹۱۸ تا ۱۳۹۲
جوسان ۱۳۹۲ تا ۱۸۹۷
امپراتوری کره ۱۸۹۷ تا ۱۹۱۰
سلطه ژاپن ۱۹۱۰ تا ۱۹۴۵
دولت موقت جمهوری کره ۱۹۱۹ تا ۱۹۴۸
تقسیم کره ۱۹۴۵ تا ۱۹۴۸
کره شمالی، کره جنوبی ۱۹۴۸–تاکنون
جنگ کره ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳

فهرست پادشاهان
گاه*شمار
تاریخ نظامی
تاریخ نیروی دریایی
تاریخ علم و فناوری

درگاه کره
این جعبه:

نمایش
بحث
ویرایش

سیاست

حکومت این کشور جمهوری است. قوه مقننه از یک مجلس ملی با ۲۳۱ عضو (برای یک دوره شش ساله) تشکیل گردیده*است. قانون اساسی موجود در سال ۱۹۴۸ تدوین شده و در سال ۱۹۷۲ اصلاحاتی بر آن افزوده گردیده*است.

احزاب مهم آن عبارت*اند از: حزب جمهوری دموکراتیک (DRP) حزب دموکراتیک جدید و حزب دموکراتیک عدالت.

کره جنوبی در سال ۱۹۴۵ مستقل شده و روزهای ملی آن ۱ مارس و ۵ اوت است.

علاوه بر عضویت در سازمان ملل، در سازمانهای زیر نیز عضویت دارد: آدب - آسپاک - سی سی دی - اسکاپ - فائو - گات - یااآ - ایکائو - بانک جهانی - ایفک - ایمکو - ایمف - ایتو - اونکتاد - یونسکو - یوپو - وهو - ومو.
جغرافیا

کره جنوبی با ۹۸۴۸۴ کیلومتر مربع وسعت (صد و سومین کشور جهان) در نیمکره شمالی نیمکره شرقی در شرق قاره آسیا در کنار دریای زرد (در مغرب) ژاپن (در مشرق) و چین شرقی (در جنوب) و در همسایگی کشور کره شمالی در شمال واقع شده*است. کره جنوبی کشوری نیمه کوهستانی بوده و ارتفاعات آن عمدتاً در نواحی مرکزی و شمال شرقی واقع شده*اند (از جمله کوهای تیسماک). جلگه*ها در آن وسعت فراوانی داشته و مهم*ترین رودهای آن عبارت*اند از: سومجینوکوم هان پوکهان و ناکتونگ. دارای جزیره*های فراوانی بوده و جنگلها در آن وسعت زیادی دارند. آب و هوای آن گرم و مرطوب و پرباران است.
تقسیمات کشوری
شهرهای مهم

پایتخت این کشور شهر سئول (نه میلیون وششصد هزار نفر در سال دو هزار پنج) بوده و پرجمعیت ترین شهرها عبارت*اند از: پوسان (۳٬۷۰۰٬۰۰۰), دائجو (۱٬۳۰۹٬۰۰۰), اینچئون (۷۹۷٬۰۰۰) و کوانگجو (۶۰۶٬۵۰۰ نفر).

کرهٔ جنوبی بخش جنوبی [شبه جزیره کره] که تقریباً ۱۱۰۰ کیلومتر طول دارد را اشغال نموده*است.

این شبه جزیرهٔ کوهستانی از غرب در کنار دریای زرد و از شرق در مجاورت دریای ژاپن (دریای شرق) قرار دارد. در جنوب این شبه جزیره، تنگه کره و دریای جنوب چین واقع شده*اند.

کل مساحت کشور، ۰۳۲/۱۰۰ کیلومتر مربع می*باشد. کره جنوبی را می*توان به ۴ منطقهٔ کلی تقسیم نمود: منطقهٔ شرقی که دارای رشته کوههای مرتفع و ساحل مسطح است، منطقهٔ غربی با ساحل سطح و وسیع که حوزهٔ آبگیر رودخانه*ها است و دارای تپه*های دوار می*باشد، منطقهٔ جنوب غربی با کوه*ها و دره*ها و منطقهٔ شمال شرقی که حوزهٔ وسیع رودخانهٔ Nok dong است.

نوع زمین در کره جنوبی بیشتر کوهستانی است که بیشتر آن قابل کشت نمی*باشد. زمین*های پست عمدتاً در غرب و جنوب شرقی این کشور واقع شده*اند و تقریباً۳۰٪ کل مساحت کشور را تشکیل می*دهند. تقریباً سه هزار جزیره که بیشتر انها کوچک و غیر مسکون می*باشند در سواحل غربی و جنوبی این کشور واقع شده*اند. استان Jeju تقریباً در ۱۰۰ کیلومتری جنوب ساحل کره قرار دارد که بزرگترین جزیرهٔ این کشور می*باشد و که مساحت آن ۸۴۵/۱کیلومتر مربع است. Jeju همچنین مکان قرار گیری مرتفع*ترین نقطه کرهٔ جنوبی Hallasa می*باشد که دارای ارتفاع ۱۹۵۰ متر از سطح دریا است.

جزایر Liancourt Rocks و vlleungdo شرقی*ترین و Socotra Rock جنوبی*ترین جزایر کرهٔ جنوبی می*باشند.

کرهٔ جنوبی دارای ۲۰ پارک ملی و چندین مکان طبیعی ملی مانند Boseon و همچنین پارک اکولوژیکی خلیج Sun cjeon دراستان Jeohha جنوبی می*باشد
بنادر


بنادر مهم کره جنوبی عبارت*اند از: پوسان در ساحل دریای ژاپن و اینچون در ساحل دریای زرد.


بر اساس آخرین تقسیمات کشوری کره جنوبی از ۹ استان و دو شهر ویژه تشکیل گردیده که زیر نظر فرماندار انتصابی دولت مرکزی اداره شده و مشخصات آن به شرح زیر می*باشد:
Provinces of South Korea.svg
شماره نام نوع مساحت
(کیلومتر مربع) مرکز
۱ سئول شهر ویژه ۶۱۴
۲ پوسان کلان شهر ۳۷۳
۳ دائجو کلان شهر
۴ اینچئون کلان شهر
۵ گوانگجو کلان شهر
۶ دائجون کلان شهر
۷ اولسان کلان شهر
۱۶ چجو ایالت خودمختار ۱۸۲۹ چجو
۱۳ چولای جنوبی ایالت ۱۲۰۶۰ موان
۱۲ چولای شمالی ایالت ۸۰۵۰ چونجو
۱۱ چونگچونگ جنوبی ایالت ۷۸۰۰ تائجون
۱۰ چونگچونگ شمالی ایالت ۷۴۳۶ چونگجو
۹ کانگوون ۱۶۷۱۴ چونچون
۱۵ کیانگسانگ جنوبی ایالت ۱۱۹۴۸ چانگ*وون
۱۴ کیانگسانگ شمالی ایالت ۱۹۸۰۰ تائگو
۸ کیونگی ایالت ۱۰۹۶۰ سوون
[نمایش]

ن
ب
و

تقسیمات کشوری کره جنوبی
اقتصاد

کرهٔ جنوبی دومین رشد سریع اقتصادی دنیا در ۴ دههٔ اخیر را دارا می*باشد. در کره*ی جنوبی، از سال ۱۹۶۳ و فقط ظرف مدت ۴۰ سال، درآمد سرانه بر حسب قدرت خرید، چیزی نزدیک به ۱۴ برابر افزایش یافت. دست یافتن به نتیجه*ای مشابه برای بریتانیا بیش از دو سده (بین اواخر سده ی هجدهم و زمان حاضر) و برای ایالات متحد حدود یک و نیم سده (از سده*ی ۱۸۶۰ تاکنون) زمان برد[۱] این پیشرفت قابل توجه که کرهٔ جنوبی را در کمتر از نیم قرن بدل به کشوری پیشرفته و ثروتمند نمود، اغلب معجزهٔ رودخانهٔ هان نامیده می*شود و در مجامع بین*المللی صفت "ببر آسیا" را برای این کشور به ارمغان آورده*است.

امروزه اقتصاد موفق کرهٔ جنوبی الگویی برای بسیاری از کشورهای در حال توسعه*است. کرهٔ جنوبی اکنون دارای اقتصاد توسعه یافتهٔ چندین هزار میلیارد دلاری است و یکی از اعضای OECD می*باشد و توسط بانک جهانی جزءاقتصادهای با در آمد بالا و از دیدگاه IMF و CIA به عنوان یکی اقتصادهای پیشرفته طبقه بندی شده*است و در همین راستا سئول، پایتخت این کشور یکی از ده شهر برجستهٔ اقتصاد ی و مالی جهان است. کرهٔ جنوبی علی*رغم کمبود منابع طبیعی و دارابودن کمترین مساحت در میان کشورهای گروه G ۲۰ به عنوان یکی از اقتصادهای نیرومند دنیا تلقی می*شود. اقتصاد کرهٔ جنوبی، چهارمین اقتصاد بزرگ آسیا و سیزدهمین در دنیاست. همانند آلمان غربی و ژاپن، صنعتی سازی سریع از دههٔ ۱۹۶۰ کرهٔ جنوبی را به یکی از بزرگترین کشورهای صادر کننده در جهان تبدیل نمود. این کشور هفتمین شریک بزرگ تجاری آمریکاست. کرهٔ جنوبی دومین میزان ذخایر را درمیان کشورهای توسعه یافته داراست و همچنین ششمین ذخایر ارزهای خارجی را در جهان داراست. با وجود دارا بودن وضعیت توسعه یافته، کرهٔ جنوبی حرکت خودرا به سوی رشد اقتصادی سریع همراه با بالاترین میزان تولید ناخالص ملی، صادرات و تولیدات صنعتی در جهان توسعه یافته را ادامه می*دهد. در اکتبر سال ۲۰۰۸،IMF پیش بینی کرد که اقتصاد کره جنوبی در سال ۲۰۰۹ از کانادا و در سال ۲۰۱۱ از اسپانیا پیشی خواهد گرفت و سرانهٔ تولید ناخالص این کشور در سال ۲۰۰۹ از نیوزلند، در سال ۲۰۱۲ از ایتالیا و در سال ۲۰۱۳ از اسپانیا بیشتر خواهد شد

در سال ۱۹۹۶ کرهٔ جنوبی یکی از اعضای OECD پیمانی برای رشد اقتصادی بیشتر گشت. کرهٔ جنوبی همانند بسیاری دیگر از همسایه*های آسیایی خود، متحمل بحران اقتصادی سال ۱۹۹۷ آسیا شد. اما این کشور قادر گشت که دوباره برخیزد و پس از یک ترمیم سریع به رشد خود به سوی یکی از قدرت*های عمدهٔ اقتصادی ادامه دهد.

کرهٔ جنوبی هفتمین صادر کنندهٔ جهان، توسط شرکت*های چند ملیتی با تکنولوژی بالا مانند سامسونگ، هیوندای-کیا و ال*جی است.
مردم و فرهنگ
ویکی*سفر یک راهنمای سفر برای کره جنوبی دارد.
در ویکی*انبار پرونده*هایی دربارهٔ کره جنوبی موجود است.

از سال ۱۹۴۵ که دو کره جدا شدند تغییرات فرهنگی ای را تجربه کرده*اند ولیکن فرهنگی مشترک داشته*اند. به نظر تاریخی، کره جزوی از همسایهٔ بزرگترش چین بوده*است. کره هیچ وقت نتوانسته که از این حیث جدا از چین باشد. در برنامه*های فرهنگی و آموزشی، وزیر فرهنگ کره هم به هنر سنتی و هم به هنر مدرن افراد را تشویق می*کنند. هنر سنتی تحت تاثیر کنفسیوسی و تائویسم بوده. سفالگری کره نظیر جوسون، بیکجا، بونچونگ و گوریو در عالم زبان زد است. معماری آنان با توجه به این که کره در تاریخش ویرانی و سازندگی زیادی را تجربه کرده*است، آمیزه زیبایی از ترکیب طبیعت با معماری به وجود آمده*است. پشت بام کاهگلی و سامانهٔ دوبنده دار (شبیه هلال) و زمینی آن که توسط اوندول فرا گرفته شده و گرما داده شده*است. کمال هنرشان را می*توان در ۹ اثر به ثبت رسیده در یونسکو مشاهده کرد.

اکثریت نژادی این کشور را کره*ای*ها تشکیل می*دهند. ۴۶٫۵٪ ازمردم این کشور بی دیننند[۲] ولی مابقی مردم آن اکثراً پیرو آئین*های بودائی، کنفوسیوسی، چوندوگیو و مسیحی پروتستان و کاتولیک هستند. زبان رسمی ورایج زبان کره*ای است.[نیازمند منبع]
نمودار دین در کره جنوبی
دین در کرهٔ جنوبی
دین درصد
بی*دین

۴۶٫۵٪
بودیسم

۲۲٫۸٪
پروتستانتیسم

۱۸٫۳٪
کلیسای کاتولیک

۱۰٫۹٪
ادیان دیگر

۰٫۷٪
Won Buddhism


۰٫۳٪
شاهدان یهوه

۰٫۳٪
کنفوسیانیسم

۰٫۲٪
Cheondoism
  ۰٫۱٪
اسلام
۰٫۱٪
سونات