پل گلدن گیت
از ویکی*پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مختصات: ۳۷°۴۹′ شمالی ۱۲۲°۲۹′ غربی
پل گلدن گیت GoldenGateBridge-001.jpg
Wpdms usgs photo golden gate.jpg
- ۸٬۹۸۱ فوت (۲٬۷۳۷ m)
- ۹۰ فوت (۲۷ m)
ارتفاع ۷۴۶ فوت (۲۲۷ m)
طول ۴٬۲۰۰ فوت (۱٬۳۰۰ m)
- ۱۴ فوت (۴٫۳ m)
ارتفاع از سطح آب ۲۲۰ فوت (۶۷ m)
پایان ساخت آوریل ۱۹۳۷
گشایش ۲۷ مه ۱۹۳۷
عوارض عبور برای هر وسیله نقلیه پنج دلار میباشد.
ن
ب
و
پل گلدن گیت یک پل معلق در سانفرانسیسکو است که این شهر را به شمال ایالت کالیفرنیا وصل می کند. این پل بر روی تنگه گلدن گیت زده شده است. این پل در ۲۷ مه ۱۹۳۷ گشایش یافت و در فاصله بین سال*های ۱۹۳۷ تا ۱۹۶۴ با طول ۴٬۲۰۰ پا (۱٬۳۰۰ متر) طولانی*ترین پل معلق دنیا به حساب می*آمد.
پل گلدن گیت با هزینه ۳۵ میلیون دلار ظرف مدت ۴ سال در سانفرانسیسکو ساخته شد. این پل در ۲۷ می سال ۱۹۳۷ ساعت ۱۲ بعدازظهر به روی وسایل نقلیه باز شد. ارتفاع این پل از سطح آب ۲۲۰ پا (۶۷ متر) و وزن آن ۸۸۷۰۰۰ تن است. دو برجی که در طول این پل ساخته شده*اند ۷۴۶ پا (۲۲۷ متر) ارتفاع دارند.
در سال ۱۹۹۷، حدود ۴۱۳۸۱۰۰۰ وسیله نقلیه از روی این پل عبور کردند. ۳۰ نفر در هنگام ساخت این پل از روی آن سقوط کردند و به دلیل وزش بادهای شدید، کارگران در هنگام ساخت آن با مشکلات بسیاری مواجه شدند. ساکنین شهر سانفرانسیسکو این پل را نماد شهر خود به حساب می*آورند.
پل گلدن گیت، ابتکار مهندس مشهور جوزف استراس بود که پیش از این طراحی ۴۰۰ پل متحرک را برعهده داشت. ایرونیگ مارو، مهندس معمار و مهندس چارلز آلتون الیس و لئون مویسیف از طراحان پل در اجرای این پروژه بزرگ مشارکت داشتند. ساخت این پل از ۵ ژانویه سال ۱۹۳۳ شروع شد و در آوریل ۱۹۳۷ به پایان رسید و در ۲۷ می همان سال برای تردد عابران پیاده آزاد شد. این پل تنها راه خروجی سانفرانسیسکو به سمت شمال است و از ۶ مسیر مخصوص تردد وسایل نقلیه و دو مسیر محل عبور عابران پیاده در هر دو طرف تشکیل شده است در اول سپتامبر سال ۲۰۰۲ عوارض تردد از روی این پل برای وسایل نقلیه موتوری از ۳ دلار به ۵ دلار افزایش یافت. دوچرخه، موتور و عابر پیاده از پرداخت عوارض معاف هستند.
محدودیت سرعت حرکت روی پل گلدن گیت در اول اکتبر سال ۱۹۸۳ از ۹۰ کیلومتر در ساعت به ۷۰ کیلومتر در ساعت کاهش یافت. رنگ این پل نارنجی متمایل به قرمز، معروف به نارنجی بین*المللی است. این رنگ برای هماهنگی این پل با محیط اطراف خود و جلوه بیشتر آن در مه و غبار (که از شرایط آب و هوایی ویژه آن منطقه است) انتخاب شده است.
این پل از نظر زیبایی*شناسی و معماری در نوع خود منحصربه*فرد است. در ماه ژوئن سال ۲۰۰۱ انجمن مهندسان عمران آمریکا چند بنا را با نام «بناهای هزاره» معرفی کردند؛ این بناها عبارت بودند از کانال پاناما، ساختمان امپایر استیت و پل گلدن گیت.
معضلات کنونی
خودکشی
در پل گلدن گیت بیش از هر جای دیگر جهان خودکشی صورت می*گیرد. ارتفاع آن ۷۵ متر از سطح آب است. پس از یک سقوط ۴ ثانیه*ای پرنده با سرعت حدوداً ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت به آب می*خورد. بیشتر پرندگان از اثر ناشی از آسیب تماس با آب می*میرند. اندکی شان که از اثر اولیه جان بدر می*برند عموماً خفه می*شوند یا از سرمازدگی در آب سرد می*میرند.[۱] بیشتر پرشها برای خودکشی در سوی مقابل بِی رخ می*دهد. سوی رو به اقیانوس به روی عابران بسته*است.[۲]
سونات