بانک ولز فارگو
از ویکی*پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ولز فارگو Wells Fargo Bank.svg
نوع خدمات مالی
بنا نهاده ۱۸۵۲ (نیویورک)[۱]
بنیانگذاران هنری ولز
ویلیام فارگو
دفتر مرکزی ایالات متحده آمریکا سان فرانسیسکو، ایالات متحده آمریکا
مدیر عامل جان استامپف
رئیس هیئت مدیره جان استامپف
محصولات بانکداری خرد
بانکداری شرکتی
بانکداری اختصاصی
بانکداری سرمایه*گذاری
مدیریت سرمایه*گذاری
خدمات صرافی
انواع وام و وام*های مسکن
سهام اختصاصی و اوراق بهادار
کارت*های اعتباری
درآمد ۸۳٫۷۸ $ میلیارد دلار (۲۰۱۳)[۲]
سود خالص افزایش ۲۱٫۸۷ $ میلیارد دلار (۲۰۱۳)[۲]
مجموع دارایی افزایش ۱٫۵۲۷ $ تریلیون دلار (۲۰۱۳)[۲]
کارکنان ۲۶۴٫۹۰۰ نفر (۲۰۱۳)[۲]
وب*گاه[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]
ساختمان ولز فارگو پلازا، در هیوستون، تگزاس


ولز فارگو، (به انگلیسی: Wells Fargo) شرکت هلدینگ خدمات مالی و بانکداری آمریکایی و چندملیتی است، که چهارمین بانک بزرگ ایالات متحده آمریکا، بر پایه مجموع دارایی*ها به*شمار می*آید،[۳] همچنین از نظر میزان ارزش بازار سرمایه، به*عنوان بزرگترین بانک این کشور، محسوب می*شود.[۴] شعبه مرکزی ولز فارگو در سان فرانسیسکو، کالیفرنیا قرار دارد.[۵]

بانک ولز فارگو در سال ۱۸۵۲ با مشارکت هنری ولز و ویلیام فارگو (موسسین آمریکن اکسپرس) راه*اندازی شد و امروزه ولز فارگو مالک شبکه*ای از ۹٫۰۰۰ شعبه بانک و بیش از ۱۲٫۰۰۰ دستگاه خودپرداز در ایالات متحده می*باشد.[۶][۷] در سال ۲۰۱۲ شمار کارکنان این بانک بالغ بر ۲۷۰٫۰۰۰ نفر اعلام شد، که سالانه به بیش از ۷۰ میلیون مشتری، در ۳۵ کشور جهان، خدمات ارائه می*نمایند.[۸]

در ۱۲ ژوئیه ۲۰۱۳ شرکت ولز فارگو با ارزش بازاری معادل ۲۳۶ میلیارد دلار، به*عنوان بزرگترین بانک جهان (بر پایه ارزش بازار سرمایه) معرفی شد و جایگزین بانک صنعتی و بازرگانی چین گردید.[۹] ولز فارگو در فوریه ۲۰۱۴ برای دومین سال پیاپی، از طرف مجله بانکر به*عنوان سودآورترین بانک جهان انتخاب شد.
تاریخچه

در سال ۱۸۵۲ در غرب ایالات متحده آمریکا، هنری ولز و ویلیام فارگو که پیش از آن، شرکت آمریکن اکسپرس را نیز راه*اندازی کرده بودند، موسسه*ای را بصورت مشترک تاسیس کردند، که عملیات بانکی را در مورد خرید طلا و فروش اوراق بانکی و نیز حمل*ونقل طلا و اشیای ارزشمند، در آن محدوده جغرافیایی کشور، انجام می*داد.

در دهه ۱۸۶۰، این شرکت با خرید شرکت باترفیلد اورلند میل، سریع*ترین وسایل را برای جابه*جایی اشیاء قیمتی به*کار گرفت. گسترش فعالیت بانک تا سال ۱۹۱۰ بسیاری از نقاط غرب ایالات متحده را در بر گرفت.

در سال ۱۹۰۵ به*صورت رسمی، بانک ولز فارگو از بطن موسسه اولیه که عمومأ در حوزه جابه*جایی اشیاء قیمتی فعال بود، جدا شد و بر ارائه خدمات بانکی تمرکز نمود و در همان سال (۱۹۰۵) با بانک ملی نوادا ادغام شد و ولز فارگو نوادا را راه*اندازی شد.

در ۱۹۲۳ ولز فارگو نوادا با یونیون تراست کمپانی ادغام شد و نام آن به ولز فارگو بانک اند یونیون تراست تغییر پیدا کرد. این نام تا ۱۹۵۴ حفظ شد و در این سال، به ولز فاگو بانک تغییر نام داد، در ۱۹۶۰ این بانک بار دیگر ادغام گردید و این بار امریکن تراست کمپانی و ولز فاگو بانک ادغام شدند.

در ۱۹۶۹ از یک بانکداری محدود، تبدیل به یک شرکت مادر تخصصی خدمات مالی گردید و در پی آن، ولز فارگو اند کمپانی هولدینگ شگل گرفت، که ولز فاگو بانک اصلی*ترین شرکت تابعه آن، به*شمار می*آمد.

در دهه ۱۹۸۰، ولز فارگو جهش عظیمی انجام داد و به هفتمین بانک بزرگ در ایالات متحده آمریکا تبدیل شد، که این جهش حاصل رویکرد مدیریت وقت بانک بود. در ۱۹۸۶ سریالی از خرید، تملک و تصاحب شرکت*ها، در اواسط دهه ۱۹۸۰ با خریداری کروکر نشنال کورپوریشن، از میدلند بانک آغاز گردید، سپس در ۱۹۸۷ پرسونال تراست؛ از بنک آو امریکا، در ۱۹۸۸ بارکلیز بانک کالیفرنیا؛ از بارکلیز، خریداری شد.

در اواسط دهه ۱۹۹۰ بار دیگر این خریدها، از سر گرفته*شد و در ۱۹۹۶ اولین خریداری بین*ایالتی ولز فارگو با ارزش ۱۷٫۳ میلیارد دلار انجام شد، سپس در ۱۹۹۸ بانک نورت*وست تصاحب و در بخش بانکداری ولز فارگو، ادغام گردید. در اواخر دهه ۱۹۹۰، ولز فارگو ایالت*های شرقی را نیز تحت پوشش قرار داد.

در دهه ۲۰۰۰ میلادی، فرایند تملک و ادغام شرکت*ها ادامه داشت و در سال ۲۰۰۰ بانک ملی آلاسکا و فرست سکوریتی کورپوریشن، در ۲۰۰۱ شرکت خدمات مالی اچ. دی. وست، در ۲۰۰۷ شرکت ساخت*وساز سی*آی*تی، پلیسر سییرا بانک و گریتر بی بانکورپ، در ۲۰۰۸ یونایتد بانکورپوریشن وایومینگ، سنتری بانک و در اواخر این سال نیز بانک بزرگ واکوویا توسط ولز فارگو خریداری شد.

سپس در سال ۲۰۰۹ شرکت خدمات بیمه نورت کاست شارتی و در نهایت در ۲۰۱۲ ابتدا مرلین سکوریتیز، سپس گروه راک کریک خریداری گردید. امروزه، بانک ولز فارگو با ارائه خدمات متنوع مالی، در ۴۹ ایالت، به*اضافه منطقه کلمبیا، حضور دارد.
حوزه*های کسب*وکار

ولز فارگو با ارائه خدمت به ۶٫۲۳ میلیون شاغل محلی، ۳٫۱ میلیون شرکت کوچک، ارائه ۱۵۰ خدمت مختلف و داشتن ۸۴ کسب*وکار گوناگون در عرصه بانکداری و خدمات مالی حضوری فعال دارد.

بخش خدمات بانکداری ولز فارگو در حوزه*هایی چون: بانکداری شرکتی، بانکداری اختصاصی، خدمات صرافی، سهام اختصاصی و اوراق بهادار، کارت*های اعتباری و بانکداری الکترونیک، بانکداری اجتماعی، سوانح خانوادگی، انواع خدمات بیمه، بانکداری سرمایه*گذاری، مدیریت صندوق*های سرمایه*گذاری مشترک، مدیریت ثروت و مدیریت سرمایه*گذاری، وام*های خاص، مالی و وام*های مسکن و وام درجه دو فعال است.
چشم*انداز

چشم*انداز بانک ولز فارگو چنین است: ما می*خواهیم نیاز و رضایت همه مشتریان مالی را برآوریم و به آنها در رسیدن به موفقیت*های مالی کمک کنیم. خدمات عالی بانکی در بازارهایمان ارائه دهیم و به عنوان یکی از بزرگترین شرکت*های آمریکایی شناخته شویم.
استراتژی

در دهه ۱۹۸۰ میلادی ۱۰ قدم استراتژیک از سوی این بانک در نظر گرفته شد، که با انجام این استراتژی*ها، درآمد این بانک افزایش یافت و بانک به*عنوان یکی از شرکت*های بزرگ ایالات متحده آمریکا شناخته شد.

این استراتژی*های ده*گانه، عبارتند از: افزایش سهم سرمایه*گذاری، افزایش متوسط بانکداری شاغلان در خانه، انجام درست کارهای مشتری، گسترش بانکداری رهنی و وام خانه، وجود کارت اعتباری ولز فارگو در جیب مشتریان، ارائه خدمات مالی در همه وقت و همه*جا، بازاریابی اطلاعات محور، اینکه بانکداری یک ضرورت است، هر مشتری، خود باید پردازشگر پرداخت*هایش باشد، حفظ مشتریان موجود و جذب مشتریان خاص و در نهایت اجرای شعار کارکنان مزیت رقابتی ما هستند.
منابع انسانی

۲۶۹٫۲۰۰ هزار نفر در ولز فارگو کار می*کنند. از این جهت، ولز فارگو بیست و هفتمین شرکت بزرگ آمریکایی است. این تعداد در ۶ هزار شعبه بانک در ایالات متحده آمریکا مشغول به*کار هستند. ولز فارگو کارکنان خود را اعضای تیم می*داند و بر این باور است، که منابع انسانی، محور فرهنگ بانک است. فرهنگ بانک؛ بدین معناست که ما می*دانیم اول صبح چه باید بکنیم، بدون اینکه کسی به ما بگوید، چه باید بکنیم.

ولز فارگو در استخدام و جذب افراد، بیشتر نگاه می*کند که فرد چه مقدار مراقب مشتری خواهد بود، نه اینکه فرد چه مقدار می*داند. شعار ولز فارگو در زمینه منابع انسانی این است: ما بهترین افراد را جذب می*کنیم، آنها را به بهترین مدیران در این صنعت تبدیل می*کنیم و این حقیقت را می*پذیریم که برخی از آنها در آینده مدیرعامل شرکت*های دیگر خواهند شد.
درآمد

ولز فارگو با درآمد ۸۶٫۰۸ میلیارد دلار، سود عملیاتی ۲۸٫۴۷ میلیارد دلار و سود خالص ۱۸٫۸۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۲ در رتبه ۸۰ از فهرست فورچون جهانی ۵۰۰ از پانصد شرکت برتر جهانی قرار گرفته است.

ولز فارگو از لحاظ سوددهی، نوزدهمین شرکت برتر جهانی است. در صنعت بانکداری نیز، ولز فارگو پس از سیتی*گروپ، بانک آمریکا و مورگان چیس در رتبه چهارم قرار گرفته است. ولز فارگو با ۱٫۴۲۲ تریلیون دلار دارایی، چهارمین شرکت بزرگ آمریکایی است و از لحاظ میزان ارزش بازار بزرگترین بانک ایالات متحده و جهان محسوب می*شود.
سهام*داران

در سال ۲۰۱۲ شرکت خدمات مالی برکشایر هاتاوی تنها سهام*دار عمده ولز فارگو بود، که با در اختیار داشتن ۴۱۱ میلیون سهم از ولز فارگو، همچنان به*عنوان بزرگترین سهامدار این شرکت شناخته می*شود.
شعبه*های اصلی

برج واکوویا، در شارلوت، کارولینای شمالی

ولزفارگو سنتر کالیفرنیا، در لس*آنجلس، کالیفرنیا

ولزفارگو سنتر مینیاپولیس، در مینیاپولیس، مینه*سوتا

ولزفارگو سنتر دنور، در دنور، کلرادو

ولزفارگو سنتر یوتا، در سالت*لیک*سیتی، یوتا

ولزفارگو سنتر جکسون*ویل، در جکسون*ویل، فلوریدا

ولزفارگو پلازا فینیکس در فینیکس، آریزونا

ولزفارگو پلیس در سینت*پال، مینه*سوتا


ولزفارگو پلازا فینیکس در فینیکس، آریزونا


ساختمان دوک انرژی سنتر، متعلق به ولزفارگو، مستقر در شارلوت

ولزفارگو سنتر سیاتل، در سیاتل، ایالت واشینگتن

برج ولزفارگو کلرادو اسپرینگز در کلرادو اسپرینگز، کلرادو

ولزفارگو سنتر پورتلند، در پورتلند، اورگن

ولزفارگو سنتر ساکرامنتو، در ساکرامنتو، کالیفرنیا
سونات