چهارده سؤال سرنوشت*ساز که حتماً باید قبل از ازدواج به آن*ها پاسخ دهید

منبع : برای فرداآیا ازدواج کرده*اید یا اینکه برنامه*ریزی کرده*اید تا در آینده*ای نزدیک ازدواج کنید؟ اگر جواب شما مثبت است، فکر می*کنید قبل از ازدواج با دختر یا پسر مورد علاقه*ی خود چه سؤال*های مهم و کلیدی را باید از خودتان بپرسید و برای آن*ها پاسخ های روشن و قانع*کننده*ای داشته باشید؟ ازدواج ماجراجویی سرنوشت*سازی به درازای یک عمر است که هم می*تواند شیرین و لذت*بخش باشد و هم دلگیر و نا امید کننده، بنابراین اینکه وقت و انرژی زیادی را برای آماده*سازی و برداشتن قدم*های تأثیرگذار صرف کنید نه تنها امری معقول و منطقی ست بلکه یک باید است. هر چند ازدواج در جوامع مختلف امری مقدس و پسندیده است اما در عین حال تشکیل زندگی با فردی نا مناسب می*تواند به بزرگ*ترین کابوس زندگی شما تبدیل شود. شاید هنوز مجرد باشید و یا ازدواجی شکست خورده را با طلاقی غم*انگیزتر از آن پشت سر گذاشته باشید، فرقی نمی*کند چه شرایطی دارید. بهتر است قبل از ازدواج با انسانی که تصمیم گرفته*اید بقیه*ی عمر خود را با او سپری کنید به ۱۴ پرسشی که در ادامه*ی مقاله بیان شده است عمیقاً فکر کنید و به آن*ها به درستی و با دقت تمام پاسخ دهید.
۱-آیا هم از لحاظ عاطفی و هم از نظر جسمی مجذوب شریک زندگی خود هستید؟

هرگز نباید صرفاً بر اساس فاکتورهای فیزیکی و زیبایی ظاهری برای ازدواج خود تصمیم*گیری کنید؛ اما به دلیل وجود افراد زیبایی که هر روز در خیابان، محل کار و سایر مکان*های اجتماعی می*بینیم و با آن*ها رابطه داریم باید مطمئن شوید که ظاهر شریک خود را پسندیده*اید و شرایط فیزیکی او ارضاء کننده*ی خواسته*ها و نیازهای شما هست. اگر به این نکته دقت نکنید، بعد از مدت کوتاهی از ظاهر همسر خود دل*زده و ناامید خواهید شد که همین عدم رضایت می*تواند در زندگی زناشویی به مشکلات جدی*تری ختم شود.
۲-آیا آماده*اید که بقیه*ی عمر خود را با شریک زندگی*تان بگذرانید؟

تعهد به گذراندن باقی*مانده*ی عمرتان با یک فرد بخصوص تصمیم ساده*ای نیست؛ و به همین دلیل باید اطمینان حاصل کنید که برای یک تعهد بلندمدت و طولانی آماده*اید. در طول زندگی زناشویی، هر دوی شما پیر خواهید شد. شما و همسرتان در این سفر طولانی خیلی تغییر خواهید کرد. باید بتوانید بقیه*ی عمر خود را با همسرتان سپری کنید و هر دو در کنار هم رشد و پیشرفت کنید. متعهد بودن به یکدیگر و به زندگی مشترکتان موجب می*شود به عنوان یک زن و شوهر از زندگی زناشویی*تان لذت ببرید و تبدیل به انسان مفیدتر و بهتری برای خود و جامعه*تان شوید.
۳-وقتی با شریک زندگی*تان هم*عقیده نیستید یا مخالفید چه اتفاقی می*افتد؟

آیا همیشه باید حرف، حرف شما باشد؟ دعوا و بحث موضوعات اجتناب*ناپذیری هستند که بعد از ازدواج میان زن و شوهر پیش می*آیند. باید بتوانید با یکدیگر مصالحه کنید و در موضوعات گوناگون به توافق برسید؛ و باید درک کنید که همیشه نباید حرف، حرف شما باشد و رسیدن به توافق و راه*حلی که نیازهای هر دوی شما را تأمین کند مهم*ترین عاملی ست که می*تواند تضمین*کننده*ی یک ازدواج و زندگی مشترک موفق و لذت*بخش برای شما باشد.
۴-آیا وفادار و قابل*اعتماد هستید؟

این سؤال به متعهد بودن شما برای گذران بقیه*ی عمرتان در کنار همسر و شریک زندگی*تان وابسته است. اگر نمی*توانید به شریک زندگی خود وفادار باشید بیخود خودتان را برای ازدواج با او خسته نکنید. آینده*ی ازدواج شما اصلاً روشن به نظر نمی*رسد.
۵-آیا اعتقادات و باورهای یکسانی را با یکدیگر به اشتراک می*گذارید؟

یکی از اجزای اجتناب*ناپذیر اکثر ازدواج*های موفق، سیستم به اشتراک*گذاری اعتقادات و باورهای همانند و یکسان است. با اشتراک*گذاری باورهای یکسان راه جدیدی برای ارتباط، رشد و کمک به یکدیگر در اختیار خواهید داشت؛ و وقتی فرزندانتان (اگر بچه* دارید) بزرگ شوند و به سن بلوغ برسند، بدون اینکه نیاز به بحث و جدل*های بیهوده باشد می*توانید اعتقادات و باورهایتان را به آن*ها آموزش دهید.
۶-آیا شما فردی هستید که به دنبال ازدواج است و می*خواهد زندگی مشترک تشکیل دهد؟

اگر استانداردهایی که شریک زندگی*تان برای همسر آینده*ی خود در نظر گرفته را ندارید، وقت آن است که یک بار دیگر درباره*ی تصمیم خود خوب فکر کنید. به یاد داشته باشید، ازدواج آسان نیست، بنابراین با فردی ازدواج کنید که به دنبال انسانی با شخصیت و خصوصیات و ویژگی*های شما است. قطعاً نمی*خواهید فردی شما را به زور تغییر دهد و بالعکس.
۷-آیا اهداف بلندمدت، سبک زندگی، خانواده، ازدواج و زندگی مشابه ای را با یکدیگر به اشتراک گذاشته*اید؟

تصور کنید با فردی ازدواج کنید که دوست دارد ۶ ماه از سال را در مسافرت باشد در حالی که شما از مسافرت متنفرید. آیا می*توانید با چنین انسانی زندگی شاد و لذت*بخشی داشته باشید؟ اگر از سرما متنفر باشید ولی او عاشق سرما باشد چه؟ آیا دقیقاً می*دانید که برای زندگی حرفه*ای، خانواده و دیگر جنبه*های زندگی*تان چه می*خواهید؟ ازدواج با یک انسان بدین معناست که قبول کرده*اید که به او برای پیشرفت در زندگی*اش کمک کنید و به علایق و خواسته*های او نیز علاقه*مند باشید. مطمئناً شما و همسرتان درباره*ی برخی مسائل اختلاف نظر خواهید داشت و از نظر شخصیتی و اهداف نیز تفاوت*هایی خواهید داشت اما بهتر است بگذارید این تفاوت*ها موجب کامل*تر شدن شما در زندگی مشترکتان شود.
۸-آیا هر دوی شما بچه می*خواهید؟

اگر می*خواهید روزی بچه*دار شوید، ولی همسرتان به هیچ وجه به داشتن فرزند فکر نمی*کند بهتر است بنشینید و با یکدیگر برای رسیدن به یک راه حل جامع که تأمین*کننده*ی خواسته*های هر دوی شما باشد صحبت کنید.
۹-اگر این فرد ناتوان یا معلول بود باز هم می*خواستید بقیه*ی عمر خود را در کنار او زندگی کنید؟

این سؤالی ست که اکثر افراد دوست ندارند از خود بپرسند. زندگی غیر قابل پیش*بینی ست. شما امروز می*توانید سالم و سرحال روی هر دو پای خود راه بروید اما همین پاهای سالم و قوی ممکن است در چشم برهم زدنی در یک تصادف رانندگی از بین بروند. اگر چنین اتفاقی برای همسرتان بی افتد می*توانید او را حمایت کنید و برای همیشه در کنار او بمانید و نیازهای اولیه*ی او را برآورده کنید.
۱۰-آیا می*توانید به نیازهای این فرد بیش از خواسته*های خود اهمیت دهید و آن*ها را در اولویت قرار دهید؟

در زندگی زناشویی، بخصوص در سال*های اول ازدواج هر دوی شما باید ببخشید و دریافت کنید. اتفاقاتی پیش خواهد آمد که باید برای متعادل*سازی زندگی*تان به نیازهای همسرتان بیش از خواسته*های خود اهمیت دهید. آیا برای انجام این کار به اندازه کافی آماده هستید؟ بله شاید مجبور شوید خرید ماشین یا خانه*ی مورد علاقه*تان را به بعد موکول کنید تا هزینه*ی تحصیلات همسرتان را به موقع بپردازید. باید فداکاری کنید، باید گذشت داشته باشید.
۱۱-آیا فردی تیم گرا هستید و به خودتان به عنوان عضوی از یک تیم نگاه می*کنید؟

موفقیت همیشه مستلزم کار تیمی ست، بخصوص در ازدواج. نمی*توانید تصمیمات حیاتی و سرنوشت*سازی که مربوط به آینده*ی خانه، خانواده، ازدواج و زندگی مشترکتان هست را به تنهایی بگیرید. اگر نمی*توانید به خوبی با یکدیگر کار کنید یا از کار تیمی و مشترک متنفرید خودتان را برای ازدواج خسته نکنید. چیزهای زیادی در زندگی مشترک است که هر دوی شما باید هر روز و نه فقط هفته*ای یا ماهی یک بار بر روی آن*ها کار کنید، ازدواج یک کار تیمی ست؛ و اگر نتوانید به عنوان عضوی از این تیم وظایف خود را به خوبی انجام دهید هرگز نخواهید توانست در زندگی و ازدواج پیشرفت کنید و به اهداف زندگی مشترکتان دست*یابید.
۱۲-آیا به شریک زندگی*تان افتخار می*کنید؟

وقتی همسرتان به یکی از اهداف بزرگ خود می*رسد، در مسیر دست*یابی به یک هدف نهایت تلاش و کوشش خود را انجام می*دهد و یا حتی زمانی که شکست می*خورد باید به او افتخار کنید. وقتی در یک جمع دوستانه و خانوادگی هستید باید با افتخار و غرور از او تعریف و تمجید کنید.
۱۳-آیا برای پذیرش خانواده*ی همسر خود آماده*اید و حاضرید در صورت نیاز از آن*ها حمایت کنید؟

تنها با معشوقتان ازدواج نمی*کنید بلکه با خانواده*ی او نیز ازدواج می*کنید. مناسبت*های زیادی مانند جشن تولدها، عروسی، مهمانی*ها، تعطیلات و غیره هستند که باید در آن*ها شرکت کنید و در کنار همسرتان باشید. بعضی وقت*ها، باید به عنوان یک زن و شوهر و عضوی از یک خانواده به اعضای نیازمند کمک مالی کنید.
۱۴-آیا می*خواهید امور مالی*تان را با یکدیگر به اشتراک بگذارید و یا حساب*های جداگانه ای داشته باشید؟

مشکلات مالی یکی از دلایل اصلی و شناخته*شده*ی طلاق است؛ بنابراین بهتر است مطمئن شوید وقتی پای پول و مسائل مالی در میان است هر دوی شما هم*نظر و هم*عقیده هستید. اگر به تمام این پرسش*ها پاسخ دادید، ازدواج کردید و ازدواج شما به طلاق و جدایی ختم شد چه باید بکنید؟ زندگی غیر قابل پیش*بینی است بنابراین از این سؤال*ها به عنوان راهنما برای تصمیم*گیری بهتر درباره*ی ازدواج خود استفاده کنید.

این پرسش*ها به شما کمک می*کنند تا تصمیم بهتر و عاقلانه*تری بگیرید نه اینکه برای ازدواج عجله کنید. بعد از ازدواج، شما و همسرتان باید پیوسته برای بهتر کردن زندگی مشترکتان تلاش کنید تا با توکل به خداوند متعال بتوانید در سایه*ی این تلاش و عشق از زندگی پر از عشق و لطفی که برای آن حاضر شدید بگویید « بله » بهره*مند شوید. اگر برای متعهد بودن نسبت به یک فرد و بر عهده گرفتن مسئولیت*های زندگی مشترک آماده نیستید، خودخواهی را کنار بگذارید و برای بهره*مندی از یک ازدواج شاد و سالم بیشتر تلاش کنید، شاید الآن وقت مناسبی برای ازدواج شما نباشد پس صبر داشته باشید.

به نظر شما کدام پرسش از همه مهم*تر و تأثیرگذارتر است؟

سونات