قبل از خرج کردن فکر کنید : ۵ پرسش کلیدی که باید قبل از خرید از خودتان بپرسید

منبع : برای فردا

چند سال پیش یعنی زمانی که به تازگی دوران تحصیلم در دانشگاه را شروع کرده بودم و در کنار آن یک کار پاره وقت نیز انجام می*دادم، غالباً نیازی خاص به خرج کردن پول و خرید چیزهایی که اصلاً نیازی به آن*ها نداشتم را در خودم احساس می*کردم. همیشه فکر می*کردم باید هم سطح دیگران باشم که این هم سطح بودن برای من به معنای خرید برترین برندهای موجود در بازار و لباس*ها و وسایل مد روز بود. همه*ی ما بارها و بارها این احساس نیاز به خریدهای انگیزه*ای یا ریخت و پاش*های کوچک را در زندگی*مان تجربه کرده*ایم اما آیا این الگوی رفتاری بدین معناست که ما باید سال*های متمادی از عمرمان را که می*توانستیم بدون قسط و قرض و با آزادی کامل زندگی کنیم را در زیر بار سنگین بدهی*های گوناگون سپری کنیم؟

بر اساس گفته*های جاشوا بکر، نویسنده وبلاگی با عنوان «Becoming Minimalist »، متوسط اندازه*ی خانه*های مردم آمریکا در طول ۵۰ سال گذشته دو برابر شده است.

جاشوا گفته*های خود را این*طور ادامه می*دهد : ۱۰ درصد از خانواده*ها فضاهای اضافی اجاره می*کنند و ۲۵ درصد از صاحب*خانه*ها که پارکینگ خانه*شان ظرفیت ۲ ماشین را داراست هرگز ماشینی برای پارک کردن در آن ندارند. ۷۶ درصد آمریکایی*ها با حقوق ماهیانه و با بدهی*های گوناگون زندگی می*کنند. متوسط بدهی کارت*های اعتباری خانواده*های آمریکایی ۱۵ هزار و ۱۹۱ دلار است.

مردم در کشورهای مختلف جهان هر روز نسبت به روزها، ماه*ها و سال*های گذشته ساعت*های بیشتر و بیشتری کار می*کنند و زمان با ارزشی را که باید برای بودن در کنار خانواده*ی خود هزینه می*کردند را صرف تلاش بیشتر برای پرداخت بدهی*های ناشی از خریدهای غیر ضروری و بیش از حد خود می*کنند. به منظور مبارزه با این چرخه یا دور باطل پول خرج کردن، در این مقاله ۵ سؤال کلیدی را برای شما گردآوری کرده*ام که بهتر است قبل از خرید و خرج کردن پولتان آن*ها را از خود بپرسید و با صداقت تمام به آن*ها پاسخ دهید:
۱-آیا واقعاً به آن نیاز دارید یا فقط به این دلیل که حراج شده آن را می*خرید؟

می*دانم با خودتان چه فکری می*کنید: من واقعاً به یک ژاکت سیاه دیگر نیاز دارم! اما یک لحظه صبر کنید، قبل از خرید خوب فکر کنید. اگر هم اکنون لباس*ها و ژاکت*های دست نخورده*ای در کمدتان دارید، پس واقعاً نیازی به خرید لباس*های تازه ندارید. حراجی*ها و فروش*های فصلی برای خرید لوازم و چیزهایی که به آن*ها نیاز داریم مفید هستند اما اگر حقیقتاً به چیزی نیاز ندارید و یا چند نمونه*ی مشابه و دست نخورده از آن در خانه*ی خود دارید بهتر است از پشت ویترین مغازه دور شوید یا از فروشگاه بیرون بروید. اگر چیزهایی که می*خریم را هرگز استفاده نکنیم خرید با قیمت پایین*تر یا خرید با قیمت معمول فرقی ندارد، هر دو مقرون به صرفه نیستند و در نهایت باعث تولید هزینه*های اضافی برای ما می*شوند.
۲-آیا می*توانید آن را با قیمت پایین*تر تهیه کنید؟

من همیشه در فروشگاه*ها یا مراکز خرید قبل از اینکه چیزی بخرم این سؤال را از خودم می*پرسم که آیا امکان دارد مشابه این جنس را بتوانم جای دیگری با قیمت پایین*تر تهیه کنم؟ در اکثر مواقع می*توانید با در نظر گرفتن هزینه*های حمل و نقل و ارسال، وسایل مورد نیاز خود را با قیمتی پایین*تر یا تخفیف*هایی باور نکردنی از فروشگاه*های آنلاین تهیه کنید. اگر دوست ندارید وسیله*ی مورد نیازتان نو باشد یا تمایلی به خرید جنس آک و دست نخورده ندارید می*توانید با استفاده از وب*سایت*هایی مانند eBay در خارج از ایران و یا نمونه داخلی آن یعنی ایسام جنس موردنظر خود را با قیمتی پایین*تر تهیه کنید.
۳-آیا می*توانید هزینه*های آن را تقبل کنید؟

این مورد برای اکثر مردم، به خصوص آن*هایی که می*خواهند امور مالی*شان را متعادل نگه دارند بزرگ*ترین چالش و پرسش است. مطمئناً، داشتن یک ماشین مدل بالا و جدید خیلی هیجان*انگیز و دوست داشتنی ست اما آیا فقط به این دلیل که می*خواهید خاص باشید چیزی را می*خرید یا واقعاً چون به آن نیاز دارید می*خواهید هر طور شده و به هر قیمتی آن را تهیه کنید؟ اگر برای تهیه*ی یک جنس به خصوص باید تا گردن زیر قسط و قرض بروید بهتر است آن را فراموش کنید و شروع به پس*انداز پول برای خرید آن کنید. اگر واقعاً می*خواهید این جنس به خصوص را بخرید، انتظار کشیدن تا رسیدن به لحظه*ی موعود و خرید آن برای شما بسیار شیرین و لذت*بخش خواهد بود.
۴-آیا این یک خرید انگیزه*ای ست؟

خوب، روز کاری بدی را پشت سر گذاشته*اید و حالا یک کیف دستی ۵۰۰ هزار تومانی در پشت ویترین مغازه به شما چشمک می*زند و خرید خوبی به نظر می*رسد. همه*ی ما کم و بیش در دام خریدهای انگیزه*ای یا خریدهای احساسی افتاده*ایم. خریدهای انگیزه*ای بدترین نوع خرید هستند زیرا تفکر کمی در پشت این خریدها نهفته است و به نوعی گناه*های بسیاری آن را دنبال می*کنند. به جای اینکه فقط به این خاطر که احساس بدی دارید دست به خرید بزنید، قبل از خرج کردن پولتان خوب فکر کنید و مطمئن شوید که قبل از خرید به تمام جوانب آن اندیشیده*اید و آن را کاملاً بررسی کرده*اید. می*توانید این خرید را به ۳۰ روز بعد موکول کنید، اگر در پایان ۳۰ روز باز هم دوست داشتید این خرید را انجام دهید به بازار بروید و کار را تمام کنید.
۵-آیا می*توانید آن را رایگان تهیه کنید؟

در طی سالیان اخیر وب*سایت*های زیادی به منظور ایجاد شرایط مناسب تجارت، مبادله*ی کالا و بخشش لوازم شخصی به صورت رایگان به وجود آمده*اند. از نمونه*های خارجی چنین وب*سایت*هایی می*توان به وب*سایت Craigslist.com اشاره کرد و از نمونه*های ایرانی هم وب*سایت ایسام، البته دقیقاً نمی*دانم که در وب*سایت ایسام می*توان جنسی را به رایگان به دست آورد یا مبادله*ی کالا به کالا کرد تا جایی که بنده بررسی کردم البته چند وقت پیش این وب*سایت فقط برای فروش کالاهای دست دومی ست که دیگر به آن*ها نیازی ندارید. به هر حال قبل از اینکه یک پرینتر نو تهیه کنید سری به این وب*سایت*ها بزنید شاید بتوانید مشابه دست دوم آن را با قیمتی پایین*تر تهیه کنید. برای وسایل دیگر هم بهتر است قبل از خرید به سمساری*ها مراجعه کنید و جنس موردنظر را با قیمتی پایین*تر به دست آورید. می*توانید از دوستان خود در فیس*بوک یا اعضای خانواده و دوستان و آشنایان در دنیای واقعی سؤال کنید، شاید یکی از آن*ها به دنبال پیدا کردن مشتری برای همان وسیله یا جنسی باشد که شما می*خواهید.

البته یکی از قوانینی که در زندگی شخصی*ام از آن پیروی می*کنم و هرگز از آن پشیمان نشده*ام این قانون است : «گرون بخر، یک بار بخر ». به نظر من برای اجناسی که تصمیم دارید چند سال از آن*ها استفاده کنید سعی کنید با توجه به بودجه*ی خودتان بهترین برند ممکن را به صورت نو و دست نخورده تهیه کنید. نظر شما چیست؟

سونات