ثروتمند یا خوشبخت : شما کدام را انتخاب می*کنید؟ / رابرت کیوساکی

منبع : برای فردادرس*های سرمایه*گذاری پدر پولدار آغاز شد. وقتی صحبت از پول و سرمایه*گذاری به میان می*آید، مردم سه دلیل یا انتخاب اساسی برای سرمایه*گذاری دارند. این دلایل عبارت*اند از :

امنیت داشتن
آسوده بودن
ثروتمند بودن

پدر پولدار در ادامه می*گفت : «هر سه این گزینه*ها مهم هستند. تفاوت در زندگی وقتی روی می*دهد که انتخاب*ها اولویت*بندی شوند.» او در ادامه می*گفت که بسیاری از مردم انتخاب*های خود درباره پول و سرمایه*گذاری را درست به ترتیب فوق ساماندهی می*کنند؛ به عبارت دیگر، نخستین انتخاب آن*ها در رابطه با تصمیم*های پولی، امنیت است، دومین انتخاب، آسایش و سومین انتخاب آن*ها ثروتمند شدن است. به همین دلیل بیشتر مردم امنیت شغلی را بالاترین اولویت خود قرار می*دهند. پس از اینکه به امنیت شغلی دست یافتند، آنگاه روی آسایش تمرکز می*کنند. برای بیشتر مردم، ثروتمند بودن، آخرین انتخاب است.

این مقاله را مطالعه کنید: بررسی رابطه*ی ثروت و ژن : آیا واقعاً افراد پولدار «ژن ثروتمندی» دارند؟

آن روز در سال ۱۹۷۳، پدر پولدار گفت: «بیشتر مردم رویای ثروتمند شدن دارند، اما این اولین انتخاب آن*ها نیست.» او در ادامه می*گفت : «تنها سه درصد مردم آمریکا ثروتمند هستند، زیرا ثروتمند شدن اولویت آن*ها نیست، اغلب مردم، اگر ثروتمند شدن آسایش آن*ها را خدشه*دار کند یا موجب شود که احساس ناامنی کنند، از ثروتمند بودن دست خواهند کشید. به همین دلیل بسیاری از مردم به دنبال یک سرمایه*گذاری خیلی سودآور هستند. کسانی که امنیت و آسایش را اولویت*های اول و دوم خود قرار می*دهند، به دنبال راه*هایی برای ثروتمند شدن سریع هستند، راه*هایی که آسان باشند، ریسک نداشته باشند و بی*دردسر باشند. عده خیلی اندکی از مردم با خوش*شانسی از طریق یک سرمایه*گذاری ثروتمند می*شوند، اما بیشتر اوقات همه چیز را دوباره از دست می*دهند

این مقاله را مطالعه کنید: ثروتمندترین افراد جهان می*گویند : ۱۰ عادت پول*ساز
ثروتمند یا خوشبخت

اغلب از مردم می*شنوم که «من ترجیح می*دهم خوشبخت باشم تا ثروتمند.» این اظهار نظر همیشه برای من خیلی عجیب بوده است، چون من هر دو وضعیت، یعنی ثروت و فقر را تجربه کرده*ام؛ و در هر دوی این وضعیت*های مالی، احساس خوشبختی یا بدبختی داشته*ام. تعجب می*کنم چرا مردم فکر می*کنند باید بین خوشبختی و ثروت یکی را انتخاب کنند.

این مقاله را مطالعه کنید: اگر به دنبال فرمول خوشبختی هستید، این مقاله را بخوانید!

وقتی روی این درس تعمق می*کنم، به نظرم می*رسد، گفته حقیقی مردم این است : «من ترجیح می*دهم ایمن و آسوده باشم تا ثروتمند.» به همین دلیل اگر آن*ها احساس ناامنی یا عدم آسودگی کنند، هم زمان حس خوشبختی*شان خدشه*دار می*شود. در مورد خودم، باید بگویم من می*خواستم به خاطر ثروتمند شدن، احساس عدم امنیت یا عدم آسودگی را تحمل *کنم. من ثروتمند و فقیر و هم*چنین خوشبخت و بدبخت بوده*ام، اما به شما اطمینان می*دهم که وقتی فقیر و بدبخت بوده*ام، احساس بدبختی بیشتری داشتم تا وقتی که ثروتمند و بدبخت بودم.

هم*چنین، هرگز معنای این جمله را درک نکردم که می*گوید : «پول شما را خوشبخت نمی*کند.» اگر چه این گفته اندکی با حقیقت توأم است، اما همیشه توجه کرده*ام که وقتی پول دارم، احساس خیلی خوبی هم دارم. روزی، یک اسکناس ۱۰ دلاری در جیب شلوارم پیدا کردم. گرچه فقط ۱۰ دلار بود، اما از پیدا کردن آن خوشحال بودم. دریافت پول همیشه احساس بهتری برایم داشته است تا دریافت صورت حساب برای پولی که بدهکار هستم. حداقل این تجربه*ی من از پول است. هرگاه پول به سمتم می*آید خوشحال می*شوم و هرگاه از نزدم می*رود ناراحت می*شوم.

در سال ۱۹۷۳، من اولویت*هایم را به شکل زیر تعریف کردم :

ثروتمند بودن
آسوده بودن
امنیت داشتن

همان*طور که پیشتر اشاره کردم، هرگاه موضوع پول و سرمایه*گذاری در میان باشد، هر سه این اولویت*ها جایگاه مهمی پیدا می*کنند. این که شما آن*ها را به چه ترتیبی برای خود انتخاب می*کنید، یک تصمیم بسیار شخصی است که باید قبل از آغاز سرمایه*گذاری اتخاذ کنید. پدر بی*پولم «امنیت داشتن» را به عنوان اولویت شماره یک خود برگزید و پدر پولدارم «ثروتمند بودن» را اولویت شماره یک خود قرار داد. قبل از آغاز سرمایه*گذاری، این مهم است که ابتدا درباره ترتیب اولویت*های خود تصمیم بگیرید.
اگر موفق نیستید، یعنی به اندازه کافی اشتباه نکرده اید.-رابرت کیوساکی
آزمون رویکرد ذهنی

ثروتمند بودن، آسوده بودن و امنیت داشتن، در واقع ارزش*های شخصی اصلی هستند. هیچ کدام بهتر از دیگری نیست، اما می*دانم انتخاب شما در خصوص این که کدام یک از این ارزش*های اصلی برای شما از همه مهم*ترند، اغلب تأثیر بلندمدت و عظیمی روی سبک زندگی که انتخاب می*کنید دارد. به همین دلیل، مهم است بدانید کدام ارزش*های اصلی برای شما از همه مهم*تر است، به ویژه وقتی صحبت از موضوع پول و برنامه*ریزی مالی باشد.

بنابراین، آزمون نگرش ذهنی به این شکل است:

ارزش*های اصلی که از همه برایتان مهم*تر هستند را به ترتیب اهمیت، فهرست بندی کنید:

شاید لازم باشد برخی از شما احساسات واقعی*تان را تحلیل کنید. با جدیت با همسر یا راهنمای خود صحبت کنید. فهرست*های موافق و مخالف تهیه کنید. وقتی اولویت*های شخصی خودتان را بدانید، از بسیاری تصمیم*های دشوار و شب*های بی*خوابی بعدی نجات خواهید یافت.

شاید یکی از دلایل کاربرد قانون ۹۰/۱۰ پول، این است که ۹۰ درصد از مردم تصمیم می*گیرند آسوده*خاطر و ایمن باشند تا این که ثروتمند باشند.

توضیح : پدر پولدارم، ویلفردو پارتو، اقتصاددان ایتالیایی را به خاطر کشف قانون ۸۰/۲۰ یا همان قانون کمترین تلاش، تحسین می*کرد. با این حال، وقتی صحبت از پول به میان می*آمد، پدر پولدار بیشتر قانون ۹۰/۱۰ را در نظر می*گرفت، به این معنا که همواره ۱۰ درصد مردم ۹۰ درصد پول را خلق می*کنند.

اولویت شما چیست؟ ثروتمند بودن، آسوده بودن یا امنیت داشتن؟

این مقاله برگرفته از کتاب «راهنمایی*های پدر پولدار برای سرمایه*گذاری» نوشته*ی رابرت کیوساکی ست.

برای حمایت از ما این مقاله را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید. با تشکر
سونات