موفقیت خود را تضمین کنید ، ۵ اقدام کلیدی

منبع : جالب


مهم نیست تعریف شما از موفقیت ممکن است چه باشد، پیدا کردن این تعریف برای اکثر انسان*ها چالشی بزرگ است. برای بسیاری از مردم موفقیت به معنای پیروزی و کسب نتیجه*ی مورد نظر در زندگی شغلی و حرفه*ای*شان است، برای برخی دیگر موفقیت به معنای کسب ثروت و رسیدن به امنیت مالی ست و عده*ای نیز به دنبال رسیدن به حد وسط این دو تعریف متفاوت هستند. به هر حال تعریف موفقت برای انسان*های مختلف متفاوت است اما نکته*ی مشترکی که در بین همه*ی افراد یک جامعه یا جوامع مختلف وجود دارد این است که همه*ی انسان*ها به دنبال رسیدن به حد متوسطی از دستاوردها و پیروزی*های مختلف در زندگی خود هستند. با تمام این تفاسیر، باز هم تنها عده*ی معدودی به سطوح بالای موفقیت دست می*یابند و اکثر مردم در مسیر رسیدن به این سطح بالا و جادویی موفقیت شکست می*خورند و اصلاً نمی*دانند که علت این اتفاق و عدم دستیابی به اهداف بزرگ چیست. خبر خوب اینکه در زندگی همه*ی ما مواردی وجود دارند که اگر به موقع آن*ها را شناسایی کنیم و این موارد را به گونه*ای متفاوت از قبل انجام دهیم، می*توانیم مسیر کنونی زندگی خود را تغییر دهیم و به موفقیت، سعادت و خوشبختی که سزاوارش هستیم دست*یابیم.

در ادامه این مقاله برخی از این موارد را بررسی می*کنیم:
۱-به جست *و جوی خود برای رسیدن به یک استراتژی کامل و بی*عیب و نقص پایان دهید.

اکثر افرادی که به طور جدی و با اراده و عزم راسخ برای رسیدن به موفقیت تلاش می*کنند، ممکن است در مسیر دست*یابی به اهدافشان در دام یافتن استراتژی کامل و بی*عیب و نقص گرفتار شوند. حقیقت این است که هرگز نمی*توانید برای انجام کارها و وظایف خود زمان کاملی پیدا کنید و هیچ مفهومی به نام استراتژی کامل در این دنیا وجود ندارد. اکثر مردم تنها به این خاطر که وقت زیادی را صرف برنامه*ریزی و تهیه*ی نقشه*ی راه می*کنند، در همان قدم اول موفقیت یعنی شروع کارهایی که باید انجام دهند شکست می*خورند. تنها راه برای شروع یک استراتژی یا برنامه این است که از منطقه آسایش خود بیرون بروید و قدم اول را بردارید. بعد از برداشتن قدم اول می*توانید به مرور زمان و با سعی و خطا برنامه*ی خود را بازبینی کرده و نقشه*ی راهتان را به روز کنید. این نکته را به خاطر بسپارید که از جا برخاستن و تلاش کردن برای رسیدن به اهداف بسیار سودمندتر از گوشه*نشینی و انتظار برای یافتن یک برنامه و استراتژی ایده آل و عاری از هر عیب و نقص است.
۲-از تمرکز بر مشکلات دست بردارید، به فرصت*ها نگاه کنید.

اگر به موانعی که بر سر راهتان سبز می*شوند به شکل مشکل نگاه کنید، بعد از مدت کوتاهی خودتان را در طرز فکری منفی گرفتار خواهید کرد که مانع از دستیابی شما به موفقیت و پیروزی خواهد شد. برعکس، اگر به این موانع موقتی به چشم فرصت*های ناب و پر از منفعت نگاه کنید، به مرور زمان موفقیت*های بیشتر و با ارزش*تری به دست خواهید آورد. خودتان را با نزدیک شدن به مشکلات به چالش بکشید و فوراً از این مشکلات و موانع به عنوان فرصت*هایی بی*نظیر بهره*برداری کنید. یافتن فرصت*ها و مواهب در برخی مشکلات سخت است، اما اگر با دقت تمام و به اندازه کافی تمرکز کنید، حتی در دل سخت*ترین و تلخ*ترین مصائب و موانع فرصت*ها و تجارب مثبت و بی*نظیری پیدا خواهید کرد.
۳-خودتان را در دام اطلاعات و داده*های بیش از حد گرفتار نکنید.

متأسفانه برخی افراد زمان خیلی زیادی را صرف جمع*آوری اطلاعات و داده*ها در مورد راه و چاه موفقیت و کسب پیروزی می*کنند. وقتی مردم این کار را به گونه*ای افراطی و غیر معقول انجام می*دهند در دامی گرفتار می*شوند که از آن به عنوان تراکم اطلاعاتی یاinformation overload یاد می*شود. وقتی اطلاعات در دسترس شما بیش از حد نرمال باشد، با تجزیه و تحلیل*های مختلف خودتان را آزار خواهید داد و تمام تحقیقاتی که برای جمع*آوری اطلاعات انجام داده بودید نه تنها به شما کمک نمی*کنند بلکه برایتان مسئله*ساز نیز خواهند شد و در نهایت به شما آسیب خواهند زد.هیچ چیز به اندازه عمل*گرا بودن و شروع فرآیند کسب موفقیت مؤثر و قدرتمند نیست.
۴-از تمرکز بیش از حد بر تفریح و سرگرمی دست بردارید.

از آنجا که اکثر مردم دوست دارند به شیوه*های گوناگون سرگرم شوند، جامعه به جای تمرکز بر آموزش و پرورش زمان زیادی را صرف تمرکز بر سرگرمی و تفریح می*کند. در حالی که مردم باید بین زندگی شخصی و حرفه*ای خود تمایز قائل شوند، اکثر انسان*ها زمان خیلی زیادی را صرف تماشای تلویزیون، شایعه*پراکنی، بازی*های کامپیوتری و خواندن اخبار مربوط به افراد مشهور می*کنند. انجام این کارها به گونه*ای افراطی و بیش از حد شما را از تمرکز بر روی اهداف و کسب پیروزی و موفقیت باز می*دارد. بهتر است زمان شخصی خود را با مصرف دوره*های آموزشی که برای رشد فردی مفید هستند پرکنید. مطمئن باشید در درازمدت ثمره*ی این کار خود را خواهید دید و همین کار ساده باعث خواهد شد که از زمان شخصی*تان به گونه*ای لذت ببرید که برای موفقیت کلی شما در زندگی نیز مفید و مؤثر باشد.
۵-دید کوتاه*مدت را کنار بگذارید، دید بلندمدت داشته باشید.

وقتی صحبت از کسب موفقیت*های بزرگ و قابل توجه در میان است، تمرکز بر دستاوردها و موفقیت*های کوتاه*مدت می*تواند به عنوان یک مانع بر سر راه شما عمل کند. این موضوعی ست که اکثر مردم با آن درگیرند، تلاش برای دست*یابی به موفقیت*های کوتاه*مدت هیچ اشکالی ندارد اما نباید اجازه دهید این موفقیت*های کوچک و گذرا به کانون اصلی تمرکز شما تبدیل شوند. شما پیوسته باید به دنبال پی*ریزی بنیانی قوی برای رشد بلندمدت باشید. راه*های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد. از این لحظه به بعد به همه*ی امور خود به چشم سرمایه*گذاری*های بلندمدت نگاه کنید. برای تحصیل و آینده خود سرمایه*گذاری کنید و هر کاری که از دستتان برمی*آید برای پرهیز از لذات لحظه*ای و زودگذر انجام دهید. این کار نیاز به تمرین و تکرار دارد اما به محض تسلط بر این مهارت دیگر لذات و خوشی*های گذرا و لحظه*ای برای شما وسوسه*انگیز نخواهند بود و تأثیر خود را از دست خواهند داد.


سونات