با چاشنی کاسنی لاغر و آرام بمانید


کاسنی فواید بسیاری دارد: مشکلات گوارشی را برطرف می کند، از سوزش معده جلوگیری می کند، دردهای آرتروزی را کاهش می دهد، سم زدای کبد و کیسه صفرا است، از عفونت های باکتریایی، جلوگیری و دستگاه ایمنی را تقویت می کند، احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد، آرام بخشی طبیعی است، برای سنگ کلیه مفید است و به کاهش وزن کمک می کند. روی هم رفته، این گیاه کوچک می تواند عضو بسیار مؤثری از برنامه غذایی شما باشد.
کاسنی، گیاهی دارویی با گل* های آبی یا ارغوانی است. خاستگاه اصلی این گیاه اروپای مرکزی، مناطق غربی و مرکزی آسیا و شمال آفریقا است و پراکندگی وسیعی در نواحی مختلف ایران به خصوص شهرستان اقلید، آذربایجان و مناطق کوهستانی خراسان دارد. همه ی قسمت های این گیاه شامل برگ ها، گل ها و ریشه، خاصیت دارند و در بسیاری از فرهنگ ها، از برگ های آن همانند اسفناج استفاده می شود. معمولاً ریشه ی کاسنی را به صورت پودر در می آورند و به عنوان جایگزینی برای قهوه استفاده می کنند. قرن هاست که از آن برای درمان انواع بیماری ها استفاده می شود.
*کاسنی ارزش غذایی بالایی دارد و منبعی عالی از مواد معدنی همچون روی، منیزیم، منگنز، کلسیم، فولیک اسید، پتاسیم و ویتامین های A، B6، C، E و K است.

فواید کاسنی • گوارش یکی از مهم ترین دلایل برای اضافه کردن کاسنی به برنامه غذایی،* توانایی آن در بهبود عملکردهای مختلف دستگاه گوارش است. کاسنی حاوی اینولین است که پروبیوتیکی قوی است. پروبیوتیک ها دسته ای از باکتری هایی مفید برای بدن میزبان خود هستند و مثل بیشتر باکتری ها، باعث بیماری نمی شوند. اینولین با برخی از مشکلات روده ای و گوارشی همچون ترش کردن، سوءهاضمه و سوزش معده مقابله می کند زیرا به طور فعال، اسیدیته دستگاه گوارش را کاهش می دهد.

ادامه مطلب
دارو های گیاهی