اردستان
از ویکی*پدیا، دانشنامهٔ آزاد
اَردِستان یکی از شهرهای استان اصفهان در مرکز ایران است. این شهر مرکز شهرستان اردستان است. جمعیت شهر اردستان بنا بر سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۰ برابر ۱۵٬۷۰۱ نفر و شهرستان بالغ بر ۴۵۰۰۰ نفر است.[۲] شهرستان اردستان با مساحتی در حدود۱۲۰۰۰ کیلومتر مربع بعد از نایین بزرگترین شهرستان استان اصفهان است.[نیازمند منبع]
زبان

زبان مردم اردستان گویشی از شاخه زبان*های مرکزی ایران است. ساکنان اردستان در گویش محلی خود از آن با عنوان*های ارسن، ارسون، اردستون، ارسون، اسوم و اسون یاد می*کنند.
جغرافیا

شهرستان اردستان، در شمال استان اصفهان، در جنوب کویر نمک، در ۳۳ درجه و ۲۳ دقیقه پهنای شمالی و ۵۲ درجه و ۲۲ دقیقه طول شرقی نسبت به نیمروز گرینویچ قرار دارد. از شمال به استان سمنان و گرمسار، از باختر به شهرستان*های کاشان، نطنز و برخوار و میمه، از خاور به شهرستان نایین و از جنوب به شهرستان*های اصفهان و نایین محدود است. اردستان در ۱۱۸ کیلومتری شمال شرقی شهر اصفهان و در مسیر کاشان به سمت نایین و یزد قرار گرفته*است. آب و هوای این شهرستان گرم و خشک بوده و بیش*ترین درجه حرارت در تیر و مرداد و کم*ترین آن در دی و بهمن است. پوشش گیاهی این ناحیه از گونه استپ بیابانی است. کوه*های غیرمنظمی از شعبه*های کوه کرکس، از جنوب شهرستان می*گذرد، از سطح دریا یک هزار و ۲۰۷ متر ارتفاع دارد.
موقعیت
این شهرستان بر سر جاده ترانزیتی تهران - بندر عباس قرار دارد ودر ۳۵۰ کیلومتری جنوب تهران و ۱۰۰ کیلومتری شرق اصفهان و۲۵۰ کیلومتری شمال غرب یزد قرار داردو به دلیل وجود این بزرگراه نقش مهمی در حمل و نقل جاده*ای کشور و ترانزیت کالا در مسیر شمال - جنوب از تهران تا یزد، کرمان، زاهدان و بند عباس را داراست. هم چنین خط قطار تهران - بندرعباس نیز از این شهرستان عبور کرده و دارای ایستگاه قطار در ۲۰ کیلومتری شهر است. به دلیل این چنین ویژگی*های ارتباطی این شهر می*تواند به یکی از قطب*های صنعتی کشور تبدیل شود.
سابقه تاریخی
بعضی مورخان آن را زادگاه کاوه آهنگر دانسته*اند و اهالی منطقه، خانه و باغی را که در محله کبودان واقع و به باغ کاوه موسوم است و همچنین قنات دو طبقه مون را که یکی از عجایب سیستم آبرسانی در ایران قدیم به شمار می*آید و احداث آن به کاوه آهنگر نسبت داده می*شود، دلیلی برای اثبات نوشته مورخان می*دانند. به اضافه این که در این شهرستان قنات دیگری هم با عنوان ارونه جریان دارد که با فورزه بندی دیدنی و جالبش، آب کشاورزی پنج محله شهر را تأمین می*کند و مردم عقیده دارند «ارونشاه» نخستین پادشاه پیشدادی آن را حفر کرده*است.
برخی از تاریخ*دانان بر این باورند که واژه اردستان از دو بخش اربیه به معنی مقدس و فرشته موکل بر آن و پسوند ستان به معنای مکان تشکیل شده. زیرا قبل از ظهور اسلام آتشکده*های متعددی در این شهر دایر بوده که از جمله آن*ها آتشکده معروف مهر اردشیر قابل اشاره*است و تاریخ*نویسان قرن چهارم قمری از آن به عنوان شهری مستحکم یاد کرده*اند که یک مایل مربع مساحت داشته و بارویی با پنج دروازه آن را احاطه کرده بود و جمعی دیگر، نام اردستان را متشکل از دو پاره «ارد» به معنی مرد خشمگین و «ستان» به معنای مکان دانسته و از آن به عنوان سرزمین مردان غیور و خشمگین یاد کرده*اند و البته این روایت هم وجود دارد که اردستان چون از بناهای اردشیر دراز دست است، نام خود را از اسم او وام گرفته*است.
نام اردستان، در افسانه*های فولکلوریک نیز آمده و از جمله بر پایه یکی از افسانه*ها، اردستان مسکن رستم دستان، جهان پهلوان باستانی بوده و ابتدا ارگ دستان نام داشته و سپس به ارگستان و سرانجام به اردستان تغییر نام داده*است. بر پایه این افسانه، طایفه لیلاز مهرآبادی، که از طایفه*های پرجمعیت و ادیب پرور اردستان به شمار می*آیند، از اعقاب لیلاز، برادر رستم هستند. بر پایه نوشته*های تاریخ نگاران ایرانی و عرب، این شهر در دوران آل بویه با نطنز، بلوکی را تشکیل می*داد که مرکز آن اردستان و جایگاه فرمانروایی حاکم دیلمیان بوده*است.

اردستان، به شهادت منابع تاریخی، در دوران اشکانی، پایتخت اردوان چهارم بوده و اردشیر اول، بنیان*گذار پادشاهی ساسانی، آتشکده*ای در آن بنا کرده*است. این شهر، در دوران صفویه از شهرهای آباد و مهم کشور به شمار می*آمد و نقل شده مردم آن هنگام حمله اشرف افغان به اصفهان، چنان پایداری و استقامتی در برابر مهاجمان نشان دادند که موجب حیرت اشرف افغان شد. در دوران قاجاریه، به ویژه هنگام حکومت ناصرالدین شاه اردستان جایگاه بهتری یافت، اما پس از کشته شدن ناصرالدین شاه ناامن شد.

در تاریخ آمده*است که قباد ساسانی، وقتی با خیزش مزدکیان مواجه شد و از پایتخت خود گریخت تا برای کمک خواستن نزد هیاطله برود، وقتی به حاشیه کویر رسید و وارد شهری شد که سکنه*اش می*گفتند قدمت آن به قبل از دولت مادها و به زمان کیانیان و پیشدادیان می*رسد و به احتمال قوی توسط بهمن بن گشتاسب یا اردشیر درازدست هخامنشی ساخته شده*است.

همان مورخانی که این را نوشته*اند، افزوده*اند: «قباد در منزل یکی از بزرگان شهر که دختری دوشیزه داشت، اقامت گزید و پس از چندی آن دختر را به همسری گرفت و وقتی انوشیروان از بطن آن دختر به دنیا آمد، شهر مورد اشاره را به عنوان اقامتگاه و محل نشو و نمای فرزند خود تعیین کرد و دستور داد اقداماتی جهت عمران و آبادی آن انجام شود. با این حال، مدتی بعد، در سال ۴۹۶ میلادی، در حالی که اشراف ایران، وی را از سلطنت خلع و جاماسب یا زاماسب را به عنوان جانشین اش تعیین کرده بودند، به یاری سپاهیانی از هیاطله توانست جاماسب را از میان بردارد و با همسر جدید و فرزند خردسال خود به پایتخت برگردد.»

شهر مورد اشاره، که ساکنانش در گویش محلی خود از آن با عنوان اردستون نیز یاد می*کنند، همان شهر اردستان است که با مساحتی معادل ۱۱ هزار و ۵۹۱ کیلومترمربع، در فاصله ۱۱۸ کیلومتری شمال شرق شهر اصفهان واقع شده و مشتمل بر دو بخش، سه شهر، هفت دهستان و ۳۰۶ روستای دارای سکنه*است.
آثار تاریخی
شهر، هفت دهستان و ۳۰۶ روستای دارای سکنه*است.
آثار تاریخی
مسجد جامع اردستان
نوشتار اصلی: مسجد جامع اردستان

مسجد جامع اردستان که یکی از نمونه*های منحصر به فرد مساجد چهار ایوانی ایران و نخستین آهنها به شمار می*آید که در مرکزیت محله محال قرار دارد، در قرن سوم قمری به دستور «عمربن عبدالعزیز اجلی» بر روی بنای آتشکده*ای که هنوز آثار آن در گوشه*ای از مسجد دیده می*شود، به سبک مسجدهای عربی ساخته شده و مجموعه کم*نظیری شامل مدرسه حاج حسین نورالدین، آب انبار حاج حسن، راسته بازار، میدان تعزیه، حمام و قلعه میان شهر در کنار آن قرار دارد. مسجد جامع اردستان که طی دوره*های آل بویه، سلجوقی و... مورد بازسازی قرار گرفته، ویژگی خاص مساجد قبل از ایلخانیان (قرن هشتم به بعد) و عدم استفاده از کاشی*های لاجوردی را دارد و تمام آن از خشت و گل ساخته شده*است.

دیگر بناهایی که قدمت اردستان را تایید می*کند، مسجد امام حسن و آب انبار مجاور آن و همچنین مسجد خسرو است که متأسفانه در طول سال*ها و سده*ها، دستخوش تخریب شده و هم اکنون، فقط سر در ورودی آن برجا مانده*است. همچنین بنای مسجد جامع زواره در بخش مرکزی زواره، در ۱۵ کیلومتری شمال خاور اردستان، با توجه به مدارک موجود، اولین مسجد چهار ایوانی ایران است که در دوره سلجوقی ساخته شده و اصالت خود را تاکنون به نحو شایسته*ای محفوظ کرده و این مساجد، به اضافه آرامگاه*های تاریخی مهم*ترین مکان*های تاریخی شهرستان اردستان را تشکیل می*دهند و مجموعاً در این شهرستان ۸۰ اثر تاریخی وجود دارد که از بین آن ها۳۰ اثر در فهرست آثار ملی ثبت شده و بخشی از آن*ها عبارت است از کاروانسرای جوگند واقع در جاده اردستان به نایین، مجموعه آسیاب*های آبی در مناطق رامیان و زواره، مجموعه کاخ سرهنگ آباد در شرق زواره و...
قنات دو طبقه
نوشتار اصلی: قنات دو طبقه مون

قنات دو طبقه مون اردستان در محلهٔ مون، یکی از محلات شهرستان اردستان در استان اصفهان واقع است. این قنات در این محله شامل دو طبقه است که در هر طبقهٔ آن آبی مستقل جریان دارد که هیچ*یک از آن دو به دیگری نفوذ نمی*کند. این قنات ۸۰۰ سال پیش احداث شده که تنها قنات دو طبقهٔ جهان است.[نیازمند منبع]
برخی از آثار دیگر این شهرستان

قنات روستای توریستی مهرآباد :طول این قنات ۴۰۰ متر است و تعداد ۱۰ میله چاه دارد. عمق مادرچاه این قنات، ۱۹ متر و فاصلهٔ مظهر تا محل آن ۲۱ متر می*باشد. دبی این قنات ۲ لیتر بر ثانیه است.
آب انبار بزرگ بازار در محله بازار
مناره مسجد امام حسن مربوط به دوره سلجوقیان است و در اردستان، جنب امامزاده وآب انبار واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۸ خرداد ۱۳۱۵ با شمارهٔ ثبت ۲۴۹ به*عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. از بناهای قرن هشتم ه. ش و دارای سردری زیبا و خوش طرح مزیّن به کتیبه*هایی به خط کوفی در متن کاشی و فیروزه*ای است.
مسجد خسرو در سه طبقه واقع در محله رامیان از دوره قاجار
آرامگاه امیر اویس از آل نوشروان و از سرکردگان شاه اسماعیل صفوی در گوشه شمال غربی، دشت محله محال شهر با دو سنگ مرمر زیبا با طرح*های اسلیمی و ختایی.
مسجد دشت واقع در محله رامیان که گویند محل آتشکده مهراردشیر بوده*است.
تقسیم بندی آب فرزه*های آب ارونه و فاصله برای محلات فهره، کبودان، بازار، راهمیان و قریه کچو روستاق از ابتکارات خواجه نصیر طوسی در جنوب غربی ساختمان شهرداری نزدیک خیابان شمالی، جنوبی شهر.
خانقاه پیرمرتضی، از عرفای اواخر قرن هشتم ه. ش و مربوط به دوره تیموریان در محله فهره اردستان
مسجد دربند
خانه احمد نظام
خانه امیران
قنات دو طیقه
موزه زواره
خانه و زادگاه سید حسن مدرس

مناطق معروف

روستای تاریخی مهرآباد، انجیله، درباغ، مهاباد، امامزاده بی بی غریب کچومثقال، زاغل، جنت*آباد، سهامیه، لاسیب، زایین، مزارع، مزدآباد، امیران، هندوآباد، آونج، توتکان، بابااحمد که از آن*ها خانواده*هایی از قبیل: لیلاز مهرآبادی*ها، لیلازی*ها، لطفعلی زاده*ها، رشیدی مهرآبادی*ها، نصراالله زاده مهرآبادی*ها، کشاورزی*ها، کوچکی*ها، نادی*ها، نادعلی زاده*های درباغی، میراحمدیان، شفیعی*ها، منیری*ها، فاطمی*ها، توکلی*ها، مهدوی*ها، فدایی*ها، نیری*ها، عامری*ها، بهرامی*ها، طباطبائی*ها، یعقوب زاده*ها، منتهایی*ها، جمشیدی*ها، صمیمی*ها، زائری*ها، رحمتی*ها، زواره*ای*ها، مختاریان زواره، اسدی*ها، قادری*ها و قلع گر اردستانی همچنان پابرجا مانده*اند.
محله*ها

اردستان شامل محلهٔ محال (بزرگترین از نظر مساحت)[نیازمند منبع]، کبودان، کوشک، بازار، مون، راهمیان (بزرگ ترین از نظر جمعیت)[نیازمند منبع]، فهره و باب*الرحی می*باشد.
سینما

اردستان دارای یک سالن سینما به نام سینما فرهنگ اردستان است که این سینما مجهز به فناوری دیجیتال می*باشد. هم چنین یک سینمای دیگر نیز به نام سینما درخشان در خیابان شریعتی دارد که علیرغم ساخت بنا و ساختمان آن متاسفانه مورد استفاده و بهره*برداری قرار نگرفته است.
پارک*ها

اردستان دارای ۴ پارک اصلی: بوستان شهرداری، بوستان انقلاب، پارک فرمانداری و پارک ملت است و به زودی پارک جنگلی اردستان در کنار ورودی و پارک شمالی شهر افتتاح می*گردد.
مکان*های ورزشی

اردستان دارای یک استخر شنا (استخر آبشار) است که مجهز به سونای خشک و بخار و نیز جکوزی است. همچنین دارای ۵ سالن ورزشی: ارشاد، ۱۷شهریور، کوثر، مفتح و سالن کارگران است. علاوه بر این، در مجموعهٔ ورزشی ۱۷شهریور یک زمین چمن فوتبال با کیفیت مناسب وجود دارد.
مراکز علمی

دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردستان
دانشگاه پیام نور مرکز اردستان
دانشگاه جامع علمی کاربردی مهاباد
دانشگاه آزاد اسلامی واحد زواره
دانشگاه پیام نور مرکز زواره
حوزهٔ علمیه برادران آیت الله مدرس اردستان
حوزهٔ علمیه خواهران زینب کبری اردستان

مشاهیر

سردار علی فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
وحید صدوقی مدیر عامل شرکت همراه اول
وحید شمسایی سرمربی، بازیکن فوتسال و کاپیتان تیم ملی فوتسال
آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد نماینده ولی فقیه و جمعه استان اصفهان و نماینده اصفهان در مجلس خبرگان رهبری
حجت الاسلام والمسلمین سید مصطفی طباطبایی نژاد نماینده ولی فقیه در سازمان جنگل*ها، مراتع و آبخیزداری کشور وزارت جهاد کشاورزی پس از آیت ا... عالمی
دکتر رضا مهدوی زفرقندی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی و بیمارستان امام رضا (ع) مشهد با درجه استاد تمامی و متخصص اورولوژی، جراحی کلیه، مجاری ادراری و تناسلی و فلوشیب پیوند کلیه
آیت الله شریعتی دریافت کنندهٔ دومین حکم نمایندهٔ ولی فقیه پس از انقلاب
مسعود میرکاظمی وزیر سابق نفت و نماینده تهران در مجلس
دکتر محمدرضا ظفرقندی جراح عمومی و فوق تخصص عروق، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با درجه استاد تمامی
دکتر غلامرضا منوچهری مشاور وزرای نفت و نیرو و مدیرعامل شرکت تاسیسات دریایی
محمد گلبن شاعر معاصر
آیت الله سید حسن مدرس مرد دین و سیاست
مسعود شفیعی رئیس دانشگاه فنی حرفه*ای و علمی کاربردی
احمد توکلی مجری و گزارشگر صدا و سیما
سعید مختاریان زواره مجری و گزارشگر صدا و سیما
مجمر اصفهانی
محیط طباطبایی
میرزا ابوالحسن جلوه
سهام السلطنه عامری سازندهٔ بنای تاریخی خانه عامری*ها
سرلشکر خلبان شهید مصطفی اردستانی
سردار داود مهران
سردار احمد عسگری
"سونات"