نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: برنامه (خنده بازار) باز هم دسته گل آب داد :تاسف:

 1. #1
  کاربر ویژه

  آخرین بازدید
  سه شنبه ۱۰ تیر ۹۳ [ ۲۲:۵۷]
  محل سکونت
  ye jaye in koreye khakiiiii
  نوشته ها
  1,026
  امتیاز
  11,602
  سطح
  1
  Points: 11,602, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 25.0%
  دستاوردها:
  Three FriendsOverdriveCreated Blog entry1 year registered10000 Experience Points
  نوشته های وبلاگ
  61
  سپاس ها
  971
  سپاس شده 820 در 493 پست
  حالت من
  Ashegh

  New برنامه (خنده بازار) باز هم دسته گل آب داد :تاسف:

  در هفته ای که گذشت، طنز خنده بازار با پخشِ یک هجوِ بی معنا و بی دلیل موجبِ شگفتی گردید و در برابر چشمانِ متعجبِ همگان، برنامه ای را به تصویر کشید که در آن، روایتِ زندگانیِ والدین شریف آیت الله مقدس اردبیلی رضوان ا.. تعالی علیه به تمسخر و هجو کشیده شد  کافه سینما:شخصی کنار جوی آبی نشسته بود، دید سیبی بر روی آب می*آید، دست برد و سیب را برداشت و خورد. بعد از خوردن سیب به فکر افتاد که این سیبی که خوردم از کجا بود؟ پس از جستجوی بسیار به باغی رسید که سیب از آن باغ بود. از صاحب باغ سوال کرد: من سیبی از روی آب برداشتم و خوردم و بعد فهمیدم که سیب از باغ شما بوده است. نزد شما آمده*ام که مرا حلال کنید یا آنکه قیمتش را بپردازم. صاحب باغ در جواب گفت: این باغ فقط از من نیست، ما چهار برادریم و من سهم خود را به شما بخشیدم. گفت: بسیار خوب، آن سه برادر کجا هستند، جواب داد: دو تا دیگر از برادرانم در ایران هستند و یکی در خارج از ایران. نزد آن دو برادر رفت و حلالیت طلبید و سپس بار سفر بست و به خارج از ایران رفت و خود را به در خانه آن برادر رسانید و قصه را بیان کرد. آن برادر چهارم تعجب کرد که این فرد کیست که برای یک چهارم سیب این همه راه را طی کرده و به اینجا آمده تا حلالیت بطلبد. گفت: من سهم خودم را به شما بخشیدم ولی به یک شرط و آن شرط این است که دختری دارم از چشم کور و از زبان لال و از گوش کر. اگر قبول کنی با او ازدواج کنی حلالت می*کنم و الا نه.

  جوان قدری تامل کرد و پذیرفت. وقتی مراسم عقد تمام شد و داخل حجله رفتند، عروس را حوریه*ای از حوران بهشتی دید. از حجله بیرون آمد و به پدر دختر گفت: شما گفتید دخترتان کور و کر و لال است. گفت: آری، من دروغ نگفتم، گفتم: کور است چون تا به حال چشمش به نامحرم نیفتاده. کر است، گوش او صدای نامحرم و صدای ساز و آواز و غنا نشنیده. لال است، زبانش به دروغ و غیبت و ناسزا و تکلم با نامحرم باز نشده است. مدت*ها از درگاه حضرت حق درخواست می*کردم که خدایا داماد خوبی که هم کفو این دختر باشد به من مرحمت کن. خدا دعای مرا مستجاب کرد و دامادی متقی چون تو که این همه مسافت راه را پیمودی، برای این که یک چهارم سیبی را که خوردی حلال باشد نصیبم کرد.

  این داستان ازدواج پدر و مادر عالم جلیل القدر احمد بن محمد اردبیلی معروف به «مقدس اردبیلی» است که در بین داستانهای مذهبی شهرت زیادی دارد بطوریکه از این داستان اقتباس های زیادی هم صورت گرفته است.

  باعث تاسف است که این داستان دستمایه یکی از آیتم های طنز برنامه «خنده بازار» می شود که البته با اهانتهایی هم همراه بوده است.

  این داستان یک داستان مشهور است و باید دید چگونه سرگذشت مفاخری اینچنین مورد چنین اهانت هایی قرار میگیرد. 598 محتوای برنامه پخش شده را چنین ذکر کرد:

  در هفته ای که گذشت، طنز خنده بازار با پخشِ یک هجوِ بی معنا و بی دلیل موجبِ شگفتی و آزار قلوبِ شیعیان گردید و در برابر چشمانِ متعجبِ همگان، برنامه ای را به تصویر کشید که در آن، روایتِ زندگانیِ والدین شریف آیت الله مقدس اردبیلی رضوان ا.. تعالی علیه به تمسخر و هجو کشیده شد.

  در این نمایشِ تامل برانگیز نشان داده شد که روزی مردی یک سیبِ بی صاحب یافته و به سبب خوردنِ آن و جلبِ رضایتِ صاحبِ باغ سیب و حلالیت گرفتن از او ناچار شد به ازدواج با دختر زشت روی صاحب باغ تن دهد و الی آخر ....تا پایانِ داستانِ ازدواجِ پدر شریفِ مرحوم مقدس اردبیلی و والده ی مکرمه ی ایشان..... ( البته با مایه های به اصطلاح طنز).

  برخی از جلوه های این طنز اهانت آمیز را بخوانید و بر این « گریه بازارِ » آشفته، بگریید :

  - اطلاق القابِ توهین آمیز و رکیک به داماد:

  در طول نمایش، به دفعات بدون هیچ دلیل مشخصی به یابنده ی سیب (بلاتشبیهِ پدر بزرگوارِ مرحوم مقدس) القابی همچون «چشم گراز» داده می شد و بدون دلیل به وی دشنام هایی همچون مردک ملعون ، پوزه دراز و ... داده می شد.

  - اطلاق لقبِ « آنجلینا جولی » به عروس :

  هنگامی که بر سرِ مهریه ی عروس ( بلاتشبیهِ والده ی مرحوم مقدس) بحث پیش آمد، داماد فریاد می زد که: مگر « آنجلینا جولی » است که مهریه اش این همه می شود ؟

  - در سرتاسرِ این نمایشِ هزل، اصلی ترین پیام، به ابتذال و به سخره کشاندن اصلِ محتوای فاخر واقعه بود.  در همین ارتباط 9 انجمن* اسلامی دانشجویان عضو اتحادیه انجمن*های اسلامی دانشجویان مستقل در واکنش به توهین یکی از برنامه*های صدا و سیما به مقدس اردبیلی، به رئیس سازمان صدا و سیما نامه*ای نوشتند.

  متن کامل این نامه بدین شرح است:

  جناب آقای سید عزت الله ضرغامی رئیس سازمان صدا و سیما

  سلام

  سلامی پر از سکوتِ حاکی از تعجبِ مملو از اندوهِ سرشار از اعتراض. سکوتی که دیگر راه نفس را گرفته. سکوتی که سرشار از ناگفته*هاست.

  شاید باید به سبک و سیاق سید محمد انجوی*نژاد در ابتدا از شما حلالیت بطلبیم و بعد فریاد بزنیم و تندی لحن*مان را به پای جوانی*مان بگذاریم.

  حلالتان نمی*کنیم و مطمئنا خون شهدا هم گریبان شما را خواهد گرفت و ما از روح ملکوتی حضرت امام عذرخواهی می*کنیم و به پیشگاه حضرت صاحب الامر(عج) و نائب بزرگوارش عذر تقصیر می*آوریم و طلب عفو می*کنیم. آری؛ دیوار بغض سکوتمان شکسته و بغض انقلابی*مان از تفکرات ماکیاولیستی حاکم بر استراتژی مدیران حوزه مسئولیتی جنابعالی راه گلویمان را بسته است.

  چرا به بهانه مبارزه با ماهواره، برنامه*هایی از رسانه ملی پخش می*شود که در برخی از موارد به مراتب مخرب*تر و مسموم*تر از تولیدات ماهواره*ای است؟ نتیجه چنین عملکردی غیر از هدررفت بیت*المال مسلمین و تخریب فرهنگ چیست؟ اگر منکرید و یا دچار نسیان و فراموشی شده*اید بد نیست یادآوری*تان کنیم مجموعه تلویزیونی "فاصله*ها" که ترویج هرزگی و فساد اخلاقی بود و یا "تا ثریا" و زنی چادری که پول نزول کرد و چادرش باعث قتل همسرش شد.

  راستی ماحصل فعالیت*های دوره مسئولیتی*تان به جز چند برنامه انگشت*شماری که شاید به تعداد انگشتان دو دست نرسند، چیست؟ اگر برنامه*ها و سریال*های خوبِ مثل مختارنامه و برنامه راز و ثریا را کنار بگذاریم ره*توشه مسئولیت*تان از گذرگاه مسئولیت خطیر بر ریاست دانشگاه عمومی صدا و سیما چیست؟

  اگر گزارش*های منتشر شده در جراید که از پرداخت*های میلیونی به «مثلا هنرمندانی» که در شب سال تحویل 90 مهمان رسانه ملی بودند حقیقت داشته باشد، شما چگونه می*توانید در برابر شهدا پاسخگو باشید؟ و مگر آن پول*های بیت*المال از آن شما و مدیران*تان است که به آقای کذا و کذا آن قدر میلیون برای حضور چند دقیقه*ای جلوی دوربین*هایتان عطا می*کنید که میانگین آن مبالغ از میانگین درآمد سالیانه یک کارگر ساده و مظلوم و نجیب و کم توقع و بی*ادعا بیشتر است؟ و مگر این «مثلا هنرمندان» چه گلی به سر این مملکت و این انقلاب زده است که اینگونه توسط بیت*المال مسلمین باید پروار شوند.

  چرا در رسانه ملی جمهوری اسلامی ایران و در ایام عید بزرگ مسلمانان باید به کسانی همچون جناب مقدس اردبیلی توهین شود و دینداری آن عزیز در برنامه به ظاهر طنز «خنده بازار» به سخره گرفته شود؟ چطور است که سازندگان حقیر و کوته*فکر این برنامه به خود اجازه داده*اند که ماجرای ازدواج این عالم بزرگ اسلام را به باد استهزا گرفته و در آن سازمان عریض و طویل هیچکس حتی معترض*شان هم نشده است؟ آیا غیر از این است که مدیران شما در خطاهای گذشته و انتقادهای قبلی که از طرف مومنین به این برنامه غیر*اخلاقی شده بود یا روزه سکوت گرفتند و یا به دفاع از این لودگی*ها در آمدند؟

  به نظر می*رسد وقت آن رسیده است که در تصمیم*گیری و برنامه*ریزی*های خرد و کلان رسانه ملی تجدید نظری جدی صورت گیرد و ضروری است که جناب عالی و مدیران ارشد سازمان به صورت رسمی در برابر مردم مومن و انقلابی ایران اسلامی از ساحت مقدس حضرت بقیت الله الاعظم(روحی و ارواح العالمین له فداه) و نائب برحقشان حضرت آیت الله العظمی امام خامنه*ای(دام ظله علی رئوس المسلمین) عذرخواهی کرده و مسئولین مسامحه*کار دست اندر کار تولید، ساخت و پخش این برنامه موهن را بازخواست نمایید و نتیجه را به عموم مومنین اطلاع دهید. شاید این اقدام فتح*بابی شده و بتوان از این پس نظارت دلسوزانه*ای بر تولید برنامه*های آن سازمان داشته باشید.

  به جاست که شخص جناب عالی و مدیران ارشد و اجرایی حوزه مسئولیت*تان از نظرات اندیشمندان دلسوز و مومن بیش از همیشه بهره برده و نسبت رسانه و اخلاق را باز تعریف و در استراتژی های مدیریتی خویش به امر اخلاق اسلامی عمل نمایید و بخاطر داشته باشید که توسل به هر وسیله*ای برای نیل به اهداف حتی مقدس در تباین و تضاد مطلق اخلاق و معارف اسلامی ست.

  همچنین به خاطر خطاهای خرد و کلان، اثرات مخرب تولیدات نامطلوب و اسراف بیت*المال به درگاه احدیت دست تضرع برآورده و پیشانی توبه بر خاک ندامت بسایید، باشد که حکیم عزیز و قادر متعال از سر قصور و کوتاهی و کم*کاری*هایتان در سال*های مسئولیت، درگذرد و در روزی که جز عمل صالح ره*توشه بندگان نیست دست*تان از هیچ انباشته نباشد و در برابر امام و شهدا شرمنده*تر نشوید.

  انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه محقق اردبیلی

  انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علوم پزشکی اهواز

  انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه یزد

  انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شیراز

  انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علوم و فنون خرمشهر

  انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه هرمزگان

  انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شهیدچمران اهواز

  انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعت نفت اهواز

  انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه آزاد اهواز
  Khandeye Talkhe Man Az Gerye GhamAngiZ tAr aStTtTtT

 2. 3 کاربر از پست مفید **4hoo** سپاس کرده اند .

  nasim.h (سه شنبه ۰۷ شهریور ۹۱),مینا (سه شنبه ۰۷ شهریور ۹۱),دنیای خاموش من (دوشنبه ۰۶ شهریور ۹۱)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •