میانمار
از ویکی*پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مختصات: ۲۲° شمالی ۹۶° شرقی
اتحادیه جمهوری میانمار
نام کشور برمه به زبان برمه*ای.

نشان ملی
شعار ملی: ندارد
سرود ملی:

تا جهان باقی است
پایتخت نایپیداو
۱۹°۴۵′ شمالی ۹۶°۶′ شرقی
بزرگترین شهر یانگون (نام پیشین: رانگون)
زبان رسمی زبان برمه*ای
نوع حکومت حزب نظامی
نام حاکمان
• رئیس*جمهور
• نخست*وزیر
تین سین

مساحت
- مساحت ۶۷۶٬۵۷۸کیلومتر مربع (۴۰ام)
- آب*ها (٪) ۳٬۰۶
جمعیت
- سرشماری ۵۵٬۳۹۰٬۰۰۰ (۲۴ام)
- تراکم جمعیت ۷۵‎/km۲‏ (۱۱۹ام)
تولید ناخالص داخلی تخمین
- مجموع $b 53.14
شاخص توسعه انسانی ۰٫۴۸۳ (پایین) (۱۴۹م)
واحد پول کیات (MMK)
منطقه زمانی MMT (ساعت جهانی=+۶:۳۰)
جهت رانندگی راست
دامنه اینترنتی .mm
پیش*شماره تلفنی ۹۵+

میانمار (بـِرمه پیشین) (نام رسمی: اتحادیه جمهوری میانمار) (نام برمه*ای: ပြည်ထောင်စုသမ္မတမြန်မာနိုင်ငံတော ) کشوری است در آسیای جنوب شرقی. بزرگ*ترین شهر این کشور رانگون است ولی پایتخت آن شهر نایپیداو می*باشد. جمعیت میانمار بیش از ۶۰ میلیون نفر، زبان رسمی این کشور برمه*ای و واحد پول آن کیات است.

۶۸ درصد از مردم میانمار از تبار برمه*ای، ۹ درصد شان، ۷ درصد کارن و بقیه از دیگر اقوام هستند. ۸۹ درصد از مردم میانمار بودایی، ۴ درصد مسیحی، ۴ درصد مسلمان و ۱ درصد نیز پیرو آیین هندو هستند.

میانمار از نظر مساحت چهلمین کشور بزرگ جهان و از نظر جمعیت ۲۴امین کشور پرجمعیت جهان است.

میانمار، با نام پیشین برمه، از مستعمره*های بریتانیا بود که در سال ۱۹۴۸ به استقلال رسید. از زمان استقلال، این کشور شاهد درگیری*های درازمدت میان اقوام پرشمار خود بوده و یکی از طولانی*ترین جنگ*های داخلی را به خود دیده*است.

برمه از ۱۹۶۲ تا ۲۰۱۱ تحت یک رژیم نظامی اداره می*شد اما از پس از برگزاری انتخابات در سال ۲۰۱۲، این رژیم نظامی در سال ۲۰۱۱ رسماً پایان یافت و حکومتی نیمه*نظامی جایگزین آن شد که این حکومت دست به یک رشته اصلاحات دموکراتیک زده*است.

میانمار کشوری است با منابع زیاد اما اقتصاد آن یکی از کم*توسعه*یافته*ترین اقتصادها در جهان است. جنوب برمه در سال ۲۰۰۸ در پی توفانی سهمگین به شدت ویران شد. در این سال نیمی از جمعیت میانمار از توفان نرگس زیان دیدند و در این کشور دست کم ۷۸ هزار نفر در نتیجه توفان نرگس جان باخته و ۵۶ هزار نفر نیز ناپدید شدند.
اریخ
IND 004723.jpg

نخستین قومی که آثاری از تمدن خود را در برمه به*جای گذاشتند، مردم پیو و مون بوده*اند، که در شمال برمه سکونت داشتند. پس از آنها اقوام شان، کارون و کاچین از سرزمین*های جنوب به مناطق امروزی برمه نفوذ کرده بودند.

در اواخر سده هشتم میلادی در اثر تسلط اقوام شان و کارن در جنوب و مرکز برمه مردم پیو به قسمت*های شمالی رانده شدند. علت عقب رانده شدن این قوم گسترش سلطه تای بود، که در شمال و شمال شرقی برمه قدرت را در دست داشتند. قوم شان تا سده ۱۳۰ میلادی؛ در بخش*هایی از برمه قدرت و حکومت را در دست داشتند، ولی در همین قرن این قوم عمدتاً به تایلند مهاجرت کردند.

در ۱۴۰۴ میلادی یک فرمانده نظامی برمه به نام آناوِرِاهتا به پادشاهی رسید، و دودمان موسوم به پاگان را بنیانگذاری کرد. این دودمان حدود دویست سال در برمه حکومت کرد.

در طی جنگ جهانی دوم، ارتش استقلال*طلب برمه به*وجود آمد و ارتش مزبور طی ۱۹۴۱ همراه با ارتش ژاپن وارد مناطق جنوبی برمه گردید. پس از یک درگیری سخت در ماه مه ۱۹۴۵ رانگون پایتخت برمه کاملاً به تصرف نیروهای محلی برمه درآمد، ژاپنی*ها بیرون رانده شدند و چیرگی انگلستان دوباره بر کشور برمه برقرار شد.
کشور برمه که تحت استیلای انگلستان قرار داشت در سال ۱۹۴۸ استقلال خود را بدست آورد.

به طور کلی می*توان گفت که به علّت اشغال کشور توسط نیروهای نظامی، تسلّط کامل نظامیان بر کشور و اجرای تدابیر شدید امنیتی و حفاظتی، سیاست فرهنگی مشخص و قابل توجهی از سوی دولتمردان کشور اتخاذ نگردیده و فرهنگ و هنر کشور همچنان در حالت سکون و انزوا باقی*مانده*است.

کشور به لحاظ فرهنگی شدیداً تحت تأثیر کشورهای همسایهٔ خود بر پایهٔ بودیسم است که با مؤلفه*های محلی نیز آمیخته شده*است. تنوع قومی در برمه نقش مهمی در سیاست و تاریخ این کشور داشته و کشور همچنان برای غلبه بر تنش*های اجتماعی تلاش می*کند.

نظامیان پس از کودتای سال ۱۹۶۲ توسط ژنرال نِ وین که منجر به سرنگونی دولت غیرنظامی نخست*وزیر او نو شد حاکمیت را در این کشور به دست گرفتند. از آن زمان رهبری برمه تحت کنترل رهبر نظامی شورای صلح و توسعه درآمد. این شرایط تا سال ۲۰۱۱ ادامه داشت، زمانی که شورا به دنبال انتخابات سال ۲۰۱۰ منحل شد مراسم تحلیف ریاست جمهوری دولت غیرنظامی برگزار شد.

شورشهای ایالت راخین

نوشتار اصلی: شورش*های ایالت راخین ۲۰۱۲
2007 Myanmar protests 7.jpg

آغاز بحران به تجاوز جنسی ۳ مرد مسلمان به زنی بودایی برمی گردد که خشم مردم محلی و ماموران دولتی را برمی انگیزد، این ماجرا بهانه*ای برای افراط طلبان جهت حمله به روستاهای مسلمان نشین و آتش زدن منازل آنها شد. این خشونت*ها درحالی ادامه دارد که رئیس جمهور میانمار هفته گذشته اعلام کرد که مسلمانان شهروند میانمار نیستند.[۱][۲]

در سال ۱۹۸۲ قانون حقوق شهروندی به تصویب رسید که به واسطه این قانون از میان ۱۴۴ قومیت موجود در میانمار ۱۳۵ قومیت حق شهروندی دریافت کردند و ۹ دسته از اقوام اقلیت از حق شهروندی محروم شدند که بزرگترین این قومیت*های، قوم روهینگیا است.

دولت میانمار برای رفع اختلافات و مشکلات میان مسلمانان و بوداییان، سیاست کوچ اجباری کل ۶ میلیون مسلمان روهینگیایی را از منطقه آرکان اتخاذ کرده*است. البته آمار رسمی جمعیت روهینگیا ۶ میلیون نفر است اما طبق آمار غیر رسمی جمعیت این قوم که صد در صد آنها مسلمان هستند به ۸ میلیون نفر می*رسد. به واسطه این سیاست اتخاذ شده از جانب دولت قریب به ۱۵۰ هزار نفر از مسلمانان آرکان به بنگلادش، ۵۰ هزار نفر به تایلند و ۴۰ هزار نفر به مالزی و تعداد قابل توجهی به دیگر کشورهای آسیایی مهاجرت کردند.

در آخرین اظهار نظر رییس جمهوری میانمار بیان شده*است که ۸۰۰ هزار نفر از این قوم را باید از میانمار اخراج کرد تا تنش*ها پایان یابد.[۳]
سیاست

در حالی که برمه یکی از مستمرات بریتانیا بود، امضای موافقتنامه*ای توسط ژنرال آنگ سان باعث شد که این کشور نهایتاً به استقلال برسد.

در سال ۱۹۷۴ طیّ یک همه*پرسی ملی، جمهوری سوسیالیستی برمه رسماً تحت طرح*ریزی قانون اساسی جدید، حیات دوباره یافت.

آنگ سان سوچی، دختر ژنرال سان، از رهبران جنبش استقلال طلبانه برمه، از سال ۱۹۸۸ فعالیت سیاسی خود را در آن کشور آغاز کرد. در آن سال، برمه دستخوش آشوب سیاسی بود که در سال ۱۹۸۹ به روی کار آمدن ارتش و بازداشت وی منجر شد. در انتخابات پارلمانی سال ۱۹۹۰، در حالیکه خانم آنگ سان سوچی همچنان در بازداشت بود، جنبش طرفدار دمکراسی به پیروزی چشمگیری در برمه دست یافت. وی به عنوان رهبر لیگ ملی برای دموکراسی برمه، در سال ۱۹۹۰ در انتخابات عمومی برمه پیروز شد ولی رهبران نظامی برمه این انتخابات را باطل اعلام کردند.

راهبان بودایی یکی از عوامل اصلی در تظاهرات سال ۲۰۰۷ علیه رهبران نظامی برمه بودند. پس از وقوع ناآرامی*های پراکنده در اعتراض به افزایش قیمت سوخت بود که راهبان بودایی بزرگ*ترین تظاهرات ضد دولتی پس از سال ۱۹۸۸ میلادی را ترتیب دادند که برای چند روز اوضاع را در رانگون، پایتخت و سایر مراکز جمعیتی ملتهب کرد.

دولت عاقبت برای سرکوب ناآرامی*ها وارد عمل شد. سازمان ملل از کشته شدن ۳۱ نفر در روند سرکوب ناآرامی*ها خبر داد در حالی که به ادعای راهبان بودایی تعداد واقعی کشته*شدگان در این عملیات به مراتب بیشتر بوده*است.

در پی انتخابات سال ۲۰۱۰، دولتی به ظاهر غیرنظامی اداره امور برمه را در دست گرفته و برخی اصلاحات سیاسی را به اجرا گذاشته که به عنوان مقدمه حرکت به سوی دموکراسی، با استقبال مخالفان داخلی و همچنین کشورهای غربی مواجه شده است.
تقسیمات کشوری

کشور میانمار به هفت ایالت (ပြည်နယ်) و هفت ناحیه (တိုင်းဒေသကြီး) تقسیم شده*است. ناحیه*ها مناطقی هستند که بیشتر ساکنانشان را مردم قوم بامار (قوم اکثریت در میانمار) تشکیل می*دهند. ایالت*ها در میانمار به طور معمول ناحیه*هایی هستند که منطقه سکونت یک قوم مشخص اقلیت را شامل می*شوند.[۴]

آمارهای جدول زیر مربوط به تاریح ۳۱ دسامبر ۲۰۰۱ است.[۵]
Burma en.png
شماره ایالت/استان تعداد فرمانداری*ها تعداد شهرستان*ها تعداد شهرها بخش*ها دهستان*ها روستاها
۱ ایالت کاچین ۳ ۱۸ ۲۰ ۱۱۶ ۶۰۶ ۲۶۳۰
۲ ایالت کایاه ۲ ۷ ۷ ۲۹ ۷۹ ۶۲۴
۳ ایالت کایین ۳ ۷ ۱۰ ۴۶ ۳۷۶ ۲۰۹۲
۴ ایالت چین ۲ ۹ ۹ ۲۹ ۴۷۵ ۱۳۵۵
۵ ناحیه ساگایینگ ۸ ۳۷ ۳۷ ۱۷۱ ۱۷۶۹ ۶۰۹۵
۶ ناحیه تانینتاری ۳ ۱۰ ۱۰ ۶۳ ۲۶۵ ۱۲۵۵
۷ ناحیه باگو ۴ ۲۸ ۳۳ ۲۴۶ ۱۴۲۴ ۶۴۹۸
۸ ناحیه ماگوای ۵ ۲۵ ۲۶ ۱۶۰ ۱۵۴۳ ۴۷۷۴
۹ ناحیه ماندالای ۷ ۳۱ ۲۹ ۲۵۹ ۱۶۱۱ ۵۴۷۲
۱۰ ایالت مون ۲ ۱۰ ۱۱ ۶۹ ۳۸۱ ۱۱۹۹
۱۱ ایالت راخین ۴ ۱۷ ۱۷ ۱۲۰ ۱۰۴۱ ۳۸۷۱
۱۲ ناحیه یانگون ۴ ۴۵ ۲۰ ۶۸۵ ۶۳۴ ۲۱۱۹
۱۳ ایالت شان ۱۱ ۵۴ ۵۴ ۳۳۶ ۱۶۲۶ ۱۵۵۱۳
۱۴ ناحیه آیه*یاروادی ۶ ۲۶ ۲۹ ۲۱۹ ۱۹۱۲ ۱۱۶۵۱
مجموع ۶۳ ۳۲۴ ۳۱۲ ۲۵۴۸ ۱۳۷۴۲ ۶۵۱۴۸
جغرافیا
Burma-CIA WFB Map.png

برمه از شمال شرقی با چین، از شرق با لائوس، از جنوب شرقی با تایلند، از غرب با بنگلادش و از شمال غربی با هند مرز مشترک دارد و از جنوب غربی با خلیج بنگال و از جنوب با دریای آندامان محدود می*شود.

یک سوم مرز خارجی برمه را مرز آبی تشکیل می*دهد.

برمه دومین کشور آسیای جنوب شرقی از نظر گستردگی جغرافیایی*ست.

برمه با مساحت ۶۷۸۵۰۰ کیلومتر مربع دومین کشور بزرگ آسیای جنوب شرقی است.

این کشور ۱۹۰۰ کیلومتر مرز آبی دارد.

سه رشته کوه اصلی در برمه وجود دارد که هر سه از شمال (هیمالیا) به جنوب کشیده شده*اند.
شهرها

نمایش
بحث
ویرایش

نمایش
بحث
ویرایش

شهرهای اصلی میانمار
Geonames
یانگون
یانگون

ماندالای
ماندالای
رتبه شهر ایالت/استان جمعیت نایپیداو
نایپیداو

ماولامیاینگ
ماولامیاینگ
۱ یانگون یانگون ۴٬۵۷۲٬۹۴۸
۲ ماندالای ماندالای ۱٬۲۳۷٬۰۲۸
۳ نایپیداو ماندالای ۹۲۴٬۶۰۸
۴ ماولامیاینگ مون ۴۵۱٬۰۱۱
۵ باگو باگو ۲۴۸٬۸۹۹
۶ پاتین آیه*یاروادی ۲۴۱٬۶۲۴
۷ مونیوا ساگاینگ ۱۸۵٬۷۸۳
۸ میک*تیلا ماندالای ۱۸۱٬۷۴۴
۹ سیتوه راکینه ۱۸۱٬۱۷۲
۱۰ مرگویی تانینتاری ۱۷۷٬۹۶۱
اقتصاد
Thanaka.jpg

این کشور یکی از کشورهای آسیای جنوب شرقی است، متأثر از چند دهه رکود، سوءمدیریت و انزوا.

برمه کشوری حاوی منابع غنی است، اما اقتصاد آن کم ترین توسعه و پیشرفت را در جهان داراست.

تولید ناخالص ملی برمه ۵۳٫۱۴ میلیارد دلار و متوسط رشد اقتصادی آن ۵٫۵ درصد در سال است که پایین ترین رشد اقتصادی ناحیه مکونگ است.

در این میان، اتحادیه اروپا، سازمان ملل متحد و کانادا تحریم*های اقتصادی سنگینی را علیه برمه تصویب کرده بودند.
مردم
ادیان در میانمار

بودیسم

۸۹٪
مسیحیت

۴٪
اسلام

۴٪
غیره

۲٪
هندوئیسم

۱٪

میانمار طبق آخرین آمار بدست آمده جمعیتی بالغ بر ۷۵ میلیون نفر برخوردار است.

از این تعداد جمعیت تنها ۲۴ درصد در نواحی شهری زندگی می*کنند.

مراقبت از سلامت برمه یکی از بد ترین کشورهای جهان است. سازمان سلامت جهان رتبه برمه را در جهان ۱۹۰ اعلام کرده*است
زبان و خط

زبان برمه*ای زبان مادری و رسمی این کشور، به زبان تبتی و زبان چینی نزدیکی دارد. خط برمه*ای متشکل از حروفی دایره*شکل است.
مذهب

٪ ۸۹ مردم این کشور پیرو آیین بودا هستند، ٪ ۴ مسیحی، ٪ ۴ مسلمان، ٪۱ روح*باور و ۲ ٪ معتقد به ادیان دیگر هستند.
مونیوا شوزیگون پایا

برخی از مشهورترین بناهای بودایی مانند مدرسه تراوادا (Theravada)، صخره طلایی (Kyaiktiyo Pagoda) و شِوِِِدگن (Shwedagon Pagoda) در این منطقه قرار دارند.
تحصیلات

دولت میانمار هیچگونه تلاشی در جهت افزایش نرخ سواد بخصوص در مناطق روستایی انجام نداده*است. در نتیجه سهم آندسته از افراد پانزده سالة میانماری که قادر به خواندن و نوشتن می*باشند از ۶۰٪ در سال ۱۹۶۰ تنها به ۶۶٪ در سال ۱۹۷۰ افزایش یافت.

کلیه دانشگاههای کشور توسط دولت نظامی در سال ۱۹۸۸ تعطیل گردید. بدین ترتیب هنوز هیچگونه علامت یا نشانه ای که مبنی بر بازگشایی دانشگاههای برمه باشد وجود ندارد.
حقوق بشر

سازمان ملل متحد و تعدادی دیگر از سازمان*ها سازگار و سیستماتیک نقض حقوق بشر را در این کشور گزارش داده*اند، که از این موارد می توان به کودکان کار، قاچاق انسانی و عدم آزادی سخنرانی را نام برد. در سال*های اخیر، رهبری نظامی و امتیازات بزرگی و دموکراسی فعالانه*ای را برقرار کرده و به آهستگی قدم به آزادی و داشتن روابط با سازمان ملل متحد گذاشته*است.

کشور میانمار درسال 2011 بسیاری از مسلمانان را نسل کشی کرده وبه اتش کشاند درصورنی که هیچ خبری از این واقعیت در رسانه های دنیا بیان نشد
redirect.php?a=

کرواسی
از ویکی*پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مختصات: ۴۵°۴۸′ شمالی ۱۶°۰′ شرقی
جمهوری کرواسی
Republika Hrvatska
کرواسی

پرچم نشان ملی
سرود ملی: سرزمین زیبای ما
پایتخت
(و بزرگترین شهر) زاگرب
۲۵°۱۶′ جنوبی ۵۷°۴۰′ غربی
زبان رسمی کرواتی|هِرواتی
نوع حکومت جمهوری
نام حاکمان
• رئیس جمهور
• نخست وزیر
• رئیس مجلس
ایوو یوسیپوویچ
زُران میلانوویچ
یوسیپ لِکو
موارد منجر به تشکیل
الحاق به یوگسلاوی
اعلان استقلال از یوگسلاوی ۲۹ اکتبر ۱۹۱۸
۱ دسامبر ۱۹۱۸
۲۵ ژوئن ۱۹۹۱
مساحت
- مساحت ۵۶٬۵۴۲کیلومتر مربع (۱۲۶ام)
- آب*ها (٪) ۰٫۲
جمعیت
- سرشماری ۴٬۲۸۴٬۸۸۹ (۱۱۴ام)
- تراکم جمعیت ۷۵‎/km۲‏ (۱۱۵ام)
تولید ناخالص داخلی تخمین ۲۰۱۴
- مجموع ۶۱ میلیارد و ۲۸۰ میلیون دلار (۵۱)
- سرانه ۱۳ هزار و ۹۲۰ دلار (۵۱)
شاخص توسعه انسانی (۲۰۰۸) ۰/۸۶۲ (بالا) (۴۵)
واحد پول کونا (HRK)
منطقه زمانی DST (ساعت جهانی-۴)
دامنه اینترنتی .hr
پیش*شماره تلفنی ۳۸۵+

کرُواسی (به فارسی تاجیکی: Хорватия (هارْوَتیه)) (به کروات: Hrvatska) با نام رسمی جمهوری کرواسی کشوری است واقع در منطقه بالکان (جنوب مرکزی اروپا) که از شمال با اسلوونی و مجارستان، از شمال شرقی با صربستان، از شرق با بوسنی و هرزگووین و از جنوب با مونته*نگرو و دریای آدریاتیک هم*مرز است. زاگرب پایتخت و بزرگترین شهر کرواسی است. این کشور ۵۶٬۵۹۴ کیلومتر مربع وسعت دارد و بیشتر مناطق آن آب*وهوای مدیترانه*ای و قاره*ای دارند. در سواحل دریای آدریاتیک کرواسی نیز بیش از یک هزار جزیره قرار دارد. جمعیت کرواسی ۴٫۲۸ میلیون نفر است که اغلب آن*ها کروات هستند. مذهب رایج این کشور مسیحیت کاتولیک است و زبان رسمی آن زبان کرواتی نام دارد. واحد پول این کشور کونا نام دارد.

کرواسی با شاخص توسعه انسانی ۰٫۸۰۵ در زمره کشورهای توسعه*یافته دنیا قرار دارد. درآمد سرانه این کشور بر اساس برآورد سال ۲۰۱۴ معادل ۱۳٬۹۲۰ دلار بر اساس ارزش اسمی و ۱۸٬۳۱۴ دلار بر اساس قدرت برابری خرید است. توریسم از منابع درآمد اصلی این کشور و ۲۰ درصد کل تولید اقتصادی این کشور از این صنعت به دست می*آید. نظام حکومتی کرواسی جمهوری پارلمانی تک*مجلسی است. این کشور در سازمان*های بین*المللی مختلفی از جمله اتحادیه اروپا عضویت دارد و در سال*های ۹-۲۰۰۸ عضو غیردائم شورای امنیت ملل متحد بود.

کرواسی در سال ۱۹۱۸ پس از پایان جنگ جهانی اول از امپراتوری اتریش مجارستان جدا شده و در پادشاهی یوگسلاوی ادغام شد. بعد از جنگ جهانی دوم کرواسی یکی از واحدهای مؤسس جمهوری فدرال یوگسلاوی شد. این کشور در سال ۱۹۹۱ استقلال خود را از یوگسلاوی اعلام کرد. جنگ استقلال کرواسی حدود چهار سال طول کشید و با موفقیت استقلال*طلبان به پایان رسید.
سیاست
قلعه قرون وسطایی دوبرونیک در جریان محاصره سال*های ۹۲-۱۹۹۱ از این شهر دفاع کرد

بر اساس قانون اساس مصوب سال ۱۹۹۰، نظام سیاسی کشور کرواسی جمهوری است که از سال ۲۰۰۰ با سیستم پارلمانی اداره می*شود. رئیس جمهور به عنوان رئیس کشور، با رای مستقیم مردم و برای یک دورهٔ پنج ساله انتخاب می*شود که تنها برای دو دوره پیاپی امکان*پذیر است. رئیس جمهور کرواسی، فرماندهی نیروهای مسلح این کشور را در کنار تعیین سیاست*های خارجی این کشور برعهده دارد. همچنین معرفی و تعیین نخست وزیر با تایید پارلمان بر عهده رئیس جمهور است.
تاریخچه

کرواسی در ۲۵ ژوئن ۱۹۹۱ از یوگسلاوی جدا شد و اعلام استقلال کرد. بعد از استقلال از سوی دولت کرواسی تبلیغات علیه صربها و انهدام و ویران کردن مغازه*ها و منازل صرب*ها آغاز شد. پس از آن اتفاقات صرب*ها تصمیم گرفتند در یوگسلاوی بمانند و از کرواسی جدا شدند. بعد از آن جنگ داخلی شروع شد. دولت کرواسی در مه-اوت ۱۹۹۵ دو حمله به منطقه*ای صربنشین کرد که باعث کشته شدن صرب*های زیادی شد. صدها هزار صرب مجبور بودند کرواسی را ترک کنند و ارتش کرواسی آنها را با هواپیما بمباران کرد. ارتش کرواسی ۱۸ نفر از نیروهای حافظ صلح سازمان ملل را نیز در جریان این حمله کشت. وقتی ارتش وارد مناطق صرب*نشین شد همه چیز را سوزاند و ویران کرد. همه دام*های صرب*ها کشته شدند و روستاهایشان با استفاده از بنزین سوزانده شد.

دادگاه بین*المللی لاهه سه ژنرال کرواسی از جمله آنته گوتووینا را به جنایات جنگی علیه صرب*ها محکوم کرد و ۲۴ سال زندان برای او در نظر گرفت؛ ولی در نوامبر ۲۰۱۲ دادگاه استیناف ژنرال*ها را بی گناه شناخت. دادگاه فراری دادن مردم غیرنظامی را به عنوان نسل*کشی تایید نکرد. دادگاه بر این باور بود که وقتی آدم*ها را می*کشند هر کس خودش اختیار دارد چه چیز را انتخاب کند یا بماند یا از محل زندگیش برود و از گشته شدن در امان بماند. دادگاه به تیرباران و کشتار جمعیت غیرنظامی هیچ توجهی نکرد. بدین ترتیب طبق روایت نادرست دادگاه فقط صربها مقصر همه جنگهای بالکان بودند و قربانیانی در میان آن*ها وجود نداشت. این حکم دادگاه حتی رئیس سابق دﺍدگاه ﻻهه کارلا دل پونته را متعجب کرد. ژنرالها آزاد شدند و به کرواسی بازگشتند.[۱][۲]
اقتصاد

واحد پول کرواسی «کونا» است. هر کونا به ۱۰۰ لیپا تقسیم می*شود. هر دلار آمریکا تقریباً برابر ۵/۵ کونا است. وجود حدود ۳۰۰ بندر کوچک و بزرگ در ساحل دریای آدریاتیک باعث رونق نسبی اقتصاد کرواسی و همچنین گسترش زیاد صنعت گردشگری گردیده*است.
مردم

جمعیت کرواسی بر اساس سرشماری سال ۲۰۰۱ حدود چهار میلیون و ۲۸۰ هزار نفر بوده*است. نرخ باروری کلی در این کشور ۱٫۵ فرزند برای هر مادر است که یکی از کمترین*ها در دنیا محسوب می*شود. از سال ۱۹۹۱ تاکنون کرواسی رشد جمعیت طبیعی این کشور منفی بوده است. امید به زندگی در این کشور ۷۵٫۷ سال است. کرواسی در بین تمامی شش کشور یوگسلاوی ترکیب قومیتی یکدست*تری دارد. ۹۰٪ مردم کشور از قوم کروات هستند. حدود ۴٫۴٪ صرب و بقیه بوسنیایی، مجار، ایتالیایی، اسلوون، آلمانی، چک و کولی هستند.
رسانه*ها

خبرگزاری*ها
تصویر هوایی از شهر اشپلیت در اطراف کاخ دیوکلتیان امپراتور روم باستان
یکی از بزرگراه*های کرواسی

بنگاه رسمی خبری کرواسی «هینا» نام دارد. این خبرگزاری با تصمیم دولت کرواسی در ژوئیه ۱۹۹۰ تشکیل شد. در اوایل سال ۱۹۹۳ «فاه» به عنوان بنگاه عکاسی هینا شروع به کار نمود. همچنین خبرگزاری دیگری به نام بنگاه اطلاعاتی کاتولیک (IKA) که وابسته به کلیسای کاتولیک است در کرواسی فعالیت دارد.

خبرگزاری*های خارجی نیز در کرواسی حضوری فعال دارند و بیشتر خبرگزاری*های عمده جهان همچون خبرگزاری فرانسه، آسوشیتدپرس، رویتر، خبرگزاری ایتالیا (آسنا)، خبرگزاری صربستان (تانیوگ)، ایرنا (جمهوری اسلامی ایران)، خبرگزاری آلمان (DPA)، روما (ایتالیا)، خبرگزاری اسپانیا (EFE)، خبرگزاری کویت (کونا)، خبرگزاری UPA آمریکا، خبرگزاری تورا (بوسنی و هرزگوین) و خبرگزاری فلسطین (وفا) در زاگرب دفاتری دارند.

روزنامه*ها در کشور کرواسی ۸ روزنامه به زبان کرواتی منتشر می*شوند. همچنین یک روزنامه به نام لا وس دِ پیپل به زبان ایتالیایی در بندر رییکا انتشار می*یابد. علاوه بر اینها، تنها یک روزنامه ورزشی در کرواسی چاپ می*شود که اسپرسکو نوویستی نام دارد؛ بنابراین در مجموع ۱۰ روزنامه سراسری به طور روزانه در کرواسی به چاپ می*رسند که مجموع شمارگان آنها به حدود یک میلیون نسخه در روز می*رسد. لازم است ذکر شود که پرتیراژترین و اصلی*ترین روزنامه کرواسی «وچرنی لیست» نام دارد که در زاگرب منتشر می*شود و شمارگان آن بیش از ۲۰۰ هزار نسخه در روز است و تنها روزنامه عصر در کشور کرواسی است.
ادیان

دین ۹۳٪ مردم کرواسی مسیحی هستند. حدود ۲٪ از کل جمعیت کرواسی مسلمان هستند که شامل مهاجران بوسنیایی و آلبانیایی*ها می*شود و جمعیت آنها بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار نفر برآورد می*شود.
زبان و خط

زبان رسمی کرواسی، کرواتی نام دارد که با الفبای لاتین (همانند انگلیسی) نوشته می*شود. همچنین الفبای سیریلیک (همانند روسی) نیز در برخی نقاط استفاده می*گردد.
فرهنگ و آموزش

دارای مردمی با فرهنگ است. تقریباً ۹۸٪ مردم کرواسی باسواد هستند. تحصیل در دوره ابتدایی برای همه کودکان (۶ تا ۱۵ ساله) اجباری و رایگان است. در کشور کرواسی ۶۷ دانشگاه عالی وجود دارد. دانشگاه زاگرب که قدیمی*ترین دانشگاه ملی کرواسی به شمار می*رود در سال ۱۶۶۹ تاسیس شده*است. یعنی قدمتی ۳۴۰ ساله دارد.
جغرافیا

پایتخت این کشور زاگرب است و دیگر شهرهای بزرگ و مهم کرواسی دوبرونیک، پولا، اسپلیت، واراژدین، رییکا، اوسییک، کارلوواتس، زادار و سیساک هستند.
تقسیمات کشوری

کرواسی به ۲۰ ایالت تقسیم شده*است.
تقسیمات کشوری کرواسی
ردیف به فارسی به کرواتی
۱ کارلوواک Karlovac
۲ کوپریونیکا Koprivnica-Križevci
۳ سیزاک Sisak-Moslavina
۴ واراژدین Varaždin
زاگرب Zagreb County
۶ دوبرونیک Dubrovnik-Neretva
۷ اشپلیت Split-Dalmatia
۸ زادار Zadar
۹ اوسییک Osijek-Baranja
redirect.php?a=redirect.php?a=
سونات