كنفرانس فيزيك ايران با حضور جمع كثيري از دانش پژوهان، انديشمندان و صاحب نظران علم فيزيك صبح امروز در دانشگاه يزد آغاز شد.

به گزارش خبرنگار علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه يزد، دکتر سید علی محمد میبدی، رييس دانشگاه يزد در مراسم افتتاحيه اين كنفرانس از پژوهشگران و کوشندگان راه علم خواست حرکت رو به رشد خود را بیش از پیش شتاب بخشند و در این راه از هیاهو و جنگ روانی دشمنان نیز هیچ واهمه ای به خود راه ندهند.

غلامحسین دشتی، معاون سیاسی و امنیتی استانداری یزد نيز با گرامیداشت یاد شهدای علمی کشور، رسالت اصلی دانشگاهیان را پرداختن به علم الهی و بازگردان تمامی شاخه های علوم به منشا اصیل اسلامی آن ذکر کرد و افزود: اشتباه ما ایرانیان در قرن های اخیر خودباختگی در برابر غرب و پرداختن به فناوری های مصرفی به جای پرداختن به علوم بنیادی و تولیدی بوده است.

وی با بیان اینکه منشا تمام دانش های بشری، علوم اسلامی است از دانشمندان کشورمان خواست با اهتمام ویژه در مسیر ارتقای معنوی علم در جهان بکوشند و علم سکولار را به طریق الهی و معنوی آن بازگردانند.

دشتي، ایران را تنها کشوری دانست که بر اساس ویژگی های خاص فرهنگی خود می تواند پرچمدار نهضت معنوی علم در جهان باشد.

دکتر ریاضی، دبیر کمیته علمی کنفرانس هم طي سخناني در این مراسم گزارشی از نحوه برگزاری و ارزیابی مقالات ارائه کرد و گفت: از مقالات ارایه شده به دبیرخانه کنفرانس تعداد 181 مقاله به صورت شفاهی و 638 مقاله به صورت پوستر ارایه خواهد شد و تعداد 296 مقاله نیز پذیرفته نشده است.

وی همچنین از برگزاری 9 سخنرانی عمومی و دو کارگاه آموزشی در چارچوب برنامه های این کنفرانس خبر داد.

دکتر اکبرزاده، رییس انجمن فیزیک ایران نيز با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای جهاد علمی کشور گفت: برای رشته فیزیک باعث افتخار است که چهار شهید بزرگ جهاد علمی کشور به طور مستقیم یا غیر مستقیم در ارتباط با این علم تلاش می کردند.

وی افزود: جامعه علمی کشور باید معنویت را از رسالت های اصلی خود قرار دهد و در این راه بیش از پیش بکوشند.

اكبرزاده همچنین با اشاره به نقش مهم انجمن های علمی در توسعه کشور، مستندسازی تجربیات علمی و گسترش فرهنگ آن و همچنین کمک به دولتمردان در نیازسنجی، برنامه ریزی و تدوین چشم انداز توسعه علمی کشور را از جمله عمده ترین وظایف این انجمن ها برشمرد.

کنفرانس سالانه فيزيك ايران تا نهم شهریورماه امسال در دانشگاه یزد ادامه دارد.

6شهریور