شیشه

از ویکی*پدیا، دانشنامهٔ آزاد
برای دیگر کاربردها، شیشه (ابهام*زدایی) را ببینید.
یک گوی شیشه*ای.
گلدان شیشه*ای اثر امیل گاله

شیشه یک جامد بی*ریخت (غیر بلوری) است که می*تواند رفتار انتقالی از یک جامد سخت و شکننده به یک مادهٔ مذاب لاستیک شکل و برعکس داشته باشد. این رفتار که انتقال شیشه نام دارد در محدودهٔ مواد بی*ریخت و یا بی*ریخت*های نیمه بلوری دیده می*شود.

در حدود ۱٬۵۰۰ پیش از میلاد، بطری*های شیشه*ای برای نخستین بار در مصر مورد استفاده قرار گرفت.[۱]
ویژگی*ها

شیشه*ها معمولاً ترد و در برابر نور شفاف اند. پرکاربردترین گونهٔ شیشه، شیشه آهک سوددار است که از نزدیک به ۷۵٪ سیلیسیم دی*اکسید (SiO۲) و سدیم اکسید (Na۲O) که از نمک سدیم بدست می*آید، آهک (CaO) و چند افزودنی جزئی بدست می*آید. نام شیشه معمولاً برای اشاره به این گونه از آن است.
شیشه*های سیلیکاتی و کاربرد آن

شیشه*های سیلیکاتی بیشتر شفاف*اند از این رو کاربرد فراوانی دارند از آن جمله می*تواند به کاربرد فراوان آن*ها در صنعت ساختمان و در و پنجره*های شیشه*ای اشاره کرد. هرچند امروزه بیشتر از آن به عنوان روکش مواد دیگر استفاده می*شود چون می*تواند هر شکلی را به خود بگیرد. کاربرد دیگر شیشه، استفادهٔ سنتی آن به عنوان کاسه، گلدان، بطری و ... است. اگر شیشه صلب تر باشد در تولید تیله، تسبیه و وسایل تزئینی شیشه*ای کاربرد پیدا می*کند. شیشه می*تواند بازتابنده یا شکنندهٔ نور باشد این ویژگی*ها می*تواند با برش یا جلا بدست آید و در تولید عدسی، منشور یا ظرف*های بلوری کاربرد داشته باشد. همچنین با کمک نمک*های فلزی می*توان به شیشه رنگ داد یا آن را رنگ آمیزی کرد. این توان باعث کاربرد فراوان شیشه در کارهای هنری و شیشه*های رنگی شد. شیشه با اینکه شکننده است اما بسیار پایدار است، عمر برخی از شیشه*های یافت شده به دوران آغازین ساخت شیشه باز می*گردد.
تعاریف مختلف شیشه در دانش

تعریف شیشه در دانش متفاوت است، شیشه به هر جامدی گفته می*شود که هیچ ساختار بلوری ندارد (مانند جامد بی ریخت) و در برابر گرما و مذاب شدن رفتاری مانند انتقال شیشه از خود نشان می*دهد. این گونه شیشه می*توان گفت از مواد گوناگونی بدست می*آید مانند آلیاژ فلزها، گدازه*های یونی (یون ذوب شده)، محلول آبی، مایع*های مولکولی و بسپارها. در بسیار کاربردها (بطری، محافظ*های چشمی)، شیشه*های بسپاری (شیشهٔ اکریلیک)، پلی*کربنات، پلی*اتیلن ترفتالات گزینهٔ سبک تری نسبت به شیشه*های سیلیکاتی اند.

تعریف فرهنگ معین: شیشه جسمی است شفاف و حاکی ماورا و شکننده و مخلوطی است از سیلیکات*های قلیایی. این اجسام را در کوره و در قالب می*ریزند. شیشه دارای شکل هندسی نیست و در نتیجه می*توان آن را به شکل دلخواه درآورد اما ساده*ترین تعریف از شیشه آن است که شیشه مایعی است سفت شده که در ساختار آن هیچ نوع بلوری وجود ندارد.
کوره*های ذوب شیشه

رایج ترین کوره*های مورد استفاده برای تهیه شیشه کوره*های تانکی است. طول این نوع کوره در حدود ۴۰ متر و پهنای آن در حدود ۱۲ متر می*باشد. کار این کوره*ها پیوسته بوده و با جلو رفتن مواد همیشه جا برای تغذیه مجدد کوره آماده می*گردد. مواد نسوز داخل کوره*های ذوب شیشه از اهمیت ویژه*ای برخوردار می*باشد و باید در مقابل سایش دارای مقاومت بالایی باشند زیرا مواد داخل کوره به شدت جداره کوره را در مقابل سایش قرار می*دهند. عمر مواد نسوز کوره*های ذوب شیشه حداثر ۴ سال می*باشد. ظرفیت این کوره*ها تقریباً حدود ۱۵۰۰ تن است. دستگاه*های شکل دادن شیشه به انتهای شیشه متصل است. پس از آنکه مواد اصلی شیشه و درصد آن*ها به دقت تعیین شد و مواد زائد آن جدا گردید مواد را وارد کوره می*نمایند زیرا تغییر جزئی مواد روی خواص شیشه مخصوصا روانی و شکل دادن و کارایی بعدی آن تأثیر زیادی دارد. مواد که وارد کوره شد به تدریج جلو رفته گرم*تر می*شود. در حرارت حدود ۱۰۰ درجه آب فیزیکی خود را از دست می*دهد و در حرارت حدود ۶۰۰ درجه کربنات سدیم و کربنات کلسیم مخلوط می*شوند و در حرارت ۹۰۰ درجه کربنات سدیم با سیلیس ترکیب می*شود، در ۱۰۰۰درجه متا سیلیکات کلسیم تشکیل می*شود و در حرارت ۱۴۰۰ تا ۱۵۰۰ درجهذوب و پالایش شیشه درون کوره پایان می*یابد ولی در این حرارت شیشه روان بوده و دارای ویسکوزیته ای بسیار پایین می*باشد که کار کردن روی آن غیر ممکن می*باشد. برای کار کردن روی شیشه باید مواد را به حالت خمیری در بیاوریم. برای این کار حرارت شیشه را پایین آورده و به حدود ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد می*رسانند .[۲]
شیشه*های سیلیکاتی
مواد سازنده

سیلیسیم دی*اکسید (با ترکیب شیمیایی SiO۲) پایه*ای ترین مادهٔ سازندهٔ شیشه است. در طبیعت، در اثر برخورد آذرخش با ماسه واکنش شیشه*شدگی کوارتز رخ می*دهد که در نتیجهٔ آن یک ساختار توخالی (لوله*ای) ریشه مانند، به نام سنگ آذرخشی پدید می*آید.
سنگ آذرخشی

شیشهٔ سیلیسی که در درجهٔ نخست از سیلیس ساخته شده است به دلیل داشتن دمای انتقال بالای ۱۲۰۰ درجهٔ سانتیگراد، برای کاربردهای ویژه*ای مورد نیاز است اما برای عموم چندان کاربرد ندارد[۳] به همین دلیل چند مادهٔ خام دیگر هم به ترکیبات آن افزوده می*شود تا فرایند ساخت را آسان تر کند. یکی از این مواد سدیم کربنات (Na۲CO۳) است که دمای انتقال شیشه را پایین می*آورد. سدیم کربنات باعث می*شود تا شیشه در آب قابل حل شود، برای جلوگیری از این ویژگی مقداری آهک (اکسید کلسیم CaO) که از سنگ آهک بدست می*آید، به همراه اکسید منیزیم (MgO) و آلومینا (Al۲O۳) به آن افزوده می*شود تا شیشه پایداری بیشتری پیدا کند. شیشه در نهایت از ۷۰ تا ۷۴ درصد وزنی سیلیس ساخته شده است و شیشه آهک سوددار نام دارد.[۴] این گونه از شیشه ۹۰ درصد از شیشهٔ تولیدی را دربر می*گیرد.

بیشتر شیشه*های در دسترس مواد خام دیگری هم دارند تا ویژگی*های آن*ها اندکی تغییر کند برای نمونه شیشهٔ کریستال و برخی گونه*های بلور، نسبت به شیشه*های معمولی درخشان تر اند چون دارای ضریب شکست، پاشش نوری و بازتاب بالاتری اند. افزودن باریم باعث افزایش ضریب شکست می*شود. دی*اکسید توریم به شیشه ضریب شکست بالا و پاشش نوری پایین می*دهد درگذشته از این گونه شیشه در ساخت عدسی*های با کیفیت بالا بهره برده می*شد اما به دلیل واپاشی هسته*ای کاربرد آن متوقف شد و با اکسید لانتان جایگزین شد.[نیازمند منبع] افزودن آهن به شیشه باعث می*شود تا شیشه بتواند انرژی فروسرخ را جذب کند این ویژگی در فیلترهایی که باید گرما را جذب کنند مانند نورافکن*های فیلم برداری مورد نیاز است. همچنین اکسید سریم (IV) باعث می*شود تا شیشه طول موج*های فرابنفش را جذب کند.[۵]

در ادامه فهرستی از پرکاربردترین شیشه*های سیلیسی، مواد سازنده و کاربرد آن*ها آمده است:

شیشهٔ سیلیسی: سیلیس (SiO۲). دارای انبساط گرمایی بسیار پایین، بسیار سخت و پایدار در برابر دماهای بالا (۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ درجهٔ سانتیگراد) و مقاوم ترین در برابر سرد و گرم شدن. این شیشه مناسب کار در دماهای بالا است مانند: لوله*های کوره، بوته*های آهنگری (ذوب فلزات) و ...
شیشهٔ آهک سوددار: ۷۲٪ سیلیس + ۱۴٫۲٪ اکسید سدیم (Na۲O) + منیزیم ۲٫۵٪ + آهک ۱۰٫۰٪ + آلومینا ۰٫۶٪. شفاف، به آسانی شکل می*پذیرد و بهترین گزینه برای شیشهٔ پنجره است. انبساط گرمایی بالایی دارد و پایداری کمی در برابر گرما (۵۰۰ تا ۶۰۰ درجهٔ سانتیگراد). کاربرد در پنجره، ظرف*های شیشه*ای، حباب روشنایی (لامپ) و شیشهٔ لوازم دکوری موجود در خانه مانند شیشهٔ میز و ...
شیشهٔ سدیم بوروسیلیکات، پیرکس: ۸۱٪ سیلیس + ۱۲٪ اکسید بور + اکسید سدیم ۴٫۵٪ + آلومینا ۲٫۰٪. پایدارتر از شیشهٔ پنجره در برابر انبساط گرمایی است و به عنوان شیشه*های آزمایشگاهی، شیشه*های آشپزی، چراغ خودرو و ... کاربرد دارد. شیشه بوروسیلیکات (مانند پیرکس) هم همین مواد خام اکسید بور و سیلیس را دارد دارای ضریب انبساط گرمایی نسبتاً پایینی است (۳٫۲۵‎×۱۰–۶/°C برای پیرکس[۶] در مقایسه با ۹×۱۰-6/°C برای شیشهٔ آهک سوددار[۷]) به همین دلیل ابعاد آن*ها بسیار پایدار است و البته به دلیل انبساط گرمایی کمتر دچار تنش می*شوند درنتیجه در برابر گرمای ناگهانی کمتر آسیب پذیرند. کاربرد آن*ها در وسایل آشپزخانه، ابزارهای نوری و شیشه*های نگهدارندهٔ دارو و مواد شیمیایی است.
شیشهٔ بلور: سیلیس ۵۹٪ + اکسید سدیم ۲٫۰٪ + اکسید سرب ۲۵٪ + اکسید پتاسیم ۱۲٪ + آلومینا ۴٪ + اکسید روی ۱٫۵٪. دارای ضریب شکست بالا، بسیار درخشان دیده می*شوند؛ ویژگی کشسانی بالایی دارند و می*توان از آن*ها ابزارهای شیشه*ای حلقه مانند درست کرد. در کارخانه*ها کاربرد دارند اما پایداری چندانی در برابر گرما ندارند.
شیشهٔ آلومینوسیلیکات: سیلیس ۵۷٪ + آلومینا ۱۶٪ + اکسید بور ۴٪ + اکسید باریم ۶٪ + اکسید منیزیم ۷٪ + آهک ۱۰٪. کاربرد فراوان در ساخت فایبرگلاس، ساخت شیشه*های مقاوم شده با پلاستیک (قایق، چوب ماهیگیری و ...) و حباب لامپ*های هالوژن.
شیشهٔ اکسیدی: آلومینا ۹۰٪ + اکسید ژرمانیم ۱۰٪. شیشه*ای بسیار شفاف؛ کاربرد در خط*های شبکهٔ فیبر نوری، در یک کیلومتر طول تنها ۵٪ از شدت نور از دست می*رود.[۸]

یک شیشهٔ طبیعی که در اثر برخورد شهاب*وار پدید آمده است، بوهم

مادهٔ سازندهٔ دیگر برای شیشه، شیشه*های بازیافت شده است. این شیشه*ها در مواد خام و انرژی صرفه جویی می*کنند اما ناخالصی*های موجود در آن*ها می*تواند باعث ضعف محصول شود. عامل*هایی مانند سدیم سولفات، سدیم کلرید یا تری اکسید آنتیموان به شیشه افزوده می*شوند تا شمار حباب*های هوای موجود را کم کنند.[۴]
ویژگی*های فیزیکی

همچنین ببینید: فهرست ویژگی*های فیزیکی شیشه

ویژگی*های نوری
کاربرد شیشه به عنوان عدسی

مهم ترین دلیل تولید شیشه ویژگی شفاف بودن آن در برابر طول موج*های مرئی است نقطهٔ مقابل شیشه مواد چندبلوری است که نور مرئی را از خود عبور نمی*دهند.[۹] سطح شیشه معمولاً هموار است چون هنگام تشکیل، مولکول*های بسیار سرد شدهٔ مایع دیگر مجبور نیستند هندسهٔ بلورهای سخت را به خود بگیرند بلکه نیروی کشش سطحی باعث شکل گرفتن آن*ها می*شود و به صورت میکروسکوپی سطحی هموار بدست می*آید. این ویژگی*ها باعث شفافیت و درخشندگی شیشه می*شود و حتی در شیشه*های رنگی (که نور را جذب می*کنند) هم قابل مشاهده است.[۱۰]

شیشه این توان را دارد تا نور را بشکند، آن را بازتاب کند و بدون اینکه نور دچار پراکندگی شود برپایهٔ نورشناسی هندسی آن را از خود بگذراند. این ویژگی*ها در ساخت عدسی و پنجره مورد نیاز است. شیشه*های معمولی ضریب شکستی نزدیک به ۱٫۵ دارند. بر پایهٔ معادله*های فرسنل، بازتاب یک ورق شیشه در محیط معمولی و در هوا، نزدیک به ۴٪ در یکای سطح است و گذر نور از آن برای یک جزء (دو روی سطح) نزدیک به ۹۰٪ است. کاربرد دیگر شیشه در الکترونیک نوری است برای نمونه فیبر نوری.
دیگر ویژگی*ها

در فرایند تولید شیشهٔ سیلیسی این امکان وجود دارد که آن را مذاب کرد، در قالب ریخت و دوباره از قالب بیرون آورد و از هندسهٔ صاف و ساده تا شکل*های پیچیده به آن بخشید. محصول نهایی شکننده و آسیب پذیر خواهد بود مگر اینکه لایه لایه بر روی آن کارهای ویژه صورت گیرد. اما به هر حال ماندگاری شیشه در بیشتر شرایط بسیار بالا است، بسیار آهسته دچار خوردگی و فرسایش می*شود و در برابر واکنش*های آب و حمله*های شیمیایی پایدار است به همین دلیل مناسب ترین گزینه برای نگهدارنده*های مواد شیمیایی و خوراکی است.
تولید امروز

پس از آنکه مواد خام شیشه و درصد هر یک از آن*ها بدست آمد، این مواد به کوره برده می*شود. تولید انبوه شیشهٔ آهک سوددار از مذاب کردن مواد اولیه در کوره*های گازی بدست می*آید. کوره*های کوچکتر مانند ذوب کننده*های الکتریکی یا کوره*های دیگ مانند هم وجود دارند که برای شیشه*های ویژه بکار می*روند.[۴] پس از ذوب و یکدست کردن مخلوط و از بین بردن حباب*های کوچک هوا، شیشه شکل می*گیرد. شیشه*های تخت در و پنجره و کاربردهای مانند آن از راه فرایندی به نام شیشهٔ شناور ساخته می*شوند. این فرایند در سال*های ۱۹۵۳ تا ۱۹۵۷ از سوی آلستر پیلکینگتن و کنث بیکرستف[۱۱] ارائه شد. آن*ها شیشه را در یک حمام قلع مذاب به صورت لوله*ای و پیوسته دور خود می*پیچیدند و شیشه در این حمام شناور بود و از بالا برای اینکه سطح همواری بر رویش تشکلیل شود آن را در برابر فشار نیتروژن قرار می*دادند.[۱۲] بطری*ها و ظرف*های شیشه*ای معمول از راه دمیدن و فشار بدست می*آیند. البته علاوه بر این روش*ها، راه*های دیگری هم برای تولید شیشه وجود دارد.
شیشه در هنر امروز

پس از آنکه شیشه شکل دلخواه را به خود گرفت آن را به آرامی سرد می*کنند تا تنش*های حرارتی موجود از بین برود. ترمیم سطح، لایه لایه کردن و پوشاندن سطح شیشه با یک مادهٔ ویژه همه از فرایندهای شیمیایی است که در ادامهٔ ساخت شیشه قرار دارد این فرایندها برای بالا بردن پایداری و مقاومت شیشه (مانند شیشهٔ ضد گلوله) و یا دادن برخی ویژگی*های نوری به آن (مانند شیشه ضد انعکاس) دنبال می*شوند.
رنگ

با افزودن برخی یون*های الکتریکی که به صورت یکنواخت در شیشه پراکنده می*شوند و یا با پراکنده کردن دانه*های بسیار ریز در شیشه (مانند شیشهٔ فتوکرومیک) می*توان شیشه*های رنگی بدست آورد.[۱۳] شیشهٔ آهک سوددار اگر نازک باشد در چشم معمولی بی*رنگ به نظر می*آید. افزودن اندکی ناخالصی اکسید آهن (II) تا ۰٫۱ درصد وزنی،[۱۴] رنگ سبز کمرنگ به شیشه می*دهد که در شیشه*های ضخیم*تر یا با کمک ابزارهای نوری این رنگ به خوبی دیده می*شود. اما رنگ سبز پررنگ مانند بطری*های سبز رنگ از افزودن اکسید آهن (II) و اکسید کروم (III) بدست می*آید. گوگرد به همراه کربن و نمک*های آهن، باعث بدست آمدن پُلی سولفید آهن و تولید شیشه*های کهربایی با بازهٔ رنگ زرد تا نزدیک به سیاه می*شود.[۱۵] اگر اندکی دی*اکسید منگنز به شیشه*ای که با آهن سبز شده است افزوده شود، رنگ سبز آن از میان می*رود. این ویژگی*ها در کارگاه*های هنری بسیار کاربرد دارد برخی شیشه*ها را به صورت رنگی خریداری می*کنند و برخی خودشان به مواد خام رنگ اضافه می*کنند.
ظرف شیشه*ای رنگی اثر دیوید پاچن
پیشینه

نخستین شیشه*ای که پدید آمده همان شیشه*هایی بوده که در طبیعت بویژه در منطقه*های آتشفشانی بوجود آمده است، شیشهٔ ابسیدین احتمالاً توسط مردمان دوران سنگی استفاده می شده و به دلیل محدودیت منابع آن و نیازی که به ابزارهای بُرنده وجود داشته، به گستردگی در سراسر جهان آن روزگار، داد و ستد می شده است. به هر روی، باستان شناسان بر این باورند که احتمالاً نخستین شیشه در ناحیهٔ ساحلی سوریهٔ امروز، میان*رودان یا مصر باستان ساخته شده است.[۱۶] شیشه در حدود ۳۶۰۰ سال پیش از میلاد در مصر ساخته شده است.[۱۷] شیشه*های کهن نور را از خود عبور نمی*دادند وبه علت نا خالصی*های موجود در آن*ها، رنگی به نظر می*رسیدند. کهن ترین شیشه*ای که تا کنون پیدا شده، خرمُهره*ای مربوط به نیمهٔ هزارهٔ سوم پیش از میلاد است و احتمالاً به صورت تصادفی در هنگام فلزکاری (سرباره) یا ساختن سفال، پدید آمده است.[۱۸]

شیشه به عنوان یک ابزار تجملاتی باقی*ماند و فروپاشی*ها و رویدادهایی که در پایان عصر برنز رخ داد باعث توقف گسترش شیشه شد. گسترش بومی روش*های ساخت شیشه در آسیای جنوبی در حدود ۱۷۳۰ پیش از میلاد آغاز شد.[۱۹] در چین باستان ساخت شیشه نسبت به سرامیک و فلز احتمالاً آغاز دیرتری داشته. در امپراتوری روم، ابزارهای شیشه*ای در منطقه*های مسکونی، صنعتی و مراسم خاکسپاری پیدا شده است.
دیوار پرده*ای
دیوار شیشه*ای، موزهٔ شیشهٔ فرانسه

شیشه به صورت گسترده در قرون وسطی کاربرد داشته است. در کنده کاری*های باستان شناسی که در سراسر انگلستان انجام شده بود هم در مناطق مسکونی و هم گورستان*ها شیشه*های آنگلوساکسون پیدا شده بود. در دوران آنگلوساکسون برای تولید مجموعه*ای از وسایل زندگی مانند پنجره، ظرف آشپزخانه و حتی لوازم زینتی، شیشه بکار برده می*شد. از سدهٔ ۱۰ اُم به این سو، شیشه به صورت رنگی برای پنجرهٔ کلیساهای معمولی و جامع مورد استفاده قرار می گیرفت. کلیسای سن-دنی و کلیسای جامع شارتر دو نمونهٔ شناخته شدهٔ این کاربرد است. تا سدهٔ ۱۴ ام میلادی معماران به استفاده از شیشه*های رنگی برای ساختمان*ها روی آوردند مانند بنای سن-شپل در پاریس (۱۲۰۳ تا ۱۲۴۸)[۲۰] با آغاز رنسانس و دگرگونی معماری کاربرد شیشه*های رنگی بزرگ کم شد و کاربرد آن در خانه*های مردمی بیشتر شد. با پیشرفت دانش و فن این شیشه*ها ارزان تر شدند و کاربرد آن*ها همگانی تر و البته امکان تولید ارزان آن*ها در قالب*های بزرگ فراهم شده بود. در سدهٔ ۱۹ ام میلادی و همراه با معماری گوتیک نوین، نگاه تازه*ای به شیشه*های رنگی شد.

در سدهٔ ۲۰ میلادی گونه*های تازه*ای از شیشه به صورت لایه لایه*ای، مسلح (مقاوم*سازی شده) و آجری به بازار آمد که کاربرد شیشه در ساختمان سازی را افزایش داد. ساختمان*های چند طبقه بیشتر از دیوار پرده*ای که تقریباً به تمامی از شیشه است، ساخته شده*اند. در آغاز شیشه به دلیل نداشتن واکنش با آب و به عنوان ظرف کاربرد داشت اما در پایان سدهٔ میانی ویژگی*های نوری آن بیشتر مورد توجه قرار گرفت و تولید عدسی، ابزارهای ستاره*شناسی و پس از آن ابزارهای پزشکی و دانش، گسترش یافت.

در سدهٔ ۱۹ میلادی در روش*های باستانی تولید شیشه، بویژه شیشه*های نقش برجسته دگرگونی*هایی پدید آمد. این تغییر روش برای نخستین بار از زمان امپراتوری روم پدید می*آمد و بیشتر در طرح*های نوکلاسیک دیده می*شد. در جنبش هنر نو از این شیشه*ها به فراوانی بهره برده شد. با گذشت زمان کم*کم کارگاه*های کوچک شیشه*های هنری در همه جا دیده شد.
شیشه در ایران
این بخش از مقاله فاقد منبع و مأخذ است. شما می*توانید با افزودن منابع برطبق اصول تأییدپذیری و شیوه*نامهٔ ارجاع به منابع، به ویکی*پدیا کمک کنید. مطالب بی*منبع احتمالاً در آینده حذف خواهند* شد.

قدیمی*ترین شیشه در ایران متعلق به هزاره دوم پیش از میلاد است. نمونه*هایی از هزاره دوم تا مقارن میلاد مسیح شامل عطردان*ها، النگوها، تندیس*ها و کاسه*ها و تنگ*های متعدد به*دست آمده*است. در حفاری*های چغازنبیل مربوط به دوره پیش از تاریخ، بطری*هایی شیشه*ای یافت شده*است، که نشان از وفور شیشه در عیلام کهن دارد.

از تمدن مارلیک مهره*های شیشه*ای که عمر آنها به ۳۴۰۰ سال پیش می*رسد، پیدا شده*است. همچنین ظروف شیشه*ای مایل به شیری در کاوش*های لرستان به*دست آمده*است. از زمان هخامنشیان آثار شیشه*ای چندانی در دست نیست. در آن دوره مهره*های شیشه*ای ایران در سراسر جهان قدیم معروف بوده که ظاهراً به رنگ سیاه و سفید بوده*است.

هنرمندان ساسانی در تراش دادن شیشه مهارت مخصوصی داشته*اند. شیشهٔ ساسانی در چین ارج بسیار داشته و به*ویژه شیشه لاجوردی را گرانبها می*شمردند. جام*های پایه*دار با نقش حلقه*های برجسته از دوره اشکانیان و ساسانیان به*جای مانده*است.

ظروف شیشه*ای دورهٔ اسلامی تحت تأثیر طرح*های قبل از اسلام است. در دورهٔ سلجوقی و تا زمان هجوم مغول، افزارها و ظروف*های بسیار زیبای شیشه*ای از کوره*های شیشه*گری گرگان بیرون می*آمد که به نازکی کاغذ و گاه مینایی و گاه تراشیده و کنده*کاری شده*است. روزگار سلجوقی اوج صنعت شیشه*گری در ایران محسوب می*شود. فراورده*های شیشه*ای این دوران بیشتر شامل ظروف کوچک و بزرگ، عطردان*های بسیار ظریف، جام*ها و گلدان*هایی با فرم*ها و اندازه*های متنوع و اشیاء تزئینی کوچک به*شکل حیوانات و ... است. در دورهٔ مغول رونق شیشه*سازی از میان رفت و در عوض در این عهد سفالگری و کاشی*کاری رونق یافت.

در دورهٔ تیمور رواج شیشه*گری قابل توجه*است. شیشه*گرانی از مصر و سوریه به ایران آمدند و مشابه شیشه*های ایرانی به مصر و سوریه رفت. در این دوره دو شهر سمرقند و شیراز از مراکز عمده شیشه*سازی در ایران بودند. از این زمان به بعد این هنر روی به انحطاط نهاد تا زمان شاه عباس که با ساختن چراغ*های مساجد و بطری*ها این هنر دوباره زنده شد. شاه*عباس شیشه*گران ونیزی را برای احیای این صنعت به ایران آورد. در نتیجه شیشه*گری در دوره صفوی رونق دوباره یافت. گاه شیشه را با دمیدن به درون قالب می*ساختند و گاه شیشه را می*تراشیدند تا به*شکل جواهر در آید و یا نقوشی روی آن می*کندند. و گاهی نیز شیشه را با نقوش درخشان، مینایی و طلایی می*کردند. در این دوره کارگاه*های شیشه*سازی در شهرهای مختلف ایران از جمله اصفهان، شیراز و کاشان دایر شد.

در فاصلهٔ بین سلطنت سلسله صفویه و قاجاریه هنر و صنعت شیشه*گری در ایران از لحاظ سیر تکاملی پیشرفتی نداشته*است و تا اواخر سلسله قاجاریه و بعد از آن به*تدریج ضعیف*تر شده*است. با ورود شیشه به قیمت ارزان*تر و مرغوب*تر به بازار ایران، کم*کم این صنعت رو به انحطاط نهاد.
دیگر گونه*های شیشه
نمونه*های آزمایشگاهی

ترکیب*های شیمیایی تازهٔ شیشه یا روش*های تازهٔ ساخت در آغاز در حجم کم و در آزمایشگاه انجام می*شوند. مواد خام بکار رفته در آزمایشگاه با آنچه در تولید انبوه استفاده می*شود متفاوت است چون در آزمایشگاه، قیمت در درجهٔ نخست توجه نیست. در آزمایشگاه مواد خام بسیار حالص تر اند و باید توجه داشت تا مواد خام با رطوبت هوا یا مواد شیمیایی پیرامون وارد واکنش نشوند (مانند اکسید فلزهای قلیایی یا قلیایی خاکی).[۲۱] بخار شدن مواد در هنگام ذوب کردن شیشه هم باید در محاسبات گزیدن مواد خام در نظر گرفته شود. برای نمونه سلنیت سدیم چون دیرتر بخار می*شود بر سلنیم دی*اکسید ترجیح دارد. یا مواد خامی که سریع تر وارد واکنش می*شوند از دیگرانی که آهسته تر واکنش می*دهند مناسب تر اند، مانند آلومینیم هیدروکسید نسبت به آلومینا. بوتهٔ ذوب از جنس پلاتین است تا باعث آلودگی مواد سازندهٔ شیشه نشود و با آن*ها وارد واکنش نگردد. یکنواختی شیشه از راه یکنواختی مخلوط مواد خام بدست می*آید برای این کار باید مخلوط مذاب را پیوسته هم زد و با شکستن و دوباره ذوب کردن مخلوط به این هدف دست یافت. شیشهٔ بدست آمده را رها می*کنند تا به آرامی سرد شود تا از شکستن چندبارهٔ آن در طول فرایند پیشگیری کنند.[۲۱][۲۲]

اگر شیشه از موادی ساخته شود که تمایلی به شکل دهی شیشه ندارند، از روش*های پیشرفته تری برای سرد کردن شیشه بهره می*برند تا به فرایند سرعت دهند. برای نمونه از روش معلق سازی استفاده می*کنند در این روش هنگامی که شیشه در یک جریان گاز شناور است آن را سرد می*کنند. در روش دیگر، شیشهٔ مذاب را میان دو سندان فلزی له می*کنند (pressing) همچنین گاهی شیشهٔ مذاب را از میان غلطک رد می*کنند.
شیشه گری برای ساختن شیشه*های مسطح

قدیمی ترین طریقه ساخت شیشه*های مسطح به روش ریخته گری می*باشد. این روش در حدود ۴۰۰ سال پیش برای نخستین بار در فرانسه پیشنهاد گردید. شیشه مذاب را روی سینی*های بزرگ لبه داری می*ریزند که این سینی از جنس مس یا فولاد بوده و کف آن کاملا مسطح می*باشد. مواد مذاب را به وسیله غلطک پهن می*کنند. در کناره*های سینی لبه قابل تنظیمی دارد که آن را به ضخامت شیشه*ای که می*خواهند تهیه نمایند بالا و پایین می*برند. غلطکی که عرض سینی را طی می*نماید به این لبه*ها متکی است با یک یا چند بار رفت و برگشت از عرض سینی به دو لبه آن ضخامت شیشه در تمام نقاط جام یکسان می*شود. ناهمواری*های جزئی را با سمباده و صیقل دادن اصلاح می*کنند .[۲۳]
شیشه*های شبکهٔ داده*ها
شیشه*های کالکوژنی پایهٔ ساخت لوح فشرده ویرایش*شونده است.

برخی شیشه*ها که به فراوانی تولید می*شوند و البته شیشه*های سیلیکاتی جزء آن*ها نیست، دارای ویژگی*های فیزیکی و شیمیایی ویژه*ای اند که برای کاربرد آن*ها در شبکه*های ارتباطی مانند فیبر نوری و دیگر روش*های ذخیرهٔ داده مناسب است. از آن جمله می*توان به شیشه*های فلوئوریدی، آلومینوسیلیکاتی، فسفاتی، بُراتی و کالکوژنی اشاره کرد.

سه دسته مادهٔ سازنده برای شیشه*های اکسیدی وجود دارد: سازنده*های شبکه، مواد میانی و اصلاح کننده*ها. سازنده*های شبکه (سیلیس، بور، ژرمانیم) می*توانند شبکه*ای از پیوندهای شیمیایی که همگی به هم مرتبط اند را درست کند. مواد میانی (تیتانیم، آلومینیم، زیرکونیم، بریلیم، منیزیم، روی) بسته به ترکیب شیشه می*توانند هم به عنوان سازندهٔ شبکه و هم به عنوان اصلاح کننده رفتار کنند. اصلاح کننده*ها (کلسیم، سرب، لیتیم، سدیم، پتاسیم) به عنوان اصلاح کننده ساختار شبکه رفتار می*کنند. آن*ها معمولاً به صورت یون ارائه می*شوند و جاهایی که پیوند اکسیژن با اتم برقرار نشده را با پیوند کوالانسی جبران می*کنند و ارتباط را برقرار می*کنند. آن*ها یک بار منفی نگه می*دارند تا با بار مثبت یون همسایه خنثی شود. برخی عنصرها می*توانند چندین نقش داشته باشند برای نمونه سرب هم می*توانند سازندهٔ شبکه باشد (Pb۴+ بجای Si۴+) و هم اصلاح کننده.
ساختار
رفتار شیشه*های باستانی

مشاهدهٔ پنجره*های کهن نشان داده است که گاهی شیشه*های آن*ها در پایین ضخیم*تر و در بالا نازک تر اند. در ابتدا گمان بر این بود که شیشه حالت مایع دارد و با گذشت چند سده، شیشهٔ تخت و یکنواخت کم*کم به سمت پایین جریان پیدا می*کند درنتیجه بخش*های پایینی ضخیم*تر دیده می*شود.[۲۴] این برداشت کاملاً نادرست است چون هرگاه یک بار شیشه سخت شود دیگر جریان پیدا نمی*کند. دلیل وجود چنین پدیده*ای این است که در گذشته شیشه را با روش دمیدن می*ساختند در این روش آن*ها شیشهٔ مذاب را به صورت یک دایرهٔ تقریباً تخت (دیسک) در می*آوردند سپس آن را بر اساس اندازهٔ چارچوب پنجره می*بریدند. بخش*های بریده شده کاملاً یکنواخت نبود و گاهی در لبه*های دیسک ضخامت فرق می*کرد در هنگام نصب هم آن*ها تلاش می*کردند بخش ضخیم*تر را در پایین بیندازند تا پایه*های شیشه پایدارتر باشند و البته از ورود آب به درون ساختمان جلوگیری کنند.[۲۵] اگر گاهی دیده شده که پایین شیشه نازک تر از بالای آن است می*تواند به دلیل بی دقتی در نصب باشد.[۲۶]

در آغاز سدهٔ ۲۰ میلادی هم پدیدهٔ همانندی، در شیشه*ها دیده می*شد؛ دلیل این پدیده این بود که آن*ها شیشه را بر روی یک میز بزرگ سردکننده می*ریختند و اجازه می*دادند تا در سطح میز گسترش یابد درنتیجهٔ این کار، مرکز یا محل ریختن شیشه ضخیم*تر از دیگر بخش*های شیشه می*شد. سپس این شیشهٔ بزرگ تخت را به اندازهٔ دلخواه می*بریدند. روشی که امروزه برای ساخت شیشه در پیش گرفته شده است روش شیشهٔ شناور است که در آن شیشه کاملاً یکنواخت است.
استفاده از شیشه در نمای ساختمان
گونه*های کاربردی

شیشه*های رنگی : این شیشه*ها در مقایسه با شیشه*های معمولی بخش اعظمی از نور را جذب و بخش کمتر را از خود عبور می*دهند.
شیشه*های بازتابنده : این شیشه*ها بخش بیشتری از طیف*های مختلف نور را بازتاب می*دهند و در کنترل ورود و خروج نور و انرژی تاثیر می*گذارند. در انتخاب شیشه رفلکس باید به محدودیت*های آن از جمله آیینه*ای بودن آن در شب از سمت داخل نیز توجه نمود.
شیشه*هایLow-e: این شیشه*ها پرتوهای گرمازای مادون قرمز را بازتاب داده اما نورمرئی را از خود عبور می*دهند. در مناطق گرمسیر انتخاب این نوع شیشه موجب جلوگیری از اتلاف انرژی حرارتی داخل ساختمان به بیرون می*گردد.
شیشه*هایLaminate: این نوع شیشه مانع عبور ۹۹٪ از پرتوهای ماوراء بنفش شده و همزمان نورمرئی و مادون قرمز را از خود عبور می*دهند .[۲۷]

اجرا

مهمترین نیاز عملکردی در نمای شیشه*ای، ایمنی است که به عنوان موضوعی مهم در شیشه کاری در ارتفاع بالاتر از قد انسان مطرح است. در این باره دو عامل مطرح است:

انتخاب نوع شیشه کاری و خصوصیات آن
نوع طراحی سیستم نگهدارنده

کاربری
کاربردهای دیداری

سقف، سایبان و نمای شیشه*ای باید پاسخگوی نیازهای کاربری زیادی باشد. از جمله آن*ها می*توان به موارد زیر اشاره کرد:

استفاده حداکثری از نور روز
دید به داخل و دید به خارج
نما

کاربری گرمایشی

جلوگیری از هدررفت گرما
جذب گرما
ایجاد تعادل گرمایی

کاربری مکانیکی

عمر مفید بالا
استحکام کافی
تحمل تنش*های گرمایی

دیگر کاربری*ها


پایداری در برابر آتش
عایق صدا[۲۸]

روش*های تولید شیشه

سرد کردن از حالت بخار (PVD)
رسوب شیمیایی فاز بخار (CVD)
آبکافت شعله*ای
سل-ژل

تئوری*های شیشه*سازی
نوشتار اصلی: تئوری*های شیشه*سازی

برخی از مواد دارای خاصیت شیشه*سازی بسیار خوب هستند و برخی از مواد، مواد شیشه*ساز خوبی نیستند. تئوری*های مختلفی که در مورد شیشه*سازی در مواد ارایه شده است، علت*ها و چگونگی ایجاد شیشه را بررسی می*کند و مواد شیشه*ساز را طبقه*بندی می*کنند. از معروف*ترین تئوری*های شیشه*سازی می*توان به تئوری شبکه نامنظم زاکاریاسن اشاره نمود.[۲۹]