صندوق بین*المللی پول
از ویکی*پدیا، دانشنامهٔ آزاد
صندوق بین*المللی پول
نشان رسمی
تشکیل ابتدای کار ۲۷ دسامبر ۱۹۴۵ (۶۹ سال سال پیش)
هم*اکنون ۱ مارس ۱۹۴۷ (۶۸ سال سال پیش)
نوع اقتصاد بین*المللی
مرکز واشینگتن، دی. سی., ایالات متحده آمریکا
عضویت ۲۹ کشور (تاسیس); ۱۸۸ کشور
زبان رسمی انگلیسی، فرانسوی و اسپانیایی
مدیر کریستین لاگارد
ارگان اصلی محدودهٔ عملکرد
وبگاه [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]
دفتر مرکزی شماره ۱ صندوق بین*المللی پول در واشینگتن دی سی در ایالات متحده آمریکا
صندوق بین*المللی پول (به انگلیسی: International Monetary Fund) (به اختصار: IMF) بر اجرای سامانه پولی بین*المللی نظارت دارد. صندوق بین*المللی پول، یکی از معتبرترین منابع ارزیابی و پیش*بینی وضعیت اقتصادی جهان محسوب می*شود.[۱] طرح تأسیس صندوق در کنفرانس برتون وودز در سال ۱۹۴۴ که ساختار اقتصادی جهان بعد از جنگ جهانی دوم شکل گرفت به وجود امد. صندوق بین*المللی پول در دی ۱۳۲۴ شروع به کار کرد. هدف از تشکیل صندوق عبارت است از:
گسترش همکاریهای پولی بین*المللی و تسهیل رشد متوازن تجارت بین*الملل
ایجاد سامانه باثبات ارزی بین اعضا و پرهیز از رقابت در کاهش نرخ ارزها
تهیه منابع لازم از طریق منابع عمومی صندوق، به منظور کمک به کشورهای عضو دارای کسری تراز پرداختها
و در سال ۲۰۱۳ مدیرت آن را کریستین لاگارد بر عهده داشت.[۲]
تعریف
صندوق بین*المللی پول یک نهاد پولی مستقل جهانی است که در سال ۱۹۴۷ بوجود آمد هیچ ارتباط تشکیلاتی با سازمان ملل ندارد.
این سازمان اقتصادی جهانی درسال ۱۹۴۵ بر اساس موافقتنامه برتن وودز تاسیس شد و از سال ۱۹۴۷ فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. این سازمان اهداف مهمی چون بسط همکاری بین*المللی در زمینه مسائل پولی و رفع محدودیت*های ارزی، تثبیت نرخ*های ارز، و تسهیل کارکرد نظام پرداخت*های چند جانبه بین کشورهای عضو را دنبال می*کند.
در سال ۱۹۸۸ صندوق دارای ۱۵۱ عضو بود. مفاد قرارداد صندوق از کشورهای عضو می*خواست تا نرخ ارزی را رعایت کنند که نوسان*های آن محدود به ۱+ درصد ارزش اسمی ارز باشد. این ارزش اسمی بر حسب دلار امریکا تعیین شده بود که آن نیز رابطه ثابتی با طلا داشت. تا ژانویه ۲۰۱۳ تعداد اعضای آن به ۱۸۸ کشور افزایش یافته است.[۳]
در دسامبر سال ۱۹۷۱ میلادی کشورهای گروه ۱۰ ضمن اجلاس انستیتیوی اسمیتسونین واشنگتن بر سر «ارزش*های محوری» جدیدی برای پول*ها به توافق رسیدند تا از این راه به ۱۰درصد ارزش کاهی دلار با ۲۵/۲ درصد نوسان مجاز دست یابند. هر کشور عضو ملزم به پرداخت سهمیه تعیین شده به صندوق به صورت ۲۵ درصد طلا و ۷۵ درصد پول رایج خود بود، و از آن پس، سهمیه*ها تاکنون چندین بار افزایش یافته*اند.
در سال ۱۹۸۷ مجموع سهمیه*های صندوق به حدود ۹۰ میلیارد دلار حق برداشت مخصوص می*رسید. منابع مالی صندوق صرف رفع مشکلات موقت تراز پرداخت*ها و برآن اساس، تثبیت نرخ ارز کشورهای عضو می*شود. سهمیه هر کشور تعیین کننده سطح وام گیری و نیز حق رای او در صندوق است. در اوایل دهه ۱۹۸۰، مطابق سهمیه*های تعیین شده، حق رای آمریکا حدود ۲۲ درصد و جامعه اقتصادی اروپا ۲۷ درصد بود؛ و از آنجا که هر تغییر عمده*ای در صندوق نیازمند ۸۵ درصد آرا است لذا هم ایالات متحده آمریکا و هم جامعه اقتصادی اروپا از حق وتو در صندوق برخوردار بوده*اند.
هر کشور عضو که با مشکل کسری موقت تراز پرداخت*ها روبرو شود می*تواند در مقابل پول خود، ارز مورد نیاز خود از صندوق را دریافت دارد؛ که البته این ارز دریافتی باید ظرف مدت سه تا پنج سال، بازخرید شود. اعضایی که در مقابل صندوق دچار کسری شده باشند، طبق مفاد قرارداد، ملزم به مشورت با صندوق جهت بهبود تراز پرداخت*های خود هستند.[۴]
افزایش سرمایه
در اوایل دهه ۱۹۶۰ نیاز به افزایش منابع سرمایه*ای صندوق کاملاً احساس می*شد، و از این رو بود که کشورهای گروه ۱۰ یا کلوپ پاریس، یعنی آمریکا، انگلیس، آلمان غربی، فرانسه، بلژیک، هلند، ایتالیا، سوئد، کانادا و ژاپن، با امضاء «موافقتنامه عمومی وام گیری»، اعتباری به میزان ۵/۶ میلیارد دلار حق برداشت مخصوص در اختیار صندوق نهادند، تا در مواقع مقتضی، از آن استفاده کند.
علاوه بر این، سوئیس نیز که به عضویت صندوق در نیامده بود معادل ۲۰۰ میلیون دلار اختصاص داد.
کشورهای عضو به هنگام رویارویی با مشکلات می*توانند برای دریافت وام*های اضطراری نیز با صندوق به مذاکره بپردازند. به هر حال در این مورد صندوق بین*المللی پول نمی*تواند از پول معینی بدون اجازه کشور وام دهنده، استفاده کند.
در سپتامبر سال ۱۹۶۷، در اجلاس ریودوژانیرو، بر اصول کلی ایجاد پول کاغذی بین*المللی توافق شد و در سال ۱۹۶۸ پیشنهادهایی برای اصلاح مفاد موافقتنامه صندوق ارائه گردید.
این طرح در ژوئیه سال ۱۹۶۹ به تصویب رسید. طبق این طرح، افزایش سالانه اعتبارات بین*المللی باید با «حق برداشت مخصوص» به نسبت سهمیه اعضا در میان آنها توزیع شود. از این روش نخستین بار در اول ژانویه سال ۱۹۷۰ میلادی برای توزیع ۵/۳ میلیارد دلار اعتبار استفاده شد.
تغییرات
در سال ۱۹۷۶ طبق موافقتنامه جامائیکا، تجدید نظر عمده*ای در مفاد موافقتنامه صندوق به عمل آمد:
لغو ضرورت پرداخت ۲۵ درصد سهمیه به صورت طلا و کنار گذاردن طلا به عنوان واحد محاسباتی حق برداشت مخصوص. در همین رابطه صندوق اجازه یافت تا همه موجودی طلای خود را بفروشد و وجوه حاصل را صرف کمک مالی به کشورهای در حال توسعه کند. در این میان، توجه صندوق معطوف به رواج حق برداشت مخصوص به منزلهٔ عامل اصلی ذخیره دارایی در نظام بین*المللی بود.
لغو پایبندی به ارزش اسمی تثبیت شده ارز، مندرج در موافقتنامه اولیهٔ صندوق. افزایش قیمت نفت در سال ۱۹۷۳ فشار زیادی بر تراز پرداخت*های کشورهای مصرف کننده نفت آورد و لذا صندوق بین*المللی پول از طریق اجرای طرح تسهیلات اعطای وام نفتی اقدام به بازگرداندن دریافتی*های مازاد اوپک به بازار جهانی پول کرد. در سال ۷۵-۱۹۷۴ کلاً ۹/۶ میلیارد حق برداشت مخصوص صرف این تسهیلات شد که عمدتاً با وام گیری از اوپک تامین گردید، ولی در سال ۱۹۷۶ میلادی طرح مزبور دچار اختلال شد.
عضویت ایران
دولت ایران جزو ۴۴ کشور دعوت شده به کنفرانس برتون وودز در سال ۱۹۴۴ بود و اعضای هیئت چهار نفره اعزامی آن در کمیسیون*های مربوط به تهیه اساسنامه صندوق بین*المللی پول و بانک جهانی شرکت داشتتند.
نخستین استفاده ایران از منابع مالی صندوق در سال ۱۳۳۰ در اثر مشکلات ارزی حاصل از ملی شدن صنعت نفت بود که دولت در مقابل سفته*های ریالی معادل ۲۵ درصد سهمیه اعتباری خود در صندوق، دلار به دست آورد. به دلیل کوتاهی مدت اعتبارات صندوق، دولت ایران موظف بود هر ساله بخشی از اعتبار مزبور و دیگر اعتبارات دریافتی خود به دلار را بازخرید کند.
از نتایج عضویت ایران در صندوق بین*المللی پول و بانک جهانی، موظف شدن دولت به محاسبه جداول موازنه پرداخت*های کشور بود که نخستین بار بنا به درخواست صندوق انجام گرفت و دولت متعهد به ارائه اطلاعات اقتصادی لازم به صندوق شد.
اهداف صندوق
ایجاد همکاری مالی بین*المللی از طریق یک نهاد ثابت که ابزار لازم برای مشاوره و تشریک مساعی در مشکلات مالی جهانی را فراهم می*آورد.
ایجاد تسهیلات لازم برای توسعه و تعدیل تجارت جهانی و همکاری در جهت پیشبرد و حفظ بازار کار و درآمدهای حقیقی و نیز توسعه منابع درآمد زا برای تمام اعضا به عنوان هدف اساسی در سیاست گذاری*های اقتصادی.
تقویت ثبات در بازار تبدیل ارز و حفظ نظام یکپارچه در مبادلات ارزی میان اعضا ونیز اجتناب از افت ارزش ارز به دلیل رقابت*های نادرست در بازار جهانی.
کمک به بنا نهادن نظام چند جانبه پرداخت*ها در حوزه مبادلات جاری میان اعضا و در حذف محدودیت*های تبدیل ارز خارجی که مانع رشد تجارت جهانی می*شود.
ایجاد دسترسی موقت اعضا به منابع صندوق با رعایت جوانب امنیتی لازم برای تسهیل در اصلاح ترازهای پرداخت ناهماهنگ.
به طور خلاصه، هدف اصلی تشکیل این صندوق ارتقای میزان همکاری مالی، جلوگیری از فقر، کمک به رشد اقتصادی و بازار کار در سطح بین*المللی و ایجاد تسهیلات مالی برای کشورهایی که خواستار تنظیم تراز پرداخت*شان هستند، می*باشد. از زمان تاسیس آی. ام. اف تا به امروز تغییری در اهداف این سازمان به وجود نیامده*است. اما نوع عملکرد آن که نظارت، کمک تخصصی و مالی است همگام با رشد نیاز و تقاضای کشورهای عضو تغییر کرده*است.
اعضا
اعضای صندوق بین*المللی پول ۱۸۷ کشور عضو سازمان ملل متحد و کوزوو می*باشند. اعضای سابق آن کوبا (که در سال ۱۹۶۴ سازمان را ترک کرد) و جمهوری چین (که در ۱۹۸۰ بعد از پذیرش جمهوری خلق چین اخراج شد) بودند.
منتقدان
از نگاه منتقدان، صندوق بین*المللی پول، با دشوار کردن اوضاع برای بدهکاران، فشار خود را بر این دولت*ها افزایش می*دهد تا آنها مجبور به انجام تغییرات موردنظر صندوق شوند.[۵]
از نظر منتقدان، نهادهای یاد شده وسیله*ای برای دستیابی به وام*ها و شرایطی هستند که چون سلاحی در دست تروریسم مالی عمل می*کند. همانطور که بمباران و تهدید اگاهانه به استفاده از خشونت بر ضد کشورهای جهان سوم ویژگی عصر دیپلماسی ناوچه*های توپدار بود، خودداری از دادن وام*های نقدی نیز می*تواند مسیر تانکرهای نفتی را در وسط اقیانوس*ها تغییر دهد و مانع حمل غذا به مردم گرسنه*ای شود که دولت*های آنها با دیپلماسی نهادهای مالی بین*المللی همکاری نمی*کنند. منتقدان اعتقاد دارند که نهادهای مالی بین*المللی عاملان اجرایی سرمایهٔ مالی اند دقیقاً همان گونه که تفنگ داران دریایی امریکا عاملان اجرایی سیاست*های دوران گذشته بودند. البته تفنگ داران دریایی و اسیر بخش*های نیروهای مسلح هنوز از صحنهٔ کنونی جهان، که همچنان مداخله*های نظامی در آنها نقش مهمی ایفا می*کند، غایب نشده*اند.[۵]
تبلیغات جریان حاکم چنان این ادعا را تقویت کرده*است که بسیاری به دشواری می*پذیرند که راه حل صندوق بین*المللی پول، و یا نولیبرالیسم به طور کلی، علمی نیست و یا به واقع بدیلی در برابر منطق بازار خالص وجود دارد، انگار که بازار خالص می*تواند در جهانی با مناسباتی در اساس نابرابر در توان سیاسی پدید آید.[۵]
به گفتهٔ جفری ساچس: «صندوق بین*المللی پول ابزاری است که با آن خزانه*داری آمریکا در کشورهای در حال توسعه دخالت می*کند.»[۶]
روسای صندوق بین*المللی پول (IMF)
کامیل گوت (از ۶ می ۱۹۴۶ تا ۵ می ۱۹۵۱)
ایوِر روث (از ۳ اوت ۱۹۵۱ تا ۳ اکتبر ۱۹۵۶)
پِر جکسون (از ۲۱ نوامبر ۱۹۵۶ تا ۵ می ۱۹۶۳)
پیِر پال شوایتزِر (از ۱ سپتامبر ۱۹۶۳ تا ۳۱ اوت ۱۹۷۳)
یوهان ویتِوین (از ۱ سپتامبر ۱۹۷۳ تا ۱۸ ژوئن ۱۹۷۸)
ژاک دِ لارسیـِر (از ۱۷ ژوئن ۱۹۷۸ تا ۱۵ ژانویه ۱۹۸۷)
میشل کام دِسوس (از ۱۶ ژانویه ۱۹۸۷ تا ۱۴ فوریه ۲۰۰۰)
هُرسِت کوهلِر (از ۱ می ۲۰۰۰ تا ۴ مارس ۲۰۰۴)
رودریگو راتو (از ۷ ژوئن ۲۰۰۴ تا ۱ نوامبر ۲۰۰۷)
دومینیک استروس-کان (از ۱ نوامبر ۲۰۰۷ تا ۱۸ می ۲۰۰۱۱)
کریستین لاگارد (از ۵ ژوئیه ۲۰۱۱ تا کنون)
"سونات"