ارابه طلایی چهار اسب

از ویکی*پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Model of a chariot from the Oxus Treasure by Nickmard Khoey.jpg
اطلاعات کلی
نام ارابه طلایی چهار اسب
دوره هخامنشیان
تاریخ ساخت ۳۰۰ تا ۵۰۰ سال پیش از میلاد
محل اکتشاف منطقه تخته قباد (کواد) تاجیکستان
محل نگهداری موزه بریتانیا
کاربرد تزئینی
اطلاعات فیزیکی
جنس طلا
ارابه طلایی چهار اسب در گنجینه آمودریا یافت شده*است.ارابه دارای چهار اسب است که دو نفر با لباس هخامنشی*ها بر آن سوار هستند.


ارابه طلایی چهار اسب از آثار باستانی دوره هخامنشیان است که در گنجینه آمودریا یافت شده*است. این ارابه متعلق به ۳۰۰ تا ۵۰۰ سال پیش از میلاد است. این اثر دارای ارابه*ای چهاراسب است که دو نفر با لباس هخامنشی*ها بر آن سوار هستند، این اثر هم*اکنون در موزه بریتانیا نگهداری می*شود.

پلاک طلایبی مرد ماد با خنجر
پلاک طلایی مرد ماد با خنجر یکی از ۱۷۰ اشیای گنجینه آمودریا است که متعلق به دوران هخامنشیان (سده ۴ تا ۵ پیش از میلاد)می*باشد. این پلاک برجسته*کاری شده و دیگر قطعات گنجینه آمودریا که از جنس طلا و نقره می*باشند، در نیایش*گاهی در منطقه تخته قباد (کواد) تاجیکستان کشف شده*اند. این مجموعه که با ارزش*ترین گنج بر جای مانده از دودمان هخامنشی است، در موزه ویکتوریا و آلبرت و موزه بریتانیا نگهداری می*شوند. پلاک طلایی مرد ماد با خنجر که یکی از ۵۰ پلاک نازک گنجینه آمودریا است، همانند دیگر پلاک*های مشابه، مردی را نشان می*دهد که لباس او به سبک مردمان اهل ماد است. مرد در حالی که به سبک حجاری*های تخت جمشید، بر لباسش یک آکیناکه (شمشیر کوتاه) آویخته شده*است، دسته*ای از برسم را در جلو سینه*اش گرفته و با دست راست آن را حمل می*کند. این مرد احتمالاً مجری یک سنت مذهبی است زیرا در دست خود دسته*ای برسم را گرفته*است. منظور از ساخت پلاک و هدف وجود آن در نیایش*گاه کاملاً مشخص نیست، اما ظاهراً این پلاک*ها به صورت نذر و وقف به این پرستش*گاه یا زیارت*گاه پیشکش شده*است. سونات