دانستنی ها
شخصیت*ها
, تاریخی ,علمی
دانشمند

زندگی نامه پل الریخ | Paul Ehrlich
زندگی نامه پل الریخ | Paul Ehrlich
چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۳ ویکی ۵۰۴۰ بازدید: ۱۲۵
دانشمند دانشمندان کد L183620

پل الریخ یک دانشمند آلمانی بوده است که بر رشته*های مختلفی از جمله ایمن شناسی، خون شناسی و شیمی درمانی تأثیر زیادی گذاشت.

مقدمه

پل الریخ یک دانشمند آلمانی بوده است که بر رشته*های مختلفی از جمله ایمن شناسی، خون شناسی و شیمی درمانی تأثیر زیادی گذاشت. الریخ اولین درمان عملی برای سیفلیس را کشف کرد و برای این کشف در سال ۱۹۰۸ به همراه زیست شناس روسی با نام ایلیا مچنیکو برنده جایزه نوبل فیزیولوژی یا پزشکی شد.

دوران اولیه ی زندگی و تحصیلات

پل الریخ در ۱۴ مارس ۱۸۵۴ در یک خانواده ی مرفه یهودی متولد شد. او در جوانی به فرآیند رنگ*آمیزی سلول*ها توسط رنگ های شیمیایی علاقه*مند شد. او در دانشگاه های استراسبورگ، برسلاو، فرایبورگ و لایپزیگ پزشکی خواند. الریخ مدرک پزشکی خود را در سال ۱۸۷۸ از دانشگاه لایپزیگ دریافت کرد.

مشارکت ها و دستاوردها

الریخ در حین آزمایش رنگ آمیزی سلول ها متوجه شد که در سلول واکنش*های شیمیایی انجام می*شود و این واکنش*ها دلیل فرآیندهای سلولی هستند. او اینگونه نتیجه گرفت که عوامل شیمیایی می*توانند بیماری*های سلول را درمان کرده و با عوامل عفونی بجنگند. این ایده کاملاً درمان شناسی و تشخیص*های پزشکی را متحول کرد. الریخ اصطلاح " شیمی درمانی" را ایجاد کرد. او یک واکنش شیمیایی خاص را در ادرار بیماران حصبه تشخیص داد و مشارکت*های مهمی برای درمان بیماری های گوناگون چشمی داشت.

الریخ به عنوان پزشک بالارتبه در بیمارستان چاریت در برلین منصوب شد و در آنجا یک روش انحصاری برای تشخیص باسیل سل یافت. او انواع مختلف سلول*های خونی بر بدن را از یکدیگر جدا کرد و با این کار یکی از پایه گذاران خون شناسی شد. الریخ استفاده از متیلن آبی برای درمان اختلالات عصبی را کشف کرد.

انتشار مقاله*های مختلف علمی

الریخ نزدیک به ۳۷ مقاله*ی علمی را در بین سال ها ی ۱۸۷۹ تا ۱۸۸۵ منتشر کرد. شاید موثرترین کار او " نیاز اندام های موجودات زنده (اورگانیسم) به اکسیژن" باشد که در سال ۱۸۸۵ چاپ شد. او در کتاب به این موضوع می پردازد که مصرف اکسیژن در انواع مختلف بافت*ها متفاوت بوده و این تفاوت*ها، مقیاسی برای شدت فرایندهای حیاتی سلول در اختیار ما قرار می*دهد.

اواخر زندگی و مرگ

پل الریخ به همراه زیست شناس روسی با نام ایلیا مچنیکو در سال ۱۹۰۸ جایزه*ی نوبل فیژیولوژی و پزشکی را دریافت کرد. او در ۲۰ آگوست ۱۹۱۵ در اثر یک ضربه مغزی در شهر هسه*ی آلمان در گذشت. الریخ در زمان مرگ ۶۱ سال سن داشت.
______________________تابوت سرگردان ایرانشناس!
تابوت سرگردان ایرانشناس!
جمعه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ مطالب ارسالی به آفتاب بازدید: ۱۱۴
دانشمند، استاد و اندیشمند ریچارد فرای کد L183185

در بهمن سال۱۳۸۶ بنده جزء مدعوین اولین جشنواره بین المللی فارابی بودم. یکی از افرادی که بعنوان پژوهشگر برجسته و برگزیده خارجی معرفی شد ، مرحوم " ریچارد فرای " بودکه تا آن روز هیچ شناختی از او نداشتم .

در بهمن سال۱۳۸۶ بنده جزء مدعوین اولین جشنواره بین المللی فارابی بودم. یکی از افرادی که بعنوان پژوهشگر برجسته و برگزیده خارجی معرفی شد ، مرحوم " ریچارد فرای " بودکه تا آن روز هیچ شناختی از او نداشتم . نکته ای بخاطرم مانده است که با جریان های اخیر بی ربط نیست ، این است که ایشان در آن جشنواره و هنگام دریافت جایزه خود از رئیس جمهور وقت ، آقای دکتر احمدی نژاد ، درخواست نمود که با توجه به علاقه وی به ایران و تمدن ایرانی ، بعد از فوت در حاشیه زاینده رود دفن گردد . این درخواست با تشویق حاضران و قبول رئیس جمهور همراه شد . علاوه بر این رئیس جمهور ، دستور داد یک واحد آپارتمان هم در شهراصفهان به ایشان اهداء شود.

موضوع را تقریبا فراموش کرده بودم ، تا اینکه از طریق روزنامه ها و سایت ها ، با خبر شدم که عده ای از شهروندان محترم اصفهانی طی تظاهرات خیابانی با دفن نامبرده به اتهام اینکه ایشان مامور سیا بوده و میراث فرهنگی در کشور را غارت کرده است و دفن او ضعف دولت در مقابل غرب است و... " ، مخالفت نموده اند . با توجه به سابقه ای که گفته آمد جهت شناخت بهتر و بیشتر به برخی سایت ها سر زدم که کارنامه ای جز علاقه به تاریخ و تمدن ایران ، مطلب جدی دیگری مبنی بر صحت و سقم اتهامات وارده نیافتم .

از طرف دیگر نامبرده از طرف دولت های پیشین نیز مورد تجلیل قرارگرفته است . منظورم از دولت شخص رئیس جمهور نیست . زیرا جشنواره های علمی و بین المللی را معمولا افراد صاحب نظر و صاحب تشخیص اداره می کنند و قطعا تمجید و تشویق نامبرده از طرف دولت ها مربوط به نظر شخص رئیس جمهور و یا یک فرد مشخص نبوده ، بلکه نتیجه تیم های کارشناسی و کارکرد سازمان های فرهنگی کشور است و زیر سوال بردن همه فعالیت های سازمان ها و شخصیت های فرهنگی دخیل در دولت های فعلی و قبلی کمی بی انصافی است.

اگرچه حرف و حدیث در باره برخی از شرق شناسان و ایرانشناسان از جمله " فرای " بسیاراست ، اما من نیز ، همانند بسیاری از هموطنان ، با شنیدن شعارها و اتهام ها هنوز قانع نشده ام که اتهامات ادعایی صحیح باشد ؛ زیرا هیچگونه مدرک و مستنداتی از سوی اتهام زنندگان ارائه نشده است که فعالیت های تحقیقاتی نامبرده به فرهنگ و تمدن ایرانی خدشه ای وارد نموده است و برفرض صحت ادعا ها نیز ، دفن یک نفرغیر ایرانی در حاشیه زاینده رود ، منافع ملی کشور را تهدید نخواهد کرد ! آنچه مسلم است این است که ، چه موضوعی برزگ را کوچک نشان دهیم و یا موضوعی بی اهمیت را بزرگ بنمایانیم ، هردو اغراق و از حقیقت بدورند .

نمی دانم ریچارد فرای جاسوس بود یا نبود ؛ اما می دانم مرده است . می دانم همسرش ایرانی است . می دانم ایرانشناس بوده است و در این باره خدمات زیادی را داشته است . می دانم به ایران علاقه داشته است . می دانم دوست داشته است در ایران دفن شود و می دانم از رئیس جمهور ایران در سال ۱۳۸۶ و در حضور صدها نفر مجوز دفنش را در شهراصفهان گرفته است .

فارغ از اینکه مدفن " فرای" کجا باشد و عاقبتش چه ؟ امید وارم مخالفت های صورت گرفته بدلیل شعارها و هیجان های عاطفی و غوغاسالارانه نباشد . بگذاریم که صاحب اندیشه و مجریان امور در موارد ذیربط بدرستی تصمیم بگیرند و حرمت عقل و دولت و حکومت جمهوری اسلامی ایران و همچنین کرامت ایران و ایرانی را پاس بداریم و آن را به تبع جریان های سیاسی خدشه دار نکنیم .

عباس رنجبر کلهرودی

____________________________اقتصاددان فیلسوف
اقتصاددان فیلسوف
جمعه ۱ آذر ۱۳۹۲ روزنامه دنیای اقتصاد بازدید: ۱۴۴
اقتصاددان فریدون تفضلی کد L180658

در پیچ* وخم راهروی اتاق اساتید دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی دانشگاه شهید بهشتی اتاق کوچکی به چشم می*خورد که نام فریدون تفضلی بر در آن حک شده است.

در پیچ* وخم راهروی اتاق اساتید دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی دانشگاه شهید بهشتی اتاق کوچکی به چشم می*خورد که نام فریدون تفضلی بر در آن حک شده است.

او استادی است که بیش از ۴۰ سال سابقه تدریس در رشته اقتصاد و آموزش نزدیک به ۳۰ هزار دانشجو را در کارنامه فعالیت علمی خود دارد. تالیف کتاب*های مرجعی چون «تاریخ عقاید اقتصادی» و «اقتصاد کلان؛ نظریه*ها و سیاست*های اقتصادی» در کنار سایر تالیفات و ترجمه*ها، دکتر تفضلی را در زمره نام*آورترین اساتید این رشته قرارداده است، اما تفضلی تنها به واسطه تالیفات و ترجمه*ها و حتی تربیت برجسته*ترین اقتصاددانان کشور نظیر دکتر حمید ابریشمی، دکتر سعید عابدین درکوش، دکتر فرهاد دژپسند و دکتر محمد ستاری*فر در کنار مردانی که بعدها به واسطه حضورشان در عرصه سیاست شناخته شده*اند نظیر احمد توکلی و الیاس نادران نامی آشنا در اقتصاد ایران نیست. او در کنار این وجه علمی به واسطه وجه اخلاقی و رعایت نظم نیز شناخته شده است؛ در گفت*وگویی که با برخی از شاگردان ایشان داشتیم جملگی بر رعایت نظم موثر و اصول اخلاقی در کلاس*های درس ایشان تاکید داشتند و آنها را هم*پایه سطح بالای علمی از ویژگی*های کلاس درس این استاد اقتصاد به عنوان یکی از بهترین کلاس*های دوره دانشجویی*شان عنوان می*کردند.

سابقه بالای دکتر تفضلی در تدریس علم اقتصاد در کنار سایر ویژگی*های علمی و اخلاقی ایشان ما را بر آن داشت که پرونده*ای را به گفت*وگو با استاد درباره مکتبی که در آن رشد یافته و دیدگاهش درباره مسائل اقتصاد جهانی و ایران در کنار ویژگی*های کلاس از نگاه شاگردان بپردازیم. نیم*نگاهی به کتاب«تاریخ عقاید اقتصادی» به عنوان یکی از برجسته*ترین تالیفات ایشان از دیگر بخش*های این پرونده است. استاد در طول تهیه این پرونده مشابه آنچه در کلاس*های درس ایشان مرسوم است، در تمامی مراحل همراه ما بودند و گام به گام با همراهی ایشان این پرونده را تکمیل کردیم.

فاطمه باباخانی

____________________________


دانستنی ها
شخصیت*ها
علمی

دکتر محمد سیدا
دکتر محمد سیدا
دوشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۰ راسخون بازدید: ۹۲۵
علمی کد L167538

دکتر محمد سیدا، مدیر مؤسسه فرهنگی ذهن برتر، رئیس انجمن تقویت حافظه ایران، عضو انجمن تقویت حافظه آمریکا، عضو اتاق فکر سوئیس، سردبیر و مدیر تحریریه ماهنامه ذهن برتر، از بنیانگذاران

دکتر محمد سیدا، مدیر مؤسسه فرهنگی ذهن برتر، رئیس انجمن تقویت حافظه ایران، عضو انجمن تقویت حافظه آمریکا، عضو اتاق فکر سوئیس، سردبیر و مدیر تحریریه ماهنامه ذهن برتر، از بنیانگذاران روشهای نوین یادگیری و حافظه برتر در ایران می باشد.

ایشان در مهاباد متولد شده و استاد افتخاری چندین مرکز علمی و دانشگاهی در سطح کشور می باشند.

در سمیناری که تابستان سال ۱۳۸۰ با حضور نمایندگانی از ۷۴ کشور صاحب نام دنیا در آمریکا برگزار شد مقاله ارائه شده توسط دکتر سیدا در خصوص راهکارهای علمی تقویت ذهن و حافظه حائز رتبه اول گردید و لقب افتخاری مرد برتر حافظه ایران به ایشان اعطا گردید. استاد سیدا در شبکه های داخلی و خارجی برنامه های متعدد سراسری و فرامرزی را جهت آموزش و آگاهی هموطنان عزیزمان ارائه کرده اند که همچنان ادامه دارد.

استاد سیدا روشهای مطالعه و یادگیری نوین و مؤثری را که در طول دوران تحصیل و زندگی روزمره خویش به کار گرفته و به موفقیتهای چشمگیری نائل شده اند در قالب جلسات سخنرانی و دوره های آموزشی در اختیار سازمانها، ارگانهای دولتی و غیردولتی، مراکز آموزشی و عموم علاقمندان قرار می دهند.

کارآیی روشها و تکنیکهایی که در این دوره ها آموزش داده می شوند در طی سالیان متمادی بارها و بارها امتحان شده است و افراد کثیری موفقیتهای تحصیلی، شغلی و زندگی روزمره خود را مرهون بکار بردن این روشها می دانند.

ایشان برای برگزاری سمینار و همایش در این زمینه به کشورهای متعددی مانند آمریکا سوئیس، فرانسه، آلمان، انگلستان، اسپانیا، سوئد، امارات، هندوستان، بلژیک، نروژ، دانمارک، فنلاند، هلند، اتریش، و بسیـاری از دیـگر کشـورهای اروپـایی و آسـیایی سـفر کرده اند.

دکتر سیدا مقالات بیشماری در زمینه اصول مطالعه و یادگیری و تقویت حافظه در نشریات داخلی و خارجی به چاپ رسانده اند، همچنین ایشان کتابهایی در این زمینه به رشته تحریر در آورده اند که راهگشای بسیاری از علاقمندان بوده است.

___________________________دانستنی ها
شخصیت*ها
علمی
مورخ و وقایع*نگار

رحیم رضازاده ملک (۱۳۱۹-۱۳۸۹)
رحیم رضازاده ملک (۱۳۱۹-۱۳۸۹)
سه شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۸۹ همشهری آنلاین بازدید: ۳۱۵
مورخ و وقایع*نگار مورخ و وقایع نگار کد L153460

رحیم رضازاده ملک،مورخ، پژوهشگر نجوم و ادبیات ۱۷ مهرماه ۱۳۱۹ در مراغه**آذربایجان به دنیا آمد
تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در تهران گذراند. تحصیلات دانشگاهی خود را درمقاطع

رحیم رضازاده ملک،مورخ، پژوهشگر نجوم و ادبیات ۱۷ مهرماه ۱۳۱۹ در مراغه**آذربایجان به دنیا آمد

تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در تهران گذراند. تحصیلات دانشگاهی خود را درمقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد امور مالی و حسابداری در دانشگاه تهران به پایان رساند.

رضازاده ملک،بعد از فارغ*التحصیلی به آمریکا رفت و دوره کارشناسی ارشد مدیریت مالی و دکترای اقتصاد سنجی را در دانشگاه وست کاست به پایان رساند.

رضازاده ملک در چند شاخه علمی تبحر خاص داشت و همت و تلاشش را در حوزه*هایی چون نجوم و گاهشماری و تقویم و تاریخ و فرهنگ و ادب ایران متمرکز ساخت.

از آثار او در زمینه تقویم و گاهشماری می*توان به زیج ملک(نشر گلاب)،در معرفت تقویم(نشر گلاب)گاهشماری(دانشگاه پیام نور) اشاره کرد.

علاقه*مندی به خیام نیشابوری سبب شد تا بخشی از مطالعات و پژوهش*های رضازاده ملک به این دانشمند و شاعر نامی ایرانی اختصاص یابد که از جمله*آنها می*توان به کتاب*های دانشنامه*خیامی(صدای معاصر)دو رساله فلسفی(نشر گلاب)،عمر خیام قافله*سالار دانش(صدای معاصر) و ترانه*های خیام،گوهر اندیشه، جوهر فلسفه(نشر ویدا) اشاره کرد.

کتاب*های انقلاب مشروطه ایران بر اساس اسناد بریتانیا(کتاب آبی)(انتشارات معین و مازیار) و حیدرخان عمواوغلی(انتشارات دنیا)،ایران و ایرانیان(نشر گلبانگ) و سوسمار الدوله(انتشارات دنیا)*از جمله کارهای او در مزنیه تاریخ به شمار می*رود.

بخشی از مطالعات رضازاده ملک هم به زبان و ادب فارسی اختصاص داشت که کتاب*های درباره املای فارسی،*گویش آذری (انجمن فرهنگی ایران باستان)، بلور کلام فردوسی (فکر روز و کلبه)، هوای تازه (نشر گلاب) و تبین و تدوین قواعد املای فارسی (نشر گلاب)* از جمله آنهاست.

دکتر رضازاده ملک علاوه بر نگارش کتاب*های یادشده دستی هم در تصحیح متون داشت که توضیح و تحلیل زین*آلاخبار و مزدکنامه از جمله آنهاست.

نوشتن ده*ها مقاله در موضوعات مختلف فرهنگی و علمی از دیگر تلاش*های این محقق و مورخ سخت کوش به شمار می*رود.

رحیم رضازاده ملک روز ۲۲ تیرماه دار فانی را وداع گفت.

_____________________________عــطامـلک جـوینـی
عــطامـلک جـوینـی
چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۸۶ پایگاه دانش، پژوهش و نشر بین الملل بازدید: ۴,۲۸۲
مورخ و وقایع*نگار مورخ و وقایع نگار کد L97941

تاریخ و محل تولد : ۶۲۳ ه .ق - جوین خراسان
تاریخ و محل وفات : ۶۸۱ ه .ق
تخصص : عالم و مورخ
آثار : تاریخ جهانگشا
زندگی نامه :
عــطامـلک جـوینـی (۶۲۳ ـ ۶۸۱ ه .ق) علاءالدین عطاملک جوینی
تاریخ و محل تولد :

۶۲۳ ه .ق - جوین خراسان
تاریخ و محل وفات :

۶۸۱ ه .ق
تخصص :

عالم و مورخ
آثار :

تاریخ جهانگشا
زندگی نامه :

عــطامـلک جـوینـی (۶۲۳ ـ ۶۸۱ ه .ق) علاءالدین عطاملک جوینی از دانشمندان و مورخین صاحب نام ایران به شمار می*رود. این دانشمند فرزانه به خاندان اصیل جوینی تعلق داشت که در جوین واقع در ایالت خراسان جایگاه مهمی داشتند و از عهد سلجوقیان وظیفه صاحب دیوانی و جمع و جبایت خراج و مالیات این منطقه را بر عهده داشتند. آنان در دوره خوارزمشاهیان در خدمت شاهان این سلسله بودند و پس از هجوم مغولان به ایران به خدمت آنان درآمدند. بهاءالدین پدر عطا ملک در عهد خانان مغول وزیر خراسان بود و پس از تشکیل حکومت ایلخانان مغول در ایران، دو فرزندش شمس*الدین جوینی موسوم به*صاحب دیوان و عطاملک جوینی که هر دو بهره وافری از علم و ادب و هنر داشتند به مقام بالایی در دربار مغولان دست یافتند. عطا ملک جوینی در جوانی پس از کسب علم و دانش به خدمت مغولان درآمد.

وی چند سال در خدمت خان بزرگ منکوقاآن بود و چند بار به همراه ارغون آقا، امیر خراسان، به مغولستان و نواحی دور دست ماوراءالنهر سفر کرد. عطا ملک ذهنی فعال و روحی پرتلاش داشت و در طول این سفرهای منحصر به فرد به اطلاعات فراوانی در خصوص مغولان و نحوه زندگی آنها دست یافت. وی در زمان لشکرکشی هلاکوخان اولین ایلخان مغول به اردوی خان پیوست و در سفرهای جنگی هلاکو بر علیه اسماعیلیه و فتح بغداد ملتزم رکاب بود. وی شرح مشاهدات خود را بویژه در تسخیر قلعه الموت و به قتل رساندن آخرین خلیفه عباسی در بغداد به رشته تحریر درآورده است که این خاطرات بسیار جالب و عبرت*آموز است. جوینی به همراه خواجه نصیرالدین طوسی در طول سفر هلاکو از خراسان تا بغداد تلاش فراوانی به خرج داد تا مغولها ویرانی کمتری در شهرها و روستاهای ایران به بار آورند و حتی در چند مورد ایلخان را به تعمیر برخی از قنوات و روستاهای ویران شده برانگیخت. هلاکو به عطا ملک جوینی احترام می*گذاشت و بنا به خواهش این دانشمند فرزانه بسیاری از کتب موجود در قلعه افسانه*ای الموت و برخی از آلات و ادوات رصدگیری ستارگان در اختیار وی قرار گرفتند و عطاملک با تمهیداتی خاص موفق شد که از نابودی این کتب و به آتش کشیده شدن آنها جلوگیری نماید. این اطلاعات ذیقیمت و دست اول در کتاب بزرگ او توضیح داده شده است. عطاملک پس از گشوده شدن بغداد و به قتل رسیدن خلیفه عباسی، از سوی هلاکو به امارت بغداد منصوب گشت و بیست سال در مقام خود باقی ماند. وی حاکمی عادل و امیری دانشمند و با فرهنگ بود و در دوران حکومت خود بر عراق عرب و خوزستان، به تجدید خرابی*ها و ویرانی*های بیگانگان*اشغالگر پرداخت و با کمک برادرش شمس*الدین صاحب دیوان بر بسیاری از مشکلات اقتصادی واجتماعی مردم محنت*زده عهد خود مرهم نهاد.(۱) وی شاهکار بزرگ خود تاریخ جهانگشای را که به تشویق جهانگشایان مغول آغاز کرده بود در سال ۶۵۹ ه. ق به پایان رسانید و در سه مجلد عظیم تاریخ امپراطوری مغول از نخستین لشکرکشی*های چنگیزخان تا لشکرکشی هلاکوخان به ایران وبغداد را به تفصیل مورد بحث و بررسی قرار داد. وی با وجود اینکه به اصرار خانان مغول نگارش این کتاب را آغاز نمود ولی در عین حال در لابه لای صفحات آن جوانب سیاه و تاریک حکومت خانان*مغول نظیر ویرانی شهرها و نواحی و غارت بی*بند و بار و سیاست مالیاتی وحشیانه حکام مغول را توصیف کرده است. عطا ملک و سایر خاندان جوینی، همانند سایر ایرانیانی که خالصانه به خدمت مغولان درآمدند،سرنوشت دردناکی داشتند.

خواجه شمس*الدین محمد جوینی که وزیر هلاکو، اباقاخان و ارغون خان بود، در زمان ارغون مورد خشم خان قرار گرفت و پس از ضبط کلیه اموال بطرز فجیعی به قتل رسید.فرزندان شمس*الدین نیز در پی پدر کشته شدند. عطا ملک جوینی نیز کمی قبل از به قتل رسیدن برادرش به سبب توهین*های وارده دچار سکته قلبی شد و درگذشت. وی را یکی از بزرگ*ترین مورخان ایرانی دانسته*اند که عموم جنایات وارده بر ایران را در اثر حمله مغول*ها به تصویر کشیده است (هنوز تا رستاخیز اگر توالد و تناسلی باشد، سکنه مردم بعشر آنچه بوده است نخواهد رسید وآن اخبار از آثار اطلال و دمن توان شناخت که روزگار عمل خود بر ایوانها چگونه نگاشته است). خاندان جوینی نام و یادی نیک و آثار آبادانی از خود بر جای گذاشتند و عطا ملک جوینی به همراه برادر خردمندش خواجه شمس*الدین نام خود را بر تارک قله رفیع فرهنگ و ادب ایران زمین به*گونه*ای جاودانی ثبت نمود. نقل کرده*اند که وی در طول حکومت بر بغداد، این شهر را به اوج آبادانی و شکوه رسانید و ضمن ترمیم*کامل خرابی*های مغولان، بغداد را به بهترین وجهی آراست.

______________________________

نجم*الدین ، ابوبکر محمدبن علی بن سلیمان راوندی
چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۸۵ مطالب ارسالی به آفتاب بازدید: ۳۲۲
مورخ و وقایع*نگار کد L59400

جنسیت: مرد
تولد و وفات: ( ... )سده ششم قمری
محل تولد: مشخص نیست.
شهرت علمی و فرهنگی: مورخ
وی از راوند کاشان بود. در کنف رعایت دائی خود ، تاج*الدین راوندی که از فاضلان بزرگ بود ، تربیت

جنسیت: مرد
تولد و وفات: ( ... )سده ششم قمری
محل تولد: مشخص نیست.
شهرت علمی و فرهنگی: مورخ
وی از راوند کاشان بود. در کنف رعایت دائی خود ، تاج*الدین راوندی که از فاضلان بزرگ بود ، تربیت شد و از علوم شرعی و ادبی و خط را آموخت و مدتredirect.php?a=redirect.php?a=redirect.php?a=redirect.php?a=redirect.php?a=**** redirect.php?a=redirect.php?a=*****ها از راه استنساخ و تذهیب و تجلید کتب زندگی کرد ، تا اینکه در سال ۵۷۷ق در خدمت سلطان طغرل بن ارسلان تقرب یافت. بعد از زوال دولت آن پادشاه در سال ۵۹۰ق و برافتادن حکومت سلاجقه عراق به بلاد آسیای صغیر رفت و به خدمت غیاث*الدین کیخسرو بن قلج ارسلان (۶۱۶-۶۳۴ق) از سلاجقهٔ آسیای صغیر درآمد. وی کتاب مشهور خود "راحهٔ*الصدور و آیهٔالسرور" را که در سال ۵۹۹ق به انجام رسانیده بود ، با اضافاتی در حدود ۶۰۳ق بهredirect.php?a=redirect.php?a=redirect.php?a=redirect.php?a=redirect.php?a=****** redirect.php?a=redirect.php?a=***نام وی کرد. این کتاب از جمله بهترین کتب نثر پارسی است که پیرامون تاریخ سلاجقه است.
______________________سیاوش شهشهانی
سیاوش شهشهانی
سه شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۸۸ همشهری آنلاین بازدید: ۵۴۴
ریاضیدان ریاضیدان کد L147930

دکتر سیاوش میرشمس شهشهانی متولد ۱۰ خرداد ۱۳۲۱ در تهران است.
در هجده سالگی ایران را برای ادامه تحصیل به مقصد میشیگان آمریکا ترک کرد. در کالج هوپ میشیگان ریاضیات خواند و برای

دکتر سیاوش میرشمس شهشهانی متولد ۱۰ خرداد ۱۳۲۱ در تهران است.

در هجده سالگی ایران را برای ادامه تحصیل به مقصد میشیگان آمریکا ترک کرد. در کالج هوپ میشیگان ریاضیات خواند و برای دوره کارشناسی ارشد و دکترا به دانشگاه برکلی در ایالت کالیفرنیا رفت و موفق به اخذ درجه دکترای ریاضیات از دانشگاه برکلی شد. او نزدیک به پنج سال در دانشگاه*های برکلی، نورث وسترن، ویسکانسین و میشیگان تدریس کرد.

سال ۵۳ به ایران بازگشت و به عضویت هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف درآمد. سال*ها تدریس ریاضی در دانشگاه و نیز مسؤولیت*های اجرایی و نظارتی در دانشکده علوم ریاضی، مرکز تحقیقات فیزیک نظری و پژوهشکده دانش*های بنیادی و تألیف مقالات علمی متعدد و ترجمه کتاب*های تخصصی در کارنامه سیاوش شهشهانی است.

او در تحلیل و برنامه ریزی ارتباطات الکترونیک، اینترنت و دامنه*ها (domain) نقش سازنده*ای دارد. وی از اعضای هیأت مؤسس انجمن ایرانی مطالعات جامعه اطلاعاتی است.

- دوره اول متوسطه در دبیرستان اندیشه ۱۳۳۳ - ۳۶

- پایان تحصیلات متوسطه در دبیرستان هدف ۱۳۳۶ - ۳۹

- شروع دوره کارشناسی ریاضیات در کالج هوپ، میشیگان، آمریکا ۱۳۳۹

- ادامه دوره کارشناسی ریاضیات در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی، آمریکا ۱۳۴۰- ۴۳

- شروع دوره تحصیلات تکمیلی در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی ۱۳۴۳

- دریافت درجه دکتری، تحت راهنمایی استیو اسمیل ۱۳۴۸

عنوان رساله: نظریه سرتاسری معادلات دیفرانسیل؛ مرتبه دوم عادی روی خمینه*ها

- تدریس در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی ۱۳۴۸ - ۴۹

- استادیار دردانشگاه نورث وسترن، ایلینوی، آمریکا ۱۳۴۹ - ۵۰

- استادیار در دانشگاه ویسکانسین، مدیسن، آمریکا ۱۳۵۰- ۵۲

- استادیار در دانشگاه میشیگان، ان اربر، آمریکا ۱۳۵۲ - ۵۳

- عضویت در هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف ۱۳۵۳

- رتبه استادی در دانشگاه صنعتی شریف ۱۳۵۸

- رئیس دانشکده علوم ریاضی دانشگاه صنعتی شریف ۱۳۶۴ - ۶۷

- رئیس بخش ریاضی مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات ۱۳۶۸ - ۷۳

- عضویت در هیأت تحریریه نشر ریاضی ۱۳۶۷

- مدیرمسؤول نیم سالانه «نشر ریاضی» از ۱۳۷۰

- رئیس بخش ریاضیات مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات ۱۳۶۸ - ۷۳

- قائم مقام مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات از ۱۳۶۸

- قائم مقام پژوهشگاه دانش*های بنیادی ایران

- عضو هیأت مؤسس انجمن ایرانی مطالعات جامعه*اطلاعاتی

- مسؤول ثبت دامنه*های ir

- عضو گروه زبان و رایانه در فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی

- چهره برگزیده رشته ریاضی در سومین همایش چهره های ماندگار

- نگارش مقالات متعدد در زمینه دامنه (domain) اینترنتی، ارتباطات الکترونیک، ریاضی و...

- تألیف و ترجمه کتبی در حوزه های تخصصی خویش همچون «توپولوژی از دیدگاه حساب دیفرانسیل» اثر جان میلز و «نظریه اعداد» نوشته آندره ویل.
______________________________


فردریش گاوس
فردریش گاوس
سه شنبه ۱۰ فروردین ۱۳۸۹ مطالب ارسالی به آفتاب بازدید: ۳۵۵
ریاضیدان ریاضیدان کد L149668

روزی یک معلم ریاضی، برای این که شاگردانش را تا آخر جلسه ساکت کند، مسأله ای به آن ها داد که مدت زیادی طول بکشد. معلم ریاضی از دانش آموزان خواست که ۱ تا ۱۰۰ را با هم جمع کنند. بعد از

روزی یک معلم ریاضی، برای این که شاگردانش را تا آخر جلسه ساکت کند، مسأله ای به آن ها داد که مدت زیادی طول بکشد. معلم ریاضی از دانش آموزان خواست که ۱ تا ۱۰۰ را با هم جمع کنند. بعد از چند دقیقه یکی از دانش آموزان دستش را بالا برد، او جواب درست را به دست آورده بود. آن دانش آموز فهمیده بود که مجموع هر جفت از اعداد ۱ و ۱۰۰ ، ۲ و ۹۹، ۳ و ۹۸ ،... ۱۰۱ است، پس نصف تعداد اعداد یعنی ۵۰ را در ۱۰۱ ضرب کرده بود و جواب را به دست آورده بود. آن دانش آموز، کارل فردریش گاوس نام داشت.

او فرزند باغبان فقیری از اهالی برونشویک آلمان بود که در تاریخ ۳۰ آوریل سال ۱۷۷۷ متولد شد. سه ساله بود که نبوغش را در ریاضیات نشان داد و پدرش را از اشتباهی در محاسبات لیست حقوقش باخبر کرد. اما گویا این نبوغ باعث نشد بیش تر مواظبش باشند و به راحتی نزدیک بود در رودخانه غرق شود. تاریخ ریاضیات، خیلی چیزها را مدیون کارگری است که در آن نزدیکی بود و زندگی گاوس کوچک را نجات داد. اما همه چیز به خیر گذشت و دوک برونشویک تحت تأثیر نبوغ او قرار گرفت و مخارج تحصیلش را داد. گاوس در سال ۱۷۹۵ وارد دانشگاه گوتینگن شد. اما ریاضی نخواند. او آن قدر روحیه ی عجیبی داشت که رشته زبان های باستانی را انتخاب کرد. بعد از آن بود که به ریاضی تغییر رشته داد و در ۱۹ سالگی بسیاری از مسائلی را که اویلر و لاگرانژ موفق به حل شان نشده بودند، حل کرد.

برخی را عقیده بر این است که گاوس بزرگ ترین ریاضی دانی است که تا کنون بوده است .او قضیه اعداد اول را درسن ۱۵ سالگی حدس زد ، مشخصه چند ضلعی های ترسیم پذیر را در سن ۱۸ سالگی تعیین کرد ، در سن ۲۲ سالگی ثابت کرد که یک چند جمله ای از درجه n دارای n ریشه است و بهترین اثرش را با عنوان : Disquisitiones Arithmeticae به هنگامی که ۲۴ سال داشت به چاپ رسانید . این کتاب نظریه اعداد را از مجموعه ای از مساله های منفرد به شاخه ای مرتبط با ریاضیات تبدیل کرد .

پس از سال ۱۸۰۱ به دیگر عرصه های ریاضی چون هندسه ، آنالیز ، نجوم و فیزیک -ریاضی ، به استثنای دو مقاله در مورد تقابل دو مربعی ، پرداخت .

گاوس آدم خیلی عجیبی بود. با این که به وجود هندسه های غیر اقلیدسی پی برده بود، از انتشار آن خودداری کرد، زیرا از شهرت بیزار بود. با همین کارش ریاضیات را سال ها معطل کرد. یکی دیگر از خصوصیات جالب گاوس، دفتر یادداشت معروفش است که اثبات قضایا و مسائل ریاضی را در آن می نوشت و گاهی هم به زبان رمز، چیزهایی در آن می نوشت. آن دفتر پنجاه سال بعد از مرگ گاوس منتشر شد. او در یکی از نامه هایش نوشته است: می دانید که من خیلی آهسته می نویسم. دلیل اصلی اش آن است که هیچ وقت از آن چه گفته ام راضی نمی شوم مگر این که آن را در کم ترین تعداد کلمات ممکن گفته باشم. خلاصه نوشتن، بسیار بیش تر از روده درازی وقت می گیرد.

وی زندگی در حد کمال خویش را در گوتینگن گذراند . کارهای گردآوری شده او مشتمل بر ۱۲ جلد کتاب می باشد .

سرانجام گاوس در سال ۱۸۵۵ و در سن ۷۸ سالگی بدرود حیات گفت .

محمدرضا آقاجانی
____________________________