خواص خوراکی های هفت سین

خبرگزاری ایسنا , شبکه آفتاب
خواص خوراکی*ها خوراکی های هفت سین کد L182500

سیب به دلیل داشتن ویتامین*های گروه B، منیزیم و فسفر دارای اثرات آرام بخش است.

یک متخصص تغذیه با بیان این که هفت سین شامل هفت ماده غذایی مفید و پرانرژی بوده و نمایانگر پیشینه غنی تغذیه سالم در میان ایرانیان باستان است، گفت: تمام خوراکی*های موجود در این سفره به عنوان بهترین مواد غذایی با خواص دارویی و قابلیت درمانی برای تمام ایام سال توصیه می*شود.

دکتر علی اکبر سهیلی آزاد اظهار داشت: در بسیاری از کشورها سبزه تهیه شده از جوانه گندم را در گلخانه تکثیر و آب آن را به عنوان یک چاشنی پرانرژی که حاوی مقادیر زیادی قند مالتوز است و طعم شیرینی دارد مصرف می*کنند. وی ادامه داد: این شربت دارای بسیاری از ویتامین*های گروه ب، کلسیم، پتاسیم و اسید فولیک است و خواص آن به دلیل عدم طبخ بسیار بیشتر از سمنو و به عنوان شربت بسیار مغذی و نشاط آور است.

سمنو سرشار از انرژی برای کودکان در حال رشد و بهترین درمان کم خونی برای زنان باردار

این متخصص تغذیه با اشاره به این که سمنو به عنوان یکی از خوردنی*های سرشار از انرژی سفره هفت سین است، گفت: سمنو از شیره جوانه گندم تهیه و تولید می*شود و ماده مغذی و مفیدی از نظر تامین انرژی و موادی پروتئینی برای کودکان در حال رشد محسوب می*شود. وی با بیان اینکه سمنو سرشار از مقادیر زیادی مواد معدنی مانند کلسیم، پتاسیم، منیزیم، روی و سلنیم است، گفت: این مواد مغذی برای رشد استخوان*ها و پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان و کم خونی به خصوص در زنان باردار و شیرده بسیار مفید است.

دکتر سهیلی آزاد با اشاره به مواد موجود در سمنو از جمله ویتامین های B۱،B۲ ، نیاسین و اسید فولیک، کاروتن و ویتامینE گفت: اسید فولیک موجود در سمنو از ابتلا به نوعی کم خونی پیشگیری می*کند و کاروتن و ویتامین E نیز از آنتی اکسیدان*های مفیدی هستند که با از بین بردن رادیکال*های آزاد به وجود آمده از متابولیسم مواد غذایی در سلول*ها احتمال ابتلا به سرطان را کاهش می*دهند. وی با بیان اینکه سمنو ماده غذایی بسیار مفید برای ورزشکاران است، اظهار داشت: اگرچه سمنو در فرهنگ غذایی ایرانیان در ایام نوروز تهیه می*شود و در سفره هفت سین قرار می*گیرد اما در نظر گرفتن این منبع مفید انرژی در برنامه غذایی روزمره توصیه می*شود.

بوییدن سیب، فشار خون را کاهش می*دهد

دکتر سهیلی آزاد با بیان اینکه سیب به دلیل داشتن ویتامین*های گروه B، منیزیم و فسفر دارای اثرات آرام بخش است، اظهار داشت: مطالعات پزشکی نشان داده است که تنها بو کشیدن سیب فشار خون را پایین می*آورد. این متخصص تغذیه با اشاره به مواد مغذی موجود در سیب مانند ویتامین*ها، مواد معدنی، پروتئین و مقادیر زیادی انرژی گفت: فیبر موجود در سیب به نام پکتین موجب کاهش کلسترول خون می*شود.

با مصرف سیر دستگاه گوارش خود را بیمه کنید

دکتر سهیلی آزاد با اشاره به سیر به عنوان ماده غذایی که حاوی خواص دارویی است، گفت: از نظر تغذیه*ای معمولا سیر به عنوان چاشنی و طعم دهنده غذاها مورد استفاده قرار می*گیرد. مطالعات دهه*های اخیر نشان داده سیر دارای ترکیبات کاهش دهنده فشار و کلسترول خون است. این متخصص تغذیه با توضیح این مطلب که سیر با تاثیرگذاری بر تجمع پلاکت*ها سبب کاهش خطر ابتلا به سرطان به خصوص سرطان معده و روده می*شود، گفت: سیر شامل ترکیبات گوگرددار و سولفور که شامل آلیسین که موجب از بین بردن رادیکال*های آزاد سلول*ها می*شود است و برخی نیز سیر را برای بهبود برخی عفونت*ها و مار گزیدگی*ها استفاده می*کنند.

سماق مرهمی برای دردهای رماتیسمی و نقرس

دکتر سهیلی آزاد با بیان اینکه در طب سنتی از سماق برای بیماری*های رماتیسمی، نقرس و همچنین درمان تهوع و بی*اشتهایی استفاده می*شود، گفت: سماق دارای خاصیت آنتی اکسیدانی است و از بروز بسیاری از سرطان*ها پیشگیری می*کند. وی ادامه داد: معمولا میوه سماق را به شکل خشک کرده و کوبیده شده به صورت پودر به عنوان یک چاشنی و طعم دهنده مورد استفاده قرار می دهند. این متخصص تغذیه از دیگر خواص سماق را تحریک اشتها، افزایش میل به خوردن غذا، خاصیت دیورتیک و ادرار آور بودن آن عنوان کرد و اظهار داشت: سماق به دلیل داشتن تانن که یک قابض است در بهبود اسهال نیز موثر است.

سرکه، چاشنی با خواص دارویی

دکتر سهیلی آزاد با بیان اینکه سرکه از مواد قندی موجود در گیاهان مانند، انگور، کشمش، سیب و برنج به وسیله تخمیر تهیه می*شود، گفت: سرکه بیشتر به عنوان طعم دهنده و چاشنی غذا محسوب می*شود اما خواص دارویی نیز دارد. وی ادامه داد: سرکه دارای مقادیری از مواد معدنی و ویتامین*ها است و اشتها را نیز افزایش می*دهد و ایرانی*ها با استفاده از سرکه انواع ترشیجات را نیز تهیه می*کنند.

درخت سنجد از میوه تا ریشه دارای خواص دارویی و صنعتی است
خواص سنجد

سه شنبه ۳ فروردین ۱۳۸۹ روزنامه تهران امروز بازدید: ۲,۱۵۲
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت][برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]کد L149581
یکی از چیدنی**های سفره هفت*سین سنجد است که اگر با خواص فراوان آن آشنا شوید حتما آن را در برنامه غذایی هر روز*تان جای می*دهید. سنجد میوه*ای درختی است که به*علت قابلیت سازگاری …
یکی از چیدنی**های سفره هفت*سین سنجد است که اگر با خواص فراوان آن آشنا شوید حتما آن را در برنامه غذایی هر روز*تان جای می*دهید. سنجد میوه*ای درختی است که به*علت قابلیت سازگاری بالایی که با محیط دارد، می**توان در بسیاری از مناطق جهان،*آن را به عمل آورد. سنجد برای درمان بسیاری از بیماری**ها از جمله، بیماری**های دندان، اسهال، زخم*معده و نیز جلوگیری از خون*ر*یزی استفاده می*شود. از لحاظ غذایی سنجد کم*کالری است. بهترین اثر این میوه،*رفع کمبود ویتامین C بدن است و خوردن آن، *از ورود عفونت به بدن پیشگیری می*کند و علاوه بر این دارای خاصیت آنتی*اکسیدانی قوی است.

جوشانده برگ سنجد، بهترین دارو برای اسهال کودکان است. پودر هسته سنجد در درمان التهاب*های حاد و مزمن کاربرد دارد و آرتروز را درمان می*کند. سنجد ضد تب و درد است و مقوی قلب است و سردرد را تسکین می**دهد.

دکتر سهیلی آزاد با بیان اینکه درخت سنجد از میوه، گل، ساقه، ریشه و پوست و دارای خواص دارویی و صنعتی است، گفت: برگ درخت سنجد دارای الکالوئیدی است که در صنایع داروسازی مورد استفاده قرار می*گیرد و گل آن نیز در صنایع آرایشی عطرسازی و داروسازی به کار می*رود. وی ادامه داد: سنجد شامل مواد قندی گلوکز و شامل مقادیری چربی و مواد پروتئینی نیز است بدین ترتیب خاصیت غذایی نیز دارد. میوه سنجد بیشتر نقش دارویی دارد و در طب سنتی مورد استفاده قرار می*گیرد و می*تواند ضد تهوع و برای درمان اسهال مفید باشد.
سونات