واقع بینی های قبل از ازدواج


بخش کلوب ازدواج تبیان
برگرفته از: همشهری تندرستی

وقتی در دوران نامزدی هستید و هنوز برای ازدواج تصمیم قطعی نگرفته اید، لازم است بدانید که زندگی شما در عشق خلاصه نمی شود و علاوه بر علاقه و محبت، موارد دیگری هم مهم هستند.
ازدواج موفق

ثروت و ازدواج

ازدواج نباید برمبنای مادیات شکل بگیرد اما برای شروع ازدواج و زندگی مشترک وجود امکانات مالی برای برطرف کردن نیازهای اساسی لازم است. همچنین دو نفری که می*خواهند با هم ازدواج کنند باید از نظر طبقه اقتصادی و اجتماعی متناسب باشد. چون نیازها و ضرور*ت*های فردی بسته به شرایط اقتصادی و اجتماعی که قبل از ازدواج داشته شکل می*گیرد و در تعیین انتظارها و خواسته*های فرد بعد از ازدواج نقش مهمی *دارد.آشنایی پیش از ازدواج را زیاد طولانی نکنید

اگر خواستگار دلخواهتان هنوز تحصیلات دانشگاهی*اش را هم تمام نکرده و سربازی هم نرفته، او مدت*زمان زیادی لازم دارد تا بتواند به رشد اقتصادی و پیشرفت شغلی دست پیدا کند.

خانواده*ها باید در زمینه ازدواج راهنمایی*های لازم را هم به فرزندانشان ارائه کنند اما برای آنها تعیین تکلیف نکرده و نظرشان را به آنها تحمیل نکنند.

شاید شما به او پیشنهاد داده*اید که فعلا ازدواج را به تاخیر بیندازد اما با خود فکر کرده*اید که چه مدتی می*خواهید منتظر او بمانید تا او به شرایط اقتصادی لازم رسیده و روابط اجتماعی و شغلی*اش توسعه یافته و پیشرفت کند؟ اگر مدت زمان آشنایی پیش از ازدواج طولانی بشود و طرفین برای ازدواج و شروع زندگی مشترک تلاش کنند و مدام به بن*بست بخورند، دچار احساس سرخوردگی و نارضایتی شده و آسیب*های زیادی به رابطه آنها وارد می*شود؛ حتی ممکن است به علاقه*ای که بین آنها وجود دارد هم لطمه وارد شود.نگرانی خانواده*ها بجاست

استفاده کردن از تجربه* بزرگترها در تصمیم*گیری درباره مسائل مهمی *مثل انتخاب رشته تحصیلی، شغل و همسر می*تواند خیلی کمک*کننده باشد. با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه و موقعیت شغلی خواستگارها می*شود پیش*بینی کرد که در آینده ممکن است مشکلات اقتصادی و مالی برای شما ایجاد بشود و حتی سایر تبعات زندگی شما را هم تحت تاثیر قرار دهد؛ بنابراین نگرانی و هشدارهای پدر شما به*جاست.

قطعا شما در وجود یکی از خواستگارهایتان شایستگی*هایی دیده*اید که به او علاقه*مند شده*اید اما باید واقعیت*ها را به ایده*آل*هایی که در ذهن*تان وجود دارد نزدیک کنید.

البته خانواده*ها باید در زمینه ازدواج راهنمایی*های لازم را هم به فرزندانشان ارائه کنند اما برای آنها تعیین تکلیف نکرده و نظرشان را به آنها تحمیل نکنند. باید به آنها فرصت دهند خوب فکر کنند و آنها را پشتیبانی کنند تا بتوانند آگاهانه تصمیم بگیرند. اگر والدین نتوانند در موقعیت ازدواج فرزندانشان را درک کنند و از نگاه آنها به مساله نگاه کنند ناخودآگاه فرزندان از آنها فاصله می*گیرند و نتیجه خوشایندی حاصل نخواهد شد و مشکلاتی نیز به وجود خواهد آمد.
قطعا شما در وجود یکی از خواستگارهایتان شایستگی*هایی دیده*اید که به او علاقه*مند شده*اید اما باید واقعیت*ها را به ایده*آل*هایی که در ذهن*تان وجود دارد نزدیک کنید تا بتوانید بهترین و واقع*بینانه*ترین تصمیم*گیری را داشته باشید

اهمیت گذراندن دوره سربازی

در صورتی که ازدواج صورت بگیرد و بعد از آن فرد بخواهد تازه دوره خدمت سربازی را بگذراند امکان ایجاد یک*سری مشکلات و سختی*ها در زندگی وجود دارد مخصوصا اگر مرد پشتوانه مالی خوبی نداشته باشد، زن شغل و درآمد نداشته باشد و حمایت*های مالی لازم هم از طرف خانواده*ها صورت نگیرد.


واقع*بینانه به مسائل بنگرید

خودتان را فریب احساسی ندهید و گول نخورید. این به این معنا نیست که شما در تصمیم*گیری*هایتان احساس و عواطف را اصلا دخیل نکنید بلکه به این معناست که تصمیمات قلبی عاقلانه بگیرید یعنی احساسات و عواطف*تان را تنظمیم و آنها را به تفکرات منطقی و عاقلانه*تان نزدیک کنید و بعد تصمیم*گیری کنید. قطعا شما در وجود یکی از خواستگارهایتان شایستگی*هایی دیده*اید که به او علاقه*مند شده*اید اما باید واقعیت*ها را به ایده*آل*هایی که در ذهن*تان وجود دارد نزدیک کنید تا بتوانید بهترین و واقع*بینانه*ترین تصمیم*گیری را داشته باشید.


اهمیت مشاوره پیش از ازدواج

در فرایند مشاوره پیش از ازدواج از طریق مشاهده اولیه و تعاملی که بین مراجعه*کننده و درمانگر برقرار می*شود و همچنین پاسخ*هایی که دختر و پسر به سوالاتی که توسط مشاور مطرح می*شود، می*دهند نحوه تفکر، نوع نگرش*ها، میزان اعتمادبه*نفس، اهداف، میزان قدرت تصمیم*گیری و مدیریت مشخص می*شود. نحوه پاسخ دهی هم نشان*دهنده میزان پختگی و تفکرات غالب شخص است. علاوه بر این مشترکات دو نفر، علایق، توافقات و برنامه*ریزی*هایی که برای زندگی مشترک کرده*اند توسط مشاور مشخص و به آن پرداخته می*شود. در صورت لزوم یک*سری مهارت*های ارتباطی به دو طرف آموزش داده می*شود. از این رو توصیه می*شود جوان*ها مشاوره قبل از ازدواج را انجام بدهند.


سونات