صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 16

موضوع: 30دقیقه آخر جهان چگونه می گذرد؟

 1. #1
  کاربر ویژه

  آخرین بازدید
  سه شنبه ۱۰ تیر ۹۳ [ ۲۲:۵۷]
  محل سکونت
  ye jaye in koreye khakiiiii
  نوشته ها
  1,026
  امتیاز
  11,602
  سطح
  1
  Points: 11,602, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 25.0%
  دستاوردها:
  Three FriendsOverdriveCreated Blog entry1 year registered10000 Experience Points
  نوشته های وبلاگ
  61
  سپاس ها
  971
  سپاس شده 820 در 493 پست
  حالت من
  Ashegh

  New 30دقیقه آخر جهان چگونه می گذرد؟

  استاد ایرانی فیزیک و نجوم رصدی دانشگاه «ریورساید» کالیفرنیا با بیان اینکه از مهبانگ (انفجار بزرگ) و ابتدای پیدایش جهان، حدود 13 میلیارد سال گذشته است، گفت: طبق محاسبات، جهان 35 میلیارد سال پس از پیدایش یعنی تا حدود 21 میلیارد سال دیگر نابود خواهد شد.

  دکتر بهرام مبشر، کیهان شناس بزرگ ایرانی دانشگاه «ریورساید» کالیفرنیا و کاشف دورترین خوشه کهکشانی جهان که در دومین همایش عظمت کائنات در دانشگاه صنعتی امیرکبیر سخن می گفت، اظهار کرد: هدف من این است که برای شما دانشجویان، سوال ایجاد کنم تا متوجه شوید که این مسائل قابل تفکر است.

  وی با بیان این که آینده رشته کیهان شناسی، پاسخ های داده شده به سوالات این حوزه را تضمین می کند، افزود: تمام افراد متفکر علاقه مند به فهم این مساله هستند که جهان از کجا آمده و به کجا می رود.

  افلاطون به عنوان اولین کسی که این علم را شروع کرد، معتقد بود، زمین محور همه کهکشان هاست و دیگر سیارات به دور او می گردند اما امروزه کیهان شناسی صورت علمی پیدا کرده است.

  مبشر ادامه داد: پس از گذشت یک هزار و 700 سال از مطرح شدن این اندیشه، کوپرنیک، زمین را از محوریت برداشت و خورشید را جایگزین آن کرد و با وجود این که تصور کوپرنیک از اساس اشتباه بود با شجاعت خود توانست با عقیده یک هزار و 700 ساله مردم بجنگد و آن را تغییر دهد.

  استاد فیزیک و نجوم رصدی دانشگاه ریورساید کالیفرنیا با بیان این که این موضوع به جایی رسید که گالیله به عنوان اولین فرد، تلسکوپ را اختراع کرد، تصریح کرد: گالیله به وسیله تلسکوپ توانست ژوپیتر را مشاهده کرده و از حرکت آن متوجه گردش زمین به دور خورشید شود؛ اما کیهان شناسی به عنوان یک علم از اوایل قرن بیستم و در حدود سال 1920 آغاز شد که نهایتا به این نتیجه رسیدیم که جهان 13 میلیارد سال پیش در اثر یک انفجار بزرگ به نام «مهبانگ» (big bang) به وجود آمد که پس از آن تاکنون جهان در حال انبساط است؛ به این معنا که همه کهکشان*ها و هر چیزی که در جهان وجود دارد، در حال دور شدن از یکدیگر هستند.

  وی با طرح این سوال که چگونه لحظه «مهبانگ» (big bang) به وجود آمد، عنوان کرد: اطلاعات موجود از جهان و چگونگی شکل گیری آن از 10 به توان 43 ثانیه پس از شکل گیری جهان در دسترس است که با فیزیکی که می*شناسیم قادر به توضیح دادن آن نیستیم؛ اما نیروهایی که در طبیعت در ابتدای مهبانگ وجود داشت یکی بودند که در این زمان به چهار نیروی جاذبه، الکترومغناطیس یا همان نور، نیروی قوی که هسته اتم را نگه می دارد و نیروی ضعیف تقسیم شدند.

  وی تصریح کرد: نیروی جاذبه در 10 به توان منهای 38 ثانیه پس از پیدایش جهان از نیروهای دیگر جدا شد که در این زمان درجه حرارت جهان بسیار بالا و در حدود چندین میلیارد درجه (10 به توان 29 درجه) کلوین بود که از آن هنگام هر چه جهان انبساط پیدا می کرد درجه حرارت کاهش پیدا می*کرد و نهایتا در 10 به توان منهای 10 ثانیه پس از پیدایش جهان تمام نیروهایی که در طبیعت وجود داشتند به صورت نیروهای مستقل از یکدیگر جدا شدند.

  مبشر در ادامه با اشاره به سیر انبساطی جهان پس از مهبانگ تاکنون اظهار کرد: یکهزارم ثانیه پس از پیدایش جهان، موادی که هسته اتم (پروتون و نوترون) را تشکیل می دهند، فرم پیدا کردند به گونه ای که کوارک ها اولین موادی بودند که در این زمان ایجاد و با جمع شدن دور هم پروتون را تشکیل دادند، اما بلافاصله پس از این زمان، پروتون ها بر اثر تابش نور متلاشی شدند و این روند تا آنجا ادامه پیدا کرد و شدت نور به حدی کاهش یافت که قادر به متلاشی کردن پروتون ها نبود و پروتون ها به وجود آمدند.

  وی با بیان این که دمای جهان در زمان تشکیل پروتون ها 10 به توان 12 درجه کلوین بود، خاطرنشان کرد: پس از تشکیل هسته اتم که حاوی پروتون ها و نوترون ها است، ماده به وجود آمد و تقریبا سه دقیقه پس از پیدایش جهان، هسته ساده*ترین اتم که هیدروژن است، به وجود آمد. در واقع می*توان گفت هیدروژنی که در اتمسفر و یا آب وجود دارد بازمانده*ای از سه دقیقه پس از پیدایش جهان است.

  به گزارش ایسنا، دکتر مبشر اظهار کرد: در واقع بین سه دقیقه تا 300 هزار سال پس از پیدایش جهان، هسته اتم ها از ساده ترین آنها تا سنگین ترین اتم شکل گرفته و حدود 380 هزار سال پس از پیدایش جهان الکترون ها دور هسته های اتم جمع شده و نهایتا باعث به وجود آمدن اتم ها که تشکیل دهنده کهکشان ها، سیارات و انسان ها هستند، شدند.

  استاد دانشگاه «ریورساید» با اشاره به این که دمای جهان 300 هزار سال پس از مهبانگ، سه هزار درجه کلوین بوده است، ادامه داد: از آن زمان تاکنون کهکشان ها و ستاره ها به وجود آمدند.

  وی گفت: در ابتدای جهان، هیچ چیز جز نور وجود نداشت، به صورتی که اگر شما با یک موشک از منظومه شمسی خارج شده و وارد کهکشان راه شیری شوید و از آنجا به جهان بیرون از این کهکشان بروید و دمای جهان را اندازه بگیرید به عددی حدود منهای 270 درجه سانتیگراد که نزدیک به صفر مطلق است، می رسید که این دما از لحظه پیدایش جهان و تابش زمینه یی که مبنای کیهانی دارد، باقی مانده؛ چرا که اگر در تمام جهات آن را اندازه گیری کنید، یکسان است.

  مبشر با تاکید بر این که 300هزار سال تا یک میلیارد سال پس از پیدایش جهان، ستارگان و کهکشان ها به وجود آمدند، تصریح کرد: در کهکشان راه شیری حدود یکصد هزار میلیون ستاره وجود دارد که دائما در حال تحول و کاهش نور هستند تا در نهایت به «ابرنواخترها» تبدیل شوند؛ بنابراین به طور متوسط یکصد هزار میلیون ستاره لازم است تا یک کهکشان به وجود بیاید، اما همه این جهان مرئی تنها چهار درصد جهان را تشکیل می دهد.

  وی در ادامه با اشاره به این که مساله انبساط جهان نخستین بار در سال 1922 توسط ادوین هاب ل مطرح شد، اضافه کرد: سرعت کهکشان ها و فاصله آنها با هم متناسب هستند و با ثابت هاب ل می توان فاصله آنها را از یکدیگر محاسبه کرد و در واقع زمین جزء کوچکی از منظومه شمسی بوده که منظومه شمسی هم جزء کوچکی از کهکشان راه شیری و کهکشان* راه شیری یکی از صدها کهکشانی است* که گروه محلی کهکشان* را تشکیل می*دهند که این گروه یک گروه از صدها هزار گروه دیگر است که ابرخوشه کهکشان ها را تشکیل می دهند.

  البته انبساط جهان را می توان با گذاشتن نقطه هایی بروی سطح بادکنک و باد کردن آن توجیه کرد که دورشدن کهکشان هم به این صورت انجام می شود.

  مبشر افزود: به واسطه جاذبه ابرخوشه کهکشانی، تمام کهکشان هایی که در اطراف کهکشان راه شیری هستند به همراه کهکشان راه شیری به سمت ابرخوشه کهکشانی در حال حرکت هستند به گونه*ای که کهکشان ما با سرعت حدود 500 کیلومتر در ثانیه به سمت مرکز ابرخوشه کهکشانی در حال حرکت است و این ابرخوشه به همراه تمامی کهکشان هایی که به همراه دارد با سرعت 480 کیلومتر در ثانیه به سمت ابرخوشه ای بزرگتر از خودش در حال حرکت است.

  به گزارش ایسنا، وی با یبان اینکه مسائل مطرح شده توصیفی از وسعت کائنات و هستی است که انسان به عنوان موجودی کوچک و در سیاره ا ی کوچک از این کائنات زندگی می کند، اظهار کرد: برای به وجود آمدن حیات نیاز به کربن، نیتروژن و اکسیژن داریم که این عناصر پس از سه دقیقه از پیدایش جهان به وجود آمده و شروع به شکل گیری کردند.

  این لازمه های حیات در اثر تحولات درون ستاره ها به وجود آمده، نهایتا پس از اتمام عمر ستاره ها منفجر می شوند، به صورت یک ابر نواختر به وجود می*آیند و بر اثر انفجار این عنصرها در جهان پخش می شوند و به سیاراتی مانند زمین آمده و حیات را در این سیاره هم شکل می دهند. در واقع یکی از پرنورترین واکنش هایی که در جهان به وجود می آید ابرنواخترها هستند.

  مبشر خاطرنشان کرد: این سیر حیات بخشی به طبیعت تا آنجا ادامه پیدا می*کند که به انسان ها می رسد و انسان ها برای پیدایش حیات باید به دنبال کراتی باشند که ویژگی های زمین را داشته باشند که تاکنون با تلاش فضاپیمای کپلر 600 سیاره پیدا شده است و اگر بتوان در هر کدام از این سیاره ها این سه عنصر را پیدا کرد می توانیم بگوییم آن سیاره مانند زمین و دارای ویژگی هایی مثل زمین است.

  به گزارش ایسنا، وی گفت: اگر بخواهیم تاریخ پیدایش جهان را از آغاز مهبانگ تاکنون در یک سال فشرده کنیم جهان در ابتدای ژانویه به وجود آمده است.

  یک ماه پس از مهبانگ )انفجار بزرگ) یعنی در فوریه، کهکشان راه شیری تشیکل شده، نه ماه پس از پیدایش یعنی در سپتامبر زمین فرم گرفته، در 22 سپتامبر (اول مهر ماه( زندگی ابتدایی در زمین به وجود آمد، آذر ماه زمانی بود که دایناسورها به وجود آمده و در 26 همان ماه از بین رفتند، در روز پایانی سال در ساعت 23 و 58 دقیقه، انسان*ها به وجود آمدند، 25 ثانیه قبل از پایان سال کشاورزی به وجود آمد و نهایتا 11 ثانیه قبل از پایان سال اهرام مصر ساخته شدند.

  مبشر با اشاره به این که توسعه علم به حدی رسیده که امروزه می*توان اولین کهکشان هایی را که به وجود آمدند، مشاهده کرد، اظهار کرد: وقتی انسان به آسمان نگاه می*کند در حقیقت در زمان به عقب نگاه کرده همان طور که نور خورشید هشت دقیقه زمان می*برد که به چشم انسان برسد، یعنی هنگامی که انسان به خورشید نگاه می کند، آن را طوری می بیند که هشت دقیقه قبل بوده است و وقتی به کهکشانی می نگریم که 10 میلیون سال نوری با ما فاصله دارد، یعنی آن را آن گونه می بینیم که 10 میلیون سال پیش بوده نه آن طور که امروز هست، چرا که شاید امروز وجود نداشته باشد.

  استاد فیزیک و نجوم رصدی دانشگاه ریورساید کالیفرنیا خاطرنشان کرد: نوری که انسان از کهکشانی مشاهده می کند شاید وقتی آن کهکشان را ترک کرده، کره زمین و کهکشان ما وجود نداشته، اما در طول حرکت تا رسیدن ما به کهکشان راه شیری و سیاره زمین به وجود آمده و شاید هم در این لحظه دیگر خود آن کهکشان وجود نداشته باشد.
  Khandeye Talkhe Man Az Gerye GhamAngiZ tAr aStTtTtT

 2. 10 کاربر از پست مفید **4hoo** سپاس کرده اند .

  Eastern girl (چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۳),M.R.H (پنجشنبه ۲۰ مهر ۹۱),nasim.h (جمعه ۲۱ مهر ۹۱),negari (یکشنبه ۰۲ شهریور ۹۳),nima (سه شنبه ۲۵ مهر ۹۱),par3 (پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۳),rrr (سه شنبه ۱۶ تیر ۹۴),Z.F (یکشنبه ۰۶ مرداد ۹۲),zahra (چهارشنبه ۰۸ شهریور ۹۱),اباذر (پنجشنبه ۲۰ شهریور ۹۳)

 3. #2
  کاربر سایت

  آخرین بازدید
  چهارشنبه ۱۹ مهر ۹۱ [ ۲۰:۰۲]
  نوشته ها
  1
  امتیاز
  22
  سطح
  1
  Points: 22, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست
  دنیا داره نابود میشه - من الان یک سیاه چال دیدم که یه آدمو می بلعید طق آخرین آخبار از ناسا فردا یک شهاب سنگ آسمانی به خورشید برخورد کرده تکه ای از خورشید به زمین پرتاب شده و در اقیانوس آرام می افتد و تمام آب ها تبخیر مسشود و اطراف کره ی زمین را ابر ها گرفته نور خورشید به زمین نمی تابد سرما همه جا را فرا گرفته و نسل انسان منقرض می شود . خداحافظ

 4. #3
  مدیر بازنشسته

  آخرین بازدید
  پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۳ [ ۱۵:۰۴]
  محل سکونت
  جایی از زمین خاکی که تنفس جایز است
  نوشته ها
  1,688
  امتیاز
  19,287
  سطح
  1
  Points: 19,287, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  دستاوردها:
  Three FriendsCreated Blog entryYour first GroupRecommendation Second ClassOverdrive
  نوشته های وبلاگ
  192
  سپاس ها
  2,273
  سپاس شده 2,325 در 1,115 پست
  حالت من
  Khonsard
  دنیا که تموم میشه بلاخره ولی انقدر وحشت ناک صحبت نکنید ادم می ترسه

  عازم یک سفــــــــــــــرم
  سفری دور به جایی نزدیـــــــــــــک

  سفری از خود من به خــــــــــــــــــــــــ ــــودم

  مدتی است نگاهم به تماشای خداســـــــــــــــــــــ ت

  و
  امیـــــــــــــــــدم به خداوندی اوســــــــــــــــــــــ ــــــت…!!


 5. کاربر روبرو از پست مفید zahra سپاس کرده است .

  **4hoo** (سه شنبه ۲۵ مهر ۹۱)

 6. #4
  کاربر سایت

  آخرین بازدید
  چهارشنبه ۰۸ خرداد ۹۲ [ ۲۳:۵۶]
  نوشته ها
  1
  امتیاز
  478
  سطح
  1
  Points: 478, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  دستاوردها:
  3 months registered250 Experience Points
  سپاس ها
  1
  سپاس شده 1 در 1 پست
  مطلب جالبی بود
  مخصوصا برا من که رشتم فیزیکه

 7. کاربر روبرو از پست مفید hamedbb22 سپاس کرده است .

  **4hoo** (سه شنبه ۲۵ مهر ۹۱)

 8. #5
  کاربر ویژه

  آخرین بازدید
  سه شنبه ۱۰ تیر ۹۳ [ ۲۲:۵۷]
  محل سکونت
  ye jaye in koreye khakiiiii
  نوشته ها
  1,026
  امتیاز
  11,602
  سطح
  1
  Points: 11,602, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 25.0%
  دستاوردها:
  Three FriendsOverdriveCreated Blog entry1 year registered10000 Experience Points
  نوشته های وبلاگ
  61
  سپاس ها
  971
  سپاس شده 820 در 493 پست
  حالت من
  Ashegh
  نقل قول نوشته اصلی توسط danial نمایش پست ها
  دنیا داره نابود میشه - من الان یک سیاه چال دیدم که یه آدمو می بلعید طق آخرین آخبار از ناسا فردا یک شهاب سنگ آسمانی به خورشید برخورد کرده تکه ای از خورشید به زمین پرتاب شده و در اقیانوس آرام می افتد و تمام آب ها تبخیر مسشود و اطراف کره ی زمین را ابر ها گرفته نور خورشید به زمین نمی تابد سرما همه جا را فرا گرفته و نسل انسان منقرض می شود . خداحافظ
  اما مطلبی که من گذاشتم کاملا علمی بود
  Khandeye Talkhe Man Az Gerye GhamAngiZ tAr aStTtTtT

 9. #6
  کاربر ویژه

  آخرین بازدید
  سه شنبه ۱۰ تیر ۹۳ [ ۲۲:۵۷]
  محل سکونت
  ye jaye in koreye khakiiiii
  نوشته ها
  1,026
  امتیاز
  11,602
  سطح
  1
  Points: 11,602, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 25.0%
  دستاوردها:
  Three FriendsOverdriveCreated Blog entry1 year registered10000 Experience Points
  نوشته های وبلاگ
  61
  سپاس ها
  971
  سپاس شده 820 در 493 پست
  حالت من
  Ashegh
  نقل قول نوشته اصلی توسط zahra نمایش پست ها
  دنیا که تموم میشه بلاخره ولی انقدر وحشت ناک صحبت نکنید ادم می ترسه
  فداااااااااات آبجیه نـــــــــازم چشـــــــــــم
  Khandeye Talkhe Man Az Gerye GhamAngiZ tAr aStTtTtT

 10. #7
  مدیر بازنشسته

  آخرین بازدید
  پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۳ [ ۱۵:۰۴]
  محل سکونت
  جایی از زمین خاکی که تنفس جایز است
  نوشته ها
  1,688
  امتیاز
  19,287
  سطح
  1
  Points: 19,287, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  دستاوردها:
  Three FriendsCreated Blog entryYour first GroupRecommendation Second ClassOverdrive
  نوشته های وبلاگ
  192
  سپاس ها
  2,273
  سپاس شده 2,325 در 1,115 پست
  حالت من
  Khonsard
  نقل قول نوشته اصلی توسط **4hoo** نمایش پست ها
  فداااااااااات آبجیه نـــــــــازم چشـــــــــــم
  ممنون گلم

  عازم یک سفــــــــــــــرم
  سفری دور به جایی نزدیـــــــــــــک

  سفری از خود من به خــــــــــــــــــــــــ ــــودم

  مدتی است نگاهم به تماشای خداســـــــــــــــــــــ ت

  و
  امیـــــــــــــــــدم به خداوندی اوســــــــــــــــــــــ ــــــت…!!


 11. کاربر روبرو از پست مفید zahra سپاس کرده است .

  **4hoo** (سه شنبه ۲۵ مهر ۹۱)

 12. #8
  کاربر ویژه

  آخرین بازدید
  سه شنبه ۱۰ تیر ۹۳ [ ۲۲:۵۷]
  محل سکونت
  ye jaye in koreye khakiiiii
  نوشته ها
  1,026
  امتیاز
  11,602
  سطح
  1
  Points: 11,602, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 25.0%
  دستاوردها:
  Three FriendsOverdriveCreated Blog entry1 year registered10000 Experience Points
  نوشته های وبلاگ
  61
  سپاس ها
  971
  سپاس شده 820 در 493 پست
  حالت من
  Ashegh
  نقل قول نوشته اصلی توسط hamedbb22 نمایش پست ها
  مطلب جالبی بود
  مخصوصا برا من که رشتم فیزیکه
  خواهــــــش میکنم...
  Khandeye Talkhe Man Az Gerye GhamAngiZ tAr aStTtTtT

 13. #9
  کاربر ویژه

  آخرین بازدید
  سه شنبه ۱۰ تیر ۹۳ [ ۲۲:۵۷]
  محل سکونت
  ye jaye in koreye khakiiiii
  نوشته ها
  1,026
  امتیاز
  11,602
  سطح
  1
  Points: 11,602, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 25.0%
  دستاوردها:
  Three FriendsOverdriveCreated Blog entry1 year registered10000 Experience Points
  نوشته های وبلاگ
  61
  سپاس ها
  971
  سپاس شده 820 در 493 پست
  حالت من
  Ashegh
  نقل قول نوشته اصلی توسط zahra نمایش پست ها
  ممنون گلم
  خواهــــــش میکنم عزیزم
  Khandeye Talkhe Man Az Gerye GhamAngiZ tAr aStTtTtT

 14. کاربر روبرو از پست مفید **4hoo** سپاس کرده است .

  zahra (سه شنبه ۲۵ مهر ۹۱)

 15. #10
  کاربرفعال

  آخرین بازدید
  چهارشنبه ۲۰ اسفند ۹۳ [ ۰۲:۲۵]
  محل سکونت
  اهواز
  نوشته ها
  243
  امتیاز
  6,150
  سطح
  1
  Points: 6,150, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 1.0%
  دستاوردها:
  Three FriendsCreated Blog entryRecommendation Second ClassTagger Second Class1 year registered
  نوشته های وبلاگ
  2
  سپاس ها
  146
  سپاس شده 326 در 176 پست
  نــــــــــــــــــــــــ ــــــــــــــه من نمیخوام دنیا تموم بشه

 16. 2 کاربر از پست مفید nima سپاس کرده اند .

  **4hoo** (سه شنبه ۲۵ مهر ۹۱),zahra (سه شنبه ۲۵ مهر ۹۱)

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •