چگونه کودکانی باهوش و خلاق تربیت کنیم

فرآوری : مریم تجریشی - مرکز مشاوره - تبیان
پرورش و خلاقیت دو ویژگی مهمی هستند که همواره در موفقیت انسان*ها و پیشرفت هر جامعه نقش بسزایی داشته*اند. هم*چنان که افراد از نظر وضع ظاهری و قیافه با یک*دیگر متفاوتند از لحاظ ویژگی*های غیرجسمی مثل هوش، خلاقیت و استعداد نیز با همدیگر تفاوت دارندهوش و خلاقیت دو ویژگی مهمی هستند که همواره سبب پیشرفت و موفقیت آدمی بود ه اند . ملت هایی که افراد آن دارای هوش سرشار بوده و از خلاقیت بالایی برخوردارند و با توجه به هوش و خلاقیت افراد ، کار را به کاردان سپرده اند ، از ملل دیگر جلو افتاده و به پیشرفت های گسترده ای نایل شده اند.

بر این اساس باید به هر کس متناسب با توانایی ها و استعدادهای او آموزش داد . افراد باهوش و خلاق کسانی هستند که پیشرفت های عظیم علوم مختلف اعم از علوم زیستی ، ریاضیات ، پزشکی و یا ادبیات و هنر مدیون کوشش های آنهاست ،آنان هستند که پیشرفت علم و فناوری را در همه جوامع بشری به عهده دارند .

در دیدگاه های سنتی ، هوش و خلاقیت امری ذاتی تلقی می شدند . پدران و مادران بر این باور بودن که کودکان بر اساس برنامه ی از قبل تنظیم شده ذاتی رشد می کنند و محیط نمی تواند موجب تسریع یا کند شدن هوش و خلاقیت شود اما امروزه می دانیم که این دیدگاه درست نیست . به عبارت دیگر محیط می تواند در پرورش هوش و خلاقیت ، نقش مهمی داشته باشد . خانواده نخستین محیطی است که سبب رشد فکری یا شناختی کودکان می شود . بنابراین والدین می توانند با به کار بستن روش های مختلف به پرورش یاشکوفایی توانایی های شناختی فرزندان خود کمک کنند .

این کتاب به پدران و مادران یاد می دهد که چگونه می توانند با استفاده از روش های شناخته شده علمی و تخصصی ، استعدادهای فرزندان خود را به خوبی شکوفا کنند و سطح هوش و خلاقیت آنان را بالا ببرند. شاید والدینی باشند که ناخواسته و ندانسته مانع رشد شناختی کودکان خود می گردند و نمی دانند که ذهن رو به رشد کودک چه نیازهایی دارد .

محیط می تواند در پرورش هوش و خلاقیت ، نقش مهمی داشته باشد . خانواده نخستین محیطی است که سبب رشد فکری یا شناختی کودکان می شود . بنابراین والدین می توانند با به کار بستن روش های مختلف به پرورش یاشکوفایی توانایی های شناختی فرزندان خود کمک کنند .

کودکان تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند و محیط زندگی آنان نیز متفاوت است . هم*چنان که افراد از نظر وضع ظاهری و قیافه با یک*دیگر متفاوتند از لحاظ ویژگی*های غیرجسمی مثل هوش، خلاقیت و استعداد نیز با همدیگر تفاوت دارند. بنابراین نمی توان برای همه کودکان به اصطلاح نسخه ی واحدی پیچید .مسلما شما با توجه به ویژگی های هر کودک می توانید روش های مختلفی برای تقویت هوش و خلاقیت آنان به کار بگیرید . در این کتاب روش های عملی متفاوتی معرفی شده که شما می توانید به تناسب نیاز کودکان خود از این روش ها استفاده کنید .

کتاب حاضر به نویسندگی موسی کافی در 152 صفحه توسط انتشارات سمام منتشر شده است . عناوین نه فصل ذکر شده کتاب عبارتند از :ضرورت توجه والدین به هوش و خلاقیت فرزندان ،تعریف های هوش و خلاقیت ،عوامل موثر بر هوش و خلاقیت ،*انواع هوش بر اساس دیدگاه های مختلف ،*ویژگی های کودکان تیز هوش ،* سنجش خلاقیت ،اصول تقویت هوش ،روش های پرورش هوش و راه های رشد خلاقیت در کودکان .هدف از تدوین این کتاب در اختیار قرار دادن روش های جدید برای تقویت هوش و خلاقیت کودکان پیش دبستانی به والدین است
سونات