به گزارششفاآنلاین ؛دکتر محمدکریم اسماعیلی با اشاره به اینکه چشم انسان دارای یک عدسی شفاف در پشت عنبیه و مردمک است که وظیفه آن تمرکز نور بر روی شبکیه است، گفت: عدسی چشم از آب و رشته*های پروتئین تشکیل شده است، بنابراین کنار هم قرار گرفتن این رشته*های پروتئینی به صورتی است که موجب شفافیت عدسی شود اما اگر این رشته*ها به هم چسبیده شوند؛ دچار کدورت می*شود.
فوق تخصص قرنیه با اشاره به اینکه علت اصلی نابینایی 50 درصد مردم جهان به علت ابتلا به آب مروارید است، تصریح کرد: ابتلا به این بیماری به علت عدم دسترسی به امکانات جراحی در کشورهای فقیر شایع*تر است.

وی در خصوص علائم ابتلا به آب مروارید، خاطرنشان کرد: شایع*ترین علامت این بیماری کاهش بینایی و تاری دید است که کاهش بینایی اغلب به صورت تدریجی و پیشرونده ایجاد می*شود.

اسماعیلی در پایان با تاکید به اینکه در صورتی که فرد به آب مروارید مبتلا شده باشد تصور می*کند که از پشت شیشه مه گرفته به اشیاء نگاه می*کند و به تدریج میزان کاهش بینایی وی افزایش می*یابد، اظهارکرد: در مواردی که بیماری فرد به صورت پیشرفته باشد، وی حتی قادر به دیدن انگشتان دست خود نیست، اما کاهش بینایی فرد در صورت ابتلا به آب مروارید همراه با درد و قرمزی چشم نیست، به جز مواردی که بیماری خیلی پیشرفته و به آب سیاه تبدیل شده باشد.

وی در ادامه بیان کرد: کدر شدن عدسی چشم که مانع عبور نور به داخل چشم می*شود، آب مروارید نامیده می*شود و این عارضه شایع*ترین عامل نابینایی در دنیا است.