انرژی تجدیدپذیر

از ویکی*پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از انرژی*های تجدید پذیر)
انرژی پایدار
Wind turbines near Vendsyssel, Denmark (2004)
نگهداری انرژی

تولید هم*زمان گرما و برق
پمپ حرارتی زمین*گرمایی
معماری سبز
سیستم غیرفعال خورشیدی

انرژی تجدیدپذیر

زیست*توده
الکتریسیته زمین*گرمایی
نیروی برق*آبی
انرژی خورشیدی
انرژی کشندی
توان بادی

ترابری پایدار

سوخت خنثی کربن

وسیله نقلیه الکتریکی
وسیله نقلیه سبز
خودروی اتصال برقی دوگانه*سوز

سه منبع انرژی*های تجدیدپذبر: خورشید، باد و زیست توده.

انرژِی تجدید پذیر (به انگلیسی: Renewable energy)، انرژی برگشت*پذیر، نیز نامیده می*شود. به انواعی از انرژی می*گویند که بر خلاف انرژی*های تجدیدناپذیر قابلیت بازگشت مجدد را به طبیعت دارند.

در سال*های اخیر با توجه به این که منابع انرژی تجدید ناپذیر رو به اتمام هستند این منابع مورد توجه قرار گرفته*اند. در سال ۲۰۰۶ حدود ۱۸٪ از انرژی مصرفی جهانی از راه انرژی*های تجدید پذیر بدست آمد. سهم زیست توده به طور سنتی حدود ۱۳٪، که بیشتر جهت حرارت دهی و ۳٪ انرژی آبی بود.۲/۴٪ باقی*مانده شامل نیروگاهای آبی کوچک، زیست توده مدرن، انرژی بادی، انرژی خورشیدی، انرژی زمین*گرمایی و سوختهای زیستی می*باشد که به سرعت در حال گسترش هستند.

استفاده از انرژی بادی با رشدی سالانه حدود ۳۰٪ با ظرفیت نصب شده ۱۵۷۹۰۰ مگاوات در سال ۲۰۰۹، به صورت وسیعی در اروپا، آسیا و ایالات متحده به چشم می*خورد. درپایان سال ۲۰۰۹ میلادی مجموع انرژی تولیدی به وسیله فتوولتاییک به بیش از ۲۱۰۰۰ مگاوات رسید. ایستگاهای انرژی گرما-خورشیدی در آمریکا و اسپانیا مشغول به کار می باشندکه بزرگترین آنها با ظرفیت ۳۵۴ مگاوات در بیابان موهاوی در حال کار است.[۱]

بزرگترین نیروگاه زمین گرمایی دنیا در کالیفرنیا با نام نیروگاه گیسرز با ظرفیت ۷۵۰ مگاوات در حال فعالیت می*باشد. برزیل یکی از کشورهایی است که پروژه*های بزرگی برای استفاده از انرژی*های نو (انرژی*های تجدیدپذیر) انجام می*دهد.۱۸٪ از کل مصرف سوخت اتوموبیل*های برزیل از طریق سوخت اتانولی که از ساقه نیشکر بدست می*آید تأمین می*شود.سوخت اتانولی به صورت گسترده در ایالات متحده مورد استفاده قرار می*گیرد.

بیشترین پروژه*ها و محصولات انرژی*های نو در مقیاس بزرگ موجود می*باشند، ولی انرژی*های نو را می*توان در مقیاس*های کوچک (نیروگاه کوچک خارج مدار یا نیروگاه کوچک مدار بسته) هم استفاده کرد. در حواشی و در جاهای دور افتاده نقش انرژی*های نو به خوبی نمایان می*شود.کنیا دارای بالاترین نرخ سالانه فروش سیستم*های کوچک خورشیدی (۲۰-۱۰۰ وات) به میزان ۳۰۰۰۰ سیستم در سال می*باشد.

نگرانی دربارهٔ تغییرات زیست محیطی در کنار افزایش قیمت روزافزان نفت و اوج تولید نفت و حمایت دولتها، باعث رشد روزافزون وضع قوانینی می*شود که بهره*برداری و تجارتی کردن این منابع سرشار تجدید پذیر را تشویق می*کنند.

انواع انرژی*های تجدید پذیر عبارتند از:

انرژی آبی (نیروی برق*آبی)
انرژی بادی
انرژی خورشیدی
انرژی زمین*گرمایی
انرژی زیست توده[۲] (زیست*سوخت)
انرژی امواج و جزر و مد

در ایران

قانون عضویت دولت ایران در آژانس بین*المللی انرژی*های تجدیدپذیر پس از تصویب مجلس و تأیید شورای نگهبان در ۱۴ خرداد ۱۳۹۱ از سوی رییس جمهور ابلاغ شد. بر اساس این قانون، دولت اجازه خواهدداشت در آژانس بین*المللی انرژی*های تجدید پذیر عضویت یابد و نسبت به پرداخت حق عضویت مربوط اقدام کند.[۳]

سونات