معمولا مسير زندگي آدم*ها كاملا مشخص است و همه دير يا زود كم*وبيش يك مسير را طي مي*كنند؛ مرد جواني به خواستگاري دخترخانمي مي*رود، ازدواج مي*كنند، و كم*كم خانواده 2 نفره*شان بزرگ مي*شود. به*نظر مي*رسد اين روند كاملا طبيعي است اما انسان*هاي آگاه بايد در هر مرحله جديد زندگي درباره نيازي كه آن مرحله با خودش مي*آورد سوالاتي از خودشان بپرسند .گاهي پاسخ به اين سوال*ها خيلي دشوار مي*شود. بچه*دار شدن هم از آن مراحل سخت زندگي است كه قبل از تصميم قطعي براي آن بايد چنين سوال*هايي درباره آن از خودتان بپرسيد.وضعيت مالي و آمادگي پرورش كودك را داريد؟

كافي نيست كه فقط پول داشته باشيد و نيازهاي فوري پزشكي يا خورد و خوراك و پوشاك كودك را تامين كنيد تا تصميم بگيريد بچه*اي را به اين دنيا بياوريد. بايد از خودتان سوال كنيد، آيا از نظر مالي آن*قدر توان داريد تا بچه را از زمان تولد تا81سالگي بدون هرگونه مخاطره مالي بزرگ كنيد؟ بايد درباره شغل فعلي*تان فكر كنيد، درباره امكان افزايش حقوق يا ترفيع شغلي در آينده نزديك و دور فكر كنيد. آيا از پس مسائل مالي بچه*داري خوب برمي*آييد يا بهتر است صبر كنيد تا چشم*انداز مالي*تان پايدارتر شود؟پدرومادر خوبي خواهيم شد؟

به كودكي خودتان فكر كنيد و خصوصيات خوب و بد پدرومادرتان را به*ياد بياوريد. آيا فكر مي*كنيد در آينده مي*توانيد اصول زندگي كه ياد گرفته*ايد را به فرزندان*تان ياد دهيد يا اميدواريد زندگي و ديگران در اين كار كمك*تان كنند. لطفا اشتباه نكنيد و حتما مراقبت و تربيت فرزندتان را خودتان برعهده بگيريد، زيرا فقط شماييد كه خوب و بد زندگي خودتان را مي*شناسيد.با همسرم براي تربيت كودك توافق دارم؟

بهانه بسياري از مشاجره*ها بين زن *و شوهرها به*علت نبود *توافق اساسي درباره موضوعات متفاوت تربيت فرزند است. ممكن است يكي از والدين به تنبيه بدني اعتقاد داشته باشد، درحالي*كه ديگري رويكرد بدون تنبيه فيزيكي مانند ارشاد يا محروم كردن كودك را ترجيح دهد. والدين ممكن است به اين نتيجه برسند فلسفه بينابيني از اين 2 روش را در پيش بگيرند. به ملاحظات خاص خودتان درباره تربيت فرزند دقت و قبل از اين*كه بچه*دار شويد درباره آن*ها با شوهرتان بحث كنيد.شوهرتان با بچه همراهي *مي*كند؟

خيلي مهم است بدانيد اين زندگي ساده و راحت*تان را از دست مي*دهيد و بايد از خيلي برنامه*ها و تجملات چشم* بپوشيد. الان تا زماني كه دل*تان مي**خواهد سر كارتان مي*مانيد يا تفريح مي*كنيد اما از اين به* بعد بايد بيشترين زمان را وقف فرزندتان كنيد.آمادگي داريد كه آدم مسئوليت*پذيري شويد؟

تربيت فرزند نياز به آدم*هاي متعهد و مسئوليت*پذير دارد، به*ويژه كساني كه معمولا از قبول مسئوليت سرباز مي*زنند بايد به اين موضوع دقت كنند. هر پدرومادري بايد جداگانه مسئوليت فرزندپروري را برعهده بگيرد و بار مسئوليت را به*دوش ديگري نيندازد. اطمينان حاصل كنيد، شوهرتان آدم مسئوليت*پذيري است و پدر خوبي براي فرزندتان خواهد *شد.به رابطه* با همسرتان اميدوار هستيد؟

ممكن است طرح اين سوال ظالمانه به*نظر برسد اما پيش از تصميم به بچه*دار شدن بايد از عشق و علاقه*اي كه بين شما و همسرتان برقرار است مطمئن شويد. بايد پيش از بچه به*دنيا آوردن اين سوال را از خودتان بپرسيد. اگر شما و همسرتان مشكل برقراري ارتباط داريد يا مشكلاتي داريد كه ممكن است منجربه جدايي شما از هم شود، لازم است به اين احساسات توجه كنيد و اول، پيش از آوردن بچه* به رابطه*تان، روي آن مشكلات كار كنيد.به اندازه كافي روابط دوستانه داريد؟

اگر شوهرتان رفت*وآمد با دوستان و خانواده را براي شما محدود كرده است ممكن است بهتر باشد به*خودتان مهلت دهيد و براي بچه*دار شدن عجله نكنيد.واقعا مي*توانيد بچه را تحمل كنيد؟

بچه*ها هر لحظه كه دل*شان بخواهد چه شب باشد و چه روز مي*توانند زير گريه بزنند. ممكن است پوشك عوض كردن كار بسيار مشمئزكننده يا سختي براي شما باشد. هر بار كه بچه را در كالسكه يا صندلي مخصوص خودرو مي*گذاريد بايد مراقب باشيد درست سر جاي خودش بنشيند و نيفتد. بايد از خودتان بپرسيد آيا آمادگي داريد بخشي از راحتي خودتان را فدا كرده تا از فرزندتان نگهداري كنيد و او را درست بار بياوريد.واقعا دختر و پسر براي شما فرقي ندارد؟

تقريبا همه آقايان دوست دارند ديگران فكر كنند اگر دختردار شوند همان*قدر خوشحال مي*شوند كه پسردار شوند اما واقعيت اين است كه بيشتر آقايان دل*شان پسر مي*خواهد؛ پسري كه اسم او را زنده نگه دارد و پس از پدر مسئوليت خانه و خانواده را برعهده بگيرد. بايد از خودتان بپرسيد آيا مي*توانيد تعصب*هاي خودتان را درباره جنسيت فرزند كنار بگذاريد و فرزندتان را فقط براساس اصول انساني پرورش دهيد.از تربيت فرهنگي فرزندتان راضي خواهيد بود؟

در بسياري از خانواده*ها، تفاوت*هاي فاحشي بين فرهنگ زن و شوهر وجود دارد. وقتي پدر يا مادر چيزي به بچه ياد مي*دهد، ديگري واقعا برآشفته مي*شود. بايد پيش از به*دنيا آمدن فرزندتان درباره مسائل مهم فرهنگي كه مي*خواهيد به بچه بياموزيد با همسرتان مذاكره كنيد و به تفاهم برسيد.شوهرتان را براي پدر شدن آماده كنيد


  • پدر شدن هم براي آقايان به اندازه مادر شدن براي خانم*ها نگراني دربر دارد. شايد حتي بيشتر از مادر شدن، چون مادر لحظه*به*لحظه با قضيه به*دنيا آمدن بچه درگير است اما ماجرا براي پدرها كمي فرق دارد و ملموس نيست. به*هرحال پس از تولد بچه، زندگي شوهر شما هم مثل زندگي شما به كلي دگرگون خواهد شد. در اين مورد پدر به تنها چيزي كه نياز دارد، صبوري است و صبوري و صبوري.


  • شوهر طرف مذكر ازدواج است و پدر، مردي است كه بچه را توليد مي*كند. همان*طور كه از اين تعاريف معلوم است، فرق زيادي بين شوهر و پدر وجود دارد اما هر 2 موقعيت، نيازمند مردي است كه مسئوليتي را برعهده بگيرد. وظيفه اصلي شوهر، مراقبت و عشق به همسر است و پدر هم بايد كسي باشد كه فرزندش بتواند روي او حساب كند. براي اينكه شوهرتان را هرچه بيشتر درگير مسئوليت پدر شدنش كنيد اين توصيه*ها را به*كار ببنديد:


  • هر بار كه براي چك آپ زايمان پيش پزشك مي*رويد، همسرتان را با خودتان ببريد. به اين ترتيب، همسرتان اطلاعات دست*اولي درباره رشد و تحول فرزندتان به*دست مي*آورد. مي*تواند در حدود 12هفتگي بارداري به صداي قلب بچه گوش دهد و رشد بچه را ببيند. پدر بچه در همراهي با شما آماده مي*شود سوالاتي درباره بچه بپرسد و شروع به برقراري ارتباط با فرزندش بكند.


  • پيشنهاد دهيد، همسرتان همراه شما در برنامه*هاي آموزشي آمادگي بچه*دار شدن شركت كند. اين كلاس*ها اصول اوليه*اي را كه هر پدري بايد بداند به او يادآور مي*شود كه شامل تعويض پوشك، غذا دادن، آروغ زدن، ايمن*سازي خانه براي كودك و نصب صندلي كودك در خودرو مي*شود.


  • با همسرتان براي آماده*سازي خانه براي ورود نوزاد همكاري كنيد. با همسرتان بنشينيد و درباره بازسازي*هاي لازم خانه پيش از ورود نوزاد صحبت كنيد. اين كار كمك مي*كند ورود بچه واقعي*تر به*نظر برسد و پدر براي پذيرش او بيشتر آماده شود. اتاق كودك را نقاشي و اسباب موردنيازش را تهيه كنيد. فرش قديمي اتاق را با كف*پوش زيبا و تميزي عوض كنيد تا فرزندتان بتواند چند ماه ديگر راحت روي آن چهاردست*وپا برود و بازي كند.