از آمدن نوروز خوشحال نشدید؟

مجله برترین ها اینترنتی ایران
اثر*پذیری از خاطرات تلخ گذشته در بی*علاقگی نسبت به نوروز می*تواند موثر باشد.
جام جم آنلاین: اثر*پذیری از خاطرات تلخ گذشته در بی*علاقگی نسبت به نوروز می*تواند موثر باشد.

«اصلا از تعطیلات نوروز خوشم نمی*آید. هر سال وقتی به روزهای آخر سال نزدیک می*شویم دچار استرس و نوعی حس منفی می*شوم...»

فصل بهار و آغاز سال نو با همه زیبایی و درخشش، برای برخی افراد حس خوشایندی به همراه ندارد؛ البته هر رویدادی در زندگی برای هر کسی می*تواند معنایی متفاوت داشته باشد، به ویژه رویدادی تکرار شونده که خبر از گذشت یک*سال دیگر از عمرمان با تمام موفقیت*ها و ناکامی*هایش و تکرار و ادامه آنها در سال جدید می*دهد. پس این که افرادی از عید نوروز بدشان می*آید، زیاد هم عجیب نیست، زیرا برای آنها احتمالا معنای دیگری در تغییر و تحول نهفته است.

گاهی نیز آغاز سال جدید برای برخی افراد به معنای کاسته شدن از فرصتی است که فرد برای زندگی کردن دارد که در این صورت، نوروز یادآور زندگی و نو شدن نخواهد بود. استرس، خستگی، متوقع بودن و انتظارات بالای فرد، مشکلات اقتصادی و مالی و دور بودن از دوستان و آشنایان و در مورد افراد شاغل، دور بودن از همکاران نیز می*تواند عاملی برای ایجاد حس منفی نسبت به نوروز و آغاز سال نو باشد.

بوی افسردگی

ولی آیا داشتن حس منفی نسبت به جشن نو شدن سال و آغاز بهار از نظر روانپزشکی و روان*شناسی طبیعی تلقی می*شود؟

دکتر مهرنوش دارینی، روان*شناس و مدرس دانشگاه در پاسخ اظهار کرد: از لحاظ روان*شناسی افرادی که افسرده یا درگیر خطاهای شناختی هستند نسبت به سال نو حس منفی دارند و ورود به سال جدید برای آنها مفهوم نو شدن یا شروع دوباره را ندارد؛ البته افرادی که میزان ناامیدی آنها بالاست و روزهای آرام کمی را تجربه می*کنند، بیشتر درگیر این ذهنیت می*شوند.

اصولا وقتی شخصی مضطرب، دل*نگران و دچار افسردگی است، علائم خلق پایین و ناراحتی را از خود نشان می*دهد و توانایی تدوین فعالیت*های لذت*بخش را برای خود ندارد.

از سوی دیگر، دکتر امیرحسین جلالی، روانپزشک بر این باور است که طبعا نمی*توان کسی را به صرف نداشتن حس خوب به نو شدن سال و آغاز بهار، غیرطبیعی قلمداد کرد یا این حس را نابهنجار دانست، اما به طور کلی لذت نبردن از زندگی و نشانه*های لذت*بخشی چون نو شدن سال را می*توان نشانه*ای از افسردگی یا افسرده*خویی قلمداد کرد، زیرا فرد افسرده و مضطرب چندان نمی*تواند از زیبایی*های زندگی لذت ببرد.

مشکلاتی که شب عید را به کامت تلخ می*کند

ذهنت درگیر مشکلاتی است که با گذشت یک*سال نه*تنها حل نشده باقی مانده که با مضاعف شدن بار اقتصادی و هزینه*های شب عید، بار زندگی را بر دوشت سنگین*تر کرده است تا جایی که آرزو می*کنی، ای*کاش نوروز با تعطیلاتش هرگز از راه نمی*رسید.

جلالی در تحلیل و ریشه*یابی عوامل بیرونی موثر در بروز حس*های منفی نسبت به نوروز می*گوید: اگر در محیط بیرونی، عوامل کافی برای شادمانی و حس رهایی موجود نباشد، این موضوع باعث ناخرسندی می*شود.

به عنوان مثال، اگر ابزارهای عینی مانند پول در اختیار فرد نباشد، نمی*تواند از این فرصت سالانه برای نو شدن، بهره ببرد و حس ناکامی در او ایجاد می*شود، اما سهم عوامل درونی را نیز نباید در ایجاد ذهنیت*های مخدوش و منفی نادیده گرفت. بی*شک، فرد اگر درون آرامی داشته باشد حتی اگر در فقر و محرومیت باشد، می*تواند حس شادکامی داشته باشد.

دکتر دارینی نیز در این باره می*افزاید: نگرش*های منفی و خطاهای شناختی فرد در مورد تعطیلات نوروز، استرس*هایی که ناشی از حضور در جمع فامیل به او وارد می*شود و نیز انتظارات غیرمنطقی و بالای فرد جزو عوامل درونی*ای است که در ایجاد ذهنیت منفی نسبت به نوروز موثر است؛ البته نمی*توان منکر شد که مسائل و مشکلات مالی نیز جزو عوامل اثرگذار منفی محسوب می*شود.

گذراندن اوقات تفریحی در طول تعطیلات نوروز و دید و بازدیدها و هزینه*هایی که به صورت مرسوم در خانواده*ها اتفاق می*افتد، می*تواند عاملی باشد برای ایجاد دلهره در دل فردی که امرار معاش خانواده به عهده اوست. همچنین مقایسه شرایط اقتصادی و نحوه وقت*گذرانی نسبت به دوستان و اقوام نیز می*تواند عاملی برای ایجاد حس منفی باشد.

گریزان بودن از دید و بازدید عید

خیلی از نوجوان*ها از دیدوبازدید عید و این که همراه با پدر و مادرشان درگیر چنین مراسمی شوند گریزانند که به اعتقاد دکتر دارینی، این بی*علاقگی، دلایل خاص خود را دارد*، زیرا نوجوانان معمولا علاقه*مند به بودن با هم*سن و سال*ها و دوستانشان هستند*. به همین دلیل دیده می*شود که به شدت منتظرند که تعطیلات نوروز تمام شود تا پیش دوستانشان باشند و حتی معمولا از حضور در دیدوبازدیدها استقبال نمی*کنند و برایشان جذابیت ندارد.

البته در مورد بزرگسالان نیز برخی از مسائل و فشارهای اقتصادی نیز به نوبه خود عاملی برای فرار از دید و بازدید است که عملا مربوط به سبک زندگی می*شود. به بیان دیگر، افرادی که سبک زندگی دشواری دارند و بسیار درگیر برگزاری مراسم* نوروزی به صورت ویژه هستند نیز ممکن است از دید و بازدید*ها خسته باشند.

دارینی در این رابطه هم تاکید می*کند: چنانچه فعالیت تفریحی برای کودکان و نوجوانان فراهم نباشد، آنها گرایشی به حضور در این مراسم* نخواهند داشت. توجه داشته باشید که امروزه نوجوانان و حتی بزرگسالان بیشتر تمایل دارند که خود را در فضاهای مجازی و اینترنت سرگرم کنند و به همین دلیل از حضور در رفت و آمدهای عیدانه طفره می*روند.

نوروز زیر سایه خاطرات تلخ گذشته

برخی افراد نیز تحت تاثیر اتفاقات یا حوادث تلخ گذشته که در زمانی حول و حوش نوروز اتفاق افتاده است، از این مقطع سال بشدت بدشان می*آید. البته دکتر دارینی معتقد است افرادی که از لحاظ نگرشی، افکارشان مدام حول محور گذشته می*چرخد، معمولا نکات و اتفاقات منفی را که در گذشته یا به عنوان مثال نوروزهای قبلی برایشان افتاده، مرور می*کنند و عملا با مرور مکرر این خاطرات به ذهن خود فرمان می*دهند که به تعطیلات نوروز علاقه*مند نیستند.

تکرار جملاتی از قبیل: «هر سال عید مشکل داشتیم و باز هم خواهیم داشت» نشان می*دهد فرد نگرش مثبت نسبت به نوروز و تعطیلات ندارد؛ البته فراوانی اتفاقات منفی که در تعطیلات نوروز برای فردی اتفاق افتاده نیز حائز اهمیت است، اما آنچه لازم است به آن توجه شود، میزان اهمیت و نوع برداشت فرد از اتفاقاتی است که باعث می*شود حال خوشی را برای تعطیلات نوروز نداشته باشد.

جلالی نیز بر این باور است که پاسخ افراد به حوادث ناخوشایند متفاوت و وابسته به شخصیت و تجربه*های قبلی آنان است، اما اثر*پذیری از خاطرات تلخ گذشته در بی*علاقگی نسبت به نوروز می*تواند موثر باشد.

از سکون شهر بیزارم

بسیاری از مردم، به ویژه پایتخت* نشینان با مشاهده سکون و خلوتی شهری که به هیاهو و ترافیک سرسام*آورش خو گرفته*اند در تعطیلات نوروز دچار حس تلخی می*شوند و البته در مقابل، برخی نیز سکون و آرامش شهر را در در ابتدای سال نو بسیار دوست دارند و از آن بهره می*برند.

به گفته دارینی، افرادی که به تحرک و حضور در جمع علاقه دارند و در طول سال غالبا آزاری از بودن در همهمه نداشته*اند، معمولا به سوی فقدان تحرک یا سکون شهر گرایش ندارند و عنوان می*کنند که بی*صبرانه منتظرند تا هر چه زودتر تعطیلات تمام شود.

برخی از افراد نیز در بی*تحرکی شهر احساس طبیعی نبودن را دارند و تصور می*کنند که اوضاع تحت کنترل همیشگی آنها نیست. همچنین شخصیت*هایی که بسیار درگیر نظم و انجام کارها در زمان خاص به صورت افراطی هستند، از تعطیل بودن شهر بیزار می*شوند.

جلالی نیز با تاکید بر این که انسان موجودی اجتماعی است و به تکاپو و ارتباط نیاز دارد، در این باره می*گوید: اما این مساله لزوما به این معنا نیست که ما به سکون و تنهایی نیاز نداریم. یعنی گریز از تنهایی نیز به نوبه خود می*تواند نشانه*ای بیمارگون باشد.

عید آمد و ما خانه نشینیم

بسیاری از مردم، شرایط اقتصادی و امکان رفتن به سفر را در ایام تعطیلات نوروز ندارند و مجبورند بدون برنامه خاصی در خانه و شهر خود بمانند و این مساله، بویژه به دلیل ابراز نارضایتی اعضای خانواده و فشار روانی ناشی از آن به بروز حس منفی نسبت به تعطیلات منجر می*شود.

البته دارینی بر این باور است که باید حتما به افراد آموزش داد که حتی اگر امکان سفر ندارند، برنامه*هایی را برای خود و اعضای خانواده طراحی کنند که بتوانند با حداقل هزینه روزهای شاد و بانشاطی را سپری کنند. باید انتظارات افراد واقع*بینانه و مطابق با الگوی اقتصادی خانواده باشد تا از نداشتن تفریحات پرهزینه احساس ناراحتی نکنند.

فراموش نکنید که نداشتن برنامه*ریزی و برخوردار نبودن از خلاقیت در ایجاد تفریح،* تغذیه و ساعات خواب نامنظم به ایجاد حس منفی نسبت به تعطیلات نوروز دامن می*زند. بی*شک، داشتن برنامه*های ورزشی در تعطیلات به شدت می*تواند به تغییر روحیه افراد کمک کند.
سونات