پنج*شنبه فرمان

از ویکی*پدیا، دانشنامهٔ آزاد
تابلوی «شام اسرارآمیز» از سیمون یوشکوف

پنج*شنبه فرمان، همچنین به عنوان پنج*شنبه مقدس، پنج*شنبه میثاق، پنج*شنبه بزرگ و مقدس، و پنج شنبه اسرارآمیز شناخته می*شود، جشن مسیحی و به نوعی روز مقدس است. که در پنجشنبه قبل از عید پاک قرار دارد و یادبودی است برای شام آخر عیسی با حواریون همانطور که در انجیل های اصلی توضیح داده*شده است. پنج*شنبه فرمان پنجمین روز از هفته مقدس است و قبل از چهارشنبه مقدس و بعد از جمعه خوب* قرار دارد.

این تاریخ همواره بین ۱۹ مارس تا ۲۲ آوریل بوده*است، اما با توجه به استفاده از تقویم ژولینی یا تقویم گریگوری تاریخ متفاوتی در یک سال برای آن بدست می*آید و از انجایی که کلیسای ارتدکس شرقی معمولا از تقویم ژولینی استفاده می*کند. این جشن معمولا در بعدازظهر صورت می*گیرد که بر اساس سنت یهودی شروع جمعه است.

آدینهٔ نیک یا آدینهٔ مقدس روزی است که در آن مسیحیان مراسمی را به یاد به صلیب کشیده شدن مسیح در نقاط مختلف جهان برگزار می*کنند. این مراسم از فرهنگ مردم در جاهای مختلف تاثیر گرفته*است.[۱]

آدینهٔ نیک*روزی است که مسیحیان به مناسبت گرامیداشت روز مصلوب شدن و مرگ عیسی مسیح آن را گرامی می*دارند. این یک رویداد مهم در مسیحیت است، که نشان دهنده فداکاری*ها و از خودگذشتگی*ها و درد و رنج در زندگی عیسی مسیح است. مصلوب شدن، اوج تعدادی از حوادث در هفته مقدس است، از جمله: خود بازگشت پیروزمندانه عیسی مسیح به بیت*المقدس در یکشنبهٔ نخل، شستن پاهای شاگردان توسط مسیح و شام آخر عیسی مسیح در پنجشنبهٔ عذاب و رنج.

روز شنبه پس از آدینهٔ نیک، شنبه مقدس و یکشنبه دو روز پس از آدینهٔ نیک عید پاک است.

در کشورهای گوناگون
هند


بسیاری از مسیحیان هند در مراسم خاص کلیسا شرکت می*کنند یا نماز و دعا می*خوانند. برخی از مردم نیز روز می*گیرند و یا در این روز از خوردن گوشت پرهیز می*کنند. بسیاری از مسیحیان در بعضی نقاط هند، نمایش و بازی در هوای آزاد را برای به تصویر کشیدن آخرین روز و ساعات از زندگی عیسی مسیح برگزار می*کنند. آدینهٔ نیک*روز غم و اندوه است، که در آن کلیساها خالی و تاریک است. مراسم در بعد از ظهر ارائه می*شود. بسیاری از کلیساها، یک نوشیدنی تلخ تهیه شده از برگ، سرکه، و مواد تشکیل دهنده دیگر دارند. این نوشیدنی برای چشیدن همگان بعد از مراسم مهیا می*باشد.

زندگی اجتماعی

ادارات دولتی ملی، ایالتی و محلی، ادارات پست و بانک*ها در روز جمعه بسته هستند. فروشگاه*های مسیحی، کسب و کار و دیگر سازمان*ها ممکن است بسته بوده و یا ساعات کار کاهش یابد. کسانی که مایل به استفاده از ترابری همگانی در این روزند، ممکن است نیاز به تماس با مقامات حمل و نقل محلی برای بررسی جدول زمانی داشته باشند.

جلسات دعا و نمایش بزرگ ممکن است باعث اختلال در آمدوشد محله شود. این مسئله مخصوصا به مناطق پر جمعیت مسیحی مشهود است.
سونات