كدام شيريني*ها مضرترند؟!

برترین مجله اینترنتی ایران

عيد نوروز، سنت باستاني ايرانيان است اما به دليل آداب و رسوم زيبايي كه دارد در بعضي موارد منجر به آسيب*هاي سلامتي، افزاش وزن و قند خون به*ويژه در ديابتي*ها مي*شود.
مجله سیب سبز: عيد نوروز، سنت باستاني ايرانيان است اما به دليل آداب و رسوم زيبايي كه دارد در بعضي موارد منجر به آسيب*هاي سلامتي، افزاش وزن و قند خون به*ويژه در ديابتي*ها مي*شود. بنابراين دكتر نياز محمدزاده هنرور، متخصص تغذيه و رژيم درماني توصيه مي*كند كه براي لذت بردن از اين ايام بايد از زياده روي در مصرف شيريني*ها خودداري كرده و اعتدال را رعايت كنيد. به گفته اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران، بيشتر از اينكه نوع شيريني مهم باشد مقدار مصرف آن اهميت دارد.

اگر دقت كرده باشيد در بسياري از رژيم*ها حتي بيسكويت يا شيريني*هاي كم ضررتر هم گنجانده مي*شود اما با مقدار مشخص و دقيق؛ براي مثال دو عدد بيسكويت ساده كرم*دار معادل 60 كيلو كالري و يك ششم پاي ميوه معادل 180 كيلوكالري در نظر گرفته مي*شود. بنابراين توصيه بر اين است كه تعداد و دفعات مصرف شيريني را محدود كنيد؛ به خصوص شيريني*هايي كه در تهيه آنها از روغن و خامه فراوان استفاده شده است.

كدام شيريني*ها مضرترند؟!

خاك قند يا شكر؟!

اگر شكر معمولي را به همراه 3 تا 5 درصد نشاسته ذرت آسياب و الك كنيد، پودر شكر به دست مي*آيد. دكتر محمدزاده در ادامه توضيح مي*دهد كه پودر شكر بسيار نرم*تر از شكر دانه ريز است و با آسياب*هاي خانگي قابل تهيه نيست. خاك قند نيز به دليل ريز بودن ذراتش به راحتي و در هر دمايي با آب يا روغن مخلوط مي*شود و در تهيه انواع روكش*هاي كيك، خمير فوندانت و. . . كاربرد دارد. به گفته دكتر وفا، خاك قند از لحاظ مضرات تغذيه*اي تفاوتي با شكر معمولي ندارد. دكتر محمدزاده نيز در ادامه اضافه مي*كند كه تمامي اين شيرين*كننده*ها تاثير بسزايي در چاقي و افزايش چربي*هاي خون دارند و نبايد در مصرف*شان زياده*روي كرد.

شيريني رژيمي هم حد و مرز دارد!

در شيريني*هاي رژيمي به جاي استفاده از قندهاي ساده از شيرين*كننده*هاي مصنوعي مجاز استفاده مي*شود. به گفته دكتر محمدزاده اين امر در سال*هاي اخير به خصوص براي افراد ديابتي رواج بيشتري پيدا كرده است اما با توجه به سابقه كم مصرف اين مواد در رژيم غذايي عادي نبايد در خوردن اين شيريني*ها به خصوص طي دوران بارداري، شيردهي و دوران رشد زياده روي كرد. دكتر وفا نيز معتقد است استفاده از قند مصنوعي به جاي شكر تاثير خيلي زيادي در ميزان كالري شيريني نمي*گذارد زيرا بخش عمده كالري شيريني*ها به چربي و روغن موجود در آنها مربوط مي*شود. از طرفي اغلب قندهاي مصنوعي در مقايسه با ساكاروز يا همان قند و شكر معمولي 150 تا 300 مرتبه شيريني بيشتري دارند.

بنابراين اگر به مصرف آنها عادت كنيد بعد از مدتي حساسيت سلول*هاي چشايي*تان نسبت به مزه شيريني كم مي*شود. در اين شرايط اگر يك تكه بيسكويت ساقه طلايي بخوريد احساس مي*كنيد در حال خوردن آرد هستيد زيرا قدرت چشايي*تان به*شدت ضعيف مي*شود. علاوه براينها، قندهاي مصنوعي در بدن متابوليزه نمي*شوند و مانند سموم، بار كبد و كليه را زياد مي*كنند. درواقع كبد بايد اين مواد را از بدن جمع آوري كند و كليه آنها را با مقدار زيادي آب دفع كند.

خامه گياهي هم ضرر دارد؟!

يكي از اشتباهات رايج ميان مردم، استفاده از واژه «خامه گياهي» به جاي «كره گياهي» است. به گفته دكتر محمدزاده، روغن*هاي گياهي عموما مايع هستند و تنها بعضي از اسيدهاي چرب موجود در روغن نارگيل و روغن هسته خرما، جامد هستند. بنابراين براي اينكه روغن*هاي گياهي مانند خامه، سفيد و نيمه جامد شوند، آنها را تا حدودي هيدروژنه مي*كنند و همراه آب و بعضي مواد طبيعي (ازجمله لستين موجود در تخم*مرغ كه مخلوط آب و روغن را ممكن مي*سازد) به*شدت هم مي*زنند تا كف كرده و سفيد شوند.

بديهي است كه اين خامه در مقايسه با خامه حيواني اسيدهاي چرب اشباع كمتري دارد و عاري از كلسترول است اما اين خامه نيز حاوي روغن و بعضي افزودني*ها و اسيدهاي چرب ترانس است. به*طور كلي، چربي*هاي حيواني باعث افزايش كلسترول شده و روغن*هاي گياهي هيدروژنه و جامد مانند مارگارين باعث افزايش اسيدهاي چرب ترانس مي*شوند. بنابراين هر دو خطر ابتلا به بيماري*هاي قلبي- عروقي را افزايش مي*دهند.

دكتر وفا نيز معتقد است خامه حيواني و گياهي از نظر كالري با يكديگر تفاوتي ندارند. درواقع هر گرم چربي چه روغن مايع گياهي باشد و چه چربي حيواني، 9 كيلوكالري دارد. به گفته اين متخصص از آنجايي كه در فرآيند توليد خامه گياهي اسيد*هاي چرب ترانس توليد مي*شود، خامه*هاي گياهي خيلي خطرناك*تر از خامه*هاي حيواني هستند.

البته از نظر صنعتي اين امكان وجود دارد كه بتوانيم در فرآيند هيدروژناسيون و نيمه جامد كردن روغن، توليد اسيد چرب ترانس را به ميزان قابل*توجهي پايين بياوريم اما اغلب افرادي كه به صورت سنتي و در كارگاه*هاي معمولي شيريني*پزي اين كار را انجام مي*دهند از اين تكنولوژي برخوردار نيستند. از طرف ديگر، خيلي از خامه*هايي كه در قنادي*ها توليد مي*شوند شايد اصلا خامه واقعي نباشند و از تركيبات مشابه خامه در آنها استفاده شده باشد كه اين موضوع نيز فقط توسط متخصصان بهداشت مواد غذايي و در آزمايشگاه*هاي مربوطه قابل تشخيص است.

كدام شيريني*ها مضرترند؟!

شيريني خشك بخریم یا شیرینی*تر

دكتر محمدرضا وفا، متخصص تغذيه و دانشيار دانشگاه علوم پزشكي تهران معتقد است تمامي شيريني*ها به دليل قند و روغن به كار رفته در آنها، تراكم كالري بسيار بالايي دارند. با اين حال شيريني*هاي ساده و بدون كرم، كارامل، مربا، فوندانت، عسل و خامه درصد كالري*شان كمتر است. از طرفي شيريني*هاي خشك نسبت به شيريني*هاي*تر انتخاب بهتري هستند. درواقع درصد كره و روغن به كار رفته در شيريني*هاي خشك نسبت به درصد خامه شيريني*هاي*تر بسيار كمتر است.

براي مثال يك عدد شيريني بيسكويتي ممكن است حداكثر 5 تا 10 درصد كره داشته باشد، درصورتي كه يك شيرني خامه*اي از 30 تا 50 درصد خامه و چربي حيواني تشكيل شده است. درواقع از ميان چربي، پروتئين و نشاسته؛ كالري چربي از همه بالاتر است چون در هر گرم 9 كيلوكالري دارد در حالي كه هر گرم نشاسته يا پروتئين در هر گرم چهار كيلوكالري دارد.

كدام آرد مفيدتر است؟!

انواع آردها از جمله آرد سفيد، آرد برنج، آرد نخودچي، آرد ذرت و. . . اگر فاقد سبوس يا فيبر باشند از نظر ارزش غذايي تفاوت قابل توجهي با يكديگر ندارند. بنابراين دکتر محمد*زاده توصیه می*کند از نان*ها و شيريني**هایی استفاده كنيد كه از آرد سبوس*دار تهيه شده باشند. دكتر وفا نيز معتقد است استفاده از غلات كامل در تهيه آرد، ارزش غذايي و ويتامين*هاي آن را بالا مي*برد. سبوس موجود در اين آردها نيز باعث كاهش سرعت جذب قند در خون مي*شود.

گول رنگ شيريني را نخوريد!

به گفته دكتر محمدزاده، اسانس*ها و رنگ*هاي مصنوعي به كار رفته در شيرينی*ها مي*توانند منجر به واكنش*هاي آلرژيك و تحريك سيستم ايمني بدن شوند. اين تركيبات همچنين در ايجاد اختلالات بيش*فعالي و كم*توجهي تاثيرگذار هستند. بنابراين زياده*روي در مصرف آنها به خصوص در دوران رشد كودكان و بارداري مي*تواند مضر باشد.

دكتر وفا نيز اضافه مي*كند كه بخشي از اسانس*هاي مورد مصرف در شيريني*پزي طبيعي هستند و مصرف متعادل*شان ضرري براي بدن ندارد اما اسانس*هاي مصنوعي مانند قندهاي مصنوعي مي*توانند بار كبد و كليه را زياد كنند. حتي مصرف زياد آنها مي*تواند سرطان*زا باشد. رنگ*هاي مصنوعي نيز همگي مجوز مصرف ندارند و در كشورهاي صنعتي و پيشرفته به كل ممنوع شده*اند. در كشورهاي جهان سوم هم فقط تعدادي از آنها مجوز مصرف دارند. بنابراين استانداردها حتما بايد در اين زمينه رعايت شوند.

شكر قهوه*اي كالري كمتري دارد اما. . .

مخلوط كردن كريستال*هاي شكر سفيد با مقاديري از ملاس (عصاره*اي غليظ و تيره حاصل از تصفيه شكر چغندر قند و نيشكر) محلولي را توليد مي*كند كه با خشك كردن آن، كريستال*هاي شكر قهوه*اي به دست مي*آيد. به گفته دكتر محمدزاده شكرهاي قهوه*اي موجود در بازار داراي مقادير متفاوتي از ملاس هستند و طعمي كاراملي و ملايم دارند.

شكر قهوه*اي روشن، از 5/3 درصد ملاس و شكر قهوه*اي تيره از 5/6 درصد ملاس تشكيل شده است. اين شكر نسبت به نوع سفيد، كدرتر و زبرتر است و كالري كمتري دارد. دكتر وفا نيز اضافه مي*كند كه شكر قهوه*اي حاوي فيبرهاي محلول است و اين فيبرها به پايين آمدن سرعت جذب قند در خون كمك مي*كنند. با اين حال دكتر محمدزاده به افراد ديابتي هشدار مي*دهد همان*طور كه بايد در مصرف شكر سفيد دقت داشته باشند، شكر قهوه*اي را هم با رعايت اعتدال مصرف كنند.

كدام شيريني*ها مضرترند؟!

شيريني با ژله بهتر است يا ميوه و مغزدانه؟!

دكتر نياز محمدزاده معتقد است استفاده از مغزدانه*ها براي تزئين شيريني جات منجر به افزايش كالري آنها خواهد شد. با اين حال ميوه*ها و مغزدانه*ها در مقايسه با ساير مواد تزئيني شيريني از جمله شكر، پودر قند و شربت ذرت انتخاب مناسب*تري هستند. دكتر وفا نيز معتقد است شيريني*هاي مغزدانه*دار به نسبت شيريني*هاي خامه*اي كالري كمتري دارند اما نسبت به شيريني*هاي بيسكويتي كالري*شان بيشتر است. به گفته اين متخصص، در تهيه شيريني*ها معمولا بهترين مغزدانه*ها به كار نمي*روند بلكه از مغزدانه*هاي خرد شده و با كيفيت پايين*تر استفاده مي*شود. درواقع از آنجايي كه اين مغزدانه*ها با ساير اجزاي شيريني مخلــوط مي*شوند و حــرارت مي*بينند ديگر نمي*توانيد كيفيت اصلي آنها را تشخيص دهيد. با اين حال ارزش تغذيه*اي شيريني*هاي مغزدانه*دار كمي بيشتر از شيريني*هاي ساده است. تارت ميوه*اي نيز اگر همراه با خامه و كرم باشد جزء شيريني*هاي پركالري محسوب مي*شود.

شيريني*هاي مربايي هم از آنجايي كه داراي قند ساده بيشتري هستند، منجر به افزايش دريافت انرژي و قند و ليپيدهاي خون مي*شوند. بنابراين دكتر محمدزاده توصيه مي*كند مصرف آنها را محدود كنيد. اين متخصص در مورد شيريني*هايي كه با ژله تزئين مي*شوند نيز توضيح مي*دهد كه نصف ليوان ژله معمولي 60 كيلوكالري انرژي دارد. بنابراين ژله نيز باعث افزايش كالري شيريني مي*شود. دكتر وفا اما معتقد است ژله به تنهايي تراكم كالري بالايي ندارد، با اين حال اگر با خامه يا بستني تركيب شود، كالري خيلي بالايي پيدامي*كند.

گران*ترين شيريني*ها كدامند؟

شيريني خشك به*طور متوسط بين 8 تا 15 هزار تومان و شيريني*تر به قيمت 12 تا 16 هزار تومان عرضه مي*شود. البته در بعضي موارد شيريني خشك و*تر قيمت يكساني دارند و تعدادي از انواع شيريني*هاي خشك مثل پاي سيب، اتريشي و عسلي از بعضي شيريني*هاي*تر هم گران*تر هستند. به گزارش خبرنگاري ايسنا، قنادان معتقدند شيريني*هاي خشك تقاضاي بيشتري نسبت به شيريني*هاي*تر و خامه*اي دارند و از طرفي قيمت*شان نيز معمولا ارزان*تر است.

در ميان شيريني*هاي خشك هم شيريني گل محمدي (دانماركي)، كشمشي كيك يزدي و پاي سيب بيشترين تقاضا را دارند. جالب است بدانيد در حال حاضر كيك يزدي، شيريني برنجي، زبان و گل محمدي از ارزان*ترين انواع شيريني هستند و شيريني*هاي مكزيكي، اتريشي، پاي سيب، شيريني دسري و كيك بستني جزء شيريني*هاي گران*تر به حساب مي*آيند. متوسط قيمت* تعدادي از شيريني*تر و خشك در تهران به شرح زير است:


سونات