دانستنی*های پزشکی داروها
داروهای لاغری چگونه وزن را کم می کنند؟جمعه ۱۴ فروردین ۱۳۹۴ هفته نامه پزشکی سلامت بازدید: ۱۹۴
داروها داروهای لاغری کد l186565
شبکه آفتاب

این روزها داروهای متنوعی برای کمک به کاهش وزن به بازار آمده است که باوجود تاثیرهای مثبت، عوارض ناخواسته*ای دارند.

چاقی امروزه یکی از شایع*ترین مشکلات جسمی در میان گروه*های مختلف سنی است و جزو علت*های بسیاری از بیماری*ها از جمله دیابت، اختلال*های هورمونی، بیماری*های قلبی- عروقی و... محسوب می*شوند. از این *رو، درمان آن یکی از دغدغه*های همیشگی متخصصان تغذیه است و مصرف داروهای مختلف در کنار رژیم*غذایی محدود از کالری و ورزش از موضوع*های بحث*برانگیز میان افراد عادی و متخصصان است. در این مطلب با کلیاتی درباره ترکیبات و مکانیسم اثر فلوکستین، سیبوترامین، مکمل*های فیبری و چای سبز آشنا می*شویم.

چای سبز: علاوه بر داروهای کاهنده اشتها، داروهای دیگری هم برای درمان چاقی استفاده می*شوند که اصطلاحا چربی*سوزند. مثلا چای سبز با مهار آنزیم لیپاز مترشحه از لوزالمعده، از جذب چربی*ها در روده جلوگیری می*کند. همچنین با کاهش آنزیم آمیلاز بزاق و روده قندخون را کاهش می*دهد و در مجموع با کاهش جذب روده*ای گلوکز و چربی به کاهش وزن منجر می*شود. چای سبز، علاوه بر این مکانیسم*ها، با خاصیت ترموژنیک (گرمازایی) و افزایش سوخت و ساز چربی*ها، درمان کمکی بی*خطری برای چاقی است.

سیبوترامین: سیبوترامین از دیگر داروهایی است که گاهی برای درمان چاقی (با مکانیسمی مشابه فلوکستین) استفاده می*شود و به ارزیابی مداوم در طول مدت درمان نیاز دارد. مثلا اگر کاهش وزن در مدت زمان معین کمتر از حد تعیین شده باشد، به بررسی و در بعضی موارد افزایش دوز روزانه نیاز است. البته در صورت مصرف با دوز بالاتر، خطر افزایش ضربان قلب و فشارخون بیشتر می*شود. به*علاوه، سیبوترامین در بیماران با سابقه کم*اشتهایی یا پراشتهایی عصبی، بیماران مبتلا به فشارخون کنترل شده، نارسایی قلبی و *هیپرپلازی خوش*خیم پروستات منع مصرف دارد.


فلوکستین: این روزها داروهای متنوعی برای کمک به کاهش وزن به بازار آمده است که باوجود تاثیرهای مثبت، عوارض ناخواسته*ای دارند. از جمله این داروها، داروهای محرک سیستم عصبی مرکزی مانند «فلوکستین» است که اگرچه جزو داروهای ضدافسردگی به*شمار می*رود، می*تواند با اثر بر واسطه*های عصبی بر اشتها نیز اثر بگذارد و آن را کاهش دهد، اما عوارض ناخواسته*ای هم دارد که مصرفش را محدود و ملزم به پایش کرده است. آژانس دارویی اروپا، مصرف داروهایی مانند فلوکستین را برای کودکان و بزرگسالان زیر ۲۱ سال ممنوع کرده است. نتایج برخی مطالعه*های حاکی از آن است که فلوکستین در اوایل مصرف به کاهش اشتها و کاهش وزن کمک می*کند اما پس از گذشت ۱۶ تا ۲۰ هفته برخی از بیماران دوباره اشتها و وزن از دست رفته را بازمی*یابند.

مکمل*های فیبری: فیبرهای ویسکوز خوراکی نیز از دیگر مواد کاهنده اشتها محسوب می*شوند که البته از طریق تحریک عصبی گیرنده*های اشتها عمل نمی*کنند. این فیبرها ترکیب*هایی هستند که در تماس با آب متورم می*شوند. مکمل*های غذایی حاوی این فیبرها با کند کردن تخلیه معدی و جذب موادغذایی، مقدار جذب گلوکز را کاهش می*دهند و بدین طریق از افزایش قندخون پس از صرف غذا جلوگیری می*کنند. فیبرهای ویسکوز بدون برجای گذاشتن مواد سمی در کبد با تخلیه آهسته معدی باعث احساس سیری و کاهش اشتها می*شوند. براساس نتایج مطالعات انجام*شده، ثابت شده است که این فیبرهای متورم*شونده با القای احساس پری، باعث کاهش اشتها می*شوند. همچنین مطرح شده که این ترکیب*های فیبری در روده باعث افزایش رها شدن هورمون*های سیری معدی- روده*ای یا کاهش جذب مواد مغذی *شوند. در مطالعه دیگری، افزایش احساس سیری و کاهش احساس گرسنگی در افراد غیرچاق با مصرف یک نوشیدنی حاوی این فیبر خوراکی مشاهده شده است.
سیب جواب میده (درضمن هسته ی سیب رو بشکنید بهتر است چون که سمی درون آن دارد که خطرناک است درضمن هسته ی سیب برای انسان خطر ناک است ).

"سونات"