سهند (شهر)


از ویکی*پدیا، دانشنامهٔ آزاد
برای تأییدپذیری کامل این مقاله به منابع بیشتری نیاز است. لطفاً با توجه به شیوهٔ ویکی*پدیا برای ارجاع به منابع با ارایهٔ منابع معتبر این مقاله را بهبود بخشید. مطالب بی*منبع را می*توان به چالش کشید و حذف کرد.
سهند
کشور ایران
استان آذربایجان شرقی
شهرستان اسکو
بخش مرکزی
سال شهرشدن 1385
مردم
جمعیت ٢٤,٧٠٤ نفر
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۱۶۰۰ متر
اطلاعات شهری
پیش*شماره تلفنی ۰۴۱
تابلوی خوش*آمد به شهر
سهند شهر زیبایی ها
سهند بر ایران واقع شده*است
سهند
روی نقشه ایران
۳۷.۹۸۳۶° شمالی ۴۶.۴۹۲۲° شرقیمختصات: ۳۷.۹۸۳۶° شمالی ۴۶.۴۹۲۲° شرقی

شهر جدید سَهَند یکی از شهرهای جدید استان آذربایجان شرقی است. این شهر که در ناحیه شمال غربی شهرستان اسکو واقع شده*است، براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1390 خورشیدی، با جمعیتی بالغ بر ۲۴،۷۰۴ نفر، هجدهمین شهر پرجمعیت استان آذربایجان شرقی محسوب می*شود.[۱] هدف از احداث این شهر، اسکان دادن سرریز جمعیت کلان*شهر تبریز بود که با استقبال گسترده مردم این کلان*شهر رو به رو شد. شهر جدید سهند در تاریخ ۵ تیر ۱۳۸۷ خورشیدی، با افتتاح ساختمان شهرداری و انتخاب شهردار، به عنوان پنجاه و هشتمین شهر استان آذربایجان شرقی و سومین شهر شهرستان اسکو، پس از شهرهای اسکو و ایلخچی شناخته شد.وجود دانشگاه صنعتي سهند دراين مكان براهميت اين شهرافزوده است.دانشگاه صنعتي سهند درحدود يك چهارم وسعت شهرسهند رابه خود اختصاص داده است‏. براساس اعلام شهردار شهر سهند در اردیبهشت سال 1393 شهر سهند با توجه به تحویل مساکن مهر و با توجه به آمار انتخاباتی و انشعابات، بالغ بر 89هزار نفر(نزدیک 100هزار نفر) جمعیت دارد و با احداث 36 هزار و 500 واحد مسکن مهر در شهر جدید سهند و تحویل 15 هزار واحد به خانوارها، چنین برآورد می شود که تا پایان سال 93 حدود 150هزار نفر جمعیت در این منطقه اسکان یابند و چنانچه مساکن مهر به طور کامل تحویل داده شود، طبق آمار استانداری، این تعداد نفر تا 180هزار نفر نیز افزایش خواهد یافت.هم اکنون شهر جدید سهند در چهار فاز ساخته شده است[۲]
جغرافیا

شهر جدید سهند در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی تبریز و بر سر راه آذرشهر واقع شده*است. ارتفاع آن از سطح دریا ۱۶۰۰ متر می*باشد و در شهرستان اسکو قرار دارد.

سونات