تاریخچه شهر هشتگرد

ویکی پدیا

شهر جدید هشتگرد
کشور ایران
استان البرز
شهرستان ساوجبلاغ
بخش مرکزی
مردم
جمعیت ۲۲٬۷۴۲ (سال ۱۳۹۰)
جغرافیای طبیعی
مساحت ۴۸۰۰ هکتار
ارتفاع از سطح دریا ۱٬۳۱۰ تا ۱٬۶۱۰ متر
آب*وهوا
میانگین دمای سالانه در زمستان۱۰-) درجه سانتیگراد و در تابستان: (۴۰) درجه سانتیگراد
میانگین بارش سالانه ۳۰۰ میلیمتر
اطلاعات شهری
شهردار کامران عظیم*زاده
پیش*شماره تلفنی ۰۲۶۴۴۲۶
شهر جدید هشتگرد بر ایران واقع شده*است
شهر جدید هشتگرد
روی نقشه ایران
۳۵.۵۸° شمالی ۵۰.۴۴° شرقیمختصات: ۳۵.۵۸° شمالی ۵۰.۴۴° شرقی

برای شهر هشتگرد به مقاله مربوطه مراجعه شود

شهر جدید هشتگرد یکی از شهرهای استان البرز است. این شهر در مجاورت شهر هشتگرد قرار دارد و در سال*های اخیر بنا نهاده شده*است. از نظر تقسیمات کشوری، شهری مجزا از هشتگرد است و در بخش مرکزی شهرستان ساوجبلاغ قرار گرفته*است.[۱]
تاریخچه

طرح ایجاد شهرهای جدید به منظور پاسخگویی به نیاز گسترده به مسکن و جلوگیری از شهرهای خودرو در منطقه شهری کلان*شهرها مطرح و به عنوان یک سیاست و ضرورت جدی در دستور کار دولت قرار گرفت. در اواخر سال ۱۳۶۴ هیأت دولت واگذاری ۱۶٬۰۰۰ هکتار زمین را جهت ایجاد شهرهای اقماری به وزارت مسکن و شهرسازی تصویب و ابلاغ نمود. مسئولیت اجرای این طرح به عهده وزارت مسکن و شهرسازی و مکان یابی و تملک زمین و تهیه و طرح و اجرا از طریق شرکت عمران شهرهای جدید و شرکت*های تابعه مورد پیگیری مستمر قرار گرفت.

در سال ۱۳۶۷ قرارداد تهیه طرح*های مطالعاتی و طرح جامع چند شهر جدید در منطقه شهری تهران با مهندسین مشاور مختلف ایرانی منعقد گردید. در سال ۱۳۶۸ ایجاد این شهرها و مکان آنها به تصویب شورای عالی شهرسازی رسید، که شهر جدید هشتگرد با ۵۰۰ هزار نفر در محور غرب از جمله این شهرها است.[۲]

سال ۱۳۷۰ شورای عالی معماری و شهرسازی اجرای این طرح را به شرکت عمران و شهرسازی شهر جدید هشتگرد سپرد.
مطالعات شهر جدید هشتگرد

مطالعات مکان*یابی برای شهر جدید هشتگرد در سال ۱۳۶۶ به مهندسین مشاور واگذار گردید که محور تهران قزوین به عنوان اولین اولویت و مستعدترین محور توسعه تشخیص داده شد.

در سال ۱۳۶۷ مطالعات شهر جدید هشتگرد در سه زمینهٔ پیش نیاز، راهبردی و طرح جامع به مهندسین مشاور شهرساز (به عنوان مهندس مشاور مادر و هماهنگ کننده) واگذار گردید. همزمان مطالعات حمل و نقل (درون شهری و برون شهری) و تأسیسات شهر با مهندسین مشاور دیگر آغاز گردید و با استناد به آمار و اطلاعات مختلف، تهیهٔ مدل*های گوناگون پیش بینی جمعیت و اشتغال سرانجام الگوهای پیشنهادی توسعه شهر تهیه و ارائه گردید. الگوی پیشنهادی شهرسازی با الگوها و گزینه*های پیشنهادی مشاورین حمل و نقل و تأسیسات شهری مطابقت داده و با تغییراتی الگوی نهایی توسعه شهر تعیین گردید. الگوی توسعه شهر با وضعیت جغرافیایی و کالبدی اراضی شهر جدید و اطراف آن تلفیق گردید و بر اساس اهداف و معیارهای کلی طراحی، طرح مقدماتی و طرح جامع شهر جدید هشتگرد تهیه شد.[۳]

محدودهٔ کنونی شهر جدید هشتگرد، سابقاً از زمین*های روستای بزرگِ فشند، بوده*است که در دههٔ ۴۰ توسط ادارهٔ منابع طبیعی به تملک دولت در آمده و از دههٔ ۵۰ به شرکت عمران شهر جدید هشتگرد واگذار گردیده*است. تلاشها برای برگرداندن نام فشند به این شهر ادامه دارد.[نیازمند منبع]
جمعیت و مساحت

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت شهر جدید هشتگرد در سال ۱۳۸۸ برابر با ۱۸٬۵۹۸ نفر بوده*است.[۱]

براساس طرح جامع هشتگرد، ظرفیت جمعیت پذیری این شهر بالغ بر ۵۰۰ هزار نفر است که توسعه شهر تا ۱ میلیون نفر را امکان*پذیر می*کند. ضمن این که مساحت این شهر از ۴ هزار و ۸۰۰ هکتار فعلی به ۸ هزار هکتار در پایان برنامه چهارم توسعه خواهد رسید.[۴]
دلایل گزینش منطقه

عمده*ترین عواملی که در انتخاب شهر جدید هشتگرد مد نظر بود عبارتند از:

فاصله بهینه شهر جدید با تهران (۶۵ کیلومتری اتوبان تهران – قزوین). نه چندان دور که جاذبه منطقه تهران در شهر وجود نداشته باشد و نه چندان نزدیک، که به صورت توسعه پیوسته به تهران متصل شود.
وجود زمین*های مناسب غیر کشاورزی با مالکیت عمومی و قابل تملک
شیب قابل قبول جهت شهرسازی و خاک مناسب جهت استقرار سازه*های بلند
دسترسی مناسب به منابع آب: آب*های زیرزمینی، آب سدهای نزدیک و بیشتر
وضعیت جغرافیایی و طبیعی مناسب، آب و هوای معتدل کوهستانی
فاصله مناسب با شهرهای بزرگ در اطراف
در جوار رشته کوه*های البرز

موقعیت و ارتباط

دسترسی به شهر جدید هشتگرد از طریق اتوبان ـ قزوین تأمین می*گردد که این بزرگراه در آینده بوسیله سه تقاطع غیر همسطح به شهر مرتبط خواهد شد. علاوه بر این وجود راه شوسه تهران قزوین و راه آهن سراسری در جنوب شهر قدیم هشتگرد و همچنین ادامه راه آهن سریع اسیر تهران هشتگرد (مترو) که در این خصوص توافقاتی با یک شرکت بزرگ چینی جهت اجرا انجام شده و پس از تهیه طرح پلهای مسیر و اصلاحات انجام شده، بزودی به مرحله اجرا درخواهد آمد
شرایط اقلیمی و موقعیت جغرافیایی

شهر جدید هشتگرد در دامنه جنوبی کوههای البرز و حاشیه شمال کویر مرکزی ایران واقع شده و از لحاظ آب و هوایی، بین اقلیم کوهستانی و آب و هوای نیم خشک و خشک داخلی قرار گرفته*است. از نظر طبقه*بندی کلی آب و هوای این منطقه ار نوع مدیترانه*ای است.

شهر جدید هشتگرد از نظر جغرافیایی در غرب استان تهران در ارتفاع ۱۳۱۰ تا ۱۶۱۰ متر از سطح دریا و بین طول*های جغرافیایی ۵۰ درجه و ۲۵ دقیقه و ۵۰ درجه و ۵۵ دقیقه و عرض*های ۳۵ درجه و ۴۵ دقیقه و ۳۶ درجه و ۵ دقیقه قرار دارد دشت هشتگرد کلاً دارای زمستان*های سرد و تابستان*های گرم و خشک می*باشد، اما میزان گرما در همه نقاط دشت یکسان نبوده و از میزان آن در نواحی کوهستانی کاسته می*گردد.

درجه حرارت شهر جدید هشتگرد معمولاً بین (۱۰-) درجه سانتیگراد در زمستان و (۴۰) درجه سانتیگراد در تابستان متغیر می*باشد. ودر مقایسه با شهر تهران معمولاً بین ۳ تا ۶ درجه خنک تر می*باشد. حداکثر رطوبت نسبی در منطقه نزدیک به ۸۰ درصد و متوسط سالیانه حدود ۴۵ درصد است.

به*علت کوهستانی بودن منطقه هشتگرد این منطقه از بارش کافی در فصلهای بارندگی برخوردار است. آمار ۳۵ سال متوالی متوسط بارندگی سالیانه را ۳۰۰ میلیمتر ذکر می*نماید.
ساختار کلی شهر

شهر جدید هشتگرد از دو بخش عمده مسکونی و صنعتی تشکیل شده*است.

بخش صنعتی به مساحت حدود ۲۰۰ هکتار در اراضی جنوب اتوبان قرار دارد. این بخش بمنظور تأمین اشتغال شهر جدید و جلوگیری از خوابگاهی بودن شهر طراحی شده*است. پیش بینی می*شود، بخش اشتغال تا ۳۵۰ هکتار توسعه یابد. واحدهای مستقر در این بخش عمدتاً در دو گروه تقسیم بندی شده*اند:

۱. واحدهای ماشینی، قالب سازی، صنایع ظریف و کامپیوتر

۲. واحدهای کشوری قابل استقرار در استان تهران

در حال حاضر به پیش از ۱۶۰ واحد صنعتی که دارای موافقت اصولی از وزارت صنایع و مجوز لازم از سازمان محیط زیست هستند، زمین واگذار شده*است. تعداد واحدهای در خط تولید حدود ۵۰ واحد و واحدهای احداث شده ۴۵ واحد هستند.

سونات