برخی از دیدنی های تبریز

ویکی پدیا
برج خلعت پوشان و برج مدور
برج خلعت*پوشان یکی از آثار تاریخی مربوط به دورهٔ صفویان در شهر تبریز است. این برج آجری در جنوب محلهٔ کرکج در ۵ کیلومتری مرکزشهر و در جوار رودخانهٔ میدان چایی واقع شده و محوطهٔ آن برای تحقیقات علمی به دانشکدهٔ کشاورزی دانشگاه تبریز واگذار شده*است.[۱][۲]

برج خلعت*پوشان در دره*ای سرسبز در سمت چپ جادهٔ تبریز-باسمنج قرار گرفته و در اوایل دورهٔ قاجاریان به کارگزاران این حکومت اختصاص داشته*است. بعدها این مکان به مرکز اهدای خلعت، مقام، نشان و هدیه از سوی ولیعهدان قاجار به خدمتکاران حکومتی تبدیل شد.[۱]
با گوی برج اشتباه نشود.

برج مدور از بناهای ساخته*شده در دورهٔ سلجوقیان در شهر مراغه می*باشد که در فاصلهٔ ده متری شمال گنبد کبود قرار گرفته*است. برروی کتیبهٔ برج به خط کوفی تاریخ احداث بنا سال ۵۶۳ هجری می*باشد؛ ولی دربارهٔ نام بانی و مدفون داخل آن هیچ*گونه اطلاعی در دست نیست و مزاری کاملاً ناشناخته*است.

این بنا برجی است مدوری*شکل با ظاهری ساده که با گنبدی دوپوش پوشیده شده*بود؛ ولی از گنبد و سقف آن در اثر مرور زمان چیزی برجای نمانده*است. برای جلوگیری از خرابی بنا، سقف پوششی با شیروانی برروی آن احداث نموده*اند.

سردر ورودی برج مدور دارای قاب و تاقی هلالی*شکل بوده که درگاه را احاطه کرده و در بالا و زیر تاق هلالی، کتیبه*ای به*خط کوفی با نقوش پیچیده*ای از آجر و کاشی*های فیروزه*ای به*چشم می*خورد.

ارزش بنا در این است که ترقی و تکامل نمای مینایی را طی دوران کوتاه میان تاریخ احداث این بنا و تاریخ ساخت گنبد سرخ نشان می*دهد. این بنای آجری بروی سکوی بلندی از سنگ که سردابی در میان دارد، قرار گرفته*است.
GONBADMODAVAR1.jpg
نام آرامگاه مجاورآرامگاه مادرهلاکو
کشور ایران
استان استان آذربایجان شرقی
شهرستان مراغه
اطلاعات اثر
کاربری آرامگاه
اطلاعات ثبتی
شمارهٔ ثبت ۱۳۶
تاریخ ثبت ملی ۱۵ دی ۱۳۱۰

سونات