اصول صرف غذا در اولین قرار شام دونفره!


برترین مجله اینترنتی ایران
غذا خوردن در خانه خیلی راحت* و متفاوت*تر از وقتی است كه در منزل كسی *مهمان هستید یا در رستوران غذا سرو می*كنید. آیا تا به حال شده كه به شام رسمی در خانه یا رستوران دعوت شوید و ندانید آداب و معاشرت چه حكم می*كند.
مجله زندگی ایده آل - ساقی بیاتین: غذا خوردن در خانه خیلی راحت* و متفاوت*تر از وقتی است كه در منزل كسی *مهمان هستید یا در رستوران غذا سرو می*كنید. آیا تا به حال شده كه به شام رسمی در خانه یا رستوران دعوت شوید و ندانید آداب و معاشرت چه حكم می*كند و باید چه رفتاری را در پیش بگیرید؟ اگر اصول كلی زیر را درنظر داشته باشید همه شما را فردی آداب*دان خواهند دانست و اعتبار اجتماعی شما بالا می*رود.

تکان خوردن ممنوع

- پاهای*تان را نزدیك صندلی خودتان نگه دارید. پاهای*تان را دراز نكنید یا طوری خم نكنید كه به كسانی بخورد كه روبه*رو یا كنار شما نشسته*اند.

آیا همه اصول صرف غذا در اولین قرار شام با نامزدتان را می*دانید؟

-وقتی می*خواهید غذا را بجوید، توجه كنید كه دهان*تان كاملا بسته باشد. لقمه*های بزرگ برندارید كه دهان*تان زیادی پر شود. بعد از اینكه یك لقمه را قورت دادید چند لحظه صبر كنید و بعد لقمه بعدی را در دهان بگذارید.

- اگر لازم است چیزی را از دهان*تان بیرون بیاورید مثلا غضروف، استخوان یا هسته زیتون همان طوری این كار را بكنید كه آنها داخل دهان*تان رفته*اند یعنی اگر با چنگال یا قاشق آنها را به دهان گذاشته*اید با همان*ها دربیاورید و اگر با دست خوراكی را به دهان گذاشته*اید اضافاتش را هم با دست بیرون بیاورید و خیلی بااحتیاط و موقرانه آن را در بشقاب*تان بگذارید.

آرامشت را حفظ کن

- اگر ناخواسته رفتارهایی مثل حرف زدن با دهان پر، باد گلو زدن، فین كردن، خلال كردن دندان از شما سر زد. برای هر كدام از این كارها عذرخواهی كنید و میز را ترك كنید و در جایی مانند دستشویی این كارها را انجام دهید.

- همیشه وقتی چیزی را به شما تعارف می*كنند یا برای*تان می*گذارند، تشكر كنید.

- آرام غذا بخورید و از غذا و همراهی با افرادی كه سر میز هستند لذت ببرید.

- راست و مستقیم بنشینید. قوز نكنید و روی بشقاب*تان خم نشوید.

- می*توانید مچ یا ساعدتان را روی میز یا دست*تان را روی پای*تان بگذارید.

ادب آداب دارد

- پس از اینكه سر میز نشستید دستمال را روی پاهای*تان بگذارید. هروقت لازم شد از آن برای پاك یا خشك كردن لب*های*تان استفاده كنید. پیش از اینكه بخواهید لیوان نوشیدنی خود را به طرف دهان*تان ببرید دستمال را آرام به لب*های*تان بزنید تا تمیز شود. اگر می*خواهید میز را به هر علتی ترك كنید، مثلا به دستشویی بروید، دستمال را سمت چپ بشقاب*تان بگذارید. در پایان غذا دستمال را مرتب كنید و سمت راست بشقاب*تان بگذارید. لازم نیست آن را دوباره مثل اولش تا كنید اما مچاله* هم نكنید.

- منتظر بمانید تا غذای همه داده شود و بعد شروع به خوردن كنید. اگر *مهمان هستید صبر كنید تا میزبان شروع به خوردن كند.

- اگر نمی*دانید باید كدام كارد یا چنگال را*بردارید و زمان استفاده از كدام* یك از آنها فرا رسیده است، قاعده كلی «از بیرون به داخل» را به *یاد داشته باشید. بیرونی*ترین قاشق یا چنگال یا كارد باید زودتر استفاده شود. از هر قاشق یا چنگال یا كاردی كه استفاده كردید نباید آن را سر جایش برگردانید بلكه آن را در بشقاب بگذارید.

هنگامی كه غذا خوردن*تان تمام شد باید قاشق و چنگال یا كارد و چنگال را موازی هم طوری در بشقاب بگذارید كه دسته آنها در ساعت چهار باشد. قاشق سوپ باید بعد از اتمام سوپ در همان سوپ*خوری باقی بماند. قاشق چای*خوری را باید در نعلبكی بگذارید.

- مقداری نان و كره یا پنیر را كه می*خواهید بخورید در پیشدستی خودتان بگذارید و از آن برای خودتان لقمه بگیرید. پیش از اینكه كره یا پنیر را روی نان بمالید حتما آن را به اندازه لقمه كوچكی كه می*خورید تكه كنید. به این ترتیب به*جای اینكه خرده*های نان روی لباس شما بریزد در پیشدستی می*ریزد.

نکته:

این روزها كه تلفن همراه جزء لوازمی شده كه بیشتر افراد همیشه با خود دارند باید جای آن را در آداب و معاشرت مشخص كرد. وسایل الكترونیكی خود از قبیل موبایل را سر میز شام خاموش كنید. حتی اگر میزبان شما را به رستوران دعوت كرده حتما موبایل خود را پیش از نشستن سر میز خاموش كنید.

سونات