ایرانی*ها برای سفر به عربستان، ترکیه، امارات، مالزی و تایلند چقدر پول خرج می*کنند؟هرسال حدود ۴ میلیون ایرانی به کشورهای مختلف سفر می کنند و البته عمدتا ۵ کشور. هزینه ای که گردشگران ایرانی برای سفر به کشورهای ترکیه، عربستان، مالزی، تایلند و امارات می پردازند، حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان است. البته این رقم غیر از هزینه های سفر به عتبات عالیات و دیگر کشورهاست.

سفر اتفاق تازه ای نیست‏؛ سالیان سال است که انسان برای رهایی از روزمرگی‏، به قصد دیدار اقوام و آشنایی با فرهنگ های مختلف، برای دیدار از زیارتگاه ها و عبادتگاه های متفاوت در سراسر جهان به سفر می رود‏، امروزه به این کار گردشگری می گویند‏، گردشگری امروز بر خلاف سالیان گذشته دیگر آنچنان سخت و طاقت فرسا نیست، چرا که با به وجود آمدن ماشین و هواپیما و قطار مسافت ها کوتاه تر از*آن چیزی شده اند که مردم در گذشته با پای پیاده و استفاده از احشام برای رسیدن به مقصد طی می کردند.

اما در این دوران گردشگری به صنعتی مهم برای کشورها تبدیل شده؛ ورود گردشگر به هر کشوری باعث می شود اقتصاد آن کشور رونق گرفته و خلاصه می تواند تاثیر مثبتی در بازار کار و پول آن کشور داشته باشد. به همین دلیل اکثر کشورهای دنیا سعی دارند با شناساندن مناطق دیدنی‏، تاریخی، مذهبی و پژوهشی خود تعداد بیشتری از گردشگران را جذب کرده و از این راه چرخ اقتصاد خود را بچرخانند‏، مساله ای که متاسفانه سال های سال از است در ایران نادیده گرفته شده و شاید به جرات بتوان گفت ایران در بین کشورهایی که جاذبه گردشگری دارند‏، تنها کشوری است که هنوز اقتصاد آن بر پایه نفت است.

این در حالی است که وقتی به تعداد سفرهای برون مرزی ایران نگاه می کنیم‏، به جرات می توان گفت که گردشگران ایرانی آمار بالایی از سفر به کشورهایی مشخص را تشکیل می دهند، در این بین کشورهایی مانند ترکیه، مالزی و تایلند بالاترین گردشگران ایرانی را به خود اختصاص می دهند. همچنین به واسطه وجود خانه کعبه در عربستان و اماکن زیارتی مهم شیعیان در عراق این دو کشور را هم باید به جمع کشورهایی که پذیرای تعداد بالایی از گردشگران ایرانی هستند اضافه کرد. بیشتری حجم این سفرها در زمان تعطیلات رسمی کشور و از جمله تعطیلات نوروز انجام می شود.
اما در این روزها که بحث سفر عمره و حواشی آن به بحث داغ و نخست همه رسانه ها و مردم بدل شده است، یک سوال پیش می آید؛ ایرانی ها هرسال چقدر برای مسافرت خارجی خرج می کنند؟

درآمد مالزی از گردشگران ایرانی

ایرانیان به عنوان دومین گروه پرجمعیت گردشگران مالزی از غرب آسیا در سال ۲۰۱۴ شناخته شدند و با ۷۲ هزار و ۲۶۴ گردشگر حدود ۱۵۹ میلیون و ۴۷۶ هزار و ۳۲۴ دلار درآمد برای دولت مالزی ایجاد کردند.

این آمار مبتنی برای اعلام سازمان گردشگری مالزی‏ است. حال اگر میانگین هزینه تور یک هفته ای به کشور مالزی را یک میلیون و 600 هزار تومان در نظر بگیریم مبلغی بالغ بر 160 میلیارد تومان می شود. حال اگر هر گردشگر تنها 2 میلیون تومان برای خرید ارز هزینه کرده و در کشور مقصد از آن استفاده کند‏، متوسط کل درآمد مالزی از ورود گردشگران ایرانی به 360 میلیارد تومان می رسد.
البته همه میدانیم هرینه های زندگی در مرحله اول بستگی به خود شخص و خانواده اش دارد .در هرجای دنیا زندگی کنیم این قانون عوض نمیشود.مرحله دوم بستکی به شهر و حتی منطقه ای که میخواهیم زندگی کنیم دارد . چنانکه هزینه زندگی در تهران و یا یک شهر کوچک دیگر در غرب و یا شرق کشورمان فرق دارد ,و یا زندگی در شمال شهر تهران با غرب یا شرق تهران دارد . هزینه های زندگی در ترکیه نیز همچنان است,ولی در اینحا متوسط و میانگین در نظر گرفته شده است .
هزینه ها برمبنای لیر ترکیه و یا بر پایه دلار محاسبه شده است. قیمت دلار و لیر ترک ( TL) را از صرافی ها میتوانید بپرسید .
کرایه مسکن در اول هزینه های رندگی در ترکیه قرار دارد. هزینه های زندگی در ترکیه سوخت گرمایشی دومین ردیف هزینه را به خود اختصاص داده است؛ زغال سنگ، گاز لوله کشی ، گاز کپسول؛ گازوئیل ، هیزم از سوخت های مصرفی در ترکیه است که هریک قیمت جداگانه ای دارد . آپارتمان سیستم مرکزی دارد یا بخاری یا پکیج تاثیر در مقدار هزینه دارد .در انتخاب مسکن تصمیم با شماست. زیرا سوخت و نوع سوخت در هزینه های زندگی در ترکیه ردیف دوم را دارد .
هزینه های زندگی در ترکیه هزینه های خانه تلفن از ضروریات زندگی ترکیه میباشد. تلفن نیز مانند انرژی در ترکیه هزینه بالایی دارد و حداقل ۲۵ لیر هزینه خواهید کرد. تلفن در ترکیه مانند تلفن های ایرانسل در ایران است. سه نوع اپراتور در ترکیه وجود دارد؛ Turkcell، Vodafone و Avea. از بین این سه اپراتور، Turkcell گران ترین بوده و Aveaارزانترین. اگر با اینترنت سرو کار دارید هر ماه ۵۰ لیر برای این باید بپردازید .

ترکیه از نظر جغرافیائی:
ترکیه در جنوب شرقی اروپا و جنوب غربی آسیا واقع شده است.ترکیه از سه طرف از طریق دریا احاطه شده است. مساحت ترکیه تقریبا نصف مساحت ایران است.سی و پنجمین کشور جهان از لحاظ وسعت است.97% خاک ترکیه در قسمت آسیائی (شبه جزیره آناتولی یا اسیای صغیر) و 3% خاک ترکیه در قسمت اروپائی (شبه جزیره تراس ) واقع شده است.
آسیا از اروپا در ترکیه بوسیله دریای مرمره از هم جدا شده و این دریا از سمت شمال بوسیله تنگه بسفر به دریای سیاه و از سمت جنوب از طریق تنگه داردانل به دریای اژه متصل است
همسایه های اروپائی ترکیه : بلغارستان ، یونان ، روسیه و قبرس
همسایه های آسیای ترکیه: ایران ، سوریه ، عراق ، گرجستان و ارمنستان
ترکیه حدود 65 دریاچه دارد که مهمترین آن دریاچه وان است.
نوع حکومت ترکیه جمهوری پارلمانی است. 82 استان دارد 4 استان ترکیه در اروپا و 78 استان در آسیا است
منابع طبیعی ترکیه: آهن ، سرب ، قلع ، جیوه ، کرم ، منگنز و ذغال سنگ است
98% ترکیه مسلمان هستند.
هزینه های غذایی
هزینه مطبخ در ترکیه را می توان با همان هزینه های آشپزخانه در ایران یکی حساب کرد زیرا حدودا مواد غذایی با ایران چندان فرقی ندارد. یعنی حدودا ۳۰۰ لیر را باید در نظر بگیرید .
کرایه مسکن
کرایه مسکن در ترکیه و اجاره آپارتمان مبله در استانبول نیز از شهری به شهر دیگر فرق دارد. در بعضی شهرها کل کرایه یک سال را از شما بعنوان پیش میگیرند و در بعضی شهرها ماه به ماه باید پرداخت کنید ولی ۲ و یا ۳ ماه پول پیش میگیرند.
کرایه مسکن بر اساس نوع خانه تغییر می کند اما حداقل کرایه ۳۵۰ لیر ترک هست و این مبلغ تا ۱۰۰۰ لیر در نوسان است ( خانه در حد متوسط). در خانه های باسیستم مرکزی مبلغ ۷۰ تا ۱۰۰ دلار پول سوخت باید پرداخت کنید و این مبلغ جدا از کرایه مسکن هست.
هزینه های معمولی مسکن
گفتیم انرژی در ترکیه بسیار گران میباشد به همین سبب در مصرف انرژی باید دقت و صرفه جویی نمود. و هر شش ماه مبالغ بنزین و آب و برق و گاز افزایش مییابد. آب قیمتش با مقایسه به دیگر انرژی ها قیمتی مناسب دارد.
برای آشپرخانه در هر دو ماه حداقل یک کپسول گاز نیاز دارید و هر کپسول گاز ۵۲ لیر ترک میباشد.
ماهانه حداقل بین ۳۰-۱۰۰ لیر ترک برق و برای آب در ماه حداقل ۲۰-۴۰ لیر ترک باید بپردازید که این هم بستگی به تعداد افراد خانه دارد . اگر از آبگرمکن گازی برای حمام استفاده کنید باید در هر ماه دو کپسول گاز که میشود ۱۰۵ لیر
هزینه های رفت و آمد
هزینه های رفت و آمد در ترکیه یکی دیگر از مصارف گران میباشد. قیمت بلیط اتوبوس از استانبول به یک شهر دیگر مثلا ۱۵۰ کیلومتری رفت و برگشت ۵۰ لیر است . از شهر دوغو بیازیت شهر مرزی به ایران تا استانبول ۸۰ لیر رفت است .بلیط اتوبوس شهری, مترو و دولموش ها ۳ لیر رادر نظر بگیرید .
هزینه های سلامتی
هزینه های سلامتی در ترکیه بسیار گران است حتی مرز نشینان ترکیه برای مداوا به شهرهای مرزی ایران می آیند.
ویزیت یک دکتر در ترکیه از ۱۰۰ لیر شروع میشود . دارو و آزمایشگاه و رادیولوژی و…. جیب را میسوزاند .


درآمد ترکیه از گردشگران ایرانی

تعداد گردشگران ایرانی که در دو ماه نخست 2014 به ترکیه سفر کردند نسبت به مدت مشابه در سال 2013، با 44 درصد افزایش، رشد چشمگیری یافته است. این در حالی است که طبق آمارهای اعلام شده این رقم تا پایان سال همچنان افزایش یافته و به بیش از 50 درصد رسیده است. اما تا پایان سال 2014 بیش از 2 میلیون نفر گردشگر ایرانی وارد ترکیه شده است. حال اگر متوسط قیمت تور یک هفته ای به هر یک از شهرهای ترکیه را 2 میلیون تومان در نظر بگیریم این مبلغ معادل 4 هزار میلیارد تومان می شود. این در حالی است که مبلغ برخی از این تورها گاه به 3 یا 4 میلیون تومان هم می رسد. حال اگر میانگین خرید ارز برای هزینه های داخلی این سفرها را هم 2 میلیون تومان در نظر بگیریم. 4 هزار میلیارد تومان هم باید به مبلغ حاصل از درآمد تورها اضافه کنیم که کل مبلغ را به 8 هزار میلیارد تومان می رساند.

درآمد تایلند از مسافران ایرانی

به گزارش یکی از مدیران گردشگری تایلند در سال ۲۰۱۴ حدود ۸۰ هزار ایرانی به تایلند سفر کرده*اند.

چالمارسک سورانت مدیر بخش گردشگری خاورمیانه سازمان گردشگری تایلند چندی پیش در جمع خبرنگاران در تهران گفت: فرودگاه بانکوک به عنوان بهترین فرودگاه دوستدار مسلمانان شناخته شده است: در دسترس بودن غذای حلال، تسهیلات ویژه نمازگزاران و اقامت*گاه*های متناسب با نیاز مسلمانان از ویژگی*های فرودگاه شهر بانکوک و همچنین مقاصد گردشگری در تایلند است.

او همچنین گفت که در سال گذشته میلادی تنها ۵ هزار تایلندی به ایران سفر کرده*اند: بخشی از آنها به شهرهای باستانی ایران مثل شیراز و اصفهان رفتند و بخشی هم که عمدتا مسلمان بودند، به قصد سفر به مشهد و قم به ایران آمدند.

اما میانگین رقم تور یک هفته ای به تایلند 3 میلیون تومان است که با در نظر گرفتن تعداد مسافران ایرانی که به تایلند رفته اند‏، مبلغی معادل 240 میلیارد تومان می شود. حال اگر هر یک از این مسافران تنها 2 میلیون تومان صرف خرید ارز کرده و در این کشور هزینه کرده باشند‏، 160 میلیارد تومان باید به این مبلغ اضافه کرد، کل درآمد تایلند از گردشگران ایرانی به 400 میلیارد تومان می رسد.

هزینه ایرانی ها برای سفر به امارات

از سوی دیگر سالیانه مقصد گردشگری بیش از 280 هزار ایران کشور امارات است. نرخ تور یک هفته ای دبی مبلغی بین 900 تا یک میلیون و 200 هزار تومان است، اگر متوسط این مبلغ را یک میلیون تومان در نظر بگیریم و هر مسافر هر برای هزینه های جانبی خود 2 میلیون تومان در نظر گرفته باشد. درآمد سالیانه امارات از ورود گردشگران ایرانی به این کشورمبلغی نزدیک به 500 میلیارد تومان می شود.

هزینه ۵ هزار میلیاردی برای سفر به عربستان

در این بین اما کشور عربستان به دلیل وجود کعبه قبله اول مسلمانان در این کشور بالاترین نرخ درآمد را از حضور گردشگران خارجی و به خصوص ایرانی دارد‏*، این در حالی است که حضور گردشگران ایرانی در دیگر کشورهای منطقه با توجه به شرایط ممکن است کم و زیاد شود اما حضور عمره گذاران و کسانی که به حج تمتع می رود هر سال تعداد مشخصی و البته درآمد کاملا مشخصی را برای عربستان سعودی به همراه دارد‏. بر اساس آمار اعلام شده از سوی سازمان حج و زیارت سالانه 800 هزار ایرانی به حج عمره می روند‏، میانگین هزینه سفر این افراد با توجه به درجه بندی کاروانی که در آن حضور دارند دو میلیون تومان است. که این خود به تنهایی رقمی معادل هزار و 600 میلیارد تومان می شود‏، که اگر هر زائر مبلغ 3 میلیون تومان هم برای خرید ارز بپردازد و در کشور مقصد هزینه کند این مبلغ به 4 هزار میلیارد تومان می رسد. این تنها درآمد عربستان از حضور عمره گذاران ایرانی است.

در سال گذشته 64 هزار و 500 نفر نیز از ایران به حج تمتع رفتند، میانگین هزینه حج تمتع 10 میلیون تومان است که مبلغی معادل 645 میلیارد تومان می شود. اگر به ازای هر مسافر، هزار دلار هم هزینه خرید محاسبه کنید، هزینه تمتع ایرانیان حدود 900 میلیارد تومان می شود. به این ترتیب درآمد سالیانه عربستان تنها از زائران ایرانی مبلغی حدود 5 هزار میلیارد تومان است.

در جدول زیر هزینه های تقریبی سفر ایرانی*ها به ۵ مقصد عمده خارجی آمده است؛


نام کشور هزینه تقریبی ایرانی ها برای سفر
عربستان ۵ هزار میلیارد تومان
ترکیه ۴ هزار میلیارد تومان
امارات ۵۰۰ میلیارد تومان
تایلند ۴۰۰ میلیارد تومان
مالزی ۳۶۰ میلیارد تومان