تورهای داخلی در نوروز 94 با کاهش تقاضای محسوسی روبه*رو شدند؛ این موضوع را تعدادی از برگزارکنندگان فعال و قدیمی تورهای داخلی ایران ...


تورهای داخلی در نوروز 94 با کاهش تقاضای محسوسی روبه*رو شدند؛ این موضوع را تعدادی از برگزارکنندگان فعال و قدیمی تورهای داخلی ایران خبر داده*اند. کاهش سفرهای داخلی در حالی رخ می*دهد که به صورت کلی میزان سفر ایرانیان در سال*های اخیر افزایش پیدا کرده است.
خبرها حاکی از لغو شدن بعضی از تورهای ایران*گردی در نوروز 94 و کاهش رزرو هتل*های معروف برای ایام نوروز است. این اتفاق در میدان عرضه و تقاضای بازار گردشگری ایران نشان از آن دارد که شاید نتوان در این بازار با افزایش میل مردم به سفر، قیمت را افزایش داد و منتظر سود بیشتر ماند. اما واقعا چه چیزی ایرانی*ها را از سفر در ایران منصرف کرده تا پیش از دیدن شیراز و اصفهان و کیش ارزهایشان را به جیب ترکیه بریزند؟ مطمئنا میزانی از سفرخارجی و تمایل به دیدن سرزمین*ها و مردمانی دیگر طبیعی است و در همه جا وجود دارد، اما برهمخوردن این توازن و اینکه وجود محرک*هایی مانند مزیت*های رقابتی موجود در آن کشورها عامل چنین تصمیمی باشد نشان از وجود ضعفی در سیستم گردشگری داخلی ما دارد که قابل پیگیری است.


قیمت هتل*ها، تورهای داخلی را فلج کرد؟

میلاد فرزین، مدیر یکی از همین تورهایی که در روزهای اخیر با رکود تورهای داخلی مواجه شده*اند، در گفت*وگویی دلیل اصلی این رکود را افزایش غیرمنطقی قیمت هتل*ها می*داند و می*گوید: این بالا بردن نرخ هر چند اگر بر اساس آیین*نامه*ها و تعرفه*ها درست باشد اما با توجه به معادلات بازار درست نیست؛ چرا که هتل*داران باید خود را با معادلات منطقه*ای منطبق کنند و برای بازاریابی انعطاف بیشتری در زمان ارائه قیمت*ها داشته باشند. در غیر این صورت اتاق*های خودشان هم خالی می*ماند. اما رئیس جامعه هتلداران در گفت*وگو با «دنیای اقتصاد» ضریب اشغال هتل*های کشور را نسبت به اجاره آپارتمان مبله در استانبول مانند قبل اعلام می*کند و می*گوید: هتل*های بزرگ ما مثل سال*های پیش ضریب اشغال بالایی در نوروز دارند و تغییر خاصی نداریم. بقیه هتل*ها هم متناسب با اینکه در کدام شهر واقع شده باشند، ضریب اشغال*های متفاوتی دارند و به هرحال در وضعیت عادی خود به سر می*برند.

جمشید حمزه*زاده درباره افزایش قیمتی که به نظر تورگردانان موجب انصراف مسافران شده است نیز می*گوید: ما برای عید هیچ افزایش قیمتی نداریم و اگر هم در جایی افزایش مشاهده شده داستان از این قرار است که هتلدار تخفیفی را که پیش از این می*داد دیگر نمی*دهد و این در حوزه اختیارات خود آنان است.وی با اشاره به اینکه سیستم نظارت بر قیمت هتل*ها به شکلی است که امکان تخلفی وجود ندارد، تاکید می*کند: با سه سازوکار موازی و به وسیله سه دستگاه جداگانه این نظارت صورت می*گیرد که احتمال تخلف را به حداقل می*رساند. اول از طریق خود جامعه هتل*داران، دیگری به*واسطه کارشناسان سازمان میراث فرهنگی و در نهایت سیستم کلی نظارت کشوری.اما به نظر فرزین در فصل اوج سفر، برداشتن تخفیف*هایی که خود هتلداران هم به ضرورت وجود آنها برای جذب و نگهداشتن گردشگر پی برده بودند، اشتباه است و می*گوید: واقعیت این است که تا زمانی که گردشگری از رشد پایدار و تا حدی تضمین شده در کشور برخوردار نشود، نباید مزیت رقابتی قیمت پایین ایران را در منطقه، از دست داد.

نقش حمایتی جامعه هتلداران اثر عکس دارد

وی برخورد غیرمنعطف با بازار عرضه و تقاضا در بازاریابی گردشگری و بالطبع هتل*داری را مانع رشد آن می*داند و تاکید می*کند: جامعه هتل*داران برای خود نقش حمایت از منافع و حقوق هتل*داران را تعریف کرده و این وظیفه را فقط به شکل افزایش قیمت هتل*ها در هر سال، انجام می*دهد؛ درحالی*که بدون توجه به سایر عوامل موثر بر بازار در دراز مدت، این موضوع به ضرر خود ایشان هم تمام می*شود.

این فعال گردشگری در ادامه تاکید می*کند: در وضعیتی این چنینی، کشورهای همسایه، مثلا ترکیه به بازاریابی در کشور ما می*پردازد و در روند این کار ابتدا به قیمت هتل*های ما توجه و برای جذب گردشگران ایرانی قیمت خود را در سطحی تنظیم می*کند که بتواند گردشگران ما را جذب کند و این لزوما بر اساس نرخ تعرفه*های آنان نیست و گاه خیلی پایین*تر از آن است و به این ترتیب هتل*ها و تورهای داخلی ما فصل پیک سفر خود را از دست می*دهند.

فرزین قیمت بالای بسته*های ارائه شده تورهای داخلی، در نتیجه قیمت بالای هتل*ها و هزینه های اجاره آپارتمان مبله در استانبول را دلیل عدم اقبال ایرانیان به گردشگری داخلی دانسته و می*گوید: در این ایام؛ پی*در پی تبلیغاتی از بهترین تورها و هتل*های ترکیه، امارات و... دریافت می*کنیم که قیمت تمام<a شده اقامت در آنها پایین*تر هتل و آپارتمان مبله در اجاره آپارتمان مبله در استانبول از یک سفر داخلی در همان سطح و با همان امکانات به اصفهان و شیراز وکیش درمی*آید و در این وضعیت طبیعی است که گردشگر ترجیح دهد سفر خارجی را انتخاب کند.

این تورگردان در ادامه تاکید می*کند: همیشه در سال*های گذشته ما از 10 بهمن دیگر امکان رزرو هتل*های بزرگ و خوب را برای تورهای داخلی خود نداشتیم، درحالی*که در حال حاضر به نظر می*آید که آنها هنوز هم جای خالی دارند و بعضا در تماس با آژانس*ها می*خواهند که در تکمیل ظرفیت*شان به آنها کمک کنند. ممکن است حتی با تخفیف*هایی که از این پس اعمال می*شود این ظرفیت تکمیل شود، اما چنین روالی، صحیح نیست و به هرحال مسافر دیگر تصمیم خود را گرفته*است.

مطمئنا نمی*توان عدم تمایل ایرانیان برای خرج کردن پول*های خود در مقاصد داخلی را به قیمت بالای هتل*ها تقلیل داد و چنین کاری منجر به تحلیلی یک بعدی و ناقص می*شود که گاه ما را در نتیجه**گیری به بیراهه می*برد. به نظر می*آید عدم آشنایی با بازارها و استانداردهای جهانی بازاریابی گردشگری در حوزه*های مختلف در آستانه ورود جدی*تر ایران به این عرصه به نسبت رشد*یافته بین*المللی، یکی از چالش*های عمده پیش روی فعالان این حوزه باشد. با وجود گزارش*هایی که از رشد گردشگری خارجی ایران در یکی دوسال اخیر رسیده، ناگفته پیداست که رشد پایدار آن در گرو توسعه و استاندارد*سازی گردشگری داخلی و رونق آن است؛ یعنی در ابتدا می*توان به شکل منطقی جلوی خروج ارز از کشور را گرفت و در ادامه برای ارزآوری هم تلاش کرد.

اینکه هتل*ها بخواهند نرخ مصوب و متناسب با تعرفه را آن هم در ایام پیک سفر دریافت کنند، با توجه به ضریب اشغال پایین آنها طی سال به نوعی قابل درک و پذیرش است، اما با توجه به عکس العمل بازار به نظر می*آید، این کار منافع درازمدت آنها را در پی نخواهد داشت بنابراین منطقی به نظر می*رسد، همان*طور که تاکید شد در این تخفیف*دادن*ها و لغو آن حتما رقبا و شکل و میزان عرضه و تقاضا را نیز در نظر داشته باشند. با این وجود ورود این شاخص مهم به مساله نرخ*گذاری هتل*ها در زمان تعیین تعرفه چندان ضروری به نظر نمی*رسد و حتی گروهی بر آزادسازی نرخ هتل*ها و تنظیم آن براساس نیازهای بازار و با وجه نظر قرادادن وضعیت رقبا تاکید دارند تا به این ترتیب بازار بتواند انعطاف خود را در زمان پیک و غیر پیک سفر حفظ کند.