بهروز افخمی" قصه*گو روایت شد
بهروز افخمی


بخش سینما و فیلم تبیان
«نمی*دانستیم قرار است كار بزرگی انجام بدهیم»

بهروز افخمی با تاخیر 45 دقیقه*ی؛ دهم مرداد ماه به مراسم بزرگداشت خود در فرهنگسرای ارسباران (هنر) رسید و گفت: خوشحالم كه بالاخره به مراسم قدردانی خودم رسیدم. در راه فكر می*كردم كه باید در مراسم قدردانی خودم چه موضوعی را مطرح كنم. به نظرم شاید از یك جنبه*های كار من به همراه كار دیگر دوستانم در زمینه سینما ارزش قدردانی كردن داشته باشد و حالا كه بعد از چند سال به كارهایمان فكر می*كنم، احساس می*كنم شاید كار مهمی انجام دادیم.

به گزارش ایسنا این كارگردان سینمای ایران كه از لوكیشن فیلم "فرزند صبح" در استان فارس، برای حضور در مراسم بزرگداشت خود به تهران آمده بود، یكی از علت*های تاخیرش را فاصله*ی چند صد كیلومتری این لوكشین دانست و از ترافیك تهران در شرایطی كه نمی*داند مردم از كجا بنزین می*آورند، متعجب بود!

افخمی گفت: ناصر تقوایی یك*بار به من می*گفت: «اگر سینما اختراع نشده بود، ایرانیان دوباره آن را اختراع می*كردند» به هر حال ما هم ملتی اینچنینی هستیم و هم تعدادی از ایرانیان در سی سال اخیر با تمام توان قصد دارند، سینما را از بین ببرند و از سالنهای نمایش تا امكان ساخت فیلم را ویران كنند.

وی افزود: در این سالهای بعد از انقلاب یكی از افراد متعددی بودم ـ بدون این كه خودمان بدانیم ـ سعی كردیم سینما را از نو به وجود آوریم، این گروهی كه سعی كرده، سینما را دوباره به وجود بیاورد، تعدادی در قبل از انقلاب و تعدادی بعد از انقلاب در این سینما فعالیت كردند.

افخمی در ادامه تصریح كرد: آن زمان همه*ی ما ذوق قصه*گویی داشتیم و نمی*دانستیم قرار است كار بزرگی را انجام بدهیم و نمی*دانستیم نیروی كه برای ویران كردن مظاهر تمدن 40 ، 50 سال در تمام دنیا بوجود آمده ، چقدر قدرمند است و گرایشی "طالبانی" برای از بین بردن تمام خصوصیات درخشان دستاورد فكری بشر و تبدیل تمام دنیا به یك روستای بزرگ فاقد تمدن دارد. به هر حال ما كار بزرگی انجام می*دادیم كه می*خواستیم سینما را در اینجا راه بیندازیم و این مبارزه الان هم وجود دارد بنابراین الان هم كار بزرگی انجام می*دهند، تمام كسانی كه جلوی ویران شدن آثار فرهنگی و فكری بشری را می*گیرند.
بهروز افخمی

افخمی ضمن اشاره به حضور نعمت حقیقی، سیف*الله داد و رجبعلی معمار در این مراسم گفت: این دوستان گرایش*های مختلفی از نسل*های مختلف هستند كه در طول این سالها سعی كردند، امكان تبدیل این زندگی را به یك زندگی باشكوه حفظ كنند. تاریخ و دوره*ی كه در سینما كار می*كردند و می*كنند متفاوت است، ولی آنها یك هدف مشترك دارند و آن هم، جلوگیری از ویران كردن دستاوردهای بشری است. بنابراین با این توضیحات خوشحال هستم كه به مراسم قدردانی خودم رسیدم.

به گزارش ایسنا، این برنامه كه با نمایش مستند "داستان یك قصه گو" درباره*ی بهروز افخمی همراه بود،در ادامه*ی آن، نعمت حقیقی، سیف*الله داد و مجید رجبعلی معمار از بهروز افخمی سخن گفتند.

سیف*الله داد:

افخمی شجاعتی به من یاد داد كه در سینما كمتر دیدم

سیف الله داد گفت: اولین بار كه نام بهروز افخمی را شنیدم، هنوز فیلم*ساز نبودم و در صدا و سیمای مركز شیراز تصادفا مجبور شدن یك فیلمی را بسازم ـ از كسانی كه مرا مجبور كردند، متشكرم ـ زمانی كه آن كار را مونتاژ می*كردم، "مسعود منشور" از بهروز افخمی نام می*برد و از اینكه او دانشجوی خیلی خوبی در دانشگاه بوده و منشور معتقد بود: اگر با او آشنا بشوم، از او خیلی یاد خواهم گرفت.

وی افزود: سال 60 به تهران آمدم و در سال 61 بود كه او مدیر گروه فیلم و سریال تلویزیون شد. ـ طبق همان موجی كه یك نسل از مدیرانی را به صورت سونامی می*برد و نسل دیگری را می*آورد كه 180 درجه با تفكر نسل قبلی فرق دارد و حتی قبلی*ها را خائن و منحرف می*دانند، مثل اتفاقی كه در یكی دو سال اخیر افتاده است و در سالهای بعد هم تكرار خواهد شد. ـ اما خوشبختانه از آمدن بهروز افخمی خوشحال شدم و برای اولین*بار در آن زمان چون كارمند تلویزیون بودم او را دیدم. تصویری كه دیدم تصویر معمولی از مدیران، نبود.

داد یكی از ویژگی*های افخمی را ایجاد شجاعت در بعضی آدم*ها دانست و گفت: او به من شجاعتی را آموخت كه این ویژگی را در سینما كمتر دیدم و خصلت دیگر او این بود كه به*عنوان معلم بدقول بود، اما در حق من معلمی كرد. بهروز افخمی نسبت به من حق معلمی دارد و بنده نسبت به او دین دارم و همین جا با صدای بلند اعلام می*كنم.هر دفعه كه در كنار او بودم و با او مصاحبت داشتم، امكان نداشت چیزی یاد نگیرم.

سیف*الله داد در پایان سخنانش گفت: حیف كه بهروز افخمی "تمبل" است و شاید هم سخت*گیر و داستان خوب پیدا نمی*كند. اما امیدوارم 10 تا 20 فیلم خوب دیگر بسازد تا یك كارنامه*ی متنوع و پرتعداد داشته باشد.
بهروز افخمی

نعمت حقیقی:

او بسیار بدقول است!

نعمت حقیقی فیلمبردار پیشكسوت سینمای ایران نیز با تایید سخنان سیف الله گفت: افخمی كارگردان و انسان فوق العاده خوبی* است و بسیار بدقول است!

رجبعلی*معمار:

عنوان افتخاری "رییس جهانی نهضت عدم تعهد" را باید به افخمی داد

مجید رجبعلی معمار از مدیران صداو سیما نیز با بیان این*كه چند سالی است با "بهروز افخمی" آشنایی نزدیك*تری پیدا كرده است، گفت: دوست صاف و ساده و یك آدم خاصی است.

وی در عین حال ابراز علاقه*مندی كرد، در یك مراسمی عنوان افتخاری "رییس جهانی نهضت عدم* تعهد" را به او اهدا كنند! و ادامه داد: البته من بهروز افخمی را با این ویژگی*ها پذیرفتم. او به شدت صادق و صمیمی و اهل تجربه است با همین ویژگی است كه در دوره*ای عرصه سیاسی را هم تجربه می*كند و بعد از مدتی به نظرم فهمید، آن بخش جای تجربه برای او نیست و مردان خاص خودش را می*خواهد.

مراسم تقدیر از بهروز افخمی توسط سیف*الله داد، مجید رجبعلی معمار، جهان بیگری انجام شد و از كارگردان و تصویربردار مستند "داستان یك قصه*گو" محمود یارمحمدلو، رسول پیروی تصویربردار تقدیر شد.

در این مراسم كه اجرای آن را كامران ملكی برعهده داشت، با حضور جمع كثیری از مردم و حضور كمتر هنرمندان برگزار شد
سونات