(به عربی: دبیّ) (به انگلیسی: Dubai)‏ یکی از شهرها و شیخ نشین های هفت*گانهٔ امارات متحده عربی است. این شهر در جنوب کشور ایران و در حاشیهٔ خلیج فارس و در شبه جزیره عربستان واقع شده*است. دبی بیشترین جمعیت را در میان هفت شیخ نشین کشور امارات دارد و بعد از شهر ابوظبی بزرگ*ترین شهر کشور امارات است.


آب و هوای دبی
دبی دارای آب و هوا بسیار گرم و خشک می*باشد. دبی در فصل تابستان بسیار گرم، پر باد و خشک است و به طور میانگین دارای دمایی در حدود ۴۰ درجهٔ سانتی*گراد (۱۰۴ درجهٔ فارنهایت) در روز و ۳۰ درجهٔ سانتی*گراد (۸۶ درجهٔ فارنهایت) در شب می*باشد. همچنین در اغلب روزهای سال آسمانی آفتابی مشاهده می*شود.
دبی در فصل زمستان نیز گرم است و به طور میانگین دارای دمای ۲۳ درجهٔ سانتی*گراد (۷۳ درجهٔ فارنهایت) در روز و ۱۴ درجهٔ سانتی*گراد (۵۷ درجهٔ فارنهایت) در شب می*باشد.
میزان بارش در دبی ۱۵۰ میلی*متر (۵٫۹۱ اینچ) در سال می*باشد.


گردشگری
برای بازدیدکنندگان دبی، فرهنگ بعد از خرید در درجه دوم جذابیت قرار دارد. مناظری از فرهنگ قدیم دبی درحالیکه این فرهنگ تحت سلطه سرعت سریع پیشرفت اقتصادی شده می*تواند در مناطق اطراف نهرها دیده شود. ساختمان*های اطراف نهر نشانگر یک شهر قدیمی است. دهکده غوص (قریة الغوص) و دهکده میراثی (قریة التراث)، ماهیگیری و یافتن مروارید را به نمایش می*گذارد. از دیگر جاذبه*ها می*توان به خانه شیخ سعید المکتوم ، موزه دبی و منطقهٔ بستکیه و روستای حتا اشاره کرد. تاریخ این روستا به دو تا سه هزار سال قبل برمی*گردد و شامل ۳۰ ساختمان است و در ۱۱۰ کیلومتری جنوبی شهر دبی در قلب کوههای حتا و در امتداد رشتهٔ کوه حجر واقع شده*است. موزه دبی در سال ۱۹۷۱ به منظور نمایش سبک زندگی سنتی دبی ایجاد شد و شامل عتیقه*جات و مصنوعاتی می*باشد که از آفریقا و کشورهای آسیایی از طریق تجارت به دبی وارد شده*اند. مسجد شندغه نیز ۲۰۰ سال قدمت دارد.
مناطق گوناگون
منطقهٔ صنعتی دبی جبل علی نام دارد که از کشورهای زیادی از جمله چین و تایوان و تایلند در آن برای تولید به عنوان منطقهٔ کاملاً آزاد در آن جمع شده*اند.
منطقهٔ آموزشی دبی در غرب و دورترین نقطهٔ بر دبی قرار دارد. اسم این شهر «شهرک دانش» است. همین طور دبی دارای دانشگاه نسبتاً معروفی به اسم دانشگاه آمریکایی است که در نزدیکی شهر دانش قرار دارد.
شهر اینترنتی و شهر رسانه هم در انتهای خیابان ساحلی جُمیرا و پس از عبور از برج عرب قرار گرفته*اند.
بستکیه . یکی ازمناطق مهم و تاریخی این شهر است.
بزرگ*ترین مرکز خرید دنباله دار دبی به نام مرکز تجاری تفریحی دبی می*باشد. همچنین ساختمان دیگری که برنامه ریزی شده تا دبی را به یک منطقه مرکزی تجاری تبدیل کند، خلیج تجاری است. جایی که زمانیکه تمام شود، حدود ۵۰۰ آسمان خراش را در حوالی منطقه الحاقی دست ساز Dubai Greek به نمایش می*گذارد.
بر دبی:
بر دبی توسط پیش آمدگی خلیج فارس به داخل خشکی که مشابه رودخانه*است و خور نامیده می*شود به دو قسمت تقسیم شده*است، قسمت غربی این تقسیم که قسمت قدیمی تر شهر است بر دوبی نامیده می*شود، اما قسمت شرقی آن بر دیره نامیده می*شود.
منبع : [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]