کانال تلگرام فال و طالع بینی

در تمام بخش ها مدیر فعال ( با سابقه فعالیت در انجمن های دیگر ) می پذیریم ، با ما تماس بگیرید. انجمن پیچک

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: زبان علویه کرمانی چه بود

 1. #1
  کاربرفعال

  آخرین بازدید
  یکشنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۴ [ ۱۹:۱۰]
  نوشته ها
  3,967
  امتیاز
  113,580
  سطح
  1
  Points: 113,580, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 8.0%
  دستاوردها:
  Created Blog entryThree FriendsYour first GroupCreated Album picturesTagger First Class
  نوشته های وبلاگ
  168
  سپاس ها
  32
  سپاس شده 342 در 299 پست
  حالت من
  Sepasgozar

  زبان علویه کرمانی چه بود


  زبان علویه کرمانی چه بود

  ایران ناز


  در میان اثار مکتوب،سفرنامه ها به خاطر نشان دادن چشم اندازی از جوامع دیگر ونقل مسائل سیاسی اجتماعی آن جوامع و آشنا کردن خواننده با دنیایی ناشناخته حائز اهمیت فراوان هستند .در عصر قاجاری سفرنامه های فراوانی نوشته شد که هر یک در جای خود دارای ارزش و اهمیت است از میان سفرنامه های ایرانی ، سفرنامه های زیارتی جایگاه ویژه ای دارد؛

  زیرا علاوه بر نشان دادن مسایل جغرافیایی و تاریخی و فرهنگ و اجتماعیات ، در مورد مسایل مذهبی و شرح مکان های زیارتی مورد توجه ایرانیان مثل سفر حج و عتبات و نحوه انجام این فرائض نیز اطلاعاتی به خواننده می دهند .سفرنامه حاجیه علویه خانم کرمانی یکی از این سفرنامه هاست که از نظر مذهبی و تاریخی دارای اهمیت است و نکات جالبی درباره نحوه حج گزاری و همچنین اوضاع دربار ناصری ارائه می دهد .

  مهمترین قسمت این سفرنامه مربوط به اوضاع دربار ناصری است که حاوی نکاتی حائز اهمیت است .نویسنده هنگامی که به تهران می*رسد در تهران اقامت می*کند و به کرمان نمی*رود. بیشترین حجم این کتاب مربوط به این دوران یکسال و نیمه است. حدود 87 صفحه یعنی نزدیک به نیمی از سفرنامه به این بخش اختصاص دارد فضای حاکم بر این بخش از سفرنامه، شادی و سرور است.این قسمت از سفرنامه شامل شرح میهمانی هایی است که نویسنده رفته و رجالی که از او دعوت کرده*اند و همچنین، اوضاع دربار ناصرالدین*شاه، عروسی*ها، تعزیه*ها، عزاها، رفتار شاه* با زن*ها، زن*ها و دخترهای شاه، مشغولیات درباریان.

  بیشترین مطالب این بخش هم مربوط به عقد و عروسی و مراسم*های آن است. نویسنده در این مدت کارهای عقد و عروسی دخترهای قوم و خویش و درباریان و حتی دختر ناصرالدین*شاه را سر و سامان می*دهد.به طوری که خود می*گوید او را چنان قبول دارند که بی او هیچ کار نمی*کنند. دست او را سبک دانسته برای بریدن پارچه*ها او را می*خواهند، دوخت و دوز رخت و چادر عروسی را او باید بکند. جهاز عروس را باید مهیا کند چه آن چیزهایی که از بازار می*خرند و چه اسبابی که باید دوخته شود. یکی از این مراسم عروسی تاج*السلطنه دختر نه ساله ناصرالدین شاه است که خیلی دقیق و زیبا نقل کرده، در مراسم نامزدی و عقدکنان او، نویسنده حضور دارد و همه کاره است. زنان دربار به او احترام می*گذارند حتی آرایش عروس را هم او بر عهده دارد.

  در تهران بیشتر اوقات منزل غلامحسین*خان، پسر ابراهیم*خان ظهیرالدوله است که دخترش یکی از زنان ناصرالدین*شاه است که به واسطه همین دختر، نویسنده ما به دربار راه دارد. در طول اقامت وی در تهران رجال معروف عصر مانند حشمت*الدوله، عزیز*الدوله و… او را دعوت کرده نهایت احترام را به جای می*آورند و مصر به ماندن او در منزل خود هستند. نویسنده گرچه از الطاف ایشان سپاسگزار است اما گاهی هم اظهار ملال کرده و می*گوید:

  «از وقتی که من آدم یک کار خودشان نمی*کنند، همه را واگذاردند به بنده، یک دقیقه آسودگی ندارم. می*گویند ما بلد نیستیم کاری بکنیم حالا خدا خواسته چنین مادری برای ما رسانده، اگر یک چادر نماز چیت می*خواهند ببرند تا من نباشم نمی*برند. حضرت والا هم تمام کارهاشان را گردن من گذاردند. بینی [و] بین*الله خسته شدم»

  اطلاعاتی که از بازار و قیمت اجناس می*دهد نیز قابل توجه و جالب است او که مجبور است برای خرید اسباب جهاز چند عروسی که در مدت اقامت او، نامزد و عقد شده*اند، به بازارهای دوری که او را خسته می*کند برود، اقلام خریده شده را با قیمت تمام شده نقل می*کند که از نظر تاریخی اهمیت دارد:«رفتیم دکان یک ارمنی دیگر، اسباب ورشو خریدیم. مقوه سنی [سینی] خریدیم جفتی چهل تومان، آئینه خریدیم جفتی چهل تومان، امروز هم به این طور معطل شدیم عصری رفتم اندران»
  از ویژگی*های جالب نثر و زبان نویسنده کاربرد بعضی لغات به غلط است که یا در لفظ آن موقع معمول بوده یا او نتوانسته درست تلفظ کند چنانکه، اندرون را اندران، ختنه*سوران را ختنه*سیران و گلابتون را گلابتان نوشته و چنه به جای چانه، شباش به جای شاد باش و این غیر از اغلاط املایی است که در سراسر سفرنامه، دیده می*شود.

  از جمله اطلاعاتی که از دربار ناصری در این قسمت می*بینیم مشغولیات شاه و دربار است. وی ابتدا از دیدن آنهمه زن در دربار ناصری تعجب کرده. حدود هشتاد زن که همه بزک کرده زرد و سرخ و سبز، همه*رنگ با چارقد* دنبال شاه می*افتند. وی ضمن توصیف قصر و خوابگاه شاهی، توضیح می*دهد که: «زن*ها هم همه توی این اطاق*ها پایین و بالا منزل دارند. بعضی*ها حیاط خارج دارند».

  همچنین از انیس*الدوله به عنوان زن مقرب شاه نام می*برد که حتماً باید موقع غذا خوردن شاه حاضر باشد. به طوری که نویسنده می*گوید، هر شب در دربار بساط سرگرمی هست حالا این سرگرمی یا مطرب و بازیگر است و یا تعزیه و روضه*خوانی که همه اسباب سرگرمی شاه برای دیدن زن*ها و پسند کردن دخترها است. در این قسمت از سفرنامه، نویسنده بر خلاف زمانی که در سفر مکه و عتبات بود، همه چیز را وصف می*کند و هر چیز زیبایی را توضیح می*دهد از قبیل جواهرات و تزئینات قصر و حیاط و اندازه هر چیزی را به تفصیل بیان می*کند چنانکه یک شب چراغان را اینگونه توصیف می*کند:
  "یک شب هم در نارنجستان چراغان بود. قرق کردند رفتیم چه نارنجستان. یک جایی ساختند عرض شش زرع هفت زرع، وسط این نهر آبی که متصل می*رود. اول که داخل می*شوی، یک حوض بلوری است که آب می*آید از سرش می*ریزد و در نهر جاری می*شود. طولش را چه عرض کنم چقدر است. در میان این نهر، هر یک زرع، یک فواره آب می*آید. وسط اینها یک جار گذاشته. دو طرف نهر درخت نارنج، مرکبات جوربه*جور، پر از بار، درخت*های بلند، چراغ*های جوربه*جور، الوان، با اینها آویزان کردند…»

  مراسم تعزیه دربار را هم با وضع جالبی توصیف می*کند. بعد از آنکه افراد تعزیه*چی را با وسایل و شتر و قاطرشان وصف می*کند، می*گوید چون چند روزی که در اندرون است خاطراتش را نمی*نویسد، وقتی می*آید خانه، درست یادش نمی*ماند که تفصیل همه چیز را بگوید با اینحال خیلی از مطالب را بیان کرده بویژه احوال ناصرالدین*شاه و کارهای او را به خوبی بیان می*کند:«شب یا روز که شاه تعزیه می*نشیند، دو سه دفعه برمی*خیزد، دوره توی بالاخانه*های زن*ها می*آید. قدری شوخی می*کند. تقلید تعزیه*ها را بیرون می*آورد، باز می*رود».

  یکی از کارهای جالبی که در آن زمان انجام می*دادند دعوتنامه*های جشن و عروسی بوده است که تمام را باید با خط خود می*نوشتند و برای دوستان و آشنایان فرستادند، یکی از کارهایی که در این زمان بر عهده نویسنده گذاشته می*شد، همین نوشتن دعوت*نامه*هاست:«حضرت والا فرمودند بنشینید کاغذ بنویسید. مردم را وعده بخواهید… شصت هفتاد کاغذ نوشتیم تا عصری گرفتار کاغذ بودیم».پختن شیرینی هم یکی از کارهایی است که این شخص برای عقد و عروسی به عهده دارد. شرح کارهایی که برای بردن عروسی و مراسم عقد انجام می*دهند رسوم اجتماعی آن دوره را خیلی خوب تصویر کرده است که بسیار جالب بود.

  مراسم عزاداری دربار در دهه*های محرم نیز از جمله مواردی است که نویسنده در آن حضور دارد. روضه*خوانی در میان رجال آن زمان و خود دربار رواج دارد که نویسنده شرح مفصلی از آن ارائه می*دهد. از جمله ساختن علم و بیدق و چشم و هم*چشمی برای بهتر بودن از دیگری و همچنین توضیح می*دهد که هر دهه*ای یکی از زنان شاه روضه می*گیرد.«امروز که دوشنبه سوم ماه است. هر کس بچه دارد، علمی نذر دارد، امروز همه مشغول علم درست کردن هستند. ما هم مشغول علم عضدالسلطنه هستیم سعی می*کنیم که مال ما بهتر شود».
  سونات
  دانوب آبی

 2. #2
  کاربر سایت

  آخرین بازدید
  یکشنبه ۰۲ آبان ۹۵ [ ۱۴:۴۷]
  نوشته ها
  46
  امتیاز
  306
  سطح
  1
  Points: 306, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  دستاوردها:
  31 days registered250 Experience Points
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 7 در 7 پست

  قانون درباره*ی ثبت شرکت چه می*گوید؟

  قانون درباره*ی ثبت شرکت چه می*گوید؟مواد 571 تا 606 قانون مدنی ایران درباره*ی شرکت*ها است. این مجموعه قانون، کلیات شرکت*ها و قوانین مربوط به آن*ها را نشان می*دهد. این مواد، قدمتی حدود 90 ساله دارند. در قانون تجارت هم می*توان جزئیات بیش*تری درباره*ی شرکت*ها دانست. مثلا انواع شرکت*ها و قوانین مربوط به هر نوع از شرکت. این قوانین هم عمرشان تقریبا به اندازه*ی عمر قانون مدنی است اما اصلاحاتی که بر روی قانون تجارت شده است، آن را به*روزتر کرده است.برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت ثبت شرکت ویونا مراجعه فرمایید.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •