مقالات اجتماعی خانه و خانواده

نخودچی خوران در مهمانی های زنانه
سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ روزنامه جام جم ) بازدید: ۱۷۹
زندگی غیبت کد a240654
نیلوفر اسعدی بیگی
وقتی خانم ها دور هم جمع می شوند و قرار است چند ساعتی با هم گپ بزنند، حرف های مختلفی بین شان رد و بدل می شود؛ موضوعات متفاوتی از شیوه بچه داری و خانه داری گرفته تا بحث هایی جدی در مورد افزایش قیمت ها و تورم.

وقتی خانم ها دور هم جمع می شوند و قرار است چند ساعتی با هم گپ بزنند، حرف های مختلفی بین شان رد و بدل می شود؛ موضوعات متفاوتی از شیوه بچه داری و خانه داری گرفته تا بحث هایی جدی در مورد افزایش قیمت ها و تورم. موضوع این صحبت ها هم معمولا به افرادی بستگی دارد که در جمع هستند و در بحث شرکت می کنند، اما خیلی وقت ها این حرف ها حول و حوش موضوعاتی می چرخد که خیلی هم خوشایند نیست، یعنی نه سودی به آنها می رساند و نه حال شان را بهتر می کند، اما معلوم نیست بنابر کدام قانون نانوشته تصور می شود فقط باید درباره این موضوعات بحث کرد.

صحبت کردن از بدی های فامیل شوهر و خصلت های مردان و حرف هایی از روی حسادت و چشم و همچشمی. این نوشتار اصلا نمی خواهد بگوید همه خانم ها این گونه هستند، اما واقعیتی تلخ است که معمولا در جمع زنانه حرف های مفید کمتر گفته و شنیده می شود و تلخ تر آن که حتی زنان تحصیلکرده هم در مهمانی های زنانه خود به حرف های عوامانه و غیبت از خانواده شوهر و خود شوهر بی علاقه نیستند.

اما واقعا چند درصد خانم ها در مهمانی های خود پیشنهاد خواندن یک کتاب را به یکدیگر می دهند یا یک فیلم یا تئاتر خانوادگی مفید را معرفی می کنند یا از فلان کلاس آموزشی در فلان محله سخن می رانند یا نکته های تربیتی کودکان خود را از یکدیگر می پرسند یا راه های برخورد صحیح با خانواده شوهر خود را از هم می آموزند؟ فکر می کنید چند درصد؟!

مراقب شوهرت باش

«مراقب زندگی ات باش که دوره بدی شده است»، همین یک جمله را که می گوید، یک دنیا دلهره و نگرانی می نشیند به دل بقیه خانم های جمع اما حرفش همین جا تمام نمی شود و با کلی آب و تاب درباره شوهر یکی از همکارانش صحبت می کند که بعد از سال ها زندگی به زنش خیانت کرده و او را تنها گذاشته است... .

این حرف ها بارها در جمع های زنانه مطرح می شود و تقریبا همه خانم ها هم در آن شرکت می کنند، اما نتیجه اش چیست؟ آنها می ترسند و نگران زندگی زناشویی شان می شوند و چون کاری از دست شان ساخته نیست، شب که به خانه شان برمی گردند، رفتارشان هم عوض می شود. حالا اگر شوهرشان گوشی تلفن همراهش را بردارد و پیامکی بفرستد، دل توی دل شان نیست که او به چه کسی پیامک داده یا اصلا چرا وقتی خانه است، گوشی همراهش را برداشته و به اتاق خودش رفته؟ خانم ها نگران می شوند و بیش از پیش رفتارهای همسرشان را زیر نظر می گیرند و آن وقت است که کوچک ترین برخوردش هم به شکل علامت سوالی بزرگ در ذهن آنها باقی می ماند و حال و روزگارشان را خراب می کند. پس نه از مهمانی شان لذتی می برند و نه از زندگی.

برای همین هم بهتر است این بحث ها و تجربه های تلخ در مهمانی ها مطرح نشوند؛ چرا که فقط می تواند طعم زندگی را برایتان تلخ کند. وقتی چند ساعتی را بعد از کار و درگیری های زندگی روزمره به خودتان اختصاص داده اید و می خواهید با دوستان و آشنایان تان کمی بخندید و شاد باشید، حیف است با این حرف ها و تجربه های ناخوشایند، حس و حال خوب را از خودتان بگیرید.

امان از خانواده شوهر

در بعضی جمع ها به نظر می رسد این حرف ها تمام شدنی نیست. یکی از مادر شوهرش می گوید، یکی درباره کارهای برادر شوهرش حرف می زند و بقیه هم معمولا آنها را تائید می کنند. معلوم نیست این مشکل چرا و از کجا آمده، اما خیلی از خانم ها دوست دارند وقتی با آشنایان خودشان تنها هستند، درباره خانواده شوهر شان حرف بزنند و معمولا هم آنها را محکوم می کنند. این بحث ها گاهی در مورد شوهرها هم ادامه می یابد و خانم ها شروع می کنند به حرف زدن درباره عیب و ایرادهای همسرشان.

در این مواقع هم معمولا کسی که بحث را شروع می کند، به دنبال تائید دیگران است و می خواهد بقیه هم با او همراه شوند. برای همین دائم نظر افراد دیگر حاضر در جمع را می پرسد و می خواهد آنها را هم با خودش همراه کند. بنابراین طبیعی است که پس از پایان مهمانی هم حس و حال بدتری برای آنها باقی بماند، چون ساعت ها وقت شان را گذاشته و درباره نکاتی صحبت کرده اند که نه خودشان از آن لذت برده اند و نه دیگران.

بحث های پرطرفدار درباره سریال ها

بعضی وقت ها در جمع های زنانه، خانم ها ساعت ها درباره فیلم ها و سریال هایی که دیده اند، حرف می زنند. حتی اگر همه افراد حاضر در جمع هم تمام قسمت های سریال را دیده و از داستان آن باخبر باشند، باز هم شروع می کنند به تعریف کردن داستان فیلم و با جزئیات درباره آن با هم حرف می زنند. البته قسمت هایی که هنوز پخش نشده هم در این بحث ها جا نمی افتد و هرکس نظرش را درباره پایان سریال می گوید و حدسش را مطرح می کند...

بعضی وقت ها این بحث ها می تواند ساعت ها هم ادامه یابد و افراد به جای این که از بودن کنار دوستان و اقوام شان لذت ببرند، در مورد سریال هایی حرف می زنند که همه دیده اند و از آن خبر دارند. در حالی که اگر موضوعی برای حرف زدن داشته باشند، هیچ وقت صحبت ها به اینجا نمی کشد.

شما پیش کدام دکتر رفتی؟

با آب و تاب دست هایش را بالا و پایین می برد و از دکترش تعریف می کند. می گوید با یک نسخه مشکلش را حل کرده و پوستش شده مثل آینه؛ صاف صاف و بدون لک و جوش. البته فقط کار پوستش را به دکتر به این خوبی نسپرده و می خواهد خط خنده و اخمش را هم از بین ببرد. با ذوق و شوق این موضوعات را مطرح می کند و چنان با هیجان درباره کارهایی که انجام داده یا قرار است انجام دهد برای دیگران حرف می زند که انگار خودش تنها کسی است که دنبال چنین کارهایی رفته یا اصلا خودش آنها را ابداع کرده است. او ساعت ها از دکتر پوستش می گوید و داروهایی که مصرف می کند و البته با تاکید بر این که تمام داروها هم خارجی است!

این بحث می تواند ساعت ها ادامه پیدا کند؛ او حرف بزند و بقیه هم با دقت گوش دهند، مبادا چیزی از قلم بیفتد. در پایان بحث هم معمولا شماره این دکتر حرفه ای و بی نظیر! بین خانم ها دست به دست می چرخد تا آنها هم از تخصص او استفاده کنند...

زیبایی برای همه انسان ها مهم است و خانم و آقا هم نمی شناسد اما به نظر می رسد خانم ها بیشتر از آقایان دوست دارند وقتی دور هم هستند درباره خدمات زیبایی و بهداشتی صحبت کنند و نظر یکدیگر را بپرسند.

البته این بحث ها فقط به نظر دادن و صحبت کردن هم ختم نمی شود و گاهی خانم ها روش های درمانی متفاوتی را به بقیه افراد حاضر در جمع توصیه می کنند. استفاده از ماسک های پوست و مو، تزریق ژل و بوتاکس، ماساژ صورت و... از جمله روش هایی است که خیلی وقت ها در جمع های زنانه مطرح می شود و مشتری های خاص خودش را پیدا می کند. در این میان، خیلی ها از این وضع به نفع خودشان استفاده می کنند و این بحث ها را فرصتی می دانند برای تبلیغ؛ برای همین هم گاهی در این بحث های داغ، استفاده از کرم ها یا خدماتی تجویز می شود که شاید در اصل هیچ فایده ای هم برای پوست و مو نداشته باشد اما می تواند به نفع فردی باشد که آن موضوع را مطرح کرده است.

از جراحی بینی تا تزریق ژل در لب

بینی کوچک و سربالایی که خیلی هم به صورتش نمی آید، حسابی توی ذوق می زند، اما او اصرار دارد ثابت کند بینی اش عروسکی شده و مد روز است! برای همین هم وقتی در جمع دوستانش است، دائم بحث را به جراحی های زیبایی می کشاند و می خواهد همه درباره بینی او حرف بزنند. انگار باید بقیه هم حرف هایش را تائید کنند تا خیالش راحت شود و تازه آن وقت است که با اعتماد به نفس شروع می کند به صحبت کردن درباره جراحی هایی که قبلا انجام داده و چون از نتیجه کار رضایت نداشته، بار دیگر تصمیم گرفته بینی اش را ترمیم کند! او که شروع می کند به حرف زدن، بقیه هم انگار تازه یادشان می افتد باید چیزی بگویند. یکی درباره تزریق بوتاکس می گوید و این که چقدر از نتیجه کار راضی است، دیگری درباره جراحی گونه هایش حرف می زند که چهره اش را بکلی تغییر داده و بحث همین طور دور و بر موضوع جراحی های زیبایی پیش می رود...

یکی از موضوعات مورد علاقه خانم ها صحبت کردن درباره جراحی های زیبایی است، اما یک تفاوت اساسی هم بین شان وجود دارد؛ بعضی ها از این جراحی ها تعریف می کنند و با افتخار جراحی هایی را که انجام داده اند، برای دیگران نام می برند و عده ای هم این جراحی ها را بی فایده می دانند. البته اغلب کسانی که دوست دارند درباره جراحی های زیبایی حرف بزنند و تا صحبت در این مورد تمام می شود، بحث را دوباره شروع می کنند، فقط به فکر پز دادن و فخر فروشی هستند یا با این کار می خواهند دیگران را با خودشان همراه کنند. چنین افرادی شاید اعتماد به نفس خوبی نداشته باشند و برای همین به دنبال تائید دیگران و گرفتن نظر مثبت آنها هستند. پس تا جایی که فرصت داشته باشند از جراحی های زیبایی تعریف می کنند و خوبی هایش را می گویند تا بقیه هم با آنها همصدا شوند.

رژیم های لاغری در مهمانی های زنانه

چاق که باشید می گویند کاش چند کیلو وزن تان کمتر بود و لاغر که باشید هم به دنبال راهی برای افزایش وزن تان هستند. بعضی ها همیشه دوست دارند از وزن دیگران ایراد بگیرند و بدون این که سوالی از آنها بپرسید، در این باره نظر می دهند. برای همین هم گاهی مهمانی های زنانه به مطب متخصصان تغذیه تبدیل می شود و هرکس رژیمی برای دیگری تجویز می کند؛ یکی برای چاقی و یکی هم برای لاغری. این روزها هم که شیوه های کاهش وزن بیشتر از قبل شده، موضوعات مختلفی برای صحبت این افراد مهیاست. حالا آنها می توانند ساعت ها درباره لیزر، لیپوساکشن، بالون معده، جمع کردن شکم و... حرف بزنند و درباره مزایا و معایب هر یک از این روش ها نظر دهند...

این روزها کاهش وزن و حفظ وزن ایده آل هم به بحث جذابی برای خانم ها تبدیل شده است و حالا خیلی ها به دنبال این روش ها هستند. البته این موضوع اگر بدرستی در جمع مطرح شود، می تواند مفید هم باشد، ولی خیلی وقت ها در این صحبت ها، اطلاعات نادرستی بین افراد رد و بدل می شود یا استفاده از رژیم های غذایی و ورزش های متعدد راهی می شود برای صحبت کردن درباره امکاناتی که فرد از آنها استفاده می کند و می تواند خودش را به دیگران نشان دهد.

پس اگر قرار است درباره چاقی و لاغری در جمعی صحبت شود، اول از همه باید دقت کنیم درباره دیگران حرفی نزنیم که شاید وزن آنها هیچ ارتباطی به ما نداشته باشد. علاوه بر این، صحبت های علمی و تجویز رژیم های لاغری و چاقی را هم باید به متخصصان تغذیه بسپاریم و کاری به این مطالب نداشته باشیم.

از مبلمان چند میلیونی تا سفرهای اروپایی

به نظر می رسد هم خانم ها و هم آقایان، دوست دارند داشته های شان را به دیگران نشان دهند، اما گاهی این وضع​ حالت افراطی به خودش می گیرد و آن وقت است که بیشتر جنبه فخرفروشی و نمایش پیدا می کند. خانم ها ممکن است درباره سرویس مبلمان و فرش های گران قیمتی که خریده اند، حرف بزنند و آقایان درباره مدل جدیدتر ماشین شان با هم بحث می کنند.

اما مهم نیست درباره چه چیزی حرف زده می شود چون این پز دادن ها و تجمل گرایی ها گاهی اینقدر پیش می رود که مهمانی رفتن تبدیل به عذابی بزرگ می شود و دیگر حس خوبی برای مهمانان و صاحبخانه باقی نمی گذارد. در این شرایط است که صاحبخانه و مهمانان از چند روز قبل فکر می کنند چه لباسی بپوشند که دیگران آن را ندیده باشند، چه غذایی آماده و با چه ظرفی پذیرایی کنند و حتی به این موضوع هم فکر می کنند که با چه ماشینی بروند تا بقیه از دیدن شان متعجب شوند!

در حالی که صحبت کردن درباره این موضوعات بیشتر از هر کسی خود فرد گوینده را اذیت می کند و حال و هوای خوب مهمانی را از او می گیرد. چون دائم باید به این فکر باشد که با چه امکانات جدیدی خودش را به دیگران نشان دهد و چه موضوع تازه ای برای فخرفروشی پیدا کند.

سونات