اگر قصد خانه خریدن دارید به این نکات توجه کنید
مجموعه : سبک زندگی


ایران ناز
اگر برای اولین بار قصد خرید و یا اجاره خانه ای را دارید برای شناخت و اعتماد به یافتن خانه دلخواهتان به این پرسش ها پاسخ دهید.1- برای خانه شما چه مواردی ضروری است، و از چه مواردی میتوان چشم پوشی کرد.

زمانی که در جستجوی خانه هستید چند مورد را مشخص کنید که نمی توانید بدون آنها زندگی کرده، و در سایر موارد سختگیری به خرج ندهید. بدین ترتیب قادر خواهید بود به طور مشخص تری بدنبال خانه هایی متناسب با نیاز خود باشید.2- آیا می توانید به مدت چند سال در یک مکان بمانید؟

اگر قصد دارید به مدت یک یا دو سال در جایی بمانید، احتمالا صاحبخانه شدن به نفع شما نخواهد بود. کارشناسان معتقدند حداقل پنج سال لازم است در جایی بمانید تا بتوانید از خانه تان سود کافی کسب کنید. اگر از این زمان کمتر باشد با ریسک ضرر مالی مواجه خواهید شد.
3- به طور واقع بینانه توانایی مالی شما برای خرید خانه چه مقدار است؟

هزینه هایی که خرید خانه در پی دارد بسی فراتر از پرداخت رهن و اجاره ماهیانه است. زمانی را برای فهمیدن قدرت مالی ماهیانه خود اختصاص دهید. بخصوص در خرید خانه توانایی خود در پرداخت ودیعه، تسویه نهایی و حق کمیسیون را در نظر آورید.
4- برای یافتن مشاور املاک چه برنامه ای دارید؟

رابطه میان شما و مشاور املاک اهمیت بسزایی دارد، تحقیقات خود را انجام دهید و کسی را پیدا کنید که به خوبی بتواند شما را در این فرایند یاری رساند.
5- آیا املاک و محله های مختلف را می شناسید؟

برای یافتن مکان مورد علاقه تان برای زندگی انتظارات خود را بشناسید و درباره موسسات و مدارس، آمار جرائم، و فروشگاه های نواحی مورد نظرتان تحقیقات لازم را انجام دهید. ببینید چه خانه های دیگری مناسب اند و برای چه مدت در املاک سپرده شده اند. این به شما کمک زیادی میکند در فهم آنچه براستی برایتان حائز اهمیت است.6- روال خرید خانه چگونه است؟

مطمئنا اصطلاحاتی نظیر «کارشناسی قیمت» و «قیمت تمام شده» را از خانواده و دوستان خود شنیده اید، اما آیا بدرستی این روند را می شناسید؟ از پرسیدن اینگونه موارد امتناع نکنید. دانستن آنچه در پیش دارید می تواند به شما در یافتن تصمیمات هوشمندانه در این راه کمک کند.7- آیا ظرفیت خود را برای پرداخت قرض/وام می شناسید؟

ظرفیت شما در پرداخت وام از موارد دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد. بهتر است در این مورد نیز با خودتان صادق باشید.8- مبلغ رهن را از کجا می آورید و چه امکاناتی برایتان در دسترس است؟

دانستن انواع رهن های ممکن بری شما حائز اهمیت است. به تمام گزینه ها و امکانات توجه کرده تا بتوانید آنچه برایتان مناسبتر است را پیدا کنید.


9- برای پرداخت ودیعه چه مبلغی را در نظر گرفته اید؟ چقدر مورد نیازتان است؟

عرف 20% است اما می توان کمتر از این پرداخت کرد. هرچه مبلغ ودیعه بیشتر باشد، پول بیشتری را برای خود ذخیره می کنید و اجاره بهای ماهیانه تان کاهش می یابد.


سونات