شهرضا


از ویکی*پدیا، دانشنامهٔ آزاد
برای تأییدپذیری کامل این مقاله به منابع بیشتری نیاز است. لطفاً با توجه به شیوهٔ ویکی*پدیا برای ارجاع به منابع با ارایهٔ منابع معتبر این مقاله را بهبود بخشید. مطالب بی*منبع را می*توان به چالش کشید و حذف کرد.
این مقاله دارای فهرستی از منابع، پیوندهای بیرونی یا بخش مطالعهٔ بیشتر است، اما به خاطر نداشتن پانویس و یادکردهای درون*خطی، منابع آن همچنان مبهم هستند. لطفاً* با افزودن یادکردهای دقیق این مقاله را بهبود دهید.
با امامزاده شاه*رضا اشتباه نشود.
شهرضا
کشور ایران
استان اصفهان
شهرستان شهرضا
بخش مرکزی
نام(های) قدیمی کُمشه، قُمشه
مردم
جمعیت ۱۵۲٬۳۹۶ نفر در سال ۱۳۹۰[۱]
رشد جمعیت ؟
جغرافیای طبیعی
مساحت ۴۵۷٬۳۷۵ متر مربع
ارتفاع از سطح دریا ۱٬۸۲۴ متر
آب*وهوا
میانگین دمای سالانه ۱۳
میانگین بارش سالانه ۲۵۰ میلی*متر
روزهای یخبندان سالانه ؟
اطلاعات شهری
شهردار محمد هویدا
ره*آورد انار، انگور، سفال
پیش*شماره تلفنی ۰۳۱
وبگاه شهرداری شهرضا
تابلوی خوش*آمد به شهر
به شهرضا شهر شهید همت (سردار خیبر) خوش آمدید
شهرضا بر ایران واقع شده*است
شهرضا
روی نقشه ایران
۳۲.۰۱° شمالی ۵۱.۸۶° شرقیمختصات: ۳۲.۰۱° شمالی ۵۱.۸۶° شرقی

شهرِضا یکی از شهرهای استان اصفهان ایران است. این شهر در ۷۰ کیلومتری جنوب غربی اصفهان واقع شده*است. آب و هوای آن نسبتاً گرم و خشک است. آب آشامیدنی آن از چاه تأمین می*شود اما به تازگی آب آشامیدنی آن از سمیرم به شهر منتقل می*شود.
تاریخ
بازار شهرضا

در پایان دوره صفویه و در هنگام محاصره پایتخت توسط محمود افغان، قلعه بزرگ قمشه ضمن فرستادن ۱۰ هزار سوار تفنگدار به جهت کمک به سپاه شاه سلطان حسین برای نجات پایتخت از محاصره، به عنوان آخرین پایگاه مقاومت ایرانیان تا آخرین نفس جنگید، تمامی مردان جنگجو کشته شدند، قلعه تسخیر و با خاک یکسان شدو آنگاه تصرف اصفهان میسر گشت. این شهر با سابقه طولانی از جمله شهرهای قدیمی و با اهمیت استان اصفهان است. مساعد بودن آب و هوا و سرسبزی محیط در شکل گیری هسته اولیه شهر نقش داشته است. بافت قدیم شهر بارها تجدید بنا گردیده اما اصولاً حیات و هویت آن حفظ شده و در حال حاضر از نظر ترکیب و بافت فیزیکی با بخش*های میانی و جدید شهر تفاوت دارد. به احتمال زیاد بافت نخستین این شهر به پیش از اسلام برمی گردد.

بازار شهرضامرحله بعدی گسترش شهر مربوط به زمان صفویه می*باشد که اصفهان به عنوان پایتخت انتخاب گردید. قرار گرفتن این شهر در محور جاده اصفهان به فارس که یکی از راههای مهم تجاری بوده موجب رونق اقتصادی آن گشته است. از طرف دیگر به خاطر نزدیکیش با اصفهان نوعی عملکرد نظامی نیز داشته است. در این دوره به دلیل امنیت نسبی بافت فیزیکی شهر توسعه یافت.

مرحله بعدی گسترش شهر مربوط به دوره قاجاریه است. در این دوره شهر به شکل قلعه مانند و دارای دروازه بوده که هفت محله در آن جای می*گرفته*اند. مجموعه دروازه*ها با عناصر تشکیل دهنده محله، نظیر بازارچه گذر، مسجد، تکیه، آب انبار و حمام در عین استقلال نسبی به کل شهر نیز وابسته بوده است. بازار در مرکز شهر قرار داشته و به عنوان کانون اصلی مبادلات اقتصادی و تجاری، همه شریانها را به خود متصل نموده است.

در دهه چهل ایجاد امنیت نسبی در کل کشور و تبدیل شهرضا به مرکز شهرستان موجب رشد شهرنشینی گشته، به طوریکه رشد کالبدی شهر در این دهه چشمگیر بوده است. در این دوره از حیات، شهر به دلیل ایجاد مناسبات جدید اجتماعی ـ اقتصادی و سیاسی شهر از حالت ایستا خارج شده و به یک رشد نسبتاً سریع شهرنشینی دست یافت و صنایع که تا این زمان تنها در مقیاس سنتی آن مطرح بوده جای خود را به کارخانه*های نسبتاً بزرگ سپرد. جهات گسترش شهر در این دوره در بخش*های شمال غربی بوده*است و بافت فیزیکی آن به عنوان پیوند دهنده بافت قدیم و جدید کاربرد شهری خود را حفظ نموده*است. در سال ۱۳۰۳ شمسی هنگامی که رضاخان پهلوی ﺍز قمشه عبور می*کرد نام ﺍین شهر رﺍ به شهرضا تغییر دﺍدند و ﺍز ﺍین سال رسماً شهر قمشه به شهرضا تبدیل شد
آثار تاریخی شهرضا

مسجد جامع شهرضا: از آثار مربوط به عهد سلجوقیان در ابتدای بازار شهرضا واقع شده، دارای گنبدی مرتفع و یک مناره می*باشد که از آجر ساده می*باشد. در مورد تاریخ بنای مسجد بر لوحه*ای چنین آمده: بر دالان مسجد جامع، بر یک لوحه سنگی، وقف نامه*ای موجود است که مقداری از آب و ملک صحرای موقان شهرضا را وقف مسجد نموده*است.

امامزاده شاه*رضا: از جمله آثار دیدنی این شهر امامزاده شاهرضا است. گفته می*شود شاهرضا در زمان امام رضا از دست ماموران حکومت وقت گریخت و به کوه این شهر پناه برد. ماموران اورا در غاری درآن کوه کشتند و سرش را برای حاکم اصفهان بردند. بقعه مذکور از آثار با ارزش اسلامی در عهد صفویه می*باشد. ساختمان اولیه این بقعه متعلق به عهد شاه اسماعیل اول مؤسس سلسله صفویه (۹۵۰ـ۹۳۰ هجری قمری) است.

شاه بویه شهرضا: در کنار محله حصور آباد شهرضا، مکانی به نام شاه بویه معروف است. شاه بویه تا سال ۱۳۱۷ شمسی دارای گنبد رفیع آجری بوده که در این سال بدون توجه به اهمیت آن از نظر تاریخی و معماری خراب می*گردد. شاه بویه یکی از شاهزادگان مظفری است که در سال ۷۹۵ هجری قمری به دست امیر تیمور کشته شده*است. در سالهای اخیر شاه بویه مجدداً وقف گردیده و در ایام محرم و روزهای مذهبی در آن روضه خوانی صورت می*گیرد.

بقعه سید خاتون شهرضا: در شمال شرقی شهرضا بقعه*ای قرار دارد که دارای یک صحن نسبتاً وسیع می*باشد که در اطراف آن اتاقهایی ساخته شده است. در حد شرقی این بقعه مکان دیگری وجود دارد، دو قبر دیگر در آن واقع شده که به احتمال زیاد این دو قبر مربوط به دو تن دیگر از افراد آل مظفر است. در مورد بی بی خاتون به نقل از فارسنامه در سالنامه فرهنگی چنین آمده*است: شاه شجاع و شاه منصور، فرزندان امیر مبارزالدین برسر جانشینی پدر اختلاف کردند و بین آنها کشمکش و جنگ در گرفت و چون خان سلطان خاتون، زوجه شاه محمود به قصد انتقام از قتل عم خود امیر شیخ می*خواست مظفریان را از میان بردارد. شاه شجاع را تحریک به تسخیر اصفهان نمود و شاه محمود بر این راز آگاه گردید، منکوبه خود را با آنکه جمالی مرغوب و کمالی مطلوب داشت، بکشت.

ایوان حسینیه سادات شهرضا

بازار بزرگ و چهار سوق شهرضا: این بازار که از جمله بازارهای قدیمی کشور محسوب می*شود به شکل زیبایی در دل بافت قدیمی شهر طی قرون گذشته گسترش یافته است. این بازار دارای کاروانسراها و اماکن قدیمی است. در مرکز بازار چهار سوقی قرار دارد که گنبدی آجری بر فراز آن ایجاد گردیده که از جمله آثار تاریخی این شهر محسوب می*شود.

مسجد نو در خیابان حکیم فرزانه

مسجد حاج عبدالحمید و تکیه خان

قدمگاه خواجه خضر
آب و هوا

درجه حرارت هوای شهرستان از جنوب به سمت شمال شرق افزایش می*یابد به طوری که میانگین سالانه دما در جنوبی*ترین قسمت شهرستان حدود ۱۰ درجه سانتیگراد و در قسمت شرق به ۱۶ درجه سانتیگراد می*رسد. میزان تبخیر سالانه از ۱۴۰۰ میلیمتر در جنوب غرب تا حدود ۲۲۰ میلیمتر در ناحیه شمال شرق شهرستان افزایش می*یابد. بارندگی شهرستان تحت تأثیر جریانات جوی است که از سمت غرب وارد منطقه می*شوند. توده*های هوای باران*زائی که از سطوح وسیع آب مانند دریای مدیترانه، دریای سیاه و اقیانوس اطلس سر چشمه می*گیرند، منشا اصلی بارش*ها هستند. میانگین بارش سالانه در شهرستان از حدود ۴۰۰ میلیمتر در جنوب غرب تا ۱۱۹ میلیمتر در شرق شهرستان متغیر است.
مشاهیر
برای اثبات*پذیری کامل این بخش به منابع بیشتری نیاز است یا منابع ارایه*شده به*درستی ارجاع داده نشده*اند. لطفاً با توجه به شیوهٔ ویکی*پدیا برای ارجاع به منابع با ارایهٔ منابع معتبر این بخش از مقاله را بهبود بخشید. مطالب بی*منبع در آینده مردود و حذف خواهندشد.

اهالی مشهور شهرضا می*توان از حمید مصدق، صدرالدین حجازی، حبیب*الله هدایت (پدر علم تغذیه ایران)،[۲] مهدی الهی قمشه*ای، حسین الهی قمشه*ای، آقا محمدرضا قمشه*ای، مصطفی ملکیان[نیازمند منبع]، محمد شیرعلی شهرضا و محمدابراهیم همت و شخصیت*های سیاسی حیدر مصلحی، حسین دهقان[نیازمند منبع]، علی خدادادی (استاد فرش برجسته ایران و جهان) و حسین نواب[نیازمند منبع] را نام برد.

مقالهٔ اهالی مشهور این شهر را در رده:اهالی شهرضا را ببینید.
موقعیت جغرافیایی

شهرستان شهرضا از شمال غربی به شهرستان مبارکه، از جنوب شرقی به استان فارس، از شرق به شهرستان اصفهان، از غرب و جنوب غربی به شهرستان سمیرم و از غرب به استان چهارمحال و بختیاری محدود می*شود.

این شهرستان حدود ۷۴۹/۲۹۸۳ کیلومتر متر مربع مساحت دارد و بین ۵۱ درجه و ۲۳ دقیقه و ۵۲ در جه و ۱۳ دقیقهٔ طول شرقی و ۳۱ درجه و ۲۴ دقیقه تا ۳۲درجه و ۲۴ دقیقه عرض شمالی قسمتی از بخش مرکزی فلات ایران را تشکیل می*دهد.[۳]
سوغات

از آنجا که تمام مناطق شهرستان شهرضا برای دامداری و کشاورزی بسیار مستعد هستند فرآورده*های دامی و لبنی از قبیل کشک و کتیرا و خامه و فرش و منداب و گیوه بهترین سوغات آن محسوب می*شوند.[۴]
صنایع دستی

صنایع دستی این شهرستان سرامیک و سفال است که در کشور ما معروف می*باشد.[۵]
جاذبه*های تفریحی

مناطق روستایی شهرستان شهرضا دارای آب و هوایی خوش و باغ*های مصفا هستند که هر کدام تفرجگاهی زیبا و دلنشین محسوب می*شوند. با این همه مهمترین مناطق تفریحی اطراف شهرضا عبارتند از: سیاه*سر، چشمه حیدر، حوض ماهی، بودجان، سورمنده، موروک، دره شاه، پرک آباد. باغ*های اسفرجان، هونجان، زرچشمه، دزج، قمبوان و ... .[۶]


سونات