سامانه بازشناسی با امواج رادیویی3-

از ویکی*پدیا، دانشنامهٔ آزاد
این مقاله نیازمند تمیزکاری است. لطفاً تا جای امکان آن*را از نظر املا، انشا، چیدمان و درستی بهتر کنید، سپس این برچسب را بردارید. محتویات این مقاله ممکن است غیر قابل اعتماد و نادرست یا جانبدارانه باشد یا قوانین حقوق پدیدآورندگان را نقض کرده باشد.
این نوشتار به هیچ منبع و مرجعی استناد نمی*کند. لطفاً به بهبود این نوشتار با افزودن یادکرد به منابع قابل اعتماد کمک کنید. مواد بدون منبع ممکن است به چالش کشیده و حذف شوند.

سامانهٔ بازشناسی با امواج رادیویی (به انگلیسی: Radio Frequency Identification) (به اختصار RFID) سامانهٔ شناسایی بی*سیمی است که قادر به تبادل داده*ها به*وسیلهٔ برقراری اطّلاعات بین یک Tag که به یک کالا، شئ، کارت و... متّصل شده*است و یک بازخوان (Reader) است. سامانه*های RFID از سیگنال*های الکترونیکی و الکترومغناطیسی برای خواندن و نوشتن داده*ها بدون تماس بهره*گیری می*کنند.

اصولاً به هر سیستمی که قادر به خواندن و تشخیص اطلاعات افراد یا کالاها باشد سیستم شناسایی یا Identification System گفته می*شود.

بطور کلّی شناسایی خودکار و نگهداری داده*ها
(AIDC) روشی است که طی آن تجهیزات خواه سخت*افزاری یا نرم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]افزاری قادر به خواندن و تشخیص داده*ها بدون کمک گرفتن از یک فرد هستند. بارکدها، کدهای دو بعدی، سیستم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]های انگشت نگاری، سامانهٔ شناسایی با استفاده از فرکانس رادیویی، سیستم شناسایی با استفاده از قرنیه چشم و صدا و... از جمله این راهکارها در این مقال می*باشند. یکی از جدیدترین مباحث مورد توجه دانشمندان جهت شناسایی افراد یا کالاها استفاده از سیستم شناسایی با استفاده از فرکانس رادیویی یا RFID می*باشد. RFID که مخفف سه واژه Radio Frequency Identification است؛ امروزه توسط فروشگاه*های زنجیره*ای بزرگی چون «وال مارت» و «مک دونالد» و نیز سازمان*های مهمی چون "وزارت دفاع ایالت متحده آمریکا استفاده شده و امتحان خود را به خوبی پس داده*است.

آشنایی

تصوّر کنید که وارد یک فروشگاه زنجیره*ای شده*اید و اقلام مورد نیاز خود را داخل چرخ دستی قرار داده*اید. صندوق دار با استفاده از بار کد باید تک تک اقلام داخل سبد را برداشته و اطلاعات آن را توسط بارکد خوان (Barcode Reader) یکی یکی به داخل رایانه وارد کند تا فاکتور اقلام انتخابی شما صادر گردد. بسیاری از اوقات بدلیل آنکه تعداد کالاهای خریداری شده بسیار زیاد می*باشند؛ صفهای طولانی ای در فروشگاه*های زنجیره*ای تشکیل می*شود. گاهی اوقات نیز مخدوش شدن علائم بار کد، از خواندن اطلاعات جلوگیری می*کند، که این خود موجب مشکلات بیشتری می*شود. با این فناوری جدید یعنی RFID شما سبد کالای خود را برمی دارید و بدون اینکه مجبور به ایستادن در صفهای طولانی شوید و یا حتی بدون اینکه مجبور باشید اقلام خریداری شده را به صندوقدار یا نگهبان نشان دهید، از در خارج می*شوید.

چرا؟ چون شناسه روی کالا دیگر بارکد نیست بلکه از نوع RFID می*باشد و خودش با فرستان علائم رادیویی کلیه اطلاعات جاری خود از قبیل تعداد، قیمت، وزن، ... را به کامپیوترهای موجود در درهای خروجی مخابره می*کند.

این شناسه*ها دارای دو بخش تراشه و آنتن هستند و دارای عملکرد بسیار ساده*ای می*باشند؛ تراشه اطلاعات را از طریق آنتن منتشر می*کند و حسگرهایی که در اطراف قرار دارند، این اطلاعات را دریافت می*کنند.

از جمله مهمترین محاسن این کاربرد کاهش سرقت یا دزدی و محاسبه سریعتر تعداد کالاهای موجود در انبار بدون نیاز و کمک به نیروهای انسانی است.

شناسه*ها (Tag) وسیله شناسایی متصل شده به کالایی است که ما می*خواهیم آن را رد یابی کنیم وبازخوان*ها (Reader)ها وسایلی هستند که حضور شناسه*ها را در محیط تشخیص داده و اطلاعات ذخیره شده در آنها را بازیابی می*کنند.

با توجه به اینکه این سیستم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]ها بر مبنای تغییرات امواج مغناطیسی و یا فرکانس*های رادیویی کار می*کنند، جهت تقویت سیگنال*های موجود در محیط گاهی اوقات از آنتن (تقویت کننده سیگنال) نیز استفاده می*شود.
تجهیزات مورد نیاز

بطور کلی فناوری RFID از تجهیزات ذیل جهت خود استفاده می*کند:

شناسه یا Tag
بازخوان بر چسب یا Reader
آنتن
نرم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]افزار مدیریت اطلاعات

شناسه TAG

همانطور که گفته شد شناسه Tagها وسیله شناسایی متصل شده به کالا، شئ، فردی هستند که ما می*خواهیم آنرا رد یابی کنیم. اما اینکه هر یک از کالاها دارای اشکال و ظواهر گوناگون و نیز دارای محیط*های فیزیکی گوناگونی است، این ضرورت را ایجاب می*کند تا شناسه Tagها را با توجه به ویژگی*های فیزیکی (ظاهریشان) دسته بندی کنیم.

بطور کلی بعضی از ویژگی*های ظاهری Tagها بصورت زیر می*باشد:

شناسه - Tagهایی که دارای کفه پلاستیکی از جنس PVC می*باشند و معمولاً در وسط آنها یک سوراخ دیده می*شود که بسیار با دوام بوده و می*توان از آنها بارها و بارها استفاده کرد.
شناسه Tagهایی که شبیه کارتهای اعتباری هستند ومعمولاً به آنها کارتهای هوشمند بدون تماس (Contact less Smart Cards) گفته می*شود.
شناسه Tagهایی که بصورت لایه*های کاغذی بر روی شناسه ساخته می*شوند که به آنها شناسه*های هوشمند (Smart Labels) گفته می*شود.
شناسه Tagهایی که در محیطهای قابل فرسایش (مثلاً آب یا مایع) به خوبی کار می*کنند. اینگونه Tagها در کپسولهای شیشه*ای قرار دارند.
شناسه Tagهای کوچک که در داخل اشیاء عمومی مثل لباس، ساعت، دستبند و... کارگذاشته می*شود. اغلب ممکن است به شکل یک کلیه یا دسته کلید به*نظر برسند.

در صورتیکه بخواهیم Tagها را با در نظر گرفتن منبع انرژی تامین کننده*شان دسته بندی کنیم به ۴ دسته اصلی تقسیم بندی می*شوند:

شناسه Tagهای غیر فعال Passive Tags

که انرژی و برق مورد نیاز خود را از Readerها بوسیله یکسری از روش*های تراگسیل بدست می*آورند.

شناسه Tagهای فعال Active Tags

که انرژی مورد نیازشان توسط یک باتری داخلی و جهت برقراری ارتباط دارای یک پردازنده، یک حافظه و حسگر می*باشند.

شناسه Tagهایی نیمه غیر فعال Semi-Passive Tags

که علاوه بر استفاده از باتری داخلی شان، می*توانند از انرژی منتقل شده توسط بازخوان بر چسبReaderها نیزبهره مند شوند.

شناسه Tagهای دو طرفه Two way Tags

که علاوه براستفاده از باتری داخلی شان می*توانند بدون کمک گرفتن از Readerها دیگر اقسام هم شکل خود را نیز شناسایی کرده و با آن*ها به گفتگو بپردازند.
بازخوان بر چسب Reader

قبلاً اشاره شد که بازخوان بر چسب Readerها وسایل الکترونیکی هستند که حضور Tagها را در محیط تشخیص داده و اطلاعات ذخیره شده در آنها را بازیابی می*کنند.

سه دسته عمده بازخوان بر چسب Readerها بصورت:

مدل ثابت Fixed Type
مدل دستی Handheld Type
مدل کارت PC Card Type

مزایای استفاده از فناوری RFID

مزایا استفاده از این تکنولوژی به شرح ذیل است:

کاهش هزینه*ها (کاهش فعالیت*های دستی و افزایش سرعت)
اتوماسیون (بدون توقف)
کاهش خطا
کنترل فرایندهای غیرقابل رویت
امکان به روز رسانی بر چسب*ها بدون دخالت دست
امنیت
یکپارچگی

معایب

نبود استاندارد معتبر که موجب عدم توسعه آن شده ولی تدوین استاندارد در امریکا شروع شده*است.
هزینه راه*اندازی این سیستم در مقایسه با سیستم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]های دیگر بیشتر است.
ممکن است با سایر فرکانس*ها و فلزات تداخل ایجاد کند.
عدم شناسایی در محیط*های مایع و حایل*های فلزی در بعضی از برچسب*ها
تجاوز به حریم خصوصی افراد (می توان به طور غیرمحسوس حریم خصوصی افراد را کنترل کرد)

اجزای یک سامانه بازشناسی
برچسب ردیابی (Tag)

برچسب*ها انواع گوناگونی دارند، امّا می*توان آن*ها را به دو دستهٔ عمده تگ*های پسیو یا غیر فعّال و اکتیو یا فعّال دسته بندی نمود. تگ*های غیر فعّال، باتری ندارند و انرژی لازم برای فعّال سازی پردازنده و ارسال اطلاعات خود را از سیگنالی که از آنتن Reader دریافت می*دارند، تأمین می*کنند؛ بدین ترتیب که ابتدا Reader امواجی را به سمت تگ ارسال می*دارد، سپس پردازنده تگ با استفاده از انرژی این امواج، بیدار شده و دستور دریافتی از سوی Reader را پردازش می*کند و توسط امواجی که انرژی آنها هم از امواج دریافتی تامین شده*است، نتیجه را به Reader مخابره می*کند. بدین ترتیب واضح است که برد این تگ*ها بسیار محدود است؛ چرا که فاصله تگ از آنتن باید به اندازه*ای باشد که انرژیی که تگ دریافت می*کند، توان بیدار کردن پردازنده و تامین انرژی موج برگشتی را داشته باشد. معمولاً برد تگ*های غیر فعال از چند سانتی*متر تا چند متر است. از طرف دیگر تگ*های فعال، انرژی لازم برای پردازنده و ارسال امواج به سمت آنتن را از باتری همراه خود تامین می*کنند. بدین ترتیب برد این تگ*ها در برخی موارد تا چند صد متر هم می*رسد. قیمت این تگ*ها در حدود چند ده دلار است که به مراتب از تگ*های غیر فعال (با قیمتی در حدود چند ده سنت) گران*قیمت تر هستند. یک پارامتر مهم در انتخاب تگ*های اکتیو، طول عمر باتری آن است، چرا که پس از اتمام باتری، شما مجبورید باتری یا اغلب خود تگ را تعویض کنید و این باعث افزایش هزینه*های می*گردد. بدین ترتیب، طول عمر باتری یک عامل تعیین کننده در هزینه نهایی سیستم شما خواهد بود. برچسب*های RFID هر کدام دارای یک کد منحصربه*فرد می*باشند بطوریکه هیچ دو برچسبی در دنیا تولید نخواهد شد که کد یا ID یکسانی داشته باشند و کلیهٔ تولید کنندگان Tag تحت نظر انجمن بین*المللی مبادرت به ثبت آنها می*نمایند. این برچسب*ها از دو بخش اصلی تشکیل شده*اند که بخش اول یک آنتن ماکرواستریپ بوده و بخش دوم یک چیپ الکترونیکی می*باشد. لازم است ذکر شود که این بخش*ها به صورت کاملاً مسطح و بسیار کوچک هستند بطوریکه می*توانند آنها را در درون کاغذ یک برچسب معمولی قرار دهند و از دید کاربر، تنها یک برچسب معمولی کاغذی خواهند بود. در بخش چیپ الکترونیکی برچسب*ها یک فرستنده و یک گیرنده امواج رادیویی به همراه مدارهای پردازشگر الکترونیکی قرار دارد. در برخی از انواع این چیپها، حافظه نیز به مقدار دلخواه وجود دارد بطوریکه هرنوع اطلاعات مربوط به کنترل و دسترسی می*تواند مستقیماً روی برچسب و درحافظهٔ آن نوشته شود. در این صورت این برچسب درست مانند یک شناسنامهٔ الکترونیکی همراه محصول عمل خواهد کرد.
تجهیزات مورد نیاز

بطور کلی فناوری RFID از تجهیزات ذیل جهت پیاده*سازی بهیه خود کمک می*گیرد:

انواع برچسب Tag
انواع خواننده بر چسب Reader
انواع نویسنده اطلاعات Printer
آنتن- تقویت کننده سیگنال
نرم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]افزار مدیریت اطلاعات
بانک اطلاعاتی، ساختار شبکه اطلاعاتی

برچسب*های فعّال، غیر فعّال و نیمه*فعّال

برچسب غیر فعّال در واقع متشکّل از یک تراشهٔ کم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]مصرف است که به یک آنتن متصل شده*است و خود این مجموعه در یک کاور پلاستیکی شبیه به کارت اعتباری تعبیه شده*است. حافظه تعبیه شده داخل تراشه می*تواند اطلاعات را در خود ذخیره نماید. تراشه می*تواند به وسیله آنتن برچسب اطلاعات ذخیره را به دستگاه خواننده ارسال یا اطلاعات جدیدی را از دستگاه خواننده دریافت نماید. آنتن برچسب*های فرکانس بالا (HF) از سیم پیچ*های کوچک فلزی تشکیل شده است اما برچسب های UHF آنتن دوقطبی با یک هماهنگ کننده حلقه*ای سیمی دارند. این برچسب*ها را ترنسپوندر (transponder) یا برچسب*های درون لایه*ای (inlay) می*نامند. از نظر فنی، برچسب درون لایه*ای در واقع صفحه منعطفی است که روی آن تراشه و آنتن سوار شده*است و آماده جاسازی درون برچسب هوشمند است. این برچسب*ها در ابعاد و انواع مختلفی عرضه می*شوند؛ بعضی اندازه کوچکی در حد ۱cm×۱cm دارند.

برچسب*های غیر فعال، انرژی مورد نیاز خود را به طور کامل از دستگاه ردیاب دریافت می*کنند. اطلاعات یک برچسب غیر فعال تا فاصله ۶ متری قابل خواندن است و تولیدش کم هزینه تر است به همین جهت می*تواند برای برچسب گذاری اجناس ارزانتر مورد استفاده قرار بگیرد. این برچسب*ها به شکل یک بار مصرف طراحی می*شوند تا بتوان از آنها بر روی اجناسی که بعد از مصرف دور انداخته می*شوند استفاده کرد. از آنجایی که این برچسب*ها هزینه تولید کمتری دارند و می*توانند به اندازه*ای کوچک ساخته شوند که روی هر محصولی سوار شوند، موجب همه گیر شدن فناوری RFID در سطح جهان شده*اند.

در برچسب*های فعال و نیمه*فعال انرژی مورد نیاز از طریق یک باتری داخلی تأمین می*شود. تفاوت برچسب فعال با برچسب نیمه فعال در این است که برچسب فعال برای ارسال امواج رادیویی به دستگاه ردیاب هم از باتری درونی خود بهره می*گیرد در حالی که برچسب نیمه فعال برای ارسال سیگنال متکی به انرژی دریافتی از دستگاه ردیاب است. برچسب*های فعال و نیمه فعال به دلیل داشتن اجزای بیشتر گرانتر از برچسب*های غیر فعال هستند. این برچسب*ها غالباً بر روی اجناس گرانقیمت تعبیه می*شوند و نسبت به برچسب*های غیر فعال امکان ردیابی از فواصل دورتری را دارند. این برچسب*ها امواج فرکانس بالای ۸۵۰-۹۰۰ مگاهرتز ارسال می*کنند که از فاصله ۳۰ متری یا حتی بیشتر قابل ردیابی و خواندن است. در صورت نیاز به برد بیشتر باتری*های اضافی می*توانند فاصل قابل ردیابی را به بیش از ۱۰۰ متر افزایش دهند. به عنوان مثال در حمل ونقل ریلی خودرو از برچسب فعال استفاده می*شود در حالی که برچسب مناسب برای بطری یک شامپو برچسب غیرفعال است.

فاکتور دیگری که تأثیر به سزایی در هزینهٔ تولید برچسب RFID دارد، قابلیّت ذخیرهٔ اطلاعات است. برچسب*ها از نظر قابلیت ذخیره اطلاعات سه نوع هستند: فقط خواندنی (read only)، خواندنی و نوشتنی (read-write) و برچسب*های worm (write once-read many). برچسب*های فقط خواندنی شامل همان اطلاعاتی هستند که هنگام ساخته شدن در آنها ذخیره می*شود و نمی*توان اطلاعات دیگری را بر روی آنها ذخیره کرد. به اطلاعات ذخیره شده در برچسب*های خواندنی نوشتنی می*توان اطلاعات جدیدی اضافه کرد یا اینکه اطلاعات قبلی را پاک کرده و اطلاعات جدید را جایگزین آن کرد. به اطلاعات ذخیره شده در برچسب*های worm می*توان برای یک بار اطلاعات جدیدی (مثل شماره سریال و...) اضافه کرد اما بعد از آن دیگر امکان تغییر در محتوای ذخیره شده آنها وجود ندارد.

قیمت هر برچسب غیر فعال مبلغی در حدود ۷ تا ۲۰ سنت است؛ اما برچسب*های فعال و نیمه فعال گرانترند و معمولاً تولیدکنندگان قیمت آنها را بر حسب قابلیت ذخیره و برد عملکردشان تعیین می*کنند. هدف صنایع RFIDاین است که قیمت هر برچسب غیر فعال را به میزان ۵ سنت کاهش دهند تا شرکتهای بازرگانی بیشتری از این برچسب*ها استفاده نمایند. برچسب هوشمند در واقع ترکیبی از فناوری بارکد و برچسب*ها RFID با امکانات تبادل اطلاعات است. در واقع برچسب هوشمند متشکل از یک اتیکت از جنس مقوا یا مواد چسبننده ترکیبی است که درون آن یک برچسب درون لایه*ای RFIDجاسازی شده*است. فناوری برچسب هوشمند تلفیق دهنده امکان تبادل اطلاعات و قرائت خودکار برچسب با یک سیستم منعطف و با کیفیت برچسب زنی است.

مصرف کنننده می*تواند اطّلاعات مورد نیاز خود را روی اتیکت برچسب چاپ کرده یا درون حافظه تراشه آن ذخیره*سازی کند. درصورت نیاز می*توان اطلاعات را به شکل ثابت یا قابل تغییر درون تراشه برچسب درون لایه*ای کدگذاری کرد. برچسب هوشمند قادر است تمام فرمتهایی را که برای چاپ بارکد یا ذخیره*سازی متن و گرافیک مورد نیاز است حفظ کند. همانند برچسب RFIDبرچسب*های هوشمند را نیز می*توان بعد از کدگذاری اولیه داده*ها مجدداً برنامه ریزی کرد، در اطلاعات موجود تغییر ایجاد کرد یا اینکه اطلاعات جدیدی را به آن اضافه کرد. ابعاد یک برچسب هوشمند نوعی بین ۱×۱ اینچ تا ۴×۶ اینچ است.

برچسب*های هوشمند مجهز به حسگر. این دسته از برچسب*ها علاوه بر امکانات برچسب*های عادی RFID مجهز به حسگری است که می*تواند پارامترهای فیزیکی مختلف مثل دما، میزان رطوبت، فشار، میزان نور و... را اندازه*گیری نماید. برچسب*های مجهز به حسگر می*توانند از نوع غیرفعال؛ نیمه فعال یا فعال باشد. حسگر یک برچسب غیرفعال برای شروع به کار کردن نیازمند دریافت سیگنال از دستگاه ردیاب است در حالی حسگر برچسب*های فعال می*تواند مستقلاً و با استفاده از انرژی باتری تعبیه شده درون برچسب کار کند، از این رو حسگر این نوع از برچسب*ها می*تواند اطلاعات مربوط به یک مشخصه فیزیکی را در طول یک بازه زمانی به طور کامل ثبت کند یا اینکه مشخصه خاصی را در ضمن اتفاقات از پیش تعریف شده اندازه*گیری و ثبت نماید. برچسب*های مجهز به حسگر در مقایسه با فناوری*های رقیب مزایای زیادی دارند که از جمله آنها جمع*آوری خودکار اطلاعات با زیرساختهای معمول است. برچسب مجهز به حسگر علاوه بر کارکرد معمول می*تواند قابلیت*های متنوعی داشته باشد: برچسب*های مجهز به حسگر حرارتی می*تواند نمودار دمای محصولات فاسد شدنی را در کل چرخه عرضه (به طور معمول این اقلام در تمام مراحل عرضه باید در دمای پایین نگهداری شوند) ثبت و ارائه نماید. برچسب*های مجهز به حسگر شتاب می*تواند تکان*های شدیدی را که در ضمن حمل ونقل به کالاهای شکننده وارد می*شود ثبت نماید و برچسبه*های مجهز به حسگر رطوبت می*تواند میزان رطوبت محیط را (برای کالاهایی که نسبت به رطوبت حساس هستند) اندازه*گیری وثبت کند.

دستگاه*های خواننده برچسب. وظیفه دستگاه خواننده برچسب ردیابی و خواندن اطلاعات ذخیره شده در آن است. در فرایند خواندن اطلاعات دستگاه خواننده سیگنالی را به برچسب می*فرستد (در مورد برچسب*های غیر فعال) و سپس برچسب شروع به ارسال اطلاعات می*کند و دستگاه خواننده آنرا دریافت می*کند. در مورد برچسب*های فعال دستگاه خواننده سیگنالی را که به طور پیوسته از برچسب ارسال می*شود دریافت و آنرا به اطلاعات معنادار ترجمه می*کند. دستگاه خواننده به ترتیب و به سرعت اطلاعات تک تک برچسب*هایی را که در محدوده عملکردش قرار دارند می*خواند. این فرایند خودکار زمان لازم برای خواندن برچسب*ها را کاهش می*دهد. شرکت بریتانیایی Marks&Spencer به شکل آزمایشی ۳٫۵ میلیون جعبه را برچسب گذاری کرد. در حالی که خواندن بارکد ۲۵ سینی محتوی جعبه*ها روی نوار نقاله ۱۷٫۴ دقیقه طول می*کشد خواندن برچسب*های RFIDتنها ۳ دقیقه طول کشید. این نتیجه حاکی از کاهش ۸۳ درصدی زمان خواندن اطلاعات جعبه*های تعبیه بر روی هر نوار نقاله*است.

اگر بیش از یک برچسب در دامنه عملکرد دستگاه خواننده قرار داشته باشد، تکنیکهای گوناگونی برای خواندن همه آنها به طور متوالی و با یک ترتیب مشخص وجود دارد. این دسته از تکنیکها که تحت عنوان singulation شناخته می*شود، در هر مرحله از قرائت برچسب*ها تنها به برچسب*هایی که کد سریال مشخصی دارند اجازه پاسخگویی می*دهد. برنامه*ای که طی آن دستگاه خواننده زمان پاسخگویی برچسب*ها را مشخص می*کند به روش “reader talks first” شهرت دارد. متقابلاً تکنیکی که طی آن برچسب*ها به مجرد دریافت انرژی سیگنال دستگاه خواننده شروع به ارسال داده*ها می*نمایند، روش “tag talk first” نامیده می*شود. روش اول در مقایسه با روش دوم دقت بیشتری دارد اما سرعت اجرای آن آهسته تر است. فرکانس عملکرد دستگاههای خواننده از ۱۰۰ کیلوهرتز تا حدود ۵٫۸ گیگاهرتز متغیر است. به عنوان مثال دستگاه Tris S۲۰۰۰ که در لابراتوار ما (Association for Information Systems) مورد استفاده قرار می*گیرد با فرکانس ۱۳۴٫۲ کیلوهرتز کار می*کند که حد پایین فرکانسهای دستگاههای خواننده*است. محدوده عملکرد سیستمهایی که با فرکانس پایینتری کار می*کنند کوچکتر است اما در صورت وجود آب یا فلز در محیط افت عملکرد ایت سیستمها کمتر است.

معمولاً دستگاهای خواننده به یک آنتن کنترل از راه دور متصلند، برخی ممکن است با استفاهد از دستگاهی به نام multiplexer همزمان با چند آنتن کار کنند. دستگاه*های خواننده در ابعاد متنوعی عرضه می*شوند از دستگاه*های کوچک دستی گرفته تا دستگاههای بزرگی که تمام قسمت ورودی یک خط تولید را می*پوشاند. بعضی از دستگاه*های خواننده علاوه برخواندن اطلاعات برچسب*ها قادرند اطلاعات جدیدی را روی برچسب (برچسب*هایی که قابل نوشت باشند) بنویسند، این به آن معنا است که داده*های ذخیره شده در برچسب*های خواندنی نوشتنی را می*توان تغییر داد و در زمان مقتضی اطلاعان جدیدی را در برچسب ذخیره کرد. این قابلیت به ویژه زمانی سودمندی خود را نشان می*دهد که استانداردها، فرایند تجاری و نیازهای مشتری در طول زمان تغییر کند. برچسب*های خواندنی-نوشتنی قابل اسفاده مجدد هستند که این امر موجب کاهش هزینه*های عملیاتی دراز مدت می*شود.

برای برنامه ریزی اولیه برچسب*های هوشمند از «دستگاه چاپگر RFID» استفاده می*شود، این دستگاه می*تواند بارکد را بر روی اتیکت*ها چاپ کند وهمزمان اطلاعات را در تراشه جاسازی شده درون اتیکت مقوایی ذخیره نماید. فرکانسهای مورد استفاده در سیستم RFID. در حال حاضر برچسب*های هوشمند موجود در بازار در سه محدوده فرکانسی کار می*کنند. فرکانسهای بالاتر محدوده عملکرد وسیعتری را فراهم می*آورند در عین حال حساسیت بیشتر این فرکانس*ها نسبت به مواد تشکیل دهنده برچسب و ظرفی که برچسب به آن الصاق شده*است محدودیتهایی ایجاد می*کند. اولین کانال فرکانسی مهم ۱۳٫۵۶ مگاهرتز است که در سطح بین*المللی پذیرفته شده و تحت استاندارد ۱۴۴۴۲A&B (برای برد کوتاه) و ۱۵۶۹۳ (برای برد بلند) است. دومین فرکانس مورد توجه بوده*است محدوده ۹۱۵ مگاهرتز است، این محدوده فرکانسی همان محدوده فرکانس مورد استفاده در سیستم تلفن*های همرا آنالوگ است. سومین محدوده فرکانسی مورد استفاده ۲۴۵۰ مگاهرتز است. این محدوده فرکانسی نزدیک به فرکانس مورد استفاده در سیستم تلفن*های همراه دیجیتال است و هم اکنون در ایالات متحده برای رهگیری چمدان*ها در مسافرت*های هوایی در حال آزمایش است.

برچسب*های کوچک ۲٫۴۵ گیگاهرتزی به راحتی قابل الصاق بر روی همه نوع کالا با ابعاد گوناگون است؛ گرچه تأثیر ناخواسته جذب انرژی موج توسط آب باعث می*شود برای کالاهای که در محیط مرطوب قرار دارند یا اینکه محتوی آب هستند مناسب نباشد. برچسب*های ۹۱۵ مگاهرتزی برد بیشتری دارند وحساسیت آنها نسبت به رطوبت کمتر است اما اندازه بزرگتر آنها باعث می*شود قابل الصاق بر روی هر کالایی نباشند با این حال برای الصاق بر روی جعبه*ها و صفحات بارگیری مناسب هستند. اما فرکانس ۱۳٫۵۶ مگاهرتز توسط همه کشورها پذیرفته شده*است و برچسب*هایی که با این فرکانس کار می*کنند را می*توان بر روی همه کالاها مورد استفاده قرار داد با این حال برد آنها نست به دوتای قبلی کمتر است.
فواید استفاده از فناوری RFID در صنایع غذایی

تولیدکننده محصولات غذایی قبل از به کارگرفتن فناوری
RFIDبایستی تمامی گزینه*های پیش روی خود را بسنجد. آیا در تولید محصول شرایط لازم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]الاجرا وجود دارد؟ اگر اینطور است باید به دنبال باصرفه ترین راه حلی که شرایط لازم را برآورده می*کند بود. اما اگر شرط لازم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]الاجرایی وجود ندرد، تولید کننده محصول باید معین کند کدامیک سودمندتر است: استفاده از برچسب*های RFIDیا کنار گذاشتن گزینه استفاده از برچسب*ها و ادامه بهره*گیری از بارکد.

با تکامل فناوری RFIDتولیدکنندگان محصولات مواد غذایی فواید بیشتری را در استفاده از این فناوری در صنایع خود مشاهده می*کنند. با توجه به اینکه این فناوری از سوی بازار به شکل گسترده*تری در حال پذیرفته شدن است قیمتهای عرضه این فناوری کاهش خواهد یافت و به این ترتیب تولیدکنندگان آسانتر می*توانند از این تجهیزات استفاده نمایند. بهره*گیری از فناوری RFIDمیواند به بهبود نظارت بر موجودی کالاها و راحتی بیشتر مشتریان در استفاده از آنها بینجامد. علاوه بر این برچسب هایRFIDقادر به ذخیره اطلاعات ارزشمندی نظیر تاریخ انقضای محصول هستند که به فروشندگان جزء اجازه می*دهد خدمات بهتری به مشتریان خود ارائه کنند.
کاربرد RFID در سیستم کتابخانه

کتابخانه*های رسمی و عمومی همواره با افزایش مدیریت بر اموال کلکسیونشان و حفظ و بهبود خدمات به مشتری روبرو بوده*اند. طی بیست سال گذشته کتابخانه*ها خدمات خود را به مراجعین از کتابهای ساده و دوره*ای تا وسایل Multi-Media همچون CDها و DVDها گسترش داده*اند.

همچنین تعداد زیادی کتابخانه کامپیوترهایی برای مراجعین فراهم می*کنند تا از اینترنت به عنوان منبع دیگر اطلاعات استفاده کنند.

افزایش منابع کتابخانه*ها باعث توجه بیشتر به مسئله امنیت اموال و نگهداری آنها و همچنین بهبود سطوح خدمات مراجعین است، در این هنگام مسئولان که سیستم کتابخانه را مدیریت می*کنند در جستجوی راههایی هستند تا هزینه اجرا و استفاده از منابع Multi-Media و کامپیوتری را کاهش دهند.

به این منظور تکنولوژی RFID راه حلهای زیادی دارد که نوار مغناطیسی و بارکدها به سادگی نمی*توانند انجام دهند. سیستم RFID Tag بر اساس موادکاغذ و پلاستیک تنظیم می*شود. فواید RFID Tag نسبت به بارکدها و نوارهای مغناطیسی عبارتند از:

اسکن و ذخیره شدن سریعتر داده*ها.
راههای ساده و آسان تر برای مراجعین تا خود بتوانند از شرایط منابع مطلع شوند.
سرعت اطلاع رسانی بالا.
کاهش قابل ملاحظه در تعداد هشدارهای غلط سنسورها در هنگام خروج.
سرعت بالا و کاهش زمان جستجو برای کارکنان.
خودکار سازی بازگشت منابع و طبقه*بندی شدن دوباره آنها برای دسترسی بهتر مراجعه کنندگان.
دارای یک چرخه بهتر نسبت به بارکدها.

روند رو به رشد وگزینشی استفاده از RFID

بسیاری از صاحب نظران معتقد بودند که تعهّد شرکت Wal-Mart در خصوص استفاده از فناوری RFIDنقطه عطفی خواهد شد که موجب همگانی شدن استفاده از این فناوری و پذیرش آن در سطح جهانی خواهد شد. روشن است که فناوری RFIDجایگاه خود را پیدا کرده*است اما باید توجه داشت که الگوی پذیرش آن تکاملی است نه ناگهانی و انقلابی. شرکت Wal-Mart هم به شکلی تدریجی و فزاینده استفاده از فناوری RFIDرا در دستور کار خود قرار داد. این شرکت در ابتدا تنها محصولاتی را که به مراکز توزیع منطقه Dallas روانه می*شدند مجهز به برچسب*های RFIDمی*کرد. در حال حاضر شرکت Wal-Mart محصولات ارسالی به دو مرکز توزیع دیگر را هم مجهز به فنوری RFIDکرده*است. از زمان التزام شرکت Wal-Mart به استفاده از فناوری RFIDدر سال ۲۰۰۴ چایگاه این فناوری گسترده*تر شده و ضمناً گزینه*های بیشتری در برچسب گذاری در دسترس قرار گرفته*است.

با این حال از میان ۱۰۰ عرضه کننده عمده*ای که خود را متعهد به استفاده از فناوری RFIDکرده*اند، برخی تنها بخشی از واحدهای نگهداری محصول را مجهز به این فناوری کرده*اند. حتی بعضی از آنها تعداد انگشت شماری از مراکز نگهداری و ذخیره محصول خود را مشمول استفاده از فناوری RFIDکرده*اند، با این هدف که تدریجاً تعداد این مراکز را افزایش دهند. تولید کنندگان محصولات غذایی در خصوص استفاده از فناوری RFIDبه دنبال راهکاری هستند که با حداقل سرمایه*گذاری امکان اجرایی شدن داشته باشد، بتواند واحدهای نگهداری کالا و خرده فروشان مورد نظر تولید کننده را مجهز به فناوری RFIDکند و با استفاده از آن امکان توسعه تدریجی واحدهای تحت پوشش فناوری RFIDفراهم باشد. به عنوان نمونه*ای از این راهکارها می*توان به روش «برچسب گذاری و ارسال» (slap and ship) اشاره کرد، که به معنای برچسب گذاری جعبه و کفه*های بارگیری کالا (و نه برچسب گذاری تک تک کالاها) قبل از بارگیری کالا در تسهیلات عرضه کننده و ارسال آن به مراکز فروش است.

برچسب*های هوشمند. راهکار «برچسب گذاری و ارسال» به دو شکل قابل اجرا است: یک روش تعویض دستگاه چاپ بارکد با دستگاه برچسب گذاری هوشمند است که با استفاده از آن بتوان روی بسته کالا برچسبی را تعبیه کرد که درونش فرستنده RFID(تراهشه و آنتن) تعبیه شده*است. روش دیگر استفاده از برچسب*های چسبنده RFIDاست که جدا از برچسب بارکد روی بسته کالا چسبانده شود و برای ذخیره اطلاعات در برچسب*ها از یک دستگاه کدگذاری در کنار دستگاه چاپ بارکد معمولی استفاده شود. در هر دو روش بارکد چاپ شده بر روی بستهٔ کالا شناسایی کالا را تضمین می*کند چرا که به برچسب*های RFIDنمیتوان به طور صد در صد اطمینان کرد و برای شناسایی کالا باید راهی به غیر از خواندن اطلاعات برچسب (مثل اعداد نوشته شده زیر بارکد) وجود داشته باشد
سازگاری نرم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]افزار

سازگاری اطلاعات موجود بر روی برچسب های
RFIDبا نرم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]افزارهای کاربردی موجود، یکی از جنبه*های مهم معرفی فناوری RFIDاست. اطلاعات جمع*آوری شده توسط RFID readerها نیاز به تولید ارزش دارد. مثلاً وضوح بیشتر زنجیره عرضه و یا برنامه ریزی بهینه تر. این موضوع که بکارگیری RFIDدر ابعادی بسیار بزرگ در زنجیره تولید و عرضه ممکن است به انفجار اطلاعات جمع*آوری شده منجر شود، امری بسیار حائز اهمیت است و این امر نیاز به نرم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]افزاری را که فاصله خالی بین اطلاعات دریافتی در RFID readerها و اطلاعات موجود بر روی نرم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]افزارها را پرکند، به وجود می*آورد؛ بنابراین جای تعجب نیست که شرکت*های تولید کننده نرم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]افزارهای رابط (میان فرستنده*ها و گیرنده*ها)، موسسات برنامه ریزی ذخایر (ERP) و فروشندگان سیستم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]های مدیریت انبارداری، برنامه*های خود را برای همکاری در زمینه تولید RFIDاعلام کرده*اند.
امنیت علامت تجاری

بسته بندها این روزها نمی*توانند خیلی محتاط باشند. در عصری که تروریسم با استفاده از مواد شیمیایی، خرابکاری و جعل کالاهای تقلبی و سرقت از فروشگاه*ها اتفاق می*افتد، هیچ محلی برای این اتفاقات مضر که کالا را تهدید می*کنند، امن نیست. خوشبختانه، اقداماتی وجود دارند که با استفاده از آن*ها می*توان کالاها را محافظت کرد. چندین پیشرفت خلاقانه برای مواجهه با این خطرات طراحی شده*اند که در بازار موجود است. بسته بندی مهر و موم شده، کالا را از خطرات زیادی مصون می*دارد، خطراتی از قبیل: دستکاری کالا، دزدی از محصول و غیره. یکی از متداول ترین روش*های مهر و موم کردن محصول تجاری، برچسب کوچکی است که از یک جنس (polyvinyl chloride) PVC یا polystyvene و یا polyethylene ساخته شده*است. این برچسب*ها از بالا تا پایین بسته بندی روی کالا را پوشش داده و به شکلی واضح و در ۸ رنگ و یا بیشتر چاپ شده و نقش برچسب تجاری را دارند. این برچسب*ها چون یک دید گرافیکی ۳۶۰ درجه دارند، باعث زیباتر به نظر رسیدن کالا می*شوند و به طور معمول در چاپ آنها از رنگ*های ترکیبی استفاده می*شود و یا بر روی آنها لوگوهایی چاپ کنند که منحصربه*فرد باشند، و این امر جعل کالای تجاری را مشکل می*سازد. دو نوع طرز فکر در مورد نوع بسته بندی این برچسب*های محافظ وجود دارد. برخی کارخانه*های تولیدی بر این باورند که برچسبی که سخت تر کنده می*شود، امنیت بیشتری برای کالا ایجاد می*کند و اگر شل باشد، ممکن است به کالا آسیب برسد. باید در نظر داشت که طرح سوراخ شده می*تواند باعث ظرافت بیشتر برچسب شده، تا جایی که بعداز بازکردن آن دیگر نمی*توان آن را سر جای اولش چسباند.
بسته بندی القایی

در بسته بندی القایی از یک میدان الکترومگنتیک استفاده می*شود که یک غشاء را در سرعتی بالای ۸۰۰ دور در ثانیه به جعبه می*چسباند. کالای بسته بندی شده به این شیوه نه تنها هر گونه دستکاری بر روی کالا را نشان خواهد داد، بلکه از بروز رطوبت جلوگیری کرده، تازگی محصول را حفظ می*کند و از سرقت کالا جلوگیری می*شود. در این نوع بسته بندی ظرف*های درپوش دار را زیر یک دستگاه بسته بندی الکترومگنتیک قرار می*دهند که حرارت تولید می*کند تا غشایی از مهر بسته بندی به لبه بطری و یا ظرفی که بسته بندی می*شود، بچسبد.
بسته بندی پوسته صدفی

این نوع بسته بندی*ها، هم هرگونه دست خوردگی بر روی کالا را نشان می*دهند و هم جلوی هرگونه سرقت از روی محصول تولید شده را می*گیرند. این بسته بندی ارزان تر از بسته بندی*های صدفی دارای فرستنده امواج (RF) می*باشد، مقوا و یا ساختار فیلم مانند آن مانع از دزدی از روی محصول می*شود. همچنین باعث تقویت سوراخ*های دستگاه دایکات نیز می*شوند، بنابراین کالاهای دارای وزن بیشتر می*توانند بر روی ویترین*ها به صورت آویخته خرید و فروش شوند. برای ایجاد امنیت بیشتر نیز می*توان یک قطعه محافظت الکترونیکی (EAS) در درون بسته بندی صدفی نصب کرد. بسته بندی*های صدفی RF و لاک*های جذاب و غیرقابل خراب شدن آنها، از نظر فروشندگان جذاب بوده و متقاضیان بیشتری در کارخانه*های تولیدی دارند.
ایجاد تمایز توسط هولوگرام

مواد هولوگرافیک برای بسته بندی امن، گزینه*ای بسیار مناسب خواهد بود. هولوگرام، نه تنها ظاهری متمایز به کالا می*هد که دارای رنگ*های متفاوتی است؛ و از آنجایی که چاپ آن نیاز به امکانات ویژه داشته و مشکل است، تولید کالای تقلبی را غیر ممکن می*سازد.
امنیت در آینده

فناوری همیشه در حال پیشرفت است، تا از متقلبان یک گام جلوتر باشد. یکی از احتمالات امیدبخش در این زمینه، نقشه*های ریز ساختاری هستند که شامل شناسایی ساختار فیزیکی در مقیاس اتمی بر روی هر نوع کالایی (چه در مرحله بسته بندی و یا مرحله تولید) و یک پایگاه اطلاعات در مورد کالاها هستند. نتیجه حاصل شده، ابزار جدیدی بر ضد تقلب در تولید کالا است، زیرا متقلبان سعی می*کنند تا اطلاعات موجود بر روی کالا را از بین ببرند.
اهداف به کارگیری این تکنولوژی در صنعت عبارتند از

افزایش کارآمدی
کاهش خطای ناشی از ورود اطلاعات
نبود نیاز به نیروی انسانی برای انجام کارهای ساده و پرحجم
یکپارچه*سازی و هماهنگ*سازی جریان مواد، اطلاعات و وجوه مالی در بین چندین سازمان و در درون هر سازمان
سونات