در این مقاله با کشور ایتالیا آشنا شده و جاذبه های گردشگردی آن را خواهید دید. با ما همراه شوید.


کشور ایتالیا از یک شبه*جزیره کوهستانی در جنوب اروپا تشکیل*شده که تا دریای مدیترانه امتدادیافته است و جزایر سیسیلی، ساردنی و حدود 70 جزیره کوچک دیگر را نیز شامل می*شود. رشته*کوه آلپ، مرزهای کشور ایتالیا با کشورهای فرانسه، سوئیس، اتریش و اسلوونی را تشکیل داده است. بیشتر نواحی این کشور آب و هوایی گرم، تابستان*های خشک و زمستان*های ملایم دارند ولی شمال ایتالیا آب و هوایی سردتر را تجربه می*کند.
علی*رغم تلاش*های بسیاری که در سال 1871 برای یکپارچه*سازی ایتالیا صورت گرفت، امروزه ایتالیا به دو بخش تقسیم*شده است. بخش آباد و صنعتی*تر شمالی و بخش کمتر توسعه*یافته و زراعی جنوبی که با نام مزوجورنو (به معنی سرزمین آفتاب نیمروزی) شناخته می*شود. این دودستگی در ایتالیا به دوره رنسانس بازمی*گردد (دوره رنسانس: دوره جنبش فرهنگی، اصلاحات مذهبی، انقلاب علمی و پیشرفت هنری در اروپا بود. گفته می*شود این دوره در قرن 14 در شمال ایتالیا آغاز شد). در آن زمان شهرهای ایالت*های شمالی پررونق بودند درحالی*که سرزمین*های ناپل و سیسیلی تحت سلطه فرانسه و اسپانیا متحمل رنج*های فراوان می*شدند. دولت درگیر مقابله با فساد که می*توان آن را منشأ جرم*های سازمان*یافته خواند، شده و نرخ بیکاری در جنوب دو برابر شمال ایتالیا بود. برای حل مشکل نابرابری در ایتالیا، یک همه*پرسی قانون اساسی در سال 2001 انجام شد. نتایج این*همه پرسی، از دادن استقلال بیشتر به 20 منطقه کشور درزمینهٔ مالیات، آموزش و تحصیل، و ملاحظات زیست*محیطی حمایت کرد. منطقه میلان به*عنوان شهر اول تجاری ایتالیا، و دشت پو ریور (Po River)، قلب سرزمین*های زراعی ایتالیا و پیشرفته*ترین منطقه صنعتی در جنوب اروپا محسوب می*شوند. شهر تورین، پایتخت صنعتی ایتالیا، زادگاه کارخانه فیات (Fiat) یکی از بزرگ*ترین تولیدکنندگان اتومبیل در جهان می*باشد. جاذبه اصلی جهانگردی و مذهبی، "کفن مقدس" در کلیسای تورین است. کفن تورین یا کفن مقدس، قطعه*ای پارچه با تصویر مردی است که به نظر می*رسد از آسیب*های جسمانی رنج می*برده و به صلیب کشیده شده است. اعتقاد مسیحیان بر این است که این کفن، متعلق به حضرت عیسی مسیح می*باشد.
کفن مقدس
شهر فلورانس ایتالیا محل تولد و آغاز دوره رنسانس و منزل گاه آثار معماری، پیکر تلاشی و نقاشی*های برجسته مذهبی و شهری می*باشد. شهر رم، پایتخت ایتالیا، نمایش گر عظمت هنر و معماری دوران باستان است. ایتالیا تقریباً تمام مواد خام و انرژی موردنیاز خود را وارد می*کند. قدرت اقتصادی ایتالیا در تولید و فرآوری کالاهاست که عمدتاً شامل کارخانه*ها و شرکت*های کوچک و متوسط خانوادگی می*باشد. صنعت بزرگ ایتالیا شامل ماشین*آلات دقیق صنعتی، موتورسیکلت، مد، لباس و کفش است. ایتالیا یکی از اعضای بنیان*گذار اتحادیه اروپا و ناتو است و با بهره*گیری از سیستم حمل*ونقل خود، از فرودگاه*ها گرفته تا قطارهای سرعت*بالا، با دیگر کشورهای اروپایی در ارتباط است اقتصاد

صنعت: گردشگری، ماشین*آلات صنعتی، آهن و فولاد، مواد شیمیایی کشاورزی: میوه، سبزیجات، انگور، سیب*زمینی، گوشت گاو، ماهی صادرات: تولیدات صنعتی، لباس و پارچه، ماشین*آلات صنعتی، وسایل نقلیه موتوری و تجهیزات حمل*ونقل جشنواره*ها

شرکت*کنندگان یک جشنواره که برای استراحتی کوتاه توقف کرده*اند به علت تأثیرات مردم دیگر کشورهای اروپایی از سمت شمال به داخل کشور، امروزه ایتالیا در شهرهای بزرگ خود فصل جدیدی از خلاقیت و ابتکار را تجربه می*کند. البته به دلیل وجود شهر جاودانه رم و برخی از بزرگ*ترین آثار هنری و معماری جهان، این کشور همچنان به ریشه*های خود که برای قرن*ها منبع زندگی*بخش منطقه بوده، پایبند مانده است.
غروب در ونیز
خورشید کلیسای سانتا ماریا دلا سالوت (the Basilica di Santa Maria della Salute) را در آمیزه*ای از رنگ*ها غوطه*ور ساخته. شهر ونیز نه در خشکی است و نه در آب. بلکه در مرز میان این دو قلمرو حضور دارد و همانند سرابی از میان مرداب در دریاچه آدریاتیک برخواسته است.  

ادامه مطلب در لینک زیر
redirect.php?a=wiki.5040.ir/%D8%A7%DB%8C%D8%...%8C%D8%A7.html