از گوشه و کنار اجلاس شانزدهم: پیشنهاد بانک و پول مشترک غیرمتعهدها/ فرکانس*های اجلاس اعلام شد/ سردارنقدی:ریاست ایران برجنبش عدم تعهد ناشی از شکست علوم انسانی

دیپلماسی - در روز دوم اجلاسیه وزرای خارجه عضو عدم تعهد اخبار متعددی از گوشه و کنار این اجلاس منتشر شد.

انتشار مقالات متعدد با موضوع اجلاس، سخنان رییس جمهور بنین در بدو ورود به تهران و آمادگی ایرانی برای میزبانی بانک غیرمتعهد*ها از جمله این اخبار بودند.
** 1400 مقاله با موضوع عدم تعهد در فضای مجازی منتشر شد**
مدیر بخش ارتباطات و تبلیغات مرکز تحقیقات کامپیوتری نور از عرضه بیش از هزار و 400 مقاله با موضوع اجلاس غیر متعهدها در فضای مجازی توسط این مرکز خبر داد.
غلامرضا رحمانی در گفتگو با مهر، بیان کرد: هزار و 482 مقاله در خصوص اهداف این اجلاس، برنامه ها، رسالت و تاریخچه اجلاس، سابقه کشورهای غیر متعهد و اجلاس هایی که تاکنون برگزار شده است و مواردی از این قبیل در پایگاه مجلات تخصصی نور با عنوان بزرگترین پایگاه مجلات تخصصی کشور به صورت رایگان عرضه شده است. وی گفت: علاقمندان می*توانند با مراجعه به این پایگاه و درج کلمه "جنبش عدم تعهد" در قسمت جستجوی پایگاه به این مقالات دست یابد و آن را به صورت رایگان دانلود کنند.
**پیشنهاد برای میزبانی بانک غیرمتعهد*ها و رواج پول مشترک**
مدیرعامل بانک سپه از پیشنهاد تاسیس بانک مشترک عدم تعهد خبر داد و گفت:این طرح از سوی ایران مطرح شده و با توجه به فضا، ابزار و متخصصین خوب کشورمان می توانیم میزبان ساختمان اصلی این بانک باشیم .
پاشایی فام مدیر عامل بانک سپه و عضو کارگروه اقتصادی اجلاس جنبش عدم تعهد در گفتگو با نمنا بیان کرد: طی یک ماه گذشته کنفرانس علمی که زمینه ساز طرح های خوبی برای آنچه که در اجلاس سران باید تصمیم گیری شود، برگزار شد و در آن محورهای مختلفی از جمله محور اقتصادی مورد بررسی قرار گرفت. در این حوزه به بحث پیشنهادی بانک سپه برای تاسیس بانک مشترک بین کشورهای عضو جنبش عدم تعهد توجه ویژه ای شد و از دو منظر ضرورت ایجاد بانک را بررسی کردیم.
مدیر عامل بانک سپه اضافه کرد: بانک مشترک توسعه کشورهای در حال توسعه و خروج کشورها از فقر را به دنبال خواهد داشت چرا که تامین کننده بودجه پروژه های زیرساختی و ترغیب کننده سرمایه گذاران دیگر کشورها خواهد بود.
پاشایی فام در خصوص تعیین پول واحد کشورهای عضو جنبش عدم تعهد و برابری آن با واحد پول جهانی گفت: با وجود اینکه دلار واحد پول یک کشور است، بدون هیچ منطقی و توسط امپریالیسم جهان شمول شده که این اتفاق صورت گرفته که وظیفه جنبش نم از بین ببردن این سلطه است.
وی پیشنهاد رواج پول مشترک در بین کشورهای عضو را علی رغم وجود چالش ها بسیار خوب ارزیابی کرد و گفت:همانطور که چند سال پیش اتحادیه اروپا با وجود استقلال سیاسی، پول واحدی تعیین کرد و این واحد پول امروز موازی دلار در سطح جهانی فعالیت می کند، جنبش عدم تعهد نیز می تواندباعزم و ارائه کشورهای عضو پول واحدی تعیین کند.
**افتتاح مرکز حقوق بشر و تنوع فرهنگی جنبش غیرمتعهدها در تهران**
مرکز حقوق بشر و تنوع فرهنگی جنبش غیرمتعهدها با حضور وزیر امورخارجه در محل دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امورخارجه افتتاح شد. به گزارش واحد مرکزی خبر، در این مراسم که با حضور مسئولانی از وزارت امورخارجه برگزار شد، علی اکبر صالحی در سخنانی با اشاره به اینکه تشکیل این مرکز تنها نهاد حقوق بشری متعلق به نهضت غیرمتعهدها محسوب می شود ابراز امیدواری کرد این مرکز سازوکار دائمی برای نهادینه سازی گفتگوهای بین فرهنگی در زمینه حقوق بشر برای افزایش مشارکت نهضت غیرمتعهدها در گفتمان حقوق بشری ایجاد کند. صالحی گفت: جمهوری اسلامی ایران با میزبانی مناسب برای این مرکز به تحقق اهداف تعیین شده آن کمک می کند.
**ایران دوست آفریقا است**
رئیس جمهور بنین پس از ورود به تهران برای شرکت در نشست سران جنبش عدم تعهد دولت و ملت ایران را دوست ملت بنین دانست. به گزارش واحد مرکزی خبر، بونی یایی؛ رئیس جمهور بنین گفت :من از مضمون این اجلاس که بر صلح و ثبات تکیه می کند بسیار خوشحالم. من به آقای احمدی نژاد رئیس جمهور ایران، دولت او و ملت ایران تبریک می گویم که این اجلاس را برگزار کرده اند.من از طرف اتحادیه آفریقا و قاره آفریقا پیام مهمی در افتتاحیه نشست سران ارائه می کنم. من از این استقبال گرم و برادرانه شما قدردانی می کنم. خداوند حافظ ایران و جهان باشد».
رئیس جمهور بنین ادامه داد:« درهای کشور من بر روی همه کشورهای جهان باز است. قاره آفریقا بر کشورهای جهان باز است. ایران نیز بخشی از جهان است. مشارکت راهبردی که بنین به دیگر کشورهای جهان پیشنهاد می کند، و آفریقا به دیگر کشورهای جهان پیشنهاد می کند بر پایه دوستی میان ملتها است. ما با ملت ایران کارهای زیادی انجام داده ایم و در نطر داریم کارهای زیادی با ملت ایران انجام دهیم. ملت و دولت ایران دوست ملت بنین و ملت آفریقا هستند. در این راهبرد، با یکدیگر، جهانی برابر، به نفع ملتهایمان ایجاد خواهیم کرد».
**دعوت ارشاد ازمهمان اجلاس تهران براى بازدید فعالیتهاى نمایشى ایرانى**
معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور در مجموعه تئاتر شهر ضمن تماشای نمایش "ساقی" به کارگردانی امیردژاکام در تالار اصلی از میهمانان شرکت کننده اجلاس سران جنبش عدم تعهد برای بازدید از فعالیتهای نمایشی مجموعه تئاتر شهر دعوت کرد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، حمید شاه آبادی گفت: همه بخش*های معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تلاش کردند که برنامه عادی خود را در طول برگزاری اجلاس ادامه دهند که بعضا برنامه*های ویژه*ای نیز برای میهمانان تدارک دیده شد. البته نمایش ساقی با توجه به حجم بسیار زیاد دیالوگ برای فارسی زبانان می*تواند مورد استفاده قرار بگیرد و قطعا کسانی که با این زبان ارتباطی نداشته باشند کمتر می*توانند مفهوم این فضا را دریافت کنند.
شاه*آبادی ادامه داد: هیئت حاضر در این اجلاس به طور حتم مترجمانی دارند و از آنجا که بسیاری از مهمانان ما از کشورهای اسلامی هستند و کاملابا موضوعات ما در ارتباط هستند می*توانند به عنوان میهمان در مجموعه تئاتر شهر حضور پیدا کنند. البته دعوت*های لازم صورت گرفته و با اینکه برنامه کاری میهمانان در طول اجلاس به شدت از تراکم بالایی برخوردار است اما این اعلام آمادگی از طریق مکاتبه با ریاست جمهوری انجام شده و امیدواریم در دو روز پایانی اجلاس میهمانان از برنامه*های ما دیدن کنند .
معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد:* به طور حتم دیدن فضای هنری و ارتباط با هنرمندان ایرانی می*تواند معرف خوبی از هنر کشورمان باشد و شرکت کنندگان ترسیم صحیح*تری از آنچه در فرهنگ و هنر کشور ما اتفاق می*افتد ، انجام دهند.
**اعلام فرکانس های ماهواره ای برای دریافت تصاویر زنده اجلاس سران جنبش عدم تعهد**
فرکانس های ماهواره ای برای دریافت تصاویر تلویزیونی اجلاس سران جنبش عدم تعهد به صورت زنده و مستقیم و پخش از سوی شبکه های تلویزیونی منطقه ای و بین المللی اعلام شد. صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران این تصاویر را به صورت خام در اختیار همه رسانه ها و شبکه های تلویزیونی قرار می دهد.
فرکانس های ماهواره ای پخش زنده برنامه های نشست سران کشورهای جنبش عدم تعهد به شرح زیر می باشد:
Eutelsat 10A (W2a)-10˚E
DL: 11641.5 V
SR: 4.8
FEC: 7/8
DVB-S/QPSK
//
Eutelsat 21A (W6)-21˚E
DL: 11508.35 H
SR: 2.96
FEC: 7/8
DVB-S/QPSK
//
Intelsat 902-62˚E
DL: 10996 V
SR: 6
FEC: 7/8
DVB-S/QPSK
همچنین به همت معاونت فنی صداو سیما برای اولین بار سیگنال اصلی سخنرانی به همراه ترجمه همزمان شش زبان، مستقیما و بدون کاهش کیفیت جهت پوشش بین*المللی اخبار اجلاس انتقال داده شد. پوشش پخش تلویزیونی اجلاس کارشناسان و وزرای امور خارجه کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در داخل و خارج از کشور از زمان شروع اجلاس تاکنون به نحو مطلوبی توسط متخصصان معاونت توسعه و فناوری رسانه ملی انجام شده است. همچنین واحدهای سیار تلویزیونی و رادیویی در 17 نقطه از جمله فرودگاه بین*المللی امام (ره)، فرودگاه مهرآباد، سالن همایش*های بین*المللی صدا وسیما، سالن اجلاس سران، هتل*های محل اسقرار میهمانان و .... امکان برقراری ارتباط زنده جهت استفاده شبکه های داخلی و بین*المللی را فراهم کرده*اند.
**ریاست ایران بر جنبش غیرمتعهدها ناشی از شکست علوم*انسانی غربی است**

رییس سازمان بسیج مستضعفین با انتقاد از علوم*انسانی غربی گفت: امروز بایستی در علوم انسانی تحول ایجاد کنیم و نباید به دروس امروز دانشگاهی که عین جهل است تن بدهیم چرا که اگر غرب در علومی نظیر علوم سیاسی و ... موفق بود امروز اینگونه منزوی نشده و 120 کشور جهان به رهبری ایران اسلامی رای نمی*دادند. به گزارش فارس، سردار محمدرضا نقدی رییس سازمان بسیج مستضعفین در جمع هزار نفری اعضای بسیج دانشجویی دانشگاه*های سراسر کشور با بیان اینکه بسیج به معنای حزب*الله است، گفت: اعضای این تشکل الهی تمام انسان*هایی هستند که می*خواهند به سوی خدا حرکت کنند و به قرب*الهی برسند.